Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.11.2016, 16:47   #101
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
U GM ... mnoge funkcionalnosti moraju da se predvide unapred jer je posle teško i mučno implementirati ih.
Mislim da je ovo veoma lepo i nažalost tačno rečeno. Nije toliki problem sesti i odraditi to, ali ja sam toliko iscrpljen mentalno posle dovršavanja i finalnog testiranja igre da nemam volje da otvorim GM, kamoli da idem kroz sve menije i dodajem nove "promenljive i petljice" za nešto što će prosečnom igraču trebati jednom u životu.

Imao sam situaciju 24h pred izlazak igre da testeri prijave drečave obojene kvadrate po nivoima, gde ih dan ranije nije bilo.

Otvorim projekat, oni unutra. Vratim bekape do unazad mesec dana, ništa ne pomaže. Poludeo. Malo falilo da se raspadnem i batalim sve... Pisao yoyo games, kažu niko nikad nije to prijavio.

Onda probam da vratim prethodnu verziju tajlseta (jer sam u cilju optimizacije cropovao sliku koju sam unapred napravio prevelikom jer nisam znao koliko će mi zaista tajlova trebati) i nestanu i ode problem... Al' to je bilo jedno 12 sati skakanja po živcima, jer gm sistemski ne može da se nosi sa promenom veličine slike čak i ako odsečeš višak koji se ne koristi (sa 2048x2048 na 2048x512, recimo).

Bukvalno ako nije game-breaking bug, ostavljam za "posle mesec dva", da se malo naspavam, jer jedno tri meseca sam proveo u "crunch time", a još imam dnevni posao koji je mentalno zahtevan i moraš biti "prisutan" svake sekunde inače nastane haos.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 16:51   #102
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Hvala na informacijama, ako nekad budem pravio komercijalnu igru, to definitivno neće biti u GameMakeru
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 17:00   #103
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Ma, igru ne pravi razvojna alatljika, no je pravi srce u deva

Sve ima prednosti i mane, svaki alat ima svoje probleme, samo je potrebno steći dovoljno iskustva da sve to dobro upoznaš i nađeš način da radiš okolo (ili batališ i odeš na sledeći pa sve od početka).

Neko ni mrtav ne bi pipnuo GM:S, a sa druge strane imaš HotlineMiami, Cursed Castilla, Cinders, Stealth Bastard Deluxe itd. na Steamu i prodaju se odlično, bez obzira na to u čemu su napravljeni.

Neko drugi se kune u Unity, a treći koji je dosegao i shvatio njegove granice će reći da ne valja ni za šta ozbiljno osim početnog prototajpinga.

Nekome ni Source ili UE3 nije dovoljan da iskaže maštu onako kako bi želeo...

A zavisi i šta je za koga "ozbiljno", da li živi od toga, koliko brzo i kako uči, koje su mu osnove...

Ukratko, nije GM loš, za mnogo toga je i više nego dobar.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 1:06   #104
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Hvala na informacijama, ako nekad budem pravio komercijalnu igru, to definitivno neće biti u GameMakeru
Nije GM uopšte loš ali postoje dva preduslova:

1. Moraš da poznaješ GM i njegove sisteme jako dobro pre nego što se uhvatiš za ozbiljan projekat. Znači dosta učenja i zezanja pre rada, da probaš sve što nudi.
2. Moraš da imaš jasnu viziju kakvu igru praviš, kakvi će biti sistemi koje ćeš implementirati, gameplay elementi itd. i da od samog početka kreneš sa dobro odrađenim dizajnom igre. Znači u principu prvo moraš da imaš kompletnu igru "na papiru" i da tek onda kreneš u implementaciju i tweakuješ i prilagođavaš igru u hodu.

