Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.12.2009, 12:15   #1
Fiky
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Ovako, skinuo sam KDE 4.3, pokrenuu sa LIVE cd-a, i malo se igrao se njim i sa vizuelnim efektima, mene samo zanima, posto hocu da predjem na linux, do sada sam radio na windows, i mogu samo da kazem da grafika na W7 NEMOZE da se poredi sa grafikom na ovom KDE-u. Moje pitanje je sledece:
U koji fajl sistem da formatiram hard, tj. u koji da formatiram prvu, u koji fajl sistem drugu i trecu particiju.
Ja sam nov na linuxu, pa me zanima, probao sam nesto u ext3, ali nisam mogao da kopiram bilo sta na HD.
Objasnite...

Hvala!
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 12:19   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Ufff, gomila pomešanih pojmova... Kada bi nam rekao koja linux distribucija je u pitanju mogli bi da te uputimo na neki od bezbroj online uputstava za instalaciju.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Stara 2.12.2009, 12:25   #3
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Prvo i prvo, KDE je graficko okruzenje, a ne Linux distribucija. Svaka distribucija kao sto su Mandriva, Ubuntu, openSuse, Fedora, itd imaju mogucnost razlicitih grafickih okruzenja, a jedno od njih je KDE. Ostali su GNOME, XFCE, LXDE, itd... Cisto da ne brikas graficko okruzenje sa distribucijom.
Particiju na koju hoces da instaliras Linux formatiraj u ext4, a ostale mozes ostaviti u ntfs-u, ako planiras i win da zadrzis. Nemoj formatirati u nekom programu iz win-a, nego pri instalaciji ces imati tu mogucnost, tako da tada to uradi.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Stara 2.12.2009, 12:28   #4
Fiky
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ufff, gomila pomešanih pojmova... Kada bi nam rekao koja linux distribucija je u pitanju mogli bi da te uputimo na neki od bezbroj online uputstava za instalaciju.
neka open suse
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2009, 12:37   #5
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Pogledaj, za početak, http://wiki.open.hr/index.php/OpenSUSE_instalacija
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Stara 3.12.2009, 9:50   #6
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Baš fina distribucija taj Suse
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2009, 0:08   #7
Iron Lord
Novi član
 
Član od: 5.12.2009.
Lokacija: Tamo gde su svi pametni a problema koliko hoćeš
Poruke: 15
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

To da li ćeš da koristiš Red Hat, Suse, Debian, Ubuntu (derivat Debiana), Mandrivu (moj favorit) ili ma koju drugu distribuciju nije stvar ukusa već realna potreba da ta verzija Linuxa podržava celokupan hardver koji poseduješ (gfx,snd, wi-fi, bluetooth, štampač, skener itd.).
Ne znam ko je pustio buvu da je KDE bolji od GNOME-a kada ta dva radna okruženja razvijaju zasebni timovi, rad u konzolnom režimu ne obavljam u njima.
Ajmo, KDE liči na Windows, GNOME na MacOS.
Ako baš nemaš iskustva u particionisanju uzmi lepo Mandrivu 2010.0 i tamo će ti se sve samo kasti prilikom instalacije, čak možeš i dvojak sistem da imaš (Linux/Windows). Ubuntu nažalost ume da napravi problem prilikom formatizovanja i zapisivanja na MBR pa oprez ili daj iskusnijem.



Citat:
Fiky kaže: Pregled poruke
Ovako, skinuo sam KDE 4.3, pokrenuu sa LIVE cd-a, i malo se igrao se njim i sa vizuelnim efektima, mene samo zanima, posto hocu da predjem na linux, do sada sam radio na windows, i mogu samo da kazem da grafika na W7 NEMOZE da se poredi sa grafikom na ovom KDE-u. Moje pitanje je sledece:
U koji fajl sistem da formatiram hard, tj. u koji da formatiram prvu, u koji fajl sistem drugu i trecu particiju.
Ja sam nov na linuxu, pa me zanima, probao sam nesto u ext3, ali nisam mogao da kopiram bilo sta na HD.
Objasnite...

