Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.2.2015, 13:17   #61
malo blesav
Veteran
 
Član od: 23.1.2012.
Lokacija: Trebinje
Poruke: 1.194
Zahvalnice: 624
Zahvaljeno 287 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Imaju s vremena na vreme zanimljive akcije, trenutno je u2412m na akciji za 29k, mislim da se jeftinije od toga ne može naći. Al generalno su bezobrazni sa cenama. Al što kažeš, dok je ovaca, biće i makaza
malo blesav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku malo blesav na korisnoj poruci:
todos (28.2.2015)
Stara 28.2.2015, 14:19   #62
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.267
Zahvalnice: 1.054
Zahvaljeno 1.668 puta na 1.060 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Porast cena

Ja danas otišao po sluške u prodavnicu na G i pitam onako u šali:
" Jeste li i vi korigovali cene komponenti", odgovara mi lik " Znaš, zbog kursa je to".

Ja se nasmejem, kažem " Kurs 5% vi 20%", a lik se samo smeši...
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku perablenta na korisnoj poruci:
Marshall George (28.2.2015)
Stara 28.2.2015, 14:46   #63
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Čista nepristrasnost nema šta. Manite se više ovakvih partizanskih krilatica.

U Srbiji nema ničega što već odavno ne postoji i u mnogo razvijenijim zemljama. Tržišni monopol, šverc, ilegalna prodaja, loš odnos prema kupcima... Mislite da je Srbija sve to patentirala? Prođite malo po svetu pa ćete da vidite koliko niste u pravu.

Pre nekih mesečak dana dok sam čekao da se provere neki papiri porazgovarao sam sa jednim nemačkim carinikom. Kad bih vam prepričao pola od onoga što je ona meni rekla u vezi robe koja se švercuje u Nemačku vi bi ste pali na donji deo leđa gde vam leđima prestaje časno ime. Kineska falš roba, tehnička roba ("otpad" je reč koju je ona upotrebila) proizvedena za istočno-evropsko tržište, "sveža" hrana koja se pakuje u kutije za cipele pa čak i duvan (EU regulativa zabranjuje uvoz više od 250g duvana iz zemalja koje nisu članice EU, nekom možda bude od koristi ova informacija). Svakog dana na njihovoj televiziji mogu da se vide prevare kupaca snimljene skrivenom kamerom ili svedočenja ljudi koji su prevareni. Prodaja robe sa isteklim rokom važenja ili van propisanih pravila je svakodnevica. Znači očigledno je nešto trulo i u državi stranskoj

Ono po čemu Srbija jeste specifična je to što je većina novca koji se obrće u zemlji deo sive ekonomije. I tu nastaje problem. Ljudi traže najjeftiniju ponudu (logično to je šverc) a u isto vreme očekuju da legalna prodaja ozdravi i kreira fer uslove poslovanja. E pa nazdravlje Jedino u šta takva situacija gura legalnu prodaju je približavanja kvaliteta ponude onome što nudi šverc-komerc. Ali opet iza svakog prodatog proizvoda stoji fiskalni račun i garantni list sa kojim prodavci više ne mogu tako lako da se izvuku kao nekada. Šta stoji iza reči čoveka kojeg si upoznao na tamo nekom sajtu? Jedno holivucko "majke mi" i tri puta molitva na dan da uređaj ne lipše dok ne istekne "garantni rok". I šta se dešava kad lipše? Uređaj se šalje na opravku u Mađarsku? Baš me interesuje kako uređaj koji nije ocarinjen legalno može da se iznese iz zemlje i ponovo vrati kad se kao popravi? Jel se seća neko od vas kad mu je poslednji put uređaj popravljen a ne prosto zamenjen?

I za kraj statistika kad smo već kod toga čiji je duži. Ja sam zadovoljan podrškom koju pružaju radnje u kojima kupujem stvari. Kad mi u prodži uvale pokvareno mleko nije mi se desilo da se prodavac pravi mutav čim mu pokažem fiskalni račun. Kad mi crkne nešto od računarske opreme ne mogu da se setim da je servis trajao ikada duže od sedam dana (i još u garantnom roku ako je potrebna kurirska služba prodavac preuzima na sebe sve troškove transporta). Pa kako je moguće da neko ima baš toliko dijametralno suprotno iskustvo? Ili ne vodite računa o tome gde kupujete ili vam je prosto razlika u ceni od 2-3% bitnija od toga kakvo ćete imati iskustvo nakon kupovine.
Možda im dolazi trula roba u cipelarnicima ali je ne prodaju po premium cenama kao kod nas! To je, fakat, jedina razlika.

