Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.7.2015, 22:51   #1
OwerLord
Član
 
Član od: 11.4.2010.
Lokacija: Indjija
Poruke: 140
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku OwerLord
Određen forumom Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Pozdrav svima,

Moja trenutna konfiguracija (stara 5 godina):

Graficka kartica: GIGABYTE GeForce GTX 460 768MB GDDR5 GV-N460OC-768I
Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2GHz
Memorija: KINGSTON 4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 HyperX
Maticna ploca: ASUS M4A87TD EVO
Kuciste: CHIEFTEC CG-01B-B-OP
Napajanje: LC POWER Super Silent LC6600 600W v2.2
Hard disk: WESTERN DIGITAL Caviar 500GB

Moje pitanje se vidi iz samog naslova, dakle sta se pre isplati. Cilj je igranje najnovijih igara (The Witcher 3: Wild Hunt, GTA V, Dragon Age: Inquisition, itd.) na maximumu. Ako mislite da je nadogradnja bolje/isplativije resenje, predlozite koje komponente da uzmem, a ako je ipak bolje/isplativije resenje nov komp, predlozite celu konfiguraciju.

Ne znam sta da vam kazem sto se tice budzeta za nadogradnju jer ne znam sta bi sve bilo potrebno od komponenti, ako se nadogradnja uopste isplati za krajnji cilj.

Sto se tice budzeta za ceo kompjuter (ukoliko se nadogradnja ne isplati), nisam ni sam siguran, ali recimo da je cifra oko 70.000-80.000 rsd, naravno ovo nije fiksno, podlozno je promeni.

Sto se tice tajminga za kupovinu, negde sam nacuo da je sada najgore vreme kada su raspusti i godisnji na snazi, odnosno da je najbolja kupovina od septembra kada je ponuda najveca pa su i cene ujedno nize?

Hvala unapred na odgovorima.
OwerLord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2015, 23:39   #2
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Ostavi kuciste, hard i napajanje (ako nije mnogo staro, losem stanju), i uzmi ovo:

Intel® Core™ i5 4460 - 22.290 din
ASUS B85M-K - 7.080 din
DDR3 8GB 1600MHz Crucial CL11 - 5.990 din
GTX970 Gigabyte OC 4GB DDR5 - 45.499 din

Ukupno: 80.859 din (firma na E)

Posto planiras da igras nove igre na max podesavanjima, preporuka je GTX 970. Ako ti nije problem da samo malo spustis detalje, iskljucis par opciija u podesavanjima, mozes da prodjes jeftinije i uzmes GTX 960 (~20k manje).
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 6:52   #3
Losmii87
Član
 
Član od: 19.3.2011.
Lokacija: Veternik
Poruke: 209
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 38 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

kao sto je Lex987 postavio samo sa korekcijom maticne i rama
da uzme malo skuplju maticnu Gigabyte GA-B85-HD3 i da ostavi sadasnji ram i doda jos jedan od 4 gb HX316C9SR/4
imao bi super konfiguraciju za igru
Losmii87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 9:40   #4
slavkostorm
Član
 
Član od: 10.6.2015.
Poruke: 194
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 37 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Ima i varijanta da za pocetak dokupis jos 4gb rama i uzmes neku od aktuelnih brzih grafickih kartica, npr. gtx 960, staru prodas i onda lagano stekas pare za novu masinu.
slavkostorm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 13:43   #5
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Sto se tice tvoje masine, nije losa osnova i moze da se iskoristi za nadogradnju sistema. Kupovina nove masine nije neophodna, ako te ova sada sluzi i nemas problema sa stabilnoscu. No krenimo redom.

Prvo sto treba da uzmes jeste ram. 8GB je neophodno da igre rade na maksimumu i +4GB rama je obavezna kupovina za tebe.

