Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.10.2005, 12:08   #21
sErGiO
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 257
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Intel vs Amd

E toliko o Intelu
sErGiO je offline  
Stara 26.10.2005, 16:19   #22
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Intel vs Amd

ok, ovako koja je najgora stvar koja se desila informacionim tehnologijama?
bil gates i monopolizam microsofta i intela. smaraju me vishe one priche:"te oni su povukli tehnologiju unapred, te oni stvaraju inovacije, te oni su ovo te ono". ljudi boziji da li je mogucno da se na visti radi sto godina i da se najavljuje izlazak tek kada i pojava 64bitnih intela, dok amd ima 64bitni cpu vec ihaha. da ne pricham o optimizaciji intela i win-platformi, odakle siguran sam potiche nestabilnost amd_ovih procesora na windowsu.
no to nije rasprava koja ima imalo smisla, neki ljudi ce uvek vishe ceniti intel, drugi amd, najverovatnije zato shto su na jedno navikli ili shta vec.
ali ne sme se zaboraviti da je intel zajedno sa microsoftom najveca korporacija na svetu (u oblasti it) i da kao takvi istu tehnologiju drze u svojim bordovima koji u zavisnosti od trzista i moguce zarade izbacuju nove tehnologije. ali hvala bogu i amd i neke druge kompanije koje u raznim sferama pariraju zlochinachkom udruzenju polako ali sigurno napreduju i ugrozavaju njihov monopol.

elem evo vam primer za to koliko su microsoft i intel (iako postoji zvanichna podela ove dve firme, ja nisam video ama bash nijedan pravi postupak u kojem bi se kao dve velike firme sukobile, pa mi je malo teze u to da poverujem)
elem, u kini je paket office prodavan za nekih 500dolara, medjutim to je poshlo naopako jer retko ko je kupio original kada vec moze imati pirata(srbija?). stoga je microsoftov bord odluchio da snizi cenu na 40(da chetrdeset) dolara i prodaje ga tako, iako u sad, evropi i drugde isti koshta 400-500.
dkdnt je offline  
Stara 26.10.2005, 19:42   #23
jaksa
Novi član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Zemun, Vojvodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Ajde malo edukacije pa pisanje po forumima.

Ko bese prvi ima 64 bitni CPU...?

:d
jaksa je offline  
Stara 26.10.2005, 19:45   #24
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
dkdnt kaže:
ok, ovako koja je najgora stvar koja se desila informacionim tehnologijama?
Ne kradu, ne ubijaju, ne siluju.
Trguju ljudi, tehnologije i proizvodi za pare.

Ti bi bio bolji ? "Humaniji" ? Prodavao bi za manje i kada moze za vise ? Da ne bi sve sto smislis dao pod GNU licencu ?

Vazi!

Ocekujes od biznismena da u svom poslu budu filantropi ? Daj bre, nemojte da ste smesni ljudi.

To se tako radi, a naravno da se ne dopada onima sa druge strane jednacine. Onima koji to placaju i konkurentima. Normalna stvar.

Poslednja ispravka: Sasa (26.10.2005 u 19:48)
Sasa je offline  
Stara 26.10.2005, 19:46   #25
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
jaksa kaže:
Ajde malo edukacije pa pisanje po forumima.

Ko bese prvi ima 64 bitni CPU...?

:d
Pre Itaniuma su postaojali 64bitni RISC-ovi, samo sto se to tesko racuna kao PC pa svi navode Itanium kao prvi.

Voono

Pozdrav!
Sasa je offline  
Stara 26.10.2005, 19:49   #26
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

@dk
Ah, pa marketing... Tako ti je to. Ako ne moz' da ga prodash po 100, a ti ga onda nudi za manje. Jednostavno, ako M$ osvoji i ogroman deo Kineskog trzishta, sada.... kasnije ce imati sigurnu audijenciju koja tje uglavnom pazariti njegove proizvode...
Ma kinezi su chudo...

