Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.8.2014, 2:35   #1
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Sony Xperia M

Telefon imam vec nekih 10 dana, pa mislim da je vreme da iznesem neke utiske.
Dizajn

Xperia M dolazi u tri boje: crnoj, beloj i zutoj, ali je u slucaju zute samo poklopac za bateriju u boji, ostatak telefona je crn. Sa prednje strane nalaze se samo displej od 4 incha, prednja kamera od 0.3mpix, senzori za osvetljenje i proximity i mikrofon, hardverskih tastera nema vec se nalaze na ekranu.
Sa desne strane telefona se nalaze svi bitni dugmici: dugme za zakljucavanje/otkljucavanje, dugmici za pojacavanje odnosno smanjivanje jacine zvuka i naravno okidac kamere.
Sa leve strane nalazi se mikro-USB port, sa gornje 3.5mm ulaz za slusalice(ili zvucnike), dok je donja strana prazna.
I konacno, na poledjini telefona nalaze se kamera, blic, sekundarni mikrofon i prilicno glasan zvucnik.
Ekran
4 incha i rezolucija od 854x480(245 ppi) su, za mene, odlicna kombinacija. Sve na ekranu deluje ostro, boje nisu preneglasene kao kod AMOLED-a, ali opet takodje nemaju ni kvalitet kao kod IPS ekrana. Ukratko, zadovoljavajuce su, ali vas sigurno nece ostaviti bez teksta. Uglovi vidljivosti nisu najsjajniji i ekran pocinje da bledi kada se telefon nagne u nekom pravcu. Meni to licno ne smeta jer telefon uvek gledam pod uglom od manje-vise 90 stepeni. Kada se stavi pored SAMOLED-a(Galaxy S Advance), primecuje se da su svetlije boje dosta realnije(npr. plava je na SAMOLED-u zuckasta dok je ovde, pa plava ), dok se kod tamnijih to ne primecuje. Sto se tice crne boje, ovde nije potpuno crna vec je nekako sivkasta sto je i ocekivano jer je ovo ipak obican TFT displej. U poredjenju sa Alcatel 992D ekranom, koji je takodje TFT, Xperia M deluje dosta kvalitetnije i bolje. Boje su jace, uglovi vidljivosti su dosta bolji, ali kao sto rekoh gore, nisu savrseni. I jedini preostali uredjaj s kojim sam mogao da uporedim ekran bio je Nexus 7 2013. IPS displej protiv TFT displeja. Bio sam ubedjen da ce razlika biti ogromna, ali, zadivljujuce, uopste nije. Prikaz boja je slican na oba ekrana ali N7 ipak izgleda bolje zbog Full HD rezolucije i odlicnih uglova gledanja. Ocekivano, IPS je van konkurencije sto se tice uglova pa ga toliko i nisam uporedjivao, ali mi je ovaj TFT ekran prijatniji za oko od AMOLED-a.
Dakle, ekran je solidan. Nije savrsen, ali nije ni za bacanje.
Zvucnik, slusalice i mikrofon
Zvucnik na ovom telefonu je zadivljujuce glasan. Dosta bolji od Advance-ovog i otprilike jednak sa Nexusovim. Naravno nije stereo, pa nema bas toliki kvalitet kao Nexus, ali je mozda cak i glasniji od njega. Kada je u Walkman-u ukljucen ClearAudio+ i zvuk pojacan do maksimuma, rezultati su odlicni. Zvuk je jak, nema distorzije i dosta je detaljan, odnosno cuju se i visoki i niski tonovi. Rucnim podesavanjem ekvilajzera na maksimalne vrednosti, sto zahteva gasenje CA+, zvucnik postaje jos glasniji ali pocinje da se javlja distorzija
koja nije toliko jaka, ali je primetna.
3.5mm ulaz na telefonu daje dobar zvuk u kombinaciji sa Walkman plejerom. Slusalice koje dolaze uz telefon su tihe i ne toliko kvalitetne, ali sa samsungovim i sony-jevim bubicama zvuk je sjajan. Mozda audiofili nadju neku zamerku, ali ja nisam mogao, i slusanje muzike cak i u bucnom gradskom prevozu nije predstavljalo problem. Opet napominjem da su fabricke slusalice dosta losije i jedva da se cuju cim je malo veca buka oko vas.
Telefon dolazi sa 2 mikrofona, primarni koji se nalazi napred, i sekundarni koji sluzi za odstranjivanje suma. Ljudi su mi rekli da me cuju dobro u pozivima, doduse nisam testirao u veoma bucnim uslovima, ali sutra cu imati prilike(Beer Fest ) pa cu preneti utiske.
Ovo su neke najosnovnije stvari, u sledecem postu cu pisati o specifikacijama, softveru i kako se pokazao u realnom radu.

