Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.2.2007, 18:33   #1
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Exclamation Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Ovo je jedan od najčešćih problema jer obuhvata mnogo potencijalnih uzroka. U slučaju potrebe, biće otvorena nova tema koja će se odnositi na konkretan slučaj. Ipak, prvo pročitajte ovu temu i vidite da li je neko imao sličan problem, jer je moguće da je objašnjenje već dato. U slučaju da već ne postoji rešenje za vaš problem, postavite pitanje i obavezno navedite vašu konfiguraciju.

Rocker

Edit:

Pre nego što postavite pitanje na forumu u ovoj ili nekoj drugoj temi, možete prvo i sami da odradite neke stvari (testirate vašu konfiguraciju)

Ima dosta faktora koji mogu da utiču na to da se računar čudno ponaša (da se restartuje/"ledi"/isbacuje BSD i sl.).

Postoji dosta stvari koje možete da probate pre nego što postavite novu temu ili pitanje, a to su:

1. Provera ispravnosti napajanja
Pošto su kod nas još najpopularnija "narodska" napajanja (KME, JNC i sl.), a ona znaju da najčešće budu uzrok "čudnog" ponašanja računara, takvo napajanje je najbolje zameniti (pozajmiti od nekog ili kupiti) za neko kvalitetnije i onda videti kako se računar ponaša. Promena napajanja rešava probleme u 70% slučajeva!

2. Provera vitalnih sistemskih komponenti (procesora, ploče (čipseta), grafičke karte, hard diska, memorije) na pregrevanje
- Kada je pregrevanje procesora u pitanju, prvo treba proveriti da li hladnjak dobro leži na procesoru i da li je ventilator ispravan. Takođe se, radi efikasnijeg hlađenja procesora, preporučuje da se ceo kuler očisti od prašine s vremena na vreme kako bi se dozvolio nesmetan protok vazduha kroz rebra hladnjaka

- Što se tiče provere matične ploče, tu treba obratiti pažnu na zagrevanje chipseta. Kod matične ploče treba pogledati kako izgledaju elektrolitski kondenzatori (kondenzatori moraju biti pravilnog oblika [valjkastog], ne smeju biti naduveni niti naprsli, niti oko njih sveju da se vide tragovi curenja elektrolita)
Evo i primera kako izgledaju oštećeni kondenzatori

Prilog 8876
Prilog 8877

- Kada je u pitanju grafička karta, i kod nje treba proveriti kondenzatore, proveriti ispravnost ventilatora (ako postoji) i obratiti pažnju da se kartica ne pregreva

- I hard disk može prouzrokovati nestabilnost. Kod njega valja proveriti sledeće stvari: da se HDD ne pregreva (da nije topliji od 60°C), proveriti da li je molex konektor (za napajanje) dobro postavljen, proveriti trakasti data kabl.

Freško

Poslednja ispravka: DeCoy (7.2.2019 u 21:16)
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 10 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
bubica (22.8.2010), Danijel068 (29.10.2011), De Marco (6.1.2014), Fatmir (7.12.2010), godzilla (2.1.2010), hocevar (12.9.2017), ibanezac (14.4.2016), sekisi (8.10.2010), Stefan programer (25.12.2013), technikum (7.8.2013)
Stara 11.2.2007, 19:05   #2
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

- Provera RAM modula (memorije) svodi se na to da proverite da li su moduli dobro legli u slotove, da li su kontakti čisti (ako nisu, očistite kontakte vatom natopljenom sa 70% alkoholom, sačekajte da alkohol ispari i potom ih vratite u ležišta).
Kod memorijskih modula može da pravi problem i nekompatibilnost sa matičnom pločom. U tom slučaju je najbolje uzeti (pozajmiti) druge module i proveriti kako se računar onda ponaša.


3. Ako ste se uverili da je sa računarom vizuelno sve u redu, valja preći na konkretne testove (softverske)

- Testiranje procesora testovima za stabilnost
Postoji više softverskih rešenja kojima se može istestirati procesor (ili ceo sistem sistem) po pitanju stabilnosti. Neki od programa za to su Prime95 ili Orthos prime test. kod ovih testova je veoma bitno pustiti ih da rade minimum 6, a poželjno je i 24 sata kako bi se utvrdile sve moguće anomalije u stabilnosti sistema.