Ono što ga ne čini dobrim alatom jeste ta nefleksibilnost i nemodularnost, prelazak na OOP koncepte i podržavanje tog OOP u GML bi gurnulo GM u nove visine ali bi isto tako "polomilo" mnogo stvari koje su jednostavno lake za shvatanje i lake za učenje. Za tim od 1-5 ljudi GM je sjajan alat jer možeš više vremena da posvetiš game designu i samoj igri nego kodiranju. GM je više fokusiran na to da ti pruži mogućnost da brzo i lako implementiraš ono što imaš u glavi nego da ga implementiraš kako treba sa inženjerskog aspekta pa ga takav pristup u radu samim tim i ograničava u mnogo čemu po pitanju funkcionalnosti.

Naravno, treba se ograničiti isključivo na 2D igre i ne ciljati na ništa preterano kompleksno. Arkadne igre, platformeri, shmup, wave shooteri, top-down, RPG - sve to može da se napravi ali bez prevelike kompleksnosti samih gejmplej sistema jer tu kreću glavobolje - izvodljivo je ali GM nije zamišljen tako da ti olakša taj posao. Postoji ta barijera odakle neke stvari jednostavno moraju da se odrade pešaka i uz mnogo kodiranja i domišljanja.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 2:24   #105
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
2. Moraš da imaš jasnu viziju kakvu igru praviš, kakvi će biti sistemi koje ćeš implementirati, gameplay elementi itd. i da od samog početka kreneš sa dobro odrađenim dizajnom igre. Znači u principu prvo moraš da imaš kompletnu igru "na papiru" i da tek onda kreneš u implementaciju i tweakuješ i prilagođavaš igru u hodu.
Možeš ti da imaš super plan, al' tek posle dosta feedbacka se zaista kristalizuje igra. Meni nikad nije palo na um da zamislim uopšte da meniji pamte gde su ostavljeni, na primer. Jednostavno ne razmišljam tako. Zbog toga mislim da ništa ne može biti 100% na papiru unapred...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 2:42   #106
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Jasno, ne može, samo sam komentarisao GM i tu nefleksibilnost koja mora da se kompenzuje predviđanjem funkcionalnosti.

Sent from my Moto G using Tapatalk
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2016, 15:16   #107
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Ako neko želi da proba da dobije GnC na SG za Dž, neka klikne ovde
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2016, 1:57   #108
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Update 1 delimično spreman za testiranje:
- Podrška za više od jednog challenge levela i
- Novi challenge level (broj 2, jelte)

a unajmio sam 2 "srdačno preporučena" freelancera da prevedu igru na španski i ruski... valjda će biti ok... pa će sve zajedno da bude jedan pošten update u decembru, tamo neposredno pred sniženje.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2017, 18:32   #109
Clayton
Član
 
Član od: 26.11.2011.
Lokacija: The Gusarski Zaliv
Poruke: 30
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Pročitao sam sada kompletnu temu i mogu reći samo svaka čast! Nisam nikada imao prilike raditi u Game Maker-u ozbiljno, imao sam jedan mali period kada sam eksperimentisao sa njim ali nažalost ništa produktivno nije proizašlo iz toga.

Što se same igre tiče kupiću je u ponedeljak ali ovako na prvi pogled odiše pravim retro/platformerskim šmekom što je kod mene svakako plus jer sam odrastao na igrama takvog tipa.

Meni je inače game development neka vrsta neobaveznog hobija, uglavnom sam radio u Unity-iju a sada sam prešao na HTML5 development i koristim jedan sjajan i potpuno besplatan framework pod nazivom Phaser (www.phaser.io) pa ukoliko nađete slobodnog vremena pružite mu šansu, veoma detaljno je dokumentovan i ima poprilično bogatu bazu korisnika.
Clayton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2017, 23:53   #110
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Ma i meni je neobavezni hobi, naravno, nisam ja ni programer ni ilustrator/umetnik... nego eto... da me želja mine da imam igru na steamu.

Sve hoću da krenem sa sledećom, al' od previše želja sam se zaglavio u jarku, ne mogu ni na jednu stranu (previše odluka, premalo slobodnog vremena).