Poslednja ispravka: Sh0m1 (14.8.2014 u 3:04)
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
todos (14.8.2014), zajchik (14.8.2014)
Stara 14.8.2014, 2:40   #2
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Koliko u realnom radu hardverski dugmici oduzimaju velicinu ekrana? Ja sam za da ipak budu van ekrana. Koliko je glasan zvucnik, probaj da das precizniju sliku (odgovor)?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2014, 3:02   #3
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Pa, da nastavimo.
Specifikacije hardvera
1GHz dvojezgarni Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227
Adreno 305 GPU
1GB RAM
4GB ROM(1.5GB dostupno korisniku, i to je jedina velika mana telefona)
5mpix glavna i VGA prednja kamera.
Podrska za microsd do 32GB, mada sam po internetu video da su ljudi ubacivali i 64GB.
USB-OTG podrska za flash drajvove, miseve, tastature itd.
NFC
Kamera
Pisacu samo o glavnoj kameri, jer o VGA stvarno ne vredi trositi reci, odnosno, uzasna je.
Nisam neki fotograf i meni su slike solidne, ali okacicu nekoliko pa vi procenite
Spoiler za Slike:
Jedna macro(ne zamerite na prljavoj tastaturi )

Normalna

HDR


Video snima u 720p, sam prikaz i zvuk nisu losi, ali snimcima definitivno fale detalji.
Softver
Telefon dolazi uz android 4.1.2, ali je(u slucaju MTS-a) 4.3 apdejt dostupan za preuzimanje. Ja sam moj odmah apdejtovao tako da mogu da pisem samo za 4.3 .
Interfejs izgleda slicno kao stock android, ali ipak ima sony-jevih izmena. Njihov launcher, kamera, galerija koja se u ovom slucaju zove album app, walkman plejer za muziku i movies za video klipove. Dobra strana ovih aplikacija je sto mogu da preuzimaju informacije o pesmi, odnosno filmu u slucaju Movies-a, tako da ako na primer imate neki film u telefonu, u aplikaciji ce vam izaci opis istog. Sitno, ali korisno.
Laga uopste nema, prelaz izmedju aplikacija je fluidan i brz a 1GB RAM-a je dovoljno za nekoliko zahtevniji aplikacija u isto vreme(u mom slucaju tapatalk, fb messenger, whatsapp i walkman).
Sam Sony UI je prijatan za oko i nije nacickan glupostima kao Samsungov TouchWiz.
Performanse u realnom radu
Aplikacije se ukljucuju relativno brzo, skrolovanje po zahtevnijim sajtovima takodje radi korektno pa cak i kad ima dosta slika. AnTuTu skor je oko 12 hiljada na 1ghz, odnosno 14 ako se ubaci custom kernel i procesor klokuje na 1.62GHz.
Epic Citadel benchmark takodje radi dobro, 42fps prosecno na ultra podesavanjima, procesor na fabrickom taktu, odnosno 1GHz, naravno.
Od igara sam testirao Despicable ME koji radi tecno, Subway Surfers takodje, Adventure Time isto radi savrseno, jedino se kod Sonic Dash-a javlja neko mini seckanje ali on mi ni na nexusu nije radio sjajno. Jedina igra sa kojom sam imao problem je NFS Most Wanted koji sam uspeo jednom da ukljucim i radio je odlicno, kasnije samo force close na ukljucivanju.
Moram da napomenem da igranje bilo koje vece igre zahteva otkljucavanje bootloadera i root, jer u telefonu nema dovoljno mesta(apk i fajlovi idu u tih 1.5GB) , pa mora da se koristi foldermount, koji uzgred radi bez problema.


Ako imate jos nekih pitanja slobodno pisite.
@todos
Dugmici zauzimaju oko pola centimetara po mojoj proceni, smanjivanje je naravno moguce ali samo ako je telefon rootovan. Kada se pusti neki video dugmici se povlace tako da nisu neki veliki problem. Zvucnik je veoma glasan, samo cu reci da dosad nisam video telefon sa ovako jakim zvucnikom(ako ne racunamo one starije nokije).
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
ColdBoot (14.8.2014), Filip89x (5.12.2014), zajchik (14.8.2014)
Stara 14.8.2014, 20:18   #4
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Zaboravio sam da pomenem LED lampicu za obavestenja. Nalazi se ispod ekrana i prilicno je jaka. Za razliku od vecine LED lampica na telefonima koje su okrugle, ova je vise kao puna linija. U podesavanjima mozete da podesite boju za propusten poziv, poruku, poziv u toku itd.
Takodje kada pustite neku pesmu u Walkmanu lampica ce zasijati bojom koja je dominantna na omotu albuuma. To naravno traje samo par sekundi. Isto vazi i za gledanje slika u Album aplikaciji.
Evo kako to izgleda:
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2014, 15:06   #5
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Generalno mogu da podržim sve što si rekao o telefonu nakon što se igram sa njim ceo dan.

