Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.3.2006, 23:42   #81
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Jesi li znao da je taj piratizovani softver zasticen autorskim pravima? Jesi li znao da je to sto radis u osnovi nelegalno?
Jeste, samo što taj zakon do 2002. godine nije važio na teritorije SFRJ, pa kasnije SRJ i konačno SICG, tako da dok sam na njenoj teritoriji, dužan sam da poštujem njene zakone, a ne američke ili ne znam ni ja čije. Od 2002. godine sam započeo proces legalizacije softvera koji koristim, i za ono što nisam mogao da odvojim para, našao sam besplatne alternative koje još uvek u zdravlju i veselju koristim, recimo skupi ACDsee sam zamenio besplatnim IrfanView-om koji je u mnogo stvari i bolji... i završava mi sav posao oko kropovanja, konverzije, promene veličine slika... tako da nemam potrebe da koristim skupi Photoshop za takve stvari kao što mnogi rade, mada imam i GIMP u kome ne koristim 90% opcija, što mi je i pomoglo da shvatim koliko je glupo instalirati Photoshop, ako se ne baviš profesionalno time... Kaspersky sam zamenio AVG-om, MS Office sam zamenio OpenOffice-om, Nero Burning ROM koji sam dobio uz rezač, Ad-Aware SE Professional koji sam dobio na poklon, i tako dalje i tako dalje... Doduše, ne mogu da kažem da je proces legalizacije kompletno završen... ima nekih jeftinih programčića koje koristim nelegalno... u cenovnom rangu 5-20$, ali samo iz razloga što kod nas ne postoji njihovo predstavništvo gde bih mogao da ih licenciram, a naš bankarski sistem još nije dovoljno razvijen da bih mogao udobno da plaćam preko interneta... već bih morao da šaljem pare nekom u inostranstvu, pa da onda on plati to karticom, pa da mi šalje licencu, što je velika peripetija, plus što bih morao da platim proviziju... inače bih ih rado platio... E sad, to nije krivica proizvođača softvera, ali bogme nije ni moja... nek otvore prestavništvo ovde i nema problema... otrčaću da platim ono što koristim... Takođe imam nešto filmova i serija i dosta muzike... mada je većinu toga jako teško naći i kupiti legalno... gde recimo ja da kupim Star Trek serijale ? Zbog svega toga i razumem ljude koji koriste pirate i nemam ništa protiv njih... siguran sam da niko nije 100% čist... možda ni u svetu, ali opet ne treba se iživljavati... i imati poriv da uvek odigraš neki AAA naslov među prvima u svetu ili da koristiš program koji košta 7000 evra za igranje... praviti kolekcije filmova koje u životu više nećeš pogledati... i uopšte instalirati sve živo što ti dođe pod ruku, iako 90% toga nećeš da iskoristiš... ili kao što su već pomenuti ljudi koji instaliraju Photoshop da bi kropovali slike ili promenili neku boju, ili dodali neki natpis na slici, mislim, sve to može i Paint da završi... i treba licencirati softver koji koristiš za rad i pomoću kojeg zarađuješ...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2006, 23:59   #82
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

