Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.4.2009, 20:21   #1
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Nema slike na monitoru

Problem sam primjetio prije nekoliko dana, međutim nisam našao vremena do sada da se više angažujem oko njega. Naime, nemam sliku na ekranu. Kada upalim računar, kućište radi okej, crvena lampica treperi i svi prateći zvuci su tu. Međutim, kada uključim monitor, žuta lampica na njemu odmah počne da ravnomjerno treperi, kao kada je računar ugašen. Inače, treba postojano da svijetli, kao što je normalno. Slika je crna.

Probao sam sa isključivanjem i uključivanjem monitora iznova. Probao sam i sa fizičkim restartovanjem računara. Pokušao sam da izvučem kabal od monitora iz kućišta (onaj sa dva valjka što se okreću) dok je monitor upaljen i tada mi se pojavljuje šareni kvadrat sa porukom No cable connection koji kruži po ekranu. To me je i navelo da pomisao da nije problem u monitoru. Jer, da je crkao, niti bi lampica treperila, niti bi se ovo upozorenje pojavljivalo niti bi se išta sa njim dešavalo. Tako makar ja mislim. Inače, radi se o monitoru Samsung Sync Master 753DFX, proizvedenom 2004. godine. Klasični katodni monitor koji je bio popularan u svoje vrijeme.

Može li neko da mi pomogne da riješim problem? Ne znam u čemu je stvar, u monitoru ili nečemu u kućištu, jer lampica na ekranu treperi kao kada je računar ugašen. Ali, dotični je uključen, a ekran ostaje crn. Da li bi mogao biti problem do grafičke karte? Radi se o Asusu N7600GS Silent.

Znam da je ova moja priča prosječnom članu komplet smarajuća i previše duga da bi je čitao a kamoli razmislio o njoj, ali ne znam kako ovo poetskije ili lirskije da sastavim, a zaista mi treba pomoć.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 20:34   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Daj mu jedan Clear CMOS. Vidi na manual-u ploce gde se taj jumper nalazi...
Takodje proveri i kablove unutar kucista.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 2.4.2009, 20:34   #3
dejan10
Član
 
Član od: 8.2.2009.
Lokacija: NS
Poruke: 205
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Ne znam koja je ploca ali ako imas integrisanu graf kartu prvo probaj da ubodes monitor u nju pa vidi da li radi onda (pre tog proveri u bios-u da li je disable-ovana ako nije nediraj nista) ako ne onda je verovatno ploca a ako nemas integrusu izvadi tvoju graf kartu i probaj sa drugom za koju si siguran da je ispravna!
dejan10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dejan10 na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 2.4.2009, 21:03   #4
VladaKG1980
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 56
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Najverovatnije da je matična ploča riknula...

Ja sam imao potpuno iste simptome, sa time što se meni od 10 startovanja računara jednom ispravno palio.

Problem sam rešavao tako što sam jednim polusnažnim udarcem (1 sek. posle paljenja) u kućište odozgo, negde između napajanja i ploče uspevao da ga startujem normalno...

Menjao sam prvo napajanje i grafu ali bez razultata. Tek sa promenom ploče, reših problem.
VladaKG1980 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VladaKG1980 na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 2.4.2009, 21:10   #5
dejan10
Član
 
Član od: 8.2.2009.
Lokacija: NS
Poruke: 205
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

i ja sam imao slican problem mislio sam da je graf zato sto sam probao da ubodem obicnu PCI graf karticu i proradio i ja odem i kupim novu PCI-E karticu i probam kad ono nece opet mislio sam dan je do te nove karte medjutim se ispostavi da je otisao PCI-E slot na maticnoj a sve ostalo je radilo sa PCI karticom ok!!
dejan10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dejan10 na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 2.4.2009, 22:15   #6
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Pošto pominjete eventualni problem sa matičnom pločom, htio bih da vas pitam sledeće: oko mjesec dana prije pojavljivanja ovog problema sa monitorom (koji mi potpuno onemogućava rad), pri uključivanju računara, na ekranu mi se u donjem uglu, pored ostalih miliona informacija i gluposti, pojavljivala poruka Cheksum error etc... i ...press F1 to continue... u nastavku. Nakon pritiska na F1, dizanje sistema se nastavlja normalno. Međutim, časovnik u donjem lijevom uglu mi je stalno pokazivao netačno vrijeme i morao sam ručno da ga namještam. Dotična poruka i problem sa satom (za koji sam siguran da su povezani, jer su počeli da se manifestuju u isto vrijeme) su mi se događali svaki put kada upalim računar.

Da li bi ovo moglo da ima veze sa matičnom pločom, a onda, indirektno, i sa problemom sa ekranom o kojem diskutujemo?
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 22:19   #7
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

^ Ovaj problem se obicno manifestuje kada ti baterija na maticnoj ploci slabi (to sa satom i slicno). Verujem da znas koja je to baterija (ona velika kao za rucni sat, obicno je CMOS jumper pored nje). Probaj sa zamenom baterije, nije skupa, ima na pijaci da se kupi...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 5.4.2009, 11:05   #8
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Da li bi u tom slučaju otkazivanje baterije bilo samo uvod u konačan prestanak rada cijele ploče, za šta vi smatrate da je uzrok problema sa slikom na monitoru?

Matična ploča je Asus P4PE-X/TE, sa Socket 478 čipsetom. Što znači da je vrlo stara, tako da bi njeno crkavanje vjerovatno značilo i kraj mog računara. Zato se nadam da je nešto drugo posredi i smaram sa detaljnim pitanjima.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2009, 11:12   #9
dejan10
Član
 
Član od: 8.2.2009.
Lokacija: NS
Poruke: 205
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Ako je baterija stara promeni je ,ta baterija kao i sve ostale baterije traje izvesno vreme pa se potrosi tako nista strasno a i to ti je najeftinije da pokusas pa ako nije baterija ides postupno!!!!!!
dejan10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dejan10 na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 7.4.2009, 20:10   #10
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Okej.