- Testiranje sistemske memorije (RAM-a)

Kada je sistemska memorija u pitanju, za njeno testiranje se koriste najčešće GM Test kao i MemTest86. Kao i kod testiranja stabilnosti, potrebno je testove puštati 6-24 sata. Ne bi bilo loše pustiti prvo jedan a zatim i drugi softver radi postizanja 100% sigurnosti u ispravnost/neispravan rad memorije.

- Softverska provera temperature sistema
Kada je provera temperature u pitanju to se može proveriti na više načina:
* Kod novijih matičnih ploča postoji mogućnost provere i iz BIOS-a. Najčešće se ta opcija nalazi pod stavkom Hardware Monitor ili System Health
* Takođe, kod većine matičnih ploča temperatura sistema se može proveriti i iz OS-a, programima koje je dao proizvođač ploče ili nezavisnim softverskim rešenjima poput HM Monitor-a i sl.

- Provera hard diska (loših sektora)
Za to se može iskoristiti i opcija koja postoji u Windowsu a poziva se otvaranjem Command prompta [CMD] i kucanjem komande chkdsk. Ako se nakon završetka testiranja ustanovi da na disku postoje Bad (loši) sektori, treba pokušati "oporavak". Za to postoji dosta programa a jedan od uspešnijih u tom poslu je HDD Regenerator.

Freško

Poslednja ispravka: Freško (26.6.2007 u 21:35) Razlog: Upristojavanje malog edita :)
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 10 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
ballerina72 (28.8.2014), bubica (22.8.2010), Danijel068 (29.10.2011), dragan u (22.7.2010), Fatmir (7.12.2010), godzilla (2.1.2010), ibanezac (14.4.2016), IndigoDusk (26.11.2013), Stefan programer (17.4.2012), technikum (7.8.2013)
Stara 11.2.2007, 19:12   #3
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

OS sam reinstalirao odmah po promjeni komponenti, a sto se tice pregrijavanja procesora, ne bih znao....
kako mogu izmjeriti temp. procesora za vrijeme igranja, ima neki software za to?
Hvala
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 19:25   #4
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

Najlakše ti je sa Riva Tuner-om. On ima opciju za praćenje temperature koju posle možeš da očitaš i vidiš koliko se procesor zagreva. Program je besplatan i možeš ga skinuti odavde .
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
AdaWorld (30.9.2013), BokiP (24.4.2011)
Stara 11.2.2007, 19:35   #5
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

ok, nasao sam, probacu ....
ali, sta ako se pokaze da to i jeste problem, da se procesor previse grije? nemoj mi samo reci da je jedino resenje da kupim novi procesor?
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 20:10   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

Citat:
bebeys kaže:
ok, nasao sam, probacu ....
ali, sta ako se pokaze da to i jeste problem, da se procesor previse grije? nemoj mi samo reci da je jedino resenje da kupim novi procesor?
U slučaju da ustanoviš da ti se procesor pregreva i da se računar "zamrzava" zbog toga, u tom slučaju ćeš za počcetak odraditi sledeće :

- Proveri da li hladnjak dobro naleže na procesor !
- Proveri da li ventilator na hladnjaku procesora funkcioniše.
* Ako radi za svaki slučaj ga pročisti i podmaži osovunu mašinskim uljem.
* Pročistićeš rebra na aluminijumskom\bakarnom delu kulera od prašine.
* Skini kompletan hladnjak (očisti ostatke termalne paste sa hladnaka i procesora i nanesi novu pastu) OVO SAMO U SLUČAJU DA SI ISKUSAN U TIM STVARIMA , U SLUČAJU DA NEŠTO LOŠE ODRADIŠ , MOŽE DOĆI DO OŠTEĆNJA MATIČE PLOČE ILI PROCESORA.....

Nekoliko reći o termalnoj pasti
: Postoje više vrsta termalnih pasti , uglavnom su na bazi silikona . Kod nas su najzastupljenije ove na bazi silikona ali se mogu naći i one na bazi srebra . cene se kreću od 200 Din za par grama paste na bazi silikona , dok se pasta na bazi srebra prodaje u zavisnosti od procenta srebra u njoj . Cena se kreće od 800 din pa naviše u zavisnosti od procenta srebra u njoj. Takođ kada se kupije termalna pasta mora se voditi računa da u pasti nema primesa lepka kako se proc. nebi zalepio za hladnjak.

Nakon ovih akcija ponovo pokreni računar i proveri kakva je sada situacija...