I sto puta do sada sam rekao, nije neki greh odigrati piratsku igru, pogledati piratski film, slušati piratsku muziku... hebi ga, ne možeš da se odrekneš svih tih nekih sitnih zadovoljstava u životu... ali ne treba to ni pravdati toliko... jednostavno hoćeš da imaš sve albume Metallice na jednom mp3 disku, hoćeš da podeliš sa ortacima... ok... ko ti brani... radi to u tajnosti i svi zadovoljni... same članove te grupe ćete ispoštovati tako što ćete otići na koncert i platiti kartu... ali ne treba sad to predstavljati kao nešto potpuno legalno i ne treba isti taj disk da se prodaje na ulici, po tezgama i pijacama... i da eto tako svi to mirno gledaju, kao da se prodaju jaja, a ne nečiji radni vek... Tako je i za softver... hoćeš da naučiš da modeluješ... ok imaš varijantu da nabaviš pirata recimo 3D Maxa ili learning edition, pa uči... ali kada kreneš da radiš nešto sa tim i zarađuješ... onda je red da se to i plati... a ne da se kuka, odakle meni 3000$... pa to se vrati od jednog do dva dobro pogođena posla... nekih reklama recimo... slično je sa bilo kojim drugim skupim softverom... postoji razlog zašto je cena tolika... recimo mnogi kukaju kako je AutoCad skup... pa ? Znaju li oni koliko košta jedan ozbiljniji projekat urađen u njemu... samo što je Srbija nažalost burazerska zemlja, pa onda kome treba sajt ide kod "malog iz komšiluka", jer on će to da završi za 20 evrića... naravno na piratskom softveru... i tako običan narod misli da je to prava cena... umesto da ode u neku kompaniju, plati 500 evra i dobije profesionalnu uslugu, garanciju, tehničku podršku... s tim što će ta firma da plati softver, na taj softver porez, i naravno porez na dobit... što povećava priliv novca u državni budžet, pa samim tim i poboljšava standard i to je ono za šta treba da se borimo da bi nama bilo bolje... ali ne, našem čoveku je lakše da nabije glavu u piratsku video igru i ne razmišlja ni o čemu, i nastavi da kuka zbog plate od 200 evra i zašto ne može da naplati posao po pravoj ceni, nego mora da je smanji za 10 puta... i naravno za to će da krivi Amerkiance, zle korporacije, sankcije, crnu magiju, vanzemaljce...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 0:43   #83
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Marko_L kaže:
Jeste, samo što taj zakon do 2002. godine nije važio na teritorije SFRJ, pa kasnije SRJ i konačno SICG, tako da dok sam na njenoj teritoriji, dužan sam da poštujem njene zakone, a ne američke ili ne znam ni ja čije.
Vazno je da si znao da je ono sto radis u osnovi nelegalno. Uostalom bilo sta da si koristio, programe ili igre, koristio si crack ili serial, tako da si morao znati da je to sto cinis protivno zakonu. Nije stvar u tom zakonu iz 2002, vec u tome sto si tad bio ucenik/student i nisi razmisljao o tome da kupis softver koji koristis. A nisi ni imao ni gde to da kupis. A sada radis, mozes sebi to finansijski da priustish, i jos si dodatno motivisan time sto si programer i ne bi zeleo da se tvoj rad piratizuje na isti nacin. I sa te strane si u pravu. Ali ne treba biti prestrog prema nekom srednjoskolcu iz npr. Surdulice koji zeli da proba neku igru, ne moze sebi da priusti da za nju izdvoji 50E, a pritom nema ni gde da kupi original, cak i da hoce (koliko ljudi u Srbiji koristi kartice?). A piratsku verziju moze da kupi na svakoj pijaci za 200 din.
Kao sto neko rece, da nije bilo nelegalnog softvera 90-tih godina, 90% nasih informaticara ne bi ni postojalo, a mi bismo verovatno bili tehnoloski najzaostalija zemlja (a i sada nismo daleko od toga).
Svaki tinejdzer u Americi koji svoju originalnu igru pozajmi komsiji krsi zakon, kad bi i kod njih dosledno primenjivao zakon, gde bi ih to dovelo?
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 1:22   #84
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

E moj drgonzo, od svega onoga što sam napisao ti si našao da se uhvatiš za jednu rečenicu... al dobro, shvatiću to kao da se sa ostatkom slažeš... Dakle vidi, nije stvar u tome da nisam razmišljao o tome da li je to legalno ili nelegalno... znao sam da nije legalno u većini normalnih zemalja, ali sam isto tako znao da je to kod nas polulegalno, tačnije nije postojao zakon koji bi striktno branio kopiranje softvera... zašto to ne iskoristiti ako nemaš moralnih prepreka da to uradiš... Mi sad ovde ne pričamo o nekim moralnim zakonima, već o pravnim, koji važe na određenoj teritoriji... I ja se ovde ne pozivam ni na čiji moral, već samo kažem da važeći zakon treba da se poštuje... ako se nekome ne sviđa... nek organizuje stranku, grupu građana, nevladinu organizaciju, šta bilo... koja će da se zalaže za pirateriju, pa nek urgira da se u skupštini izglasa ukidanje zakona o autorskim pravima... Ja nemam ništa protiv... doduše, morao bih da promenim profesiju i verovatno bi nam opalili sankcije, pa bi plata sa 200-300 evra, pala na 2-3 evra... ali zato bi mogli do mile volje da gledamo najnovije filmove, igramo najnovije igre i slušamo najnoviju muziku, dok naša draga ili dragi čeka u redu za ulje, šećer i četvrt hleba ... Dakle, ponavljam to nema veze sa moralom... recimo u Iranu postoji zakon koji brani da devojka spava sa muškarcem pre braka... iako većina devojaka verovatno nema moralnih prepreka da to uradi, mnoge verovatno i rade... ali ako je uhvate, sledi kamenovanje... i šta sad, na toj teritoriji, bez obzira kakav je tvoj moral, moraš da se ponašaš tako, u suprotnom sledi kazna... dok na drugim teritorijama gde to nije zabranjeno... možeš to da radiš koliko hoćeš, bez obzira što verovatno i na tim teritorijama postoje ljudi kojima je to nemoralno... Razumemo li se sad ?