Javiću šta sam uradio (kad uradim).
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2009, 23:50   #11
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

To sto ti se vreme resetovalo stalno je sigurno problem sa baterijom, ali to nece resiti problem sa slikom. To se javlja ili kada crkne graficka ili maticna ploca, monitor je najverovatnije u redu. Najbolje je da probas monitor i graficku na drugom kompu, i ako su oboje ispravni, onda je crkla maticna.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 8.4.2009, 9:35   #12
bojongo
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NBGD
Poruke: 400
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 12 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Ajde da probamo nekim redom, a ne odmah da zakljucujemo da je ploca otisla.

Kad nema slike na monitoru to ukazuje da je kvar mozda u sledecim komponentama: monitor, napajanje, memorija, graficka ili neka kartica u pci slotu.

Uradi CLEAR CMOS kako ti je vec predlozeno, zatim po redu sledece :

1. Monitor kad se otkaci od kompjutera ti izbacuje kvadrat sa porukom, sto znaci da je doticni sasvim OK.
2. Izvadi sve kartice iz pci slotova.
3. Otkaci sve kablove sa hdd-a i cd-dvd romova i probaj bez njih da li ces dobiti sliku. Ako je nema, bilo bi dobro da prikljucis drugo, sigurno napajanje za koje znas da je ispravno. Ako ...
4. ... i dalje nece, izvadi memoriju, dobro ocisti slot od prasine i stavi drugu memoriju, pa probaj.
5. Ako nema slike i dalje, a priljuceno ti je "sigurno" napajanje i "sigurna" memorija, isto uradi i sa grafickom kartom.

Tek kad se sve ovo uradi, a slike i dalje nema, moze da se kaze da je problem maticna ploca.
bojongo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bojongo na korisnoj poruci:
Dimo (16.4.2009)
Stara 15.4.2009, 20:39   #13
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Imao sam vremena da se pozabavim problemom sa slikom, pa sam htio da napišem ovdje šta sam i kako uradio.

Računar sam ponio u servis (čiji sam korisnik usluga od dana kada sam kupio svoj prvi Pentium), objasnio momku o čemu se radi, kazao mu moje mišljenje vezano za uzrok problema i eventualno rešenje (navođen i poučen vašim savjetima iz ove teme) i ostavio računar kod njega. Nakon dva dana, momak me je zvao i otišao sam kod njega. Ispostavilo se da je problem bio u grafičkoj karti, Asus N7600GS Silent. Rekao mi je da je probao više varijanti i da je posle nekog vremena, uvidjevši da sa zamjenom i stavljanjem druge grafičke karte sve radi kako treba, pronašao problem i zvao me.

Sreća pa sam zadržao staru kartu, Radeon 9200SE, koju sam stavio u računar. Sada sve radi kako treba. Asus 7600GS sam dobio natrag u kesi i evo ga sada na stolu pored mene. Napomenuo bih još i to da sam zamjenio bateriju na ploči i otklonio problem sa satom.

Na kraju, uz vašu i momkovu iz servisa pomoć, riješio sam problem, uz malo moje angažovanje. Ne mogu reći da je kraj srećan, jer sam ostao bez grafičke karte i primoran sam da se vratim na stari, prevaziđeni, previše slabašni i vjerni Radeon 9200SE. Nisam veliki igrač igara, ali svejedno, ovaj prelazak sa konja na magarca je previše velik u kvalitativnom smislu da bih mogao da se nadam da se to neće osjetiti u ovim malobrojnim igrama koje igram.

Zahvalio bih se svima na pomoći i uloženom trudu da pročitaju moj tekst, razmisle o mom problemu i daju mi potencijalno rešenje.

Pitao bih još nešto, što sam ostavio za kraj. Da li bi neko mogao da mi kaže postoji li šansa da popravim ovu 7600GS i vratim je u normalno stanje? Karta nije u garanciji tako da sa te strane nemam šta da očekujem, ali volio bih da probam da je popravim ako je moguće, u nekom servisu ili slično? Da li je nešto takvo uopšte izvodljivo, imajući u vidu da je karta crkla?

Hvala još jednom.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2009, 20:44   #14
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

ja samo mogu da kazem da ti dajem 0.1% (bukvalno) da popravis grafu. Ja sam imao slicnu situaciju i isto sam ostao bez 8600GT
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikola87 na korisnoj poruci:
Dimo (18.4.2009)
Stara 31.3.2010, 23:43   #15
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Nema slike na monitoru

Stoji mi vec odavno neispravna graficka u kuci posto sam je tresnuo u neki budzak jer nije htela da radi. Danas neka kisica i grmljavina udarila, pa sam uzeo da se malo pozabavim sa njom. Znam da je neispravna graficka jer sa drugom sve normalno radi. Slicni simptomi kao u prvoj poruci ove teme, sve normalno radi, ventilatori se vrte, lampice trepere, samo nema slike, i nema onog bip kada se racunar ukljuci. Prvo sam posumnjao da je VGA ulaz otisao pa sam probao na DVI, i dalje su isti simptomi. Pa se sada mislim da nije do hladnih lemova. Ako neko od servisera na forumu koji opravljaju podsklopove ima neku ideju neka kaze, ili ce da leti u rernu, posto preciznijeg alata nemam.
Hephaestus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13
Kako napraviti internet stranicu Bozidar Web dizajn 34 28.2.2010 11:51
Kvalitet slike na HDTV televizorima i povezivanje na kablovsku FilipZivkovic Video/TV softver 10 4.2.2008 23:14
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com