Drugo, graficka. To je najbitnija stavka u celoj ovoj prici. Mozes da prodjes sa nekom gafickom tipa Radeon R9 380 (MSI model) ili GeForce 960 (Gigabyte model) u cenovnom rangu oko 26k dinara. Prednost u ovom slucaju dajem GeForce modelu posto je manje zahtevan po pitanju napajanja, a tvoje je starije malo. Mozes i da prodjes sa predlozenim GeForce 970 ako ti nije problem novac da dodas. Kartica je odlicna i vredi novaca, i trajace jako dugo vremena, i ako je sad previse za 1080p gaming.

Sto se tice procesora, tu ti nije fazon da moras da menjas. Phenom II modeli i dalje mogu da pruze dosta toga sto se tice gaming-a. Naravno da je Core I5 kralj performansi za igre, ali to kosta oko 30k din. Predlog koji je dao Lex987 je dobar i mozes tako da prodjes ili sa Gigabyte GA-B85-HD3 plocom. Nazalost ploca ti ne podrzava FX procesore, tako da taj upgrade ne racunaj.

Da sumiram, prvo uzmi ram, pa onda vidi graficku u zavisnosti od budzet (960 za 26k ili 970 za 45k), pa ako si u stanju CPU i maticnu. Sto se tice najboljeg vremena za kupovinu, to je decembar po nekom pravilu jer tada je praznicna sezona i svi spustaju cene. Nekada nasi to ne prate najbolje. Isto je i kada izlazi novi hardver, pa za 2-3 meseca starije generacije padnu sa cenom da bi se rasprodale, ali nista nije izaslo u skorije vreme da bi starije generacije pale znacajnije sa cenom. Mozda se desi da krajem avgusta i pocetkom septembra budu neki popusti za pocetak skolske godine, ali to je pitanje ako. U svakom slucaju ne vredi cekati previse. Makar ne ovde.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2015, 15:47   #6
OwerLord
Član
 
Član od: 11.4.2010.
Lokacija: Indjija
Poruke: 140
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku OwerLord
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Pre svega, hvala svima na odgovorima i izvinjavam se sto nisam stigao ranije da odgovorim, u medjuvremenu sam se razboleo.

I dalje ne znam na sta pre da se odlucim, da li na nadogradnju ili kupovinu skroz nove konfiguracije i prodaju postojece? Ako je recimo dovoljna samo graficka i RAM, onda ima smisla za nadogradnju, ali ako moram menjati jos i procesor i plocu, onda me to nekako naginje na kupovinu cele konfiguracije? Zasto mislim da moram npr i procesor da menjam – pa zato jer za witcher je preporuka AMD FX-8350 4 GHz, a on je vise nego duplo bolji od mog CPU-a koji imam trenutno, makar prema http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Takodje, postavlja se pitanje da li je moje napajanje dovoljno za gtx970, necu da bude nista u knap, mora imati i nekog lufta da bi sve islo kao podmazano. Onda, da li gtx970, s obzirom da je poveca, moze da stane u moje kuciste? Sto se tice memorije, ja trenutno imam 2x2, zanima me koliko moja maticna ima ukupno slotova za ram memoriju, odnosno moze li stati jos jedna i da li ce dobro raditi u rezimu 2-2-4?

Imam jos brdo pitanja ali bolje da se zaustavim ovde, pa cemo videti sta i kako dalje na osnovu vasih komentara i sugestija.
OwerLord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2015, 17:22   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

pa ono, možeš da počneš od grafičke memorije i napajanja, memorije se obično kupuju po 2 kom zbog dual channel, imaš 4 slota za memorije na toj matičnoj..
to su ti uglavnom sve neke jeftinije stvari memorija i kućište pa i napajanje kad već uzimaš gtx970 10000 manje više i ne primeti se..
Pa posle zameniš procesor i matičnu ako i dalje nisi zadovoljan...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2015, 18:27   #8
slavkostorm
Član
 