Računarskim komponentama će još i pasti cena, nego, šta da radimo sa ovim lancima za prodaju mešovite robe čiji vlasnici su iz nama okolnih i prijateljskih zemalja? Nije tema, ali njima se cene menjaju na dnevnom nivou i uvek samo nagore. Nadole samo ako će da satruli ili je već to... Jbg, ne može svako ni u Segedin po provijant uvek kad zatreba. Sećam se letos uzmem 4 limuna da izmerim na vagi a ona ispiše cijenu sitnicu od 400 din. E, zbog toga nam je skupa i tehnička roba...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2015, 15:59   #64
Marshall George
Veteran
 
Član od: 21.11.2006.
Lokacija: Subotica / Harlow (UK)
Poruke: 1.171
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 340 puta na 268 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marshall George Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marshall George
Određen forumom Re: Porast cena

Danas gledam u firmi na E, neke komponente za jednog momka za predlog konfiguracije, i vidim napajanje Thermaltake SPS530M bilo 5999 dinara, pa kad su bile 'divljacke' cene bilo je 7244 dinara, a sada oko 6300 tako da su spustili, i samo malo opet podigli...

2 Flamel
Te 2 kartice nisu iste, ova druga je MSI Gaming Limited Edition sa 4GB RAM-a.. Naravno cenu ne opravdavam, da se razumemo odmah..
Marshall George je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2015, 5:12   #65
Dusan992
Član
 
Član od: 20.2.2015.
Poruke: 35
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
Marshall George kaže: Pregled poruke
Danas gledam u firmi na E, neke komponente za jednog momka za predlog konfiguracije, i vidim napajanje Thermaltake SPS530M bilo 5999 dinara, pa kad su bile 'divljacke' cene bilo je 7244 dinara, a sada oko 6300 tako da su spustili, i samo malo opet podigli...

2 Flamel
Te 2 kartice nisu iste, ova druga je MSI Gaming Limited Edition sa 4GB RAM-a.. Naravno cenu ne opravdavam, da se razumemo odmah..

Spustili su cene malo, ali jos uvek nije to to... Pratim redovno cene nekih proizvoda, i primetio sam da je dosta stvari rasprodato, tipa planirao sam u nekoj blizoj buducnosti da sklopim novi komp, sada vidim da pola tih komponenti nisu vise u prodaji.. Verovatno cekaju pa padne dolar zbog nabavke, mada sta ja znam...
Dusan992 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2015, 13:59   #66
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.267
Zahvalnice: 1.054
Zahvaljeno 1.668 puta na 1.060 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Porast cena

Sobzirom da i AMD i Intel i nVidia planiraju da izbace dosta novih modela i novih i unapređenih u sledecim mesecima treba sačekati i videti kako će se to odraziti na cene.

U normalnom svetu čim dođu takve najave novih proizvoda odmah se spuštaju cene starih da se rasprodaju i nabavljaju se nove po sličnim cenama kao što su bile stare komponente pre spuštanja cena.

Kod nas je to malo drugačije. Dodje nova serija i umesto da se spusti cena starih komponenti podiže se cena novih. Onda dođe do sukoba cena između prodavnica na malo pa ih spuste čak ispod cena starih proizvoda dok ne rasprodaju a onda opet dižu cene novih a malo koriguju starih na dole da se prodaju dok stigne još novih modela.