Hvala!
Iron Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2009, 0:16   #8
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Citat:
Iron Lord kaže: Pregled poruke
To da li ćeš da koristiš Red Hat, Suse, Debian, Ubuntu (derivat Debiana), Mandrivu (moj favorit) ili ma koju drugu distribuciju nije stvar ukusa već realna potreba da ta verzija Linuxa podržava celokupan hardver koji poseduješ (gfx,snd, wi-fi, bluetooth, štampač, skener itd.).
Ne znam ko je pustio buvu da je KDE bolji od GNOME-a kada ta dva radna okruženja razvijaju zasebni timovi, rad u konzolnom režimu ne obavljam u njima.
Ajmo, KDE liči na Windows, GNOME na MacOS.
Ako baš nemaš iskustva u particionisanju uzmi lepo Mandrivu 2010.0 i tamo će ti se sve samo kasti prilikom instalacije, čak možeš i dvojak sistem da imaš (Linux/Windows). Ubuntu nažalost ume da napravi problem prilikom formatizovanja i zapisivanja na MBR pa oprez ili daj iskusnijem.
Prvo, ne kaze se "formarizovanje" nego formatiranje. Drugo, ostavi coveka da radi sa Ubuntu-om, user-friendly je, dobar je za pocetnike i ne znam odakle ti podatak da pravi probleme sa MBR-om i formatiranjem. Instalirao sam ga sigurno nekoliko desetina puta na razne kompjutere, i nikada nisam imao problema ni sa jednim od ovoga sto ti napominjes.

edit: Tek sad videh da on koristi openSuse, tako da ne brini, nece koristiti Ubuntu.

Poslednja ispravka: blast beat (6.12.2009 u 0:26)
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2009, 1:50   #9
Iron Lord
Novi član
 
Član od: 5.12.2009.
Lokacija: Tamo gde su svi pametni a problema koliko hoćeš
Poruke: 15
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Prvo, ne kaze se "formarizovanje" nego formatiranje. Drugo, ostavi coveka da radi sa Ubuntu-om, user-friendly je, dobar je za pocetnike i ne znam odakle ti podatak da pravi probleme sa MBR-om i formatiranjem. Instalirao sam ga sigurno nekoliko desetina puta na razne kompjutere, i nikada nisam imao problema ni sa jednim od ovoga sto ti napominjes.

edit: Tek sad videh da on koristi openSuse, tako da ne brini, nece koristiti Ubuntu.


Nisi ni pročitao o kojoj distribuciji je reč a već mi sudiš? Lepo... druge nisi opominjao... još lepše... Lepo je što upućuješ ljude na Ubuntu ali ja sam ukazao na lepšu distribuciju sa mnogo više standardnih aplikacija bez kojih se ne može i tu nema ničeg lošeg.
Čoveku treba KDE 4.3, Mandriva 2010 ima 4.3.2 i nema nikakvih problema sa ext2,ext3,ext4,ntfs ili fat particijama. A to je mučilo čoveka.

Gde da uradim CAD crtež u Ubuntu? Koja verzija KDE ili GNOME? Hajde sa Ubuntu-om uradi obradu ili montažu video snimka - opet nema! Moraš da pakuješ sa Debiana a Debian nema komercijalne kodeke jer je to u suprotnosti sa filoSofijom distribucije.

Što se MBR-a tiče, nisam dao punu informaciju: to se dešava ako imaš dva različita operativna sistema na istoj mašini. Sve je u redu dok ne rešiš da ga makneš. Dakle reč je o dvojakom podizanju a da se taj izraz koristi kao sinonim za računar sa dva o.s.-a može svaki lingvista da ti potvrdi. A ako je Ubuntu jedini sistem na računaru onda zaista nema veze jer će sledeće instaliranje ma kog OS-a sve da pregazi.

p.s. pazi na sklop rečenice, nisam siguran da li si mislio da je korisnik user friendly ili sistem. Što se nadjene slovne greške tiče dobijaš nagradu - DVD sa Mandrivom 2010.