Član od: 10.6.2015.
Poruke: 194
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 37 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Ne znam da li si uzeo FX-8350 samo kao primer ali mislim da je Intel platforma, konkretno i5 koji ti je vec predlozen, mnogo bolji izbor i kupovina za nekog ko planira da potrosi neku vecu svotu novca za gaming PC i obezbedi se za neku dalju buducnost. Bencmark koji si prilozio nema veze sa tim kako ce koji procesor da se ponasa u igrama, bolje istrazi i taj info potrazi na sajtovima kao sto su Gur3d, Tomshardware, Techpowerup isl gde mozes okvirno da vidis testove kroz razne igre kako procesora tako i grafickih kartica. Ja licno ili bih nadogradio jos 4gb rama + gtx960 + neki dobar cpu cooler i overklokovao taj x4 955 ili bih isao sa novom konfiguracijom, sve zavisi koliko se kesa planira i spremno je da se izdvoji u datom trenutku.
slavkostorm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2015, 0:06   #9
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Prvo ram i graficka. GeForce 970 je neka optimalna kartica ako oces sve nove igre da igras na maksimumu, kao i +4 GB rama. Napajanje ce da bude dovoljno za 970 graficku + tvoj CPU ili upgrade na Core I5.
Kupovina FX 82xx procesora za igre nije najbolje resenje. On ume da bude brze duplo od tvog procesora, a u nekim situacijama da su tu negde. Ne moze jos uvek moderan softver u svakoj situaciji da iskoristi 8 jezgara koliko ima FX 82xx serija. Da kazes da bi uzeo komp za CAD, 3D ili 2D obradu, programiranje i slicno, e tu bi FX 82xx procesori bili jako dobro resenje, posto profesionalni programi imaju bolju podrsku za visejezgarce od modernih igara. Ovako je Core I5 kralj performansi.
Uzmi ram i GPU, pa kao sto rece water wizard, ako nisi zadovoljan planiraj da predjes na Core I5 i neku odgovarajucu plocu. Ako imas dovoljno novaca odmah da uzmes Core I5 uzmi i ne razmisljaj. Predlozne ploce od Lex987 i Losmii87 su odlicna resenja.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2015, 18:42   #10
OwerLord
Član
 
Član od: 11.4.2010.
Lokacija: Indjija
Poruke: 140
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku OwerLord
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Nakon kraceg razmisljanja, mislim da je najbolja opcija da ipak kupim skroz nov komp, a ovaj trenutni da prodam.

Dakle trebace mi pomoc za svaku komponentu pojedinacno:

Graficka karta

Nisam bas planiramo da toliko para dam koliko iznosi gtx970, pre sam zamisljao moj budzet za graficku kao recimo gtx960. Medjutim, s obzirom na to da mi je cilj igranje na max, a graficka je najbitnija komponenta kada su igre u pitanju, onda nemam drugi izbor nego da dam vise od planiranog, naravno ako vredi za te pare, a ja sam vas razumeo da je u tom cenovnom rangu best buy.

Imam jos neke sitne nedoumice oko gtx970 koje hocu da razresim:

1. koji je model najbolje uzeti i po cemu se oni konkretno razlikuju medjusobno, ja sam nasao 3 modela, makar kada je gigabyte u pitanju, razumeo sam da je on najbolji izbor (neka me neko ispravi ako gresim):
- GV-N970IXOC-4GD
- GV-N970WF3OC-4GD
- GV-N970G1 GAMING-4GD

2. zasto je gtx970 bolji (tako sam bar ja razumeo da vecina kaze) od npr R9 290 ili 290x? primetih da 290/290x imaju duplo veci memory interface, ali onda pretpostavljam da je gtx970 mnogo bolji u nekoj drugoj stavci?

Procesor

Ja sam uglavnom uzimao AMD, medjutim ubedili ste me da je Intel i5 4xxx najbolji izbor, makar kada su igre u pitanju. E sad, koji je best buy i5 4-te generacije, 4460 (i ako jeste, zasto) ili mozda ipak neki drugi? Evo npr da li vredi dodati 25-30e za 4690 u odnosu na 4460?