Poslednja ispravka: Marko_L (1.4.2006 u 1:30)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 1:45   #85
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
A sada radis, mozes sebi to finansijski da priustish, i jos si dodatno motivisan time sto si programer i ne bi zeleo da se tvoj rad piratizuje na isti nacin. I sa te strane si u pravu.
Ma nije stvar u tome što ja sada radim... ne zarađujem ja baš toliko da mogu sebi da priuštim najnovije AAA naslove svaki put kada izađu, a i imam mnogo prečih stvari u životu... Radi se upravo o ovom drugom delu. Nema ništa normalnije od toga, nego želeti da se tvoj mukotrpan rad isplati... Uostalom, niko ne voli da se njegov rad piratizuje... i sam sebi sam dosadio sa ovim analogijama, ali... gde si video automehaničara koji bi želeo da posle odrađenog posla, mušterija sedne u auto i odveze se... misliš da bi ijedan to mirno posmatrao... ne brale, nego bi zagrabio francuski ključ ili šta mu je već pri ruci, pa za njim... E pa, i softverske kompanije to isto rade, samo na malo prefinjeniji način, tako što zaštite svoje delo kopirajtom, pa je svako ovlašćeno lice dužno da reaguje u slučaju kršenja istog... što je i normalno... mislim, ako tebi ne daj Bože obiju kuću, sasvim je normalno da očekuješ da će policija izvršiti uviđaj i pokušati da pronađe krivca, ne ?
Citat:
Ali ne treba biti prestrog prema nekom srednjoskolcu iz npr. Surdulice koji zeli da proba neku igru, ne moze sebi da priusti da za nju izdvoji 50E, a pritom nema ni gde da kupi original, cak i da hoce (koliko ljudi u Srbiji koristi kartice?). A piratsku verziju moze da kupi na svakoj pijaci za 200 din.
Pa ko je šta rekao u vezi toga. Već sam rekao, nije to neki greh... ko mu brani, ali taj srednjoškolac ipak treba da ima neku svest o tome da je to nelegalno i da za to može da bude kažnjen... i isti taj srednjoškolac treba da zna da će jednom i on nešto raditi, možda baš neki IT posao i da će želeti da mu se to i plati... Dakle, sve je to ok, i nabaviti novu igru i nabaviti novi film, ali bre kod nas srednjoškolci kukaju što Maya košta nekoliko hiljada dolara... pa šta će njemu Maya... ok nek nabavi pirata da se uči, ali kad krene da radi... ako ne može da otplati tu istu Mayu, ne treba ni da radi taj posao... Uostalom, ta ista piraterija utiče na cenu samog posla... već sam objasnio kako... uvek ima neki "mali iz komšiluka" koji će na piratskom softveru da odradi šta hoćeš za 10-20 evra... i dokle ćemo tako da se vrtimo u krug i da kukamo zašto softverska industrija kod nas stagnira ?