To su sve moderne kovanice koje ni Englezi nisu imali do skora. Samo ih slažemo po zvučnosti kako mi tako i oni. Otud Beograd kao Belgrade a ne kao Whitetown ili Viena kao Beč.
I u prognozama vremena "vreme nas očekuje" a to nije logički tačno i niko se ne buni niti ispravlja bez obzira na broj poruka po forumima kao merilo ne znam ti ja čega. Eto, ja nisam laktom započeo diskusiju samo odbranih svoje stavove.

Poslednja ispravka: Iron Lord (8.12.2009 u 1:58)
Iron Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2009, 10:09   #10
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

@Iron Lord
Citat:
Čoveku treba KDE 4.3, Mandriva 2010 ima 4.3.2 i nema nikakvih problema sa ext2,ext3,ext4,ntfs ili fat particijama. A to je mučilo čoveka.
.........

Citat:
Gde da uradim CAD crtež u Ubuntu? Koja verzija KDE ili GNOME? Hajde sa Ubuntu-om uradi obradu ili montažu video snimka - opet nema! Moraš da pakuješ sa Debiana a Debian nema komercijalne kodeke jer je to u suprotnosti sa filoSofijom distribucije.
Koje to programe ima Mandriva a Ubuntu nema? Ti ili nikad nisi probao Linux ili neznas da koristis menadzer paketa ( a to zna i moja baba ). Sve se instalia na klik, neznam sta trabunjas bez veze. Ubuntu dolazi sa GNOME 2.28 a KDE 4.3.x imas u repozitorijumu pod 'kubuntu-desktop'.
Citat:
Moraš da pakuješ sa Debiana a Debian nema komercijalne kodeke jer je to u suprotnosti sa filoSofijom distribucije.


Ni Mandriva (Free) ni Ubuntu nemaju kodeke instalirane po defu, ali se instaliraju na klik. I da, ima veze sa Filo Sofijom ali ima veze i sa Zakonom!

Sto se tice MBR-a, i tu lupas ko otvoren prozor. To nema veze sa distribucijom... ali sta ima da ti objasnajvam kad ionako neces da razumes.

I rekli su ti ljudi vec u drugim temama pa evo da kazem i ja: Makni ta plava slova! Kad neko vidi da se tako ludiras, prvo sto mu padne na pamet je: "Ovaj nema nista pametno da kaze pa pokuasava da privuce paznju bojom slova". A svojim postom si pokazao da stvarno nemas sta pametno da kazes, barem ne na ovu temu.

I izbor distribucije jeste stvar ukusa, sve podrzavaju ogromnu kolicinu hardvera. A najvise podrzavaju Debian i Ubuntu, ne Mandriva. Ali neznam sta se ovde prica kad covek koristi SuSE i radi mu fino.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2009, 12:38   #11
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

@Iron Lord Bole me oci od tih tvojih plavih slova! Ubuntu je najbolja linux distribucija.
@Mickie Pravilno je reci filosofija, jer filozofija znaci ''volim mrak'', a filosofija znaci ''volim mudrost'', nego smo prisvojili onako kako kazu na nemackom.
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2009, 15:11   #12
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Citat:
Iron Lord kaže: Pregled poruke

Nisi ni pročitao o kojoj distribuciji je reč a već mi sudiš? Lepo... druge nisi opominjao... još lepše... Lepo je što upućuješ ljude na Ubuntu ali ja sam ukazao na lepšu distribuciju sa mnogo više standardnih aplikacija bez kojih se ne može i tu nema ničeg lošeg.
Čoveku treba KDE 4.3, Mandriva 2010 ima 4.3.2 i nema nikakvih problema sa ext2,ext3,ext4,ntfs ili fat particijama. A to je mučilo čoveka.

Gde da uradim CAD crtež u Ubuntu? Koja verzija KDE ili GNOME? Hajde sa Ubuntu-om uradi obradu ili montažu video snimka - opet nema! Moraš da pakuješ sa Debiana a Debian nema komercijalne kodeke jer je to u suprotnosti sa filoSofijom distribucije.