Inače, kome treba pomoć oko pronalaženja skrivenih novčića itd, sad postoje vodiči na steamu za svih 5 svetova (i ovom prilikom se zahvaljujem zajednici koja se time pozabavila pa ako vam bude korisno, lajkujte im tamo) http://steamcommunity.com/app/551580/guides/
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Oggy (1.2.2017)
Stara 14.2.2017, 17:25   #111
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Obeležavanje 3 meseca od objavljivanja na Steamu uz celonedeljno sniženje (najveće do sad): http://store.steampowered.com/widget/551580/
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.3.2017, 16:33   #112
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Ako nekog zanima da pređe igru a nema para da je uzme ili štagod, evo jedne lepe prilike (50+ kopija na SG): https://www.steamgifts.com/giveaway/...blin-and-coins

Morate biti učlanjeni na SG i poštujte pravila, lik je support i lak je na obaraču ali je kul baja.

Ako neko dobije, bilo bi lepo da snimi kako igra i postavi link ovde/tamo, al' kako hoćete.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 22:08   #113
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Za sve koji imaju nalog na SteamGifts, evo prilike da se nešto osvoji:
https://www.steamgifts.com/discussio...coins-marathon

Ukratko, igrate Goblina, snimite, stavite na yt pa okačite tamo link... i pozovem vas u tajna izvlačenja kasnije.

Ako vas zanima, detalje pročitajte na linku.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2017, 17:02   #114
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

GnC letnji maraton

Ukratko, za posetioce gomila javnih izvlačenja za sitne igre.
Za učesnike spreman "voz" boljih izvlačenja.
Više info na linku.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2017, 8:16   #115
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Izašao apdejt na Steamu, o čemu se radi?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2017, 8:20   #116
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Pokušavam da napišem update log na steamu al me bekend ubija sporoćom (nikad nije bilo tako, ne znam šta je problem).

Ukratko,
+ mađije čarobnjaka sada su popravljene da poštuju neranjivost posle prethodne smrti
+ samo u old school: dodata gomila kotlića na raznim nivoima

sa negativne strane
- prvi ikad build na win10 tako da nemam pojma da li je nešto pošlo naopako, pa ću ostaviti prethodnu verziju kao opciju za svaki slučaj


---
edit: e'o ga: http://steamcommunity.com/games/5515...06874643901127

Poslednja ispravka: Eni (7.7.2017 u 8:29) Razlog: link
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
voodoo_ (7.7.2017)
Stara 10.7.2017, 2:06   #117
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Jedan od učesnika na summer eventu je napravio ovaj suludi video (kao zabavni bonus) i morate da ga pogledate

https://youtu.be/DEp8kDPdpb0
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Andross (10.7.2017), Juraj (10.7.2017), voodoo_ (10.7.2017)
Stara 26.12.2017, 18:28   #118
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Ukoliko neko ima igru i prešao je, može da uđe i giveaway za neke fine stvari ovde: https://www.steamgifts.com/discussio...es-january-5th

Inače je na sniženju svakako...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2018, 17:58   #119
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Postavljen je prvi svetski rekord u igri, 21 minut i 16 sekundi. Lik koji ga je postavio ima na twitchu 3-4 snimka od 2 sata kako se priprema, proučava nivoe, traži prečice itd... I ako sam dobro shvatio, misli da može da navuče ispod 20 minuta (inače za normalnog igrača koji igra prvi put treba negde 1:30 do 2:30, zavisno od iskustva sa platformama itd)... videćemo da li će nastaviti.

https://www.speedrun.com/Goblin_and_Coins
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Oggy (12.2.2018)
Stara 24.3.2018, 1:03   #120
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Goblins'n'Coins

Bar dve godine prekasno za prvu igru, al' na vreme za drugu... otvoren je newsletter, za sve koje interesuje da isprate updates, community events itd. A da, i vesti o GnC2.

Usput, u toku je community event sa 60+ giftova u izvlačenjima...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Dimo (26.3.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pixel art, platforma

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com