Koliko god se pričalo da se ovde kod nas nema novca, čak i high end modeli se rasprodaju pre nego što stignu u radnje. Mora nekad da se zove u napred i rezerviše. Bar za prvu turu.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2015, 15:56   #67
marko13
Član
 
Član od: 13.7.2008.
Poruke: 291
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 84 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Nije vise pitanje ni samo imam ili nemam. Nisam budala i NE DAM!
A sto se tice reci nekog tamo prodavca pa odmah sam i rekao da treba naci nekoga pouzdanog. Takodje treba otici i licno preuzeti ako je moguce. Sve to zvuci kao cimanje ali ako TV kosta preko 200e manje nego kod ovih nasih prokletinja....
@Neutrino
Mislim da jedinu demagogiju siris ti. Bukvalno ne znam nekoga ko se nije maltretirao oko neke garancije ovde. A te price izadjite i vidite pa i to ti ne pije vode.
Posto eto ja sam kupovao i bio od Amerike, Evrope i Azije. Zato i kazem da nisam budala da me ovi nasi domaci gilipteri prave budalom.
A sledeci put kada budes u nekoj zemlji koju pominjes pitaj koja je recimo marza za prasak za ves i jos tamo neke osnovne kucne potrepstine a da ne idem na tehniku!
Problem je sto su nasi ljudi prokleti pa bi da na 100e zaradi 1000e ali u danu!
Eee, pa stani malo srbine! ne ide to bas tako.
A jos jedan primer prokletih trgovaca kod nas je ovo. Blejim u sred Amerike i tamo ima jedna prodavnica koja drzi robu iz EX YU, znaci od HR Bajadera do Euro Krema, Plazma itd... E sad moje pitanje je kako to da je vecina proizvoda ili ista cena ili cak jeftinije!?? Ko je tu lud? 10000km od fabrike a ovde skuplje na 100km.
Alavost!!

Poslednja ispravka: marko13 (3.3.2015 u 11:42)
marko13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku marko13 na korisnoj poruci:
zvucnjak (7.3.2015)
Stara 7.3.2015, 22:24   #68
Flamel
Veteran
 
Član od: 22.11.2008.
Poruke: 677
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 310 puta na 115 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
Marshall George kaže: Pregled poruke

2 Flamel
Te 2 kartice nisu iste, ova druga je MSI Gaming Limited Edition sa 4GB RAM-a.. Naravno cenu ne opravdavam, da se razumemo odmah..
Mozda nisu iste, ali obe daju isti broj frejmova. Sve je to isti cip, 270x.
Flamel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2015, 13:16   #69
Marshall George
Veteran
 
Član od: 21.11.2006.
Lokacija: Subotica / Harlow (UK)
Poruke: 1.171
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 340 puta na 268 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marshall George Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marshall George
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
Flamel kaže: Pregled poruke
Mozda nisu iste, ali obe daju isti broj frejmova. Sve je to isti cip, 270x.
Shvatam ja to sve, i ti si u pravu i ja sam, samo što je to isti čip i daje isti broj frejmova u igrama to prodavce (ove naše ili tamo preko) ne zanima...Čim je nešto drugačije, više RAM-a neko fensi hlađenje odmah je skuplje.
Marshall George je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2015, 20:21   #70
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Porast cena

Cene rastu uglavnom zato sto dolar raste, i to mnogo. Dolar je svetska valuta a ne evro koji je trenutno na istorijskom minimumu. Parneri/uvoznici/distributeri kad narucuju robu placaju u dolarima ne evrima.

Dolar je u proteklih godinu dana skocio sa 80 preko 110 dinara, par dana je cak bio i jaci od evra. Tako da u sustini i ne deru nista vise nego inace, cak naprotiv. Kad smo vec kod dranja nemaju nase prodavnice toliko velike marže koliko drzava uzima na carine, lezarine, ekoloske takse (koje se sada placaju po % vrednosti robe a ne po gabaritu i tezini kao ranije sto se itekako oseti kad kupujes nesto malo a skupo tipa procesor).