Razumeh da procesor bas i nije toliko bitan za igre jer i da imam najbolji i5 4-te generacije, opet cu biti limitiran na neki nacin, odnosno necu ga moci u potpunosti iskoristiti jer jednostavno tako funkcionisu danasnje igre (iz emmi-ja kazu da malo igrica zavisi od snage procesora, mozda 10% ukupno od svih igara), znaci prvo graficka i RAM pa sve ostalo. Zasto onda recimo za Witcher 3 preporucuju i7, da to nije onda malo preterano?

RAM memorija

Sta je tu bitno gledati, na koje sve karakteristike treba obratiti paznju (marka, model....)? S obzirom da planiram 8GB da uzmem, ne znam da li je bolje 1x8 ili 2x4, da li to zavisi od ploce ili mozda od neceg drugog?

HDD i SSD

Koliko sam ja razumeo, trenutno je najbolje kombinovati ove dve stvari, ja sam zamislio da na SSD stavim sistem i sve programe, dok bih na HDD skladistio sve ostalo. Sto se tice kapaciteta, mislio sam 120GB za SSD (Samsung - zbog 5 god garancije), a 1TB za HDD (ne znam konkretno koji, pomagajte), mislite li da je to ok?

Monitor

Na sta da obratim paznju kada je monitor u pitanju: kontrast,osvetljenje, vreme odziva, povezivanje....?


Sto se tice maticne ploce, tu zaista ne znam nista, predlozite neki best buy. Isto tako i za kuciste (obratite paznju da moze i graficka da mi stane, recim ona sa 3 ventilatora - GV-N970WF3OC-4GD) napajanje, kuler.... valjda je to sve od komponenata?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za koliko realno mogu da prodam moj trenutni komp, mozete li mi makar dati neku okvirnu cifru, posto ja zaista nemam pojma od koje brojke da krenem:

Graficka kartica: GIGABYTE GeForce GTX 460 768MB GDDR5 GV-N460OC-768I
Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2GHz
Memorija: KINGSTON 4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 HyperX
Maticna ploca: ASUS M4A87TD EVO
Kuciste: CHIEFTEC CG-01B-B-OP
Napajanje: LC POWER Super Silent LC6600 600W v2.2
Hard disk: WESTERN DIGITAL Caviar 500GB
Monitor: Samsung P2250N

Takodje me zanima da li se negde na ovom forumu mogu ostavljati oglasi, konkretno u mom slucaju prodaja cele konfiguracije sa/bez monitora? Ako moze, postoje li neka posebna pravila?