Poslednja ispravka: Marko_L (1.4.2006 u 1:53)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 2:00   #86
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Kao sto neko rece, da nije bilo nelegalnog softvera 90-tih godina, 90% nasih informaticara ne bi ni postojalo, a mi bismo verovatno bili tehnoloski najzaostalija zemlja (a i sada nismo daleko od toga).
E baš si našao argument Dakle, 90-tih godina i nešto kasnije kao prvo nije postojao zakon koji bi branio kopiranje softvera, a drugo otišli smo pod sankcije, pa bi bilo koja kupovina nečega u inostranstvu dok si državljanin države koja je pod sankcijama bila nelegalna, tj. svaka finansijska ili trgovinska transakcija sa našom zemljom je bila zabranjena, tako da smo imali paradoksalnu situaciju. Da si kupio legalno neki program, ti bi prekršio zakon, dok kopiranjem istog ne bi
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 13:23   #87
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Dacu ti jos jedan interesantan primer, choveka koji je imao stav slican kao i ti. Jedan moj dobar drug kupio je Radeon 9600XT tamo negde u prvoj polovini 2004-e (ako se ne varam), izmedju ostalog i zbog gromoglasnog reklamiranja da uz svaki 9600XT ide i originalni primerak Half-life 2. A svi smo zeljno ocekivali HL 2 tih dana ... Medjutim, u tom momentu HL2 jos nije izasao, pa je umesto originalne igre dobio kupon, koji je trebalo da posalje kad igra izadje da bi dobio igru.
Negde u decembru 2004-e igra je izasla, a chovek je poslao svoj kupon na odgovarajucu adresu i strpljivo chekao, dok sam ja uveliko igrao svoj HL2 koji sam kupio kod babe na pijaci Nije hteo da igra pirat, iako mu je nudjeno.
Nakon nekoliko meseci cekanja i nerviranja, poslao im je mail, i pitao zasto njegova kopija igra nije stigla, a poslao im je kupon. Rekli su mu da je mozda posredi neka greska, te da isece deo kutije Radeona 9600XT kao dokaz da je kupio karticu i posalje ga. Isekao je deo kutije, poslao ga i cekao.... Nakon par meseci cekanja, tacnije u decembru 2005-e, uzeo je pirat i odigrao ga. Ostecen je za igru cija je prodajna cena u trenutku kad je izasla bila 50 E.
Ovog meseca izlazi Half-life: Episode one. Moje pitanje je: zasto bi taj covek imao moralnu obavezu da kupi ovu igru, ako ga je doticna kompanija vec jednom finansijski ostetila? Ako je posredi drugi scenario, ako su igru na carini "prisvojili" carinici, pitanje je isto: Zasto bi postovao zakone drzave, ciji ga sluzbenici pljackaju, i jos ostaju nekaznjeni?
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 19:50   #88
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Doktore, ti i ja se nikako ne razumemo. Ok, ispričao si jednu interesantnu i rekao bih tužnu priču o čoveku koji nije na vreme dobio svoj primerak HL-a ko zna zbog čega, možda je greška kompanije, možda carinika, možda su vanzemaljci... i pitaš zašto bi taj čovek imao moralnih prepreka da kupi pirata te igre, a ja sam ti samo dva posta pre toga rekao da to nema nikakve veze sa moralom, već sa važećim zakonom. Mislim, ja nemam moralnih prepreka da uzmem pirata, bez obzira na to, ali znam šta kaže zakon. To što je možda neki carinik prekršio zakon, ne daje nikome za pravo da čini to isto. Mislim, šta sad, novine su pune ubistava, pljački, silovanja... jel to sad svima nama daje za pravo da radimo to isto ? Kriminal se ne može pravdati kriminalom i mislim da je to svima jasno. I taj carinik nije kažnjen, zato što ga niko nije prijavio i zato što nije dokazano da je nešto uradio... ipak smo svi mi nevini dok se ne dokaže suprotno. Ali, da ostavimo po strani i moralne i pravne zakone... da li ste vi svesni da sistematski pljačkate i uništavate ovu državu ? Ok, da kažemo da ste u pravu i da vlada isto tako pljačka... pa šta je rešenje, da im se pridružimo ili da se borimo protiv toga ? Mislim, ti političari će biti na vlasti do sledećeg glasanja, a posle zavisi od nas... oni će ili da poumiru, ili će otići sa svojom ušteđevinom negde na Bahame, dok mi ostajemo... Da li ste svesni da će sav taj softver koji mi sad tako eksploatišemo jednog dana neko morati da plati, jer neko sve to tefteri ? Možda baš vaša deca... Dobar deo omladine pljuje po "matorcima" koji su lepo živeli, a nama ostavili go*na i dugove... a šta ćete vi ostaviti vašoj deci ? Još veća go*na i još veće dugove ? Da li ste svesni da radimo isto što i naši "matorci" samo koristeći nove tehnologije i da će vaša deca jednog dana isto tako pljuvati po vama ? Razmišlja li neko o tome ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2006, 23:40   #89
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Evo i mene posle nedelju dana pauze, malo se komp ukinuo zbog ocjena, ako znate šta mislim.... Nego, da ostavim post, da ne bude da bježim.

Citat:
Pa u neku ruku i jedno i drugo, volim da radim taj posao, a u isto vreme živim od njega... U svakom slučaju, ne razumem poentu pitanja.
Pa, nešto si mnogo počeo da braniš softver koji prave već pomenute i nepomenute kompanije. Pa sam se ja zamislio da nisu i tebi pirati nešto skrivili pa zbog toga optužuješ piraterizovan softver....

Citat:
E vidiš, to cenim. Dakle, lepo i iskreno, radiš to zato što ti se tako sviđa i gotovo. U svakom slučaju, bolje je reći tako, nego izmišljati opravdanja.
U ovoj rečenici se osećam dijelom prozvan. Mislim da sam rekao već prije ali ću ponoviti. Nisam se pravdao niti mi je bilo na umu da se pravdam. Kad sam kupio FarCry (pirat, naravno) imao je jedan fajl gde su napisali likovi koji su piraterizovali igru. Ne bih sad znao tačno šta je pisalo ali je uglavnom bilo:"Ako vam se svidi igra, kupite original. Mi smo to uradili i igramo je. " Sećam se i smajlija. Ja se pitam da li su se oni pravdali?