Poslednja ispravka: Freško (11.2.2007 u 20:35)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2010, 15:13   #7
gamer82
Član
 
Član od: 10.5.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Pozdrav,evo mog konkretnog slucaja.Komp je sve najnormalnije radio dok nisam ubacio dva modula ddr memorije od po 512mb,400mhz.Kako sam vec imao u kompu 2x512mb,400mhz koji rade u dual rezimu hteo sam da prosirim na 2gb,postavio in na mesto i proverio da li leze dobro.Pri startovanju kompa poceo je normalno da ucitava ali je prijavio gresku CMOS checksum error - default loaded i tako stoji zamrznut,medjutim u BIOSU prikazuje da sistem ima 2gb memorije.Mislio sam da je zbog memorije pa sam izvadio ta dva modula ali prijavljuje istu gresku,e sad nemam pojma sta moze biti,cisto sumnjam u ostale komponentne jer je sve sljakalo kako treba do tog trenutka ili je moguce da je to kvar softverske prirode,da li je neko imao slican problem ili zna o cemu se radi!
gamer82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2017, 20:13   #8
amunike
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Poruke: 37
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Poz,


Poslednjih nedelju dana mi se javlja Blue Screen. Guglao sam malo Bcc code koji je izlazio - 1b, 3b, i sada 50, uglavnom ljudi kazu da taj code znaci problem sa grafickom i drajverima. Napominjem da sam pre 2 meseca pazario rx480 i do sada je sve radilo savrseno.

Drajveri su najsveziji btw.

Sta bi mogao biti problem?
amunike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2017, 14:11   #9
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Instaliraj WhoCrashed da baci više svetla na tvoj problem http://www.resplendence.com/whocrashed
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2017, 20:33   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Citat:
amunike kaže: Pregled poruke
Poz,


Poslednjih nedelju dana mi se javlja Blue Screen. Guglao sam malo Bcc code koji je izlazio - 1b, 3b, i sada 50, uglavnom ljudi kazu da taj code znaci problem sa grafickom i drajverima. Napominjem da sam pre 2 meseca pazario rx480 i do sada je sve radilo savrseno.

Drajveri su najsveziji btw.

Sta bi mogao biti problem?
Koje napajanje imaš? Ubaci konfiguraciju u profil. Kakve su temperature GPU i CPU dok igraš? Je l' se BSOD javlja samo dok igraš igre ili bilo kada?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2010, 22:08   #11
dragan u
Član
 
Član od: 7.11.2009.
Poruke: 48
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

kada chkdisk završi skeniranje diska,ispiše poruku ali toliko brzo da ne stignem da je pročitam.da li mogu nekako da je snimim ili potražim negde već snimljenu?hvala
dragan u je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2010, 0:02   #12
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Ako ti chkdsk radi prije pokretanja Windows-a izvještaj možeš pogledati u Event Viewer, a ako pokrećeš direktno iz windows-a, prvo otvori cmd pa onda unesi naredbu chkdsk.

Poslednja ispravka: Sass Drake (23.7.2010 u 15:47)
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2016, 22:16   #13
ibanezac
Član
 
Član od: 10.4.2011.
Poruke: 71
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa zaglavljivanjem/restartovanjem kompjutera

Procitao sam pocetak ove teme i primenicu preglede iz uputstva zanedajboze. Ovde bih samo da postavim pitanje na kratko, ako ima neko mozda konkretan odgovor. Imam Windows 7, Acer Predator G3610, i7-2600 CPU @ 3.40GHz, 16 GB RAM. Skoro sam reinstalirao Windows, nisam uspeo da nadjem kljuc od svog originala pa sam istalirao ultimate sedmicu sa torenta. Posle reinstalacije sam imao ''black screen'' problem na par dana, cackao sam pozadi oko kablova i izduvao komp pa je nekako proradilo. Sad komp radi brze ali prilikom gledanja hd filmova na pokretnim scenama, kao i kad brzo skrolujem u browseru, kao da ''lista slike'', ne umem bolje da opisem. Takodje se cuje da buci i to promenljivim intenzitetom, kao da duva vetar. I to moze da se istrpi ali mi se jutros pojavio problem kao na slici koju prilazem. Monitor je pocrneo a ovo sam uslikao na televizoru. Komp od tada radi neprekidno nekih 12 sati.