Takodje sve oni zive u strahu od naglim promena kursa koji bukvalno mogu da ih upropaste, pa kad god nesto krene da divlja oni dizu cene u nebesa. Cak i da ne prodaju nista opet bolje nego da gube pare.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2015, 21:01   #71
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.267
Zahvalnice: 1.054
Zahvaljeno 1.668 puta na 1.060 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Porast cena

Kada bi bilo manje posrednika bilo bi i manjih cena. Ovako dok se ugradi njih 4,5 samo od neke luke u Evropi do Srbistana...
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2015, 21:12   #72
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.723
Zahvalnice: 4.563
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Porast cena

To je problem, posrednici. Da li bi bilo jeftinije da uvoznik direktno uveze npr iz Kine ili Tajvana 10000 procesora određenog modela koji bi uz reklamu proglasio kao hit. Rasprodao bi se dok trepneš. Treba se samo malo baviti time a ne da guz### jednako drže u spa centrima i kafanama i kukaju kako je sve propalo i kako ih neko namerno uništava.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2015, 21:58   #73
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Porast cena

Zapravo nema toliko posrednika koliko vi mislite da ima. Distributer je jedini u lancu izmedju uvoznika i proizvodjaca, stavise mozes i potpuno da preskocis distributera ako kupujes vece kolicine i imas partnerski status (takvih u Srbiji sem za mreznu opremu i kancelarijske racunare verovatno nema).

U nekom najgorem slucaju ako si mala prodavnica treca si ruka posto u tom slucaju nemas nikakav partnerski status i ne mozes niti direktno da narucis niti da pokupis od distributera.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Apostrof na korisnoj poruci:
todos (11.3.2015)
Stara 11.3.2015, 23:26   #74
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.267
Zahvalnice: 1.054
Zahvaljeno 1.668 puta na 1.060 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Zapravo nema toliko posrednika koliko vi mislite da ima.
Ček...

Kinez proizvede. I iz fabrike mu naruči lokalni kinez koji prodaje evropljaninu, ili neko iz evrope direktno naručuje? Onda to stigne u evropu negde na zapadu, pa ovde kod nas neko naruči direktno od njih, pa proda lokalnim lancima?

Ja tu vidim minimum 1,2,3,4 pa kupac.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2015, 23:41   #75
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke
Ček...

Kinez proizvede. I iz fabrike mu naruči lokalni kinez koji prodaje evropljaninu, ili neko iz evrope direktno naručuje? Onda to stigne u evropu negde na zapadu, pa ovde kod nas neko naruči direktno od njih, pa proda lokalnim lancima?

Ja tu vidim minimum 1,2,3,4 pa kupac.
Zapravo ne ide to tako. Svi oni imaju svoja skladista, distributere, partnere itd. praticno svuda, ukratko izgradjenu distributivnu mrezu. Idi npr na sajt gigabyte.rs, imas u donjem desnom uglu link ka centru za prodavce tacnije da se logujes u partnerski web tool. Nije ono kao ode Ching-chong do fabrike pa kupi 10 procesora pa proda Yim-wuu koji to proda kapetanu broda koji to preveze preko okeana i proda Hansu koji proda Miki ....

Sem toga transport iz azije u evropu je prakticno dzaba, jedan transportni kontejer na brodu je par hiljada dolara a u njega strpas mali milion procesora.

Poslednja ispravka: Apostrof (11.3.2015 u 23:49)
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2015, 23:51   #76
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.723
Zahvalnice: 4.563
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Porast cena

Meni je pričao jedan poznanik koji radi u znanoj firmi kako to obično ide. Ima nekoliko uvoznika i npr ja poručim 200 komada nečega. Konkurent primeti da se to prodaje i poruči isti taj proizvod ali 2000 komada gde je nabavna cena dosta niža nego kad se poruči dvesta komada. U momentu se pojavljuje proizvod sa povoljnijom cenom a ovima prvima se stvaraju zalihe koje ne mogu da prodaju ni po nabavnoj ceni. Tu je igra trgovaca, naš standard gde ne mogu mnogo da zarade pa više vole da nešto drže u izlogu i kad tad ga prodaju, drže radnike sa malim platama i kao što sam već rekao ono sa guz##### u spa centru i kafanama.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 0:40   #77
dacajak
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.4.2008.
Lokacija: https://www.youtube.com/user/dacajak
Poruke: 3.350
Zahvalnice: 503
Zahvaljeno 693 puta na 563 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dacajak
Određen forumom Re: Porast cena

Ja sam primetio, kad god sam narucio proizvod iz E, WW i jos par firmi, pise da je glavni distributer iz Cacka, zato skoro sve nase firme imaju