Citat:
Pa naravno da je tvoja stvar, ali onako kako si rekao zvuči kao nekakvo opravdanje... mislim, kao što rekoh... ukrao si pa si ukrao... ako posle i kupiš to isto... to ne menja činjenicu da si uradio ovo prvo...
Naravno da neće promeniti činjenicu da sam ukrao prvo, ali ću ipak na neki način opravdati što sam ukrao. I ti si koristio piraterizovan softver pa evo sad ti je (skoro) sve legalno. I nikom ništa. Neće te u zatvor....
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2006, 0:11   #90
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Verujem da hoćeš... ali... hajde da pričamo o tome kada zaista budeš zarađivao od toga, ok ? Pa kada ti sa jedne strane kuca finansijska i poresko, sa druge troškovi za struju, vodu, telefon... sa treće marketing menadžer kome nisi isplatio punu cifru... sa četvrte tvoji saradnici na projektu koji hoće njihov deo... a tebi od tog programa stiže 0 dinara, zato što se nekome svideo tvoj program i rešio je da ga krekuje i podeli sa ostalima... Naravno, uvek ti ostaje ona pilićarska varijanta da tražiš donacije i moliš Boga da bude dovoljno da poplaćaš račune... e voleo bih onda da te čujem da kažeš "E pa šta ću, i ja sam tako radio..."
Ispravka, ipak će imati dobitka, bilo dovoljno ili nedovoljno. Npr. EA, Adobe, Microsoft i drugi kad naprave program ili igru i oni imaju dosta toga da se plati. Ne razumijem se sad u poslovanje ali ipak treba napraviti sve te silne cd-ove i dvd-eve, platiti porez, pa ovo-ono, ali ipak na kraju imaju dobitak. I to veliki. E sad, kad radiš ti, kad sutra budem radio ja, neće nam dobitci biti milioni ali za nas obične smrtnike dovoljno. A sad, poresko, struja, voda, telefon..... Koliko smo razvijen narod dosta ljudi se rodi, živi i umre u finansiskoj krizi. Neki se izvuku, neki ne. Stvar opstanka.

Citat:
Pa dobro, sada razmišljaš tako, jer verovatno još uvek živiš sa roditeljima, pa ti je dobar komp i da imaš šta da pojedeš sasvim dovoljno, eventualno da izađeš nekad, ali ima i drugih stvari u životu... mislim, valjda ćeš jednom da se osamostališ i poželiš da živiš sam ili sa devojkom... Ko će da ti plaća stan, struju, komunalije, telefon, grejanje...? Ko će da te oblači ? Ko će da ti plaća benzin ? Poreze ? Popravke po stanu ? A imaćeš valjda i decu, pa sve te svoje troškove računaj puta 3 najmanje... e onda dođi pa reci sve to što si rekao... i kako si srećan što neko koristi tvoj program za džabe, dok ti jedva imaš dovoljno da nahraniš decu, a računi još nisu ni stigli...
Kad sam napisao "hleba da jedem" mislio sam na normalan život. Živio sa roditeljima ili ne. Ok, moja greška.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2006, 0:11   #91
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
EDIT : Uh... tek sad pogledah tvoj profil... još si mlađi nego što sam mislio... Elem, sasvim je normalno što sada tako razmišljaš... tako da, nema ljutiš, sve ovo pričam iz najbolje namere.
Možda smo ovde malo zaoštrili odnos ali nema problema, ipak svi mi ovde imamo različita mišljenja koje treba podijelit sa ostalima i raspraviti. Zato postoji i forum, zar ne?

Citat:
Opet kažem, hajde da pričamo o tome onda kada bude bilo tako. Razumem, mlad si i normalno je da ne možeš da ukapiraš neke stvari, pogotovo kako funkcioniše softverska industrija. Ako više od polovine koristi tvoj softver, a ne plati ga, ti si bankrotirao dečače. Ja razumem da si ti skroman i da ti ne treba mnogo, ali trebaš da ceniš svoj rad... i da ga naplatiš... pa ako se prelije... i uzmeš više para nego što ti treba... ima toliko načina da usrećiš nekog... recimo ima toliko dece bez roditelja... pa daj nešto para za njih, pokupuj im poklone... njima je to potrebnije nego nekom lezileboviću koji ne radi ništa i hoće da koristi piratski softver... Upravo se vidi na primeru Bila Gejtsa... čovek možda pliva u parama... ali je zato i najveći donator na svetu... koliko samo para je dao dečijim bolnicama, sirotištima, gladnima u Africi... tako se usrećuju ljudi, a ne tako što ćeš nekom dozvoliti da krade od tebe...
Na "polovinu" korisnika sam mislio kao fraza, ali bilo pola ili svi, u pravu si.