http://www.sk.rs/forum/attachment.ph...1&d=1460664911

Poslednja ispravka: DeCoy (7.2.2019 u 21:16)
ibanezac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2016, 9:11   #14
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Instaliraj whocrashed http://www.resplendence.com/whocrashed on će ti malo više dati svetla a koliko sam ja našao upitanju je driver za grafičku.Bug se javlja kada se neprilivegovani kod postavlja kao privilegovani kod otuda bag. Toliko za početak. Proveri temperaturu grafičke...
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
ibanezac (15.4.2016)
Stara 15.4.2016, 11:37   #15
ibanezac
Član
 
Član od: 10.4.2011.
Poruke: 71
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
Instaliraj whocrashed http://www.resplendence.com/whocrashed on će ti malo više dati svetla a koliko sam ja našao upitanju je driver za grafičku.Bug se javlja kada se neprilivegovani kod postavlja kao privilegovani kod otuda bag. Toliko za početak. Proveri temperaturu grafičke...
Analizirao sam ali: 'No valid crash dumps have been found on your computer''.

Isao sam na ''Configure your system to write out crash dumps'' i na ''Enable crash dumps'' ali nisam dobio nikakav rezultat.
Kako da proverim temperaturu graficke? I u kom trenutku da to uradim?

Poslednja ispravka: ibanezac (15.4.2016 u 14:25)
ibanezac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2016, 11:49   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

temp sa hwmonitor ili gpu-z upali ga i igraj malo igrice jedno pola sata i kad izađeš iz igre vidi koja je max temp za grafičku
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
ibanezac (23.4.2016)
Stara 29.6.2007, 18:32   #17
medujche
Novi član
 
Član od: 29.6.2007.
Poruke: 0
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Imam problem kome ne mogu da otkrijem uzrok.
Naime, računar mi se bez nekog vidljivog razloga restartuje. Pre nego što neko posumnja na napajanje ili memoriju, odmah da kažem da je u servisu isproban sa drugim napajanjem i drugom memorijom (memorija prolazi testove ispravnosti) ali problem ostaje. Inače mašina je
Athlon x2 3800+, Apacer 1GiB DDR2 800, MB MSI K9N4 (nForce 500 Ultra),VGA Foxconn 7300gt, Maxtor 160GiB SATA II, Nec dvdrw, tv karta intex fm 7130 (u suštini no name), modem soft link, kućište/napajanje KME 400W i oko dva meseca je stara.
Nakon više nagađanja, u servisu mi kažu da memorija mora da radi na 667MHz iako u uputstvu za ploču stoji da podržava 800MHz, a i sama memorija je DDR2800. Navodno, im se sa takvim podešavanjima nije restartovao komp.
Da li je iko imao sličan problem i kako ga je rešio, tj. postoji li neki savet za mene?
medujche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2007, 18:35   #18
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

memorija na 800 ne moze da radi sa obicnim atlonima(nije da ne radi nego ne radi na 800) a kod x2 atlona traba da radi na 800 tako ad te lazu,
Uzrok restartovanja moze da bude u NB od ploce posto se jako mnogo greje.

Edit: Sorry mislio sam da je ploca nf550,za ovu ne znam da li se greje ali proveri.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2007, 18:40   #19
medujche
Novi član
 
Član od: 29.6.2007.
Poruke: 0
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

Ne verujem, taj NB ima veliki hladnjak, a i kućište je dobro provetreno.
Uopšte, ne bih rekla da je u pitanju pregrevanje, jer ni jedna od temperatura ne prelazi 40 stepeni.
medujche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2007, 18:47   #20
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Zaglavljivanje ili restartovanje računara

pa ako nije memorija,napajanje,pregrevanje moze da bude samo procesor koji se nesto baguje ili je prso,eventualno mozda neki drugi hardvw=er pravi neki konflikt.Probaj da izvadis iz kompa sve sto nije nepohodno za njegov rad,pa vidi da li se onda restartuje.Samo da dodam da je i moj komp(slican kao tvoj) zabadao pa sam mu reinstalirao sistem i sada radi normalno,znaci mozda je do windowsa.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kvar, restart

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa pokretanjem računara?!? MG-RAY Kvarovi 686 25.3.2024 6:39
Restartovanje racunara... i jos ponesto :P Mithrandir Kvarovi 10 18.3.2011 22:55
potreban savet za osvežavanje računara Troll Šta da kupim? 6 5.3.2007 0:28
Nadogradnja računara za male pare MaliZmaj Šta da kupim? 3 25.2.2007 11:41
Restartovanje pri diskonektovanju???! tarantula Internet tehnologije 6 29.6.2006 23:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com