A biznis jeste samo biznis...
a meni se nimalo ne svidja sl. jednachina:
scg+sclovenija+hrvatska= Bill Gates
Objashnjenje: tolko chovek ima vrednu imovinu, koliko ove zemlje zajedno ostvare BDP.

Poslednja ispravka: Shang Tsung (26.10.2005 u 19:53)
Shang Tsung je offline  
Stara 26.10.2005, 20:00   #27
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Intel vs Amd

ok, ja mislim da je amd prvi izbacio u prodaju 64bitne procesore. nebitno u famoznoj tuzbi amd protiv intela ovo se navodi.

drugo to sa biznisom je ok stvar, ali postavlja se pitanje monopola, ja nisam rekao nishta protiv samog biznisa vec protiv chinjenice da intel kao monopolistichki proizvodjach(amd i dalje ima znachajno manji udeo u prodaji) namece svoja reshenja i uslove kao najbolje. a tu se ne radi o uspeshnosti vec o prisili, jer ako amd nema iste uslove prodaje poshto intel sklapa specifichne ugovore sa dilerima koji uopshte ne prodaju amd, onda je i logichno da ce veliki deo ljudi iz proste neobaveshtenosti i/ili fizichke sprechenosti kupiti intela, koji nije niti bolji niti loshiji od amd_a(sem skuplji).
dkdnt je offline  
Stara 26.10.2005, 22:00   #28
jaksa
Novi član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Zemun, Vojvodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Ma ok bre, da nije taj risc 64 bitni delo AMD strucnjaka?

Nego, ja sam davno shvatio da se u izboru vecine stvari covek vodi u velikoj meri, cesto i presudnoj, emotivnim a ne racionalnim razlozima.

Tako neko vozi VW a neko Ford ili ne daj boze, Opel

Isto je i sa svom drugom tehnikom, 50% racio (citaj ubedjivanje drugih i samostalno istrazivanje) a drugih 50% zato jer ja tako volem.
jaksa je offline  
Stara 26.10.2005, 22:33   #29
ZverBre
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Sasa kaže:
Mene cudi da si ti uopste ista prodao
Stvarno ti se divim
Svaki diler ima svoj segment IT trzista.Eto ja se rvem sa pochetnicima
Nebombardujem musterije pricama o silnim megagigahercima. To ih zbunjuje i plashi. Nemam zivaca da svakom pricam sta je sta (ruku na srce to ni ja neznam ).Uostalom neka kupe SK pa nek chitaju tvoje tekstove.Valjda ce skapirati sta im je potrebno a sta ne. Moj zadatak je da im nabavim/prodam to sto traze i da nekako prezivim do prvog u mesecu .
ZverBre je offline  
Stara 26.10.2005, 23:41   #30
Ivan1981
Veteran
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.186
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 283 puta na 191 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

@ZverBre: Kada ces da postavis onu reklamu u SK-u?

Da ne bude offtopic i ja sam za intel, jer sam eto priznajem vezan za njega i intel cipset
Ivan1981 je offline  
Stara 26.10.2005, 23:55   #31
ZverBre
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Ivan1981 kaže:
@ZverBre: Kada ces da postavis onu reklamu u SK-u?

Da ne bude offtopic i ja sam za intel, jer sam eto priznajem vezan za njega i intel cipset
A sta da se reklamiram kad moje musterije i onako samo citaju Kurir

Nego dosta vise o meni. Gde smo ono stali? Ah. da.. AMD je najbolji!!!
ZverBre je offline  
Stara 26.10.2005, 23:58   #32
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
jaksa kaže:
Ma ok bre, da nije taj risc 64 bitni delo AMD strucnjaka?

Nego, ja sam davno shvatio da se u izboru vecine stvari covek vodi u velikoj meri, cesto i presudnoj, emotivnim a ne racionalnim razlozima.