Citat:
rebalo bi napraviti Piratsku Stranku Srbije!!! Pa u parlament. Pa na izbore. Pa u Evropu. Pa u svijet.
Mislim da ima već ovakva tema. Počeli Švajcarci, čini mi se.

Citat:
Da li ste svesni da će sav taj softver koji mi sad tako eksploatišemo jednog dana neko morati da plati, jer neko sve to tefteri ? Možda baš vaša deca... Dobar deo omladine pljuje po "matorcima" koji su lepo živeli, a nama ostavili go*na i dugove... a šta ćete vi ostaviti vašoj deci ? Još veća go*na i još veće dugove ? Da li ste svesni da radimo isto što i naši "matorci" samo koristeći nove tehnologije i da će vaša deca jednog dana isto tako pljuvati po vama ? Razmišlja li neko o tome ?
Znam da su prije uzimani veliki krediti i kad je otišla (umrla) vlast dugovi su ostali i dan danas stoje i treba da ih isplatimo. Ali ovo za softver nisam siguran. Ispravite me ako grešim ali onda i ostaju dugovi i Americi, Engleskoj, Kini, Japanu itd. pošto i tamo koriste piraterizovan softver.

Mislim da je to-to od mog odgovora. Upotpunjivaću se.

I dosta mi je automehaničara i parizera!
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2006, 17:04   #92
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Pa, nešto si mnogo počeo da braniš softver koji prave već pomenute i nepomenute kompanije. Pa sam se ja zamislio da nisu i tebi pirati nešto skrivili pa zbog toga optužuješ piraterizovan softver....
Ma meni za sada nisu ništa skrivili, osim što sprečavaju da se na ovim prostorima razvije tržište koje mene zanima. Ja sam za sada zaposlen u firmi u kojoj izrađujem softver za interne potrebe, tako da tu o pirateriji ne brinem, a i sve privatno što sam radio radio sam po narudžbini za posebnog klijenta, gde se posao naplati, pa nek on radi s njim šta hoće. No, to ne znači, da ne bih voleo da postoji tržište i da ja mogu da radim softver opšte namene koji će serijski da se proizvodi i prodaje ovde, pa na kraju krajeva i igre. Mada, iskreno, nije to toliko zbog mene, meni je najmanji problem da se lepo preorijentišem na strano tržište... već zbog svih nas... jer kao što već rekoh masovna piraterija u mnogome utiče na sam životni standard... treba li reći, izuzetno nepovoljno.
Citat:
Ne bih sad znao tačno šta je pisalo ali je uglavnom bilo:"Ako vam se svidi igra, kupite original. Mi smo to uradili i igramo je. " Sećam se i smajlija. Ja se pitam da li su se oni pravdali?
Nisu. napisali su ono što se u svetu naziva DISCLAIMER (ili kako bi to Voja preveo "rukoper" ). Ipak, po zakonu niti je ilegalno napraviti keygen, tj. crack, niti ga je ilegalno posedovati. Ilegalno je iskoristiti ga. To ti dođe skoro pa kao nož, smeš da ga nabaviš, smeš da ga držiš u kući, ali ne smeš njime da ubiješ čoveka Dakle, oni su se samo ogradili od toga da ne odgovaraju za to ako neko taj crack iskoristi da bi igrao igru bez plaćanje nadoknade nosiocima autorskog prava na nju.
Citat:
Naravno da neće promeniti činjenicu da sam ukrao prvo, ali ću ipak na neki način opravdati što sam ukrao. I ti si koristio piraterizovan softver pa evo sad ti je (skoro) sve legalno. I nikom ništa. Neće te u zatvor....
Ma ne radi se o tome. Neće niko ni u zatvor zatp što ima 100 ilegalnih programa i igara u kući, verovatno... ali ipak treba da se reguliše tržište i da se procentualno smanji zastupljenosti piraterije... o tome pričamo sve vreme, a ti se kući igraj koliko hoćeš... nemaš šta da se pravdaš bilo kome.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2006, 17:18   #93
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Ispravka, ipak će imati dobitka, bilo dovoljno ili nedovoljno. Npr. EA, Adobe, Microsoft i drugi kad naprave program ili igru i oni imaju dosta toga da se plati. Ne razumijem se sad u poslovanje ali ipak treba napraviti sve te silne cd-ove i dvd-eve, platiti porez, pa ovo-ono, ali ipak na kraju imaju dobitak. I to veliki.
Pa jeste, ali sve te velike firme koje si ti nabrojao, posluju najvećim delom na razvijenim tržištima, gde postoji kultura i svest o tome da treba kupiti legalan softver, i tamo gde ako upadnu u firmu i nađu ti makar i jedan ilegalan softver, sledi katanac i najverovatnije zatvorska kazna za dišu. njima Srbija više dođe kao neko dodatno tržište, onako za džeparac. Zato i kažem, korišćenjem ilegalnog softvera, mi više štetimo nama, nego njima, iako mnogi misle suprotno, ali nisu u pravu.
Citat:
E sad, kad radiš ti, kad sutra budem radio ja, neće nam dobitci biti milioni ali za nas obične smrtnike dovoljno. A sad, poresko, struja, voda, telefon..... Koliko smo razvijen narod dosta ljudi se rodi, živi i umre u finansiskoj krizi. Neki se izvuku, neki ne. Stvar opstanka.
Pa dobici će nam biti 0, tj. bićemo u minusu, ako budemo poslovali samo na domaćem tržištu, jer to tržište zbog piraterije praktično ne postoji. A ako poslujemo sa inostranstvom, naše tržište se nikada neće ni razviti, niti će se poboljšati životni standard... jednostavno... država od toga neće imati nikakve koristi, pa samim tim ni njeni građni, jer porez na taj softver će se plaćati u inostranstvu, provizije će uzimati inostrane banke, od tih para će se plaćati inostrana radna snaga... Mislim, to je fine with me, ja ću svakako dobiti svoj deo kolača, a to što ćemo kao zemlja biti uvek poslednja rupa na svirali i što ćemo da kukamo kako se MS probija na naše tržište ("Majku li im kapitalističku" ), i to što će naši programeri večno da rade outsorsing i biti plaćeni 2$ na sat i još da pevaju, to nema veze... jel ?
Citat:
Mislim da ima već ovakva tema. Počeli Švajcarci, čini mi se.
Ma počeli u Švedskoj... dok ih ne pohapse Za sada nisu opasni, pa ih puštaju da se malo lože, koliko demokratije radi
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2006, 18:04   #94
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Ali ovo za softver nisam siguran. Ispravite me ako grešim ali onda i ostaju dugovi i Americi, Engleskoj, Kini, Japanu itd. pošto i tamo koriste piraterizovan softver.
Huh, pa nije baš tako... duga je to priča i zahtevala bi ekonomskog eksperta, što ja nisam, ali da pokušam... postoji nešto što se zove GDP i odnosi se na privredni rast jedne nacije. Zemlje sa većim GDP-om se lakše nose sa gubicima na državnom nivou, nego one sa manjim, a pogotovo onih sa negativnim. GDP zavisi od mnogih stvari, ne postoji džabe cela nauka koja se bavi tim stvarima, ali pre svega uvoza i izvoza, odnosno prihoda i troškova jedne nacije. Da bi bilo jednostavnije, svedimo to na jedno domaćinstvo... Recimo, da se u kuću kada se plate svih ukućana saberu, unosi recimo 1000 evra mesečno, a za život je potrebno oko 600 evra, to znači da tom domaćinstvu svaki mesec ostaje 400 evra viška. E sad, uzmimo da svaki mesec neko od ukućana krade deo novca... i ukoliko krade recimo 20-30% (što je neki procenat zastupljenosti piraterije u normalnim zemljama), tj. ukrade se najviše 333 evra, to domaćinstvo će to moći da amortizuje, jer ima onih 400 evra viška, a onih 67 evra koja ostanu se priključuju sledećeg meseca na onih 1000, pa to više nije 1000 evra mesečno, nego 1067 evra mesečno... međutim uzmimo neko drugo domaćinstvo koje u kuću unosi 600 evra mesečno, a čiji su troškovi 500 evra... Opet imamo višak, ovaj put od 100 evra, ali i ukućana koji krade 90% para mesečno (što je zastupljenost piraterije na našim prostorima), što znači da se krade oko 540 evra mesečno, što će reći da ne samo da onih 100 evra to ne mogu da amortizuju, nego nema dovoljno ni za osnovne troškove, pa bi domaćinstvo moralo da se pozajmljuje od komšije, čime će svakako amortizovati troškove, ali će im ostati šta ? Pa dug, koji će ako se tako nastavi, rasti iz meseca u mesec... A komšija će doći po naplatu, kad tad. Dakle, ne znam koliko je ko shvatio poentu ovoga, ali jednostavno, cilj je da se krađa smanji na 20-30%, što će doneti da se iz kuće više ne krade 540 evra, nego u najgorem slučaju negde oko 180 evra, što je minus od nekih 80 evra, koje se mnogo lakše amortizuju nego onih 440 evra, na nekoj drugoj strani. Dakle, poenta je da razvijena krađa mnogo više pogađa one koji taj gubitak ne mogu da amortizuju... Iz primera se takođe vidi da smanjenje piraterije ne bi u potpunosti preokrenula situaciju iz korena, ali bi otvorilo mogućnost da se ta situacija preokrene. Opet primera radi, ako sad to domaćinstvo koje je smanjilo krađu na 20-30% ostvari prihod od 100 evra na nekoj drugoj strani, onih početnih 600 evra raste na 620 evra sledeći mesec, tj. ostaje 20 evra viška, i popravlja se standard... a ukoliko ostane na 90% tih 100 evra samo ublažuje dug na 340 evra, umesto na 440, što jeste pomak, ali nedovoljan da bi se osetio rast standarda... i opet je tu onaj komšija...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2006, 18:06   #95
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Smile Re: Legalan Software kod nas!!!