-Tel. radi solidno brzo i glatko.
-Ekran je vrlo pristojan i ima sasvim solidne uglove gledanja (u direktnom poređenju sa solidnim IPS-om se vrlo lepo pokazao). Ako se ne poredi direktno sa koloritnijim IPS-om tačnijih boja, nego se gleda sam od sebe, praktično mu ne nalazim manu.
-Zvuk je primetno bolji nego na sličnim Huawei-ama, ZTE-ima... Relativno glasan, dovoljno detaljan. Naravno, nije na nivou skupljih ili muzički orjentisanih modela ali za neke slušalice do 30-ak € sasvim zadovoljavajuć.
-Nakon moje višesatne test torture se zagrejao daleko manje od prosečnog telefona.
-Izrada je ok, ništa više od toga. Mogli su malo manji bazeli da budu ali dobro.

Sveukupno sasvim solidan mali telefon. Verovatno i poslednja pristojna 4-ka.

Poslednja ispravka: Aibo (14.10.2014 u 15:26)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
ezenkiel (18.10.2014), Sh0m1 (14.10.2014)
Stara 14.10.2014, 22:32   #6
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Lik razvija app2sd na xda, doduse samo na AOSP ROM-u zasad, ali eto, jedina mana telefona je mala interna memorija, tako da ce sada i to izgleda biti reseno.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2014, 12:03   #7
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Xperia M je osrednji telefon.

Najveću zamjerku imam na ekran, prilčno je loš.

Potom kamera: zadnja daje neke rezultate samo ako je svjetlost jaka, prednja je na nivou webcama.

Ubacili su hardversko dugme za uključivanje kamere, ali ono je slabe izrade (klimavo i jeftino) i sporo reaguje.

LED lampica je zaista lijepo rješenje.

Telefon je brz i dobrog odziva. Ima slot za memorijsku. Solidnu bateriju.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2014, 14:32   #8
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Slazem se za sve osim mozda za ekran, meni je sasvim zadovoljavajuc.
Kao sto sam gore vec pisao, dodata je podrska za app2sd, doduse samo na AOSP 4.4.4 ROM-u zasad.
Na njega stvarno ne mogu da se pozalim, radi mi bolje od stock 4.3.
Ceka se CM12(ili kako god vec bude nazvan cyanogenmod baziran na androidu 5.0), ocekujem da ce biti bar neka beta do nove godine.
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2014, 9:04   #9
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Meni je za tu cijenu telefon sasvim zadovoljavajuć.

Veličina mi odgovara - bez problema stane u dlan, i lako se njime upravlja. Pozivi i poruke se bez problema izvode jednom rukom. E, slažem se da je dugme za fotografisanje loše, gotovo da i ne reaguje.

Ekran je po meni sasvim solidan, čitljiv, dovoljne oštrine, a kad se maksimalno osvijetli, čitljiv je i na jakom suncu. Za uglove gledanja me u principu baš briga, još bolje ako neko sa strane ne vidi šta kucam, ali ipak ("nažalost" ) nisu baš tako loši.

Ne slažem se da je kamera dobra samo pri jakoj svjetlosti, mada nisam neki fotografski stručnjak. Uglavnom fotografišem pejzaže, i zadovoljan sam kvalitetom fotografija i po oblačnom vremenu, i u sumraku. Noću, ili kad je svjetlost vještačka, fotografije su uglavnom loše. Također, nema zuma (digitalni ne računam).
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2014, 18:01   #10
Sh0m1
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2009.
Lokacija: Bladehenge
Poruke: 4.267
Zahvalnice: 5.145
Zahvaljeno 994 puta na 697 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sh0m1
Određen forumom Re: Sony Xperia M

Na XDA je vec poceo rad na androidu 5.0 za xperiu M, jos nije uploadovan jer trenutno dosta toga ne radi, ali je lik koji ga razvija okacio 1 screenshot.
Spoiler za 5.0:
Sh0m1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sh0m1 na korisnoj poruci:
ezenkiel (6.11.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Mobilni telefon] Sony C5303 aka Xperia SP altec.gs Opisi, recenzije i testovi 9 4.8.2014 15:46
[Android] Sony Xperia Tipo vs Samsung Galaxy Mini II Stefan programer Aparati i oprema 10 17.4.2013 13:10
Sony Xperia U (ST25i) vs Xperia J (ST26i/ST26a) Morandi Aparati i oprema 8 20.1.2013 18:14
Apple iPhone 4 16GB vs. HTC Desire HD vs. Sony Ericsson XPERIA X10 PixelTerror ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 4.10.2012 19:19
[Android] Sony Xperia S - prvi Sony smartfon ZoNi Aparati i oprema 5 27.2.2012 12:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com