Tako neko vozi VW a neko Ford ili ne daj boze, Opel

Isto je i sa svom drugom tehnikom, 50% racio (citaj ubedjivanje drugih i samostalno istrazivanje) a drugih 50% zato jer ja tako volem.
uhm, mislish 10% racio i 91% ''on tje da mi kaze, znam ja''
dkdnt je offline  
Stara 27.10.2005, 0:27   #33
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Muad Dib kaže:
Ovaj link ce te i u to razuveriti, znaci AMD je BOLJI u svemu:
Pa vidiš, ima tu jedan problem, a to je da si dao loš link za ilustrovanje poente.
U testovima koje tomshardware obavlja se meri vreme kompresije audio/video materijala, renderovanja i sl. Ok, poštujem, ali kompresovanje je tek jedan mali deo obrade video materijala, dok renderovanje čak ni ne spada u tu kategoriju (možda u generisanje video materijala). Intel daje bolje performanse kada je u pitanju rad u aplikacijama kao što su Photoshop, Premiere i After Effects u kojima se rad svodi na baratenje velikom količinom podataka "istovremeno", što kod kompresije nije slučaj. Istini za volju, što se procesora tiče, verujem da bi AMD pokazao bolje rezultate i na ovom polju, ali u igru upada i čipset, memorijski kontroler i što je najvažnije, optimizacija programa. A tu se pominju i neke ezoterične teme poput procesorskog mikrokoda koji je, pretpostavljam prilično drugačiji kada su AMD i Intel u pitanju. Da ne pominjem da tek treba zvanično da se proveri da li Intelovi kompajleri diskriminišu procesore drugih proizvođača.
bladerunner je offline  
Stara 27.10.2005, 10:35   #34
jaksa
Novi član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Zemun, Vojvodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
dkdnt kaže:
uhm, mislish 10% racio i 91% ''on tje da mi kaze, znam ja''
Pa nek je i tako, moze da bude i 1:99 ili 0:100% kako kod koga
jaksa je offline  
Stara 27.10.2005, 11:47   #35
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Sasa kaže:
Ne kradu, ne ubijaju, ne siluju.
Trguju ljudi, tehnologije i proizvodi za pare.

Ti bi bio bolji ? "Humaniji" ? Prodavao bi za manje i kada moze za vise ? Da ne bi sve sto smislis dao pod GNU licencu ?

Vazi!

Ocekujes od biznismena da u svom poslu budu filantropi ? Daj bre, nemojte da ste smesni ljudi.