Što se MBR-a tiče, nisam dao punu informaciju: to se dešava ako imaš dva različita operativna sistema na istoj mašini. Sve je u redu dok ne rešiš da ga makneš. Dakle reč je o dvojakom podizanju a da se taj izraz koristi kao sinonim za računar sa dva o.s.-a može svaki lingvista da ti potvrdi. A ako je Ubuntu jedini sistem na računaru onda zaista nema veze jer će sledeće instaliranje ma kog OS-a sve da pregazi.

p.s. pazi na sklop rečenice, nisam siguran da li si mislio da je korisnik user friendly ili sistem. Što se nadjene slovne greške tiče dobijaš nagradu - DVD sa Mandrivom 2010.
Ne teram nikog da koristi Ubuntu, nego si ga ispljuvao pa da covek ne pomisli da je stvarno tako crn. Naravno izbor distribucije je stvar ukusa, svako koristi ono sto mu najvise odgovara. Ja sam probao Mandrivu, ne odgovara mi, ali necu sad pljuvati nju jer mi ne odgovara. Lupati takve stvari samo da bi privukao nekog na drugu distribuciju stvarno nema smisla. Lepo kaze Mickie, ocigledno nisi koristio druge distribucije. Ja jesam pocetnik u svetu Linuxa, ali cak i ja znam da nisi u pravu.

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Pravilno je reci filosofija, jer filozofija znaci ''volim mrak'', a filosofija znaci ''volim mudrost'', nego smo prisvojili onako kako kazu na nemackom.
Eto, svaki dan nesto novo naucis.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2009, 16:33   #13
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Opet ja i opet pitanje KDE 4.3

Citat:
Gde da uradim CAD crtež u Ubuntu? Koja verzija KDE ili GNOME? Hajde sa Ubuntu-om uradi obradu ili montažu video snimka - opet nema! Moraš da pakuješ sa Debiana a Debian nema komercijalne kodeke jer je to u suprotnosti sa filoSofijom distribucije.
Molim te, ti izgleda ništa ne znaš o Linuxu. Kakve veze ima KDE i GNOME sa programima, to su samo grafička okruženja. NE znam za te programe jer ne koristim kompjuter za to ali ako ima linux program ima ga na svim distribucijima samo ga treba iskompajlirati iz source koda.
Citat:
A ako je Ubuntu jedini sistem na računaru onda zaista nema veze jer će sledeće instaliranje ma kog OS-a sve da pregazi.
A ako je Mandriva neće? Podsjećaš me na jednog člana (neki ga znaju) samo što se ovaj pravdao da ima slab računar pa koristi Windows 95 (ili 98, nisam siguran) i rezoluciju 640x480 (ili 800x600, isto nisam siguran), ali ovo je i njega prešlo.
Citat:
To su sve moderne kovanice koje ni Englezi nisu imali do skora. Samo ih slažemo po zvučnosti kako mi tako i oni. Otud Beograd kao Belgrade a ne kao Whitetown ili Viena kao Beč.
I u prognozama vremena "vreme nas očekuje" a to nije logički tačno i niko se ne buni niti ispravlja bez obzira na broj poruka po forumima kao merilo ne znam ti ja čega. Eto, ja nisam laktom započeo diskusiju samo odbranih svoje stavove.
Šta, ti si neki filoSof pa sad hoćeš da kažem da Beograd na engleskom se treba znati WhiteTown, a kad smo već kod toga pravilnije bi bilo WhiteCity, to je isto kao da kažeš New York Town.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Teoretsko pitanje - konfa do 100 evra :) Eni Šta da kupim? 50 7.12.2012 14:47
Po stoti put postavljeno pitanje Bobbisha Zaštita 34 19.11.2008 15:05
Konkretno pitanje (AL ili...) dekili ŠDK - Zvuk na računaru 2 19.6.2006 22:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com