@Marko_L
Svaka čast na ovako sročenom objašnjenju!
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2006, 13:06   #96
huligan
Starosedelac
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Panama City,Panama
Poruke: 1.294
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 42 puta na 30 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku huligan
Thumbs down Re: Legalan Software kod nas!!!

Ko jos ovde pa ima legalan softver!?Ja ga naravno nemam,jer kintu koju bih dao na njega mogu da iskoristim kako bih nadogradio komp.
huligan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2006, 13:12   #97
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Exclamation Re: Legalan Software kod nas!!!

Kao sto kaze huligan, ko ima para za originale.Koliko imate igara u kompjuteru (mislima na one preko jednog diska, ne one sitne) pa sve to pomnozite sa 10-15 evra, plus broj programa koji pomnozite sa 50-60 evra (cak i vise) i dobije te cifru koju ste mogli da ulozite u nadogradnji kompa ili nesto drugo.Zar nije tako.Ja licno koristim pirate, jer nemam para za originale.

P.S. Pa i ti pirati ne rade to iz dobre volje, mora od necega da se zivi!
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2006, 1:08   #98
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
huligan kaže:
Ko jos ovde pa ima legalan softver!?Ja ga naravno nemam,jer kintu koju bih dao na njega mogu da iskoristim kako bih nadogradio komp.
Sam si sebi odgovorio. Ovamo nemas para, a onda nadogradjujes komp. To je inace skup sport.
Prosecan komp u zemlji sigurno vredi 500+ evrica. Ne mogu da verujem da onda nije moguce odvojiti 10-15 evrica koliko kostaju solidni programi iz budzet kategorije.

Ja ovaj tvoj post ovako tumacim: Vozim Yuga i placam gorivo. Glupost! Bolje da uzmem pistolj i da redom pljackam pumpe. Time cu ustedeti za gorivo, a Yugo ce, bo'me, da dobija za te pare redovan upgrade pa ce jednom dogurati do Ferarija.
Super ideja!
Ili sam nesto propustio... ?

Poslednja ispravka: Nemesis (5.5.2006 u 1:22)
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2006, 8:56   #99
GakunGak
Član
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: phazeddl.com i wtalk.org
Poruke: 435
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Yahooa korisniku GakunGak
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Nedavno sam bio u Podgoricu i uzeo original Postal 2 Share The Pain na 1CD. Pazi sad. StarForce. Nigdje na kutiji/papiru seriala. Poludio sam. Morao sam traziti net za crack najnovije verzije i JEDVA da sam nasao. E, kako to da ovo nije kriminal, a pirat jeste. Pirati su barem posteni i kad nesto uzmes, radi. Sad, ovo mi je tek prvi put [ostale dvije isto original rade] da na legit cd nemam serial za pokretanje. Mada, igra mi je vrh.
GakunGak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2006, 20:20   #100
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Legalan Software kod nas!!!

Citat:
Pa i ti pirati ne rade to iz dobre volje, mora od necega da se zivi!
Lepo je snaći se u životu, ali ne treba to raditi preko leđa nekih nedužnih ljudi. Ok, ti pirati su našli način da prežive, a šta ćemo sa gomilom IT profesionalaca kojima su isti ti pirati otimaju hleb iz usta, kao i njihovoj deci ? Šta, oni nemaju pravo da žive od nečega ?
Citat:
Nedavno sam bio u Podgoricu i uzeo original Postal 2 Share The Pain na 1CD. Pazi sad. StarForce. Nigdje na kutiji/papiru seriala. Poludio sam. Morao sam traziti net za crack najnovije verzije i JEDVA da sam nasao. E, kako to da ovo nije kriminal, a pirat jeste.
Predpostavljam da se nisi setio da se obratiš tehničkoj podršci ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Video Editing Software srlle Video/TV softver 73 20.9.2006 18:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com