Hvala unapred na odgovorima, i izvinjavam se sto sam oduzio, i kod nekih stvari isao previse u detalje.
OwerLord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2015, 8:12   #11
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Aj krenimo redom:
1. Sto se tice kontkretno modela to neka ti kazu ljudi koji su kupovali kartice koji je bas najbolji model. GeForce 970 je nesto brzi od R9 290, a u rangu performansi R9 290, mada su sve te karte u rangu performansi. Ono sto izdvaja GeForce 970 je mnogo efikasnija arhitektura, narocito u pogledu kolor kompresije tekstura, pa efektivni memorijski protok koji treba kartici je manji nego ranije.
2. Uzmi najjeftiniji Core I5 koji mozes da nadjes. 4440, 4460, sasvim svejedno. Jaci modeli imaju 100-200MHz vecu frekvenciju, i jacu integrisanu kartu. Razliku u brzini nikako ne mozes da osetis, dok tebe ne zanima integrusa osim kao backup za varijantu da crkne grafa.
A ovi iz Emmija sta su ti rekli je samo delimicno tacno. CPU je i dalje bitna stavka kod novih igara ne samo ram i vga. Komplikovana je tema to. Primera radi, cisto zarad ilustracije:
Core I5, 8GB Rama, GeForce 960 u Witcher 3 60FPS
AMF FX 6300, 8GB rama, GeForce 960 u Witche 3 45FPS
Na istim setovanjima, na oba CPU-a je igrivo, ali Core I5 daje konstantniji framerate, narocito sa karticama koje kostaju preko 200-250 evra. Core I7 u nekim slucajevim moze da bude brzi, ali retko. Malo igara vidi vise od 4 jezgra, a i HT nije uvek da donosi znacajna ubrzanja. Ako u primeru Witcher-a 3 gore, sa Core I7 bi bilo recimo 65FPS. Dati 100e vise za CPU koji donosi 10ak posto perfomansi vise u tek pokojoj novijoj igri je po meni bacanje para. Bolje taj novac dati na SSD ili Graficku. Bolji je povracaj novca.
3. Sto se tice memorije, gledaj da ima hladnjake. Standardna DDR 3 memorija na 1600MHz je i vise nego dovoljna. Ja sam uvek pobornik 2x4GB varijante da bi se iskoristio 2kanalni memorijski kontroler koji ima skoro svaki moderan CPU. Nije uvek da ces da osetis, ali nekada moze da bude od koristi. Sto se tice modela licno preferiram Patriot Viper memorije. Odlican izbor je Kinston HyperX, Crucical BalistiX, Corsair Vengence...
4. Kombinacija SSD + HDD je ok, Samsung 850 EVO serija je odlicna. Za HDD Western Digital Blue.
5. Za monitor gledaj da bude sa IPS panelom. Daje najbolju sliku generalno trenutno na trzistu. Do skoro su Dell modeli bili best buy, ali se situacija promenila do neke mere. Sacekaj neko drugi da ti da konkretnu preporuku.
6. FullATX maticna ploca sa B85 cipsetom je dovoljna za tvoje potrebe. Gigabyte GA-B85-HD3, ASUS B85-PLUS su odlican izbor.
7. Za kucista preferiram Thermaltake. Licno dobra iskustva. Versa II je jako dobro. Ne znam da nije nekom moglo da stane unutra nesto veliko od kartica. U sustini sve kupujes u jednoj radnji i oni ce to da ti sastave. Ako bi i bilo problema sa dimenzijama komponenti, oni bi ti to rekli.
8. Napajanje i kuler. Seasonic SS-520GM2 bi ti legao kao budali samar. Modularn, pouzdano. Cooler Master B2 600W je dobra alternativa. Kuler Cooler Master Hyper 212 EVO je odlican izbor.

Sto se tice polovnih delova idi na neke sajtove koje se bave time, ovde na forumu nema to. Mozda preko PP da uradis nesto. Za tvoju masinu cena je negde oko 250e bez monitora. Mozda 300e ako si dovoljno strpljiv i uporan.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
OwerLord (27.7.2015)
Stara 27.7.2015, 10:38   #12
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Vlad je sve lepo i detaljno objasnio.
Jedna mala korekcija: Posto je u planu CPU bez "K", nema potrebe da uzimas Hyper 212 EVO (cena kod nas je malo naduvana), on je vise za overklok varijantu, mozes slobodno da uzmes jeftiniji (LC Power nudi dobre kulere za 10-20 evra, koji su vise nego adekvatni za i5 4440, 4460).
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nadogradnja ili kupovina novog? Pomoc! Maka_91 Šta da kupim? 6 2.2.2015 14:40
Nadogradnja ili kupovina novog računara Kljajoni ŠDK - Konfiguracije 8 15.5.2014 20:53
Nadogradnja starog, ili kupovina novog kompjutera Guterill Šta da kupim? 3 7.1.2008 22:43
Kupovina kompjutera Topić Željko Šta da kupim? 7 25.12.2007 12:21
Kupovina gaming kompjutera do 900 evra Pjanovic Šta da kupim? 44 29.1.2007 18:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com