To se tako radi, a naravno da se ne dopada onima sa druge strane jednacine. Onima koji to placaju i konkurentima. Normalna stvar.
Pa nece biti Sasa da je tako. Zavrsio sam ekonomiju i u praksi dosta toga naucio.
Ekonomija i interes su vodilja ovog sveta. Ekonomija znaci ekonomisati i dozvoliti slobodan protok trzista i kapitala. Tako je bar u teoriji. A ta ista teorija poznaje ekonomiju kao nauku i lopovluk kao neekonomiju.
Sta je onda lopovluk ili zabranjeno u ekonomiji.
Monopolsko ponasanje, nelojalna konkurencija, obmanjivanje kupaca putem reklama i ostalih vidova prezentacija.....
E vidis to vise nije zabranjeno vec je postala praksa. Zapravo kapital stecen na ovaj nacin upravlja drzavom i njenom politikom.
Da li za svoj novac dobijes proporcionalno kvalitet koji si platio????
Nekada je bilo tako sada vishe ne!
Gebels kaze: deset puta izgovorena laz jedanaesti put postaje istina.
Dakle zivimo u laznom svetu gde je najmocniji onaj koji ima najrazvijeniju IT industriju i tehnologiju. Zato nije ni cudo da se na ovom polju biju najzesce bitke. Veliki gutaju male ne kvalitetom ili boljom tehnologijom vec finansijskom moci koju su stekli na lopovluku uz blagoslov svojih vlada i ministara.
I sta sad imamo nego Windows najgori operativni system sa 101 zakrpom.
Pazi da ga nece slucajno Rusi ili Kinezi uvesti u svoju vojnu industriju.
Ima ovde jos gorih stvari pa posto ogranicavate post brojem slovnih znakova nastavljam da bih zavrsio zapocetu misao.
AstraLogos je offline  
Stara 27.10.2005, 12:10   #36
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Sta je to sto je jos gore. Znamo o monopolu skoro sve. Na celom svetu vrte se samo Intel i AMD. AMD onoliko koliko mu Intel dozvoljava. Slicna stvar je i sa GPU-ima. ATI ili NVidia. Matrox i drustvo ne racunam. Opet ATI onoliko koliko mu NVidia dozvoljava. Sve ovo treba da stvori privid konkurencije koja zapravo to i nije. Pa AMD implementira SSE instrukcije od Intela a Intel logiku od AMD-a u zavisnosti sta im treba. I tako u beskraj. U celoj prici gube najvishe kupci. Pa sad ni AMD vishe nije jeftin kao sto je bio. Taman onoliko koliko se kupcu moze izvuci novca iz dzepa.
Odavno je napusten kurs da vrednost valute mora imati pokrice u zlatnim polugama u trezoru nacionalne banke. U praksi ovako to izgleda.
MMF ili neka druga finansijska organizacija da Srbiji recimo kredit od milijardu dolara nastancovanih bez pokrica. Realna vrednost te milijarde je mozda 100.000$ za utrosak papira stampu i rad radnika. Uzmite kamatu koju duznik Srbija mora da plati na milijardu dolara pa ce te razumeti o kakvom se lopovluku radi. Kazu nema stranih investicija odnosno papira bez pokrica. A sta je sa zaloznim pravom odnosno prirodnim bogatstvima koje imamo. Zar to nije sigurniji garant od bilo cega. Kada se ovaj tupav narod osvesti i shvati da se "Mecke" i kompjuteri ne mogu jesti nece proizvoditi automobile vec kukuruz i psenicu i ekoloski cistu zdravu hranu.
E onda ce nam i Intel biti jeftin. Cak i Ameri to znaju bolje od nas samih. Pa zasto se "Mikrosoft" pojavio bas u Srbiji??? Ameri su tamo gde ima interesa a to je trenudno Balkan sa resursima i geopolitickim znacajem i bliski istok gde jos uvek ima nafte. Zasto nema ratova u Juznoj Americi, Africi, Aziji jer za sada Ameri nemaju neki veci interes. Sta ce neko sutra biti videcemo.
Hvala svima na strpljenju jer sve ima uzrocno posledicne odnose pa i sa ovom temom.
Pozdrav.
AstraLogos je offline  
Stara 27.10.2005, 12:14   #37
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Malo si preopsiran ali sve u svemu slazem se sa tobom
Reloader je offline  
Stara 27.10.2005, 12:40   #38
jaksa
Novi član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Zemun, Vojvodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Ja se u vise tacaka ne slazem.

Ako zanemarimo stavove kojima nije mesto na jednom hw/sw forumu, skrenuo bih paznju da ovo:

"...Da li za svoj novac dobijes proporcionalno kvalitet koji si platio????
Nekada je bilo tako sada vishe ne!..."

apsolutno ne stoji.

Danas za svoj novac dobijas daleko vise nego ranije, pogotovo ako posmatramo hardware.
jaksa je offline  
Stara 27.10.2005, 12:46   #39
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Citat:
Reloader kaže:
Malo si preopsiran ali sve u svemu slazem se sa tobom
A kako bi objasnio Intel vs AMD i uvek istu pricu o cenama kod nas i u inostranstvu. Ovo je pozadina stvari koju sam izucavao 4 godine na faksu i vishe od 12 godina u privredi na odgovornim funkcijama.
U dve recenice?
AstraLogos je offline  
Stara 27.10.2005, 12:46   #40
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Intel vs Amd

Dobijes recimo, graficku kartu koja ti zastari za pola godine...
Reloader je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Novac/preformanse bladerunner Šta da kupim? 17 27.12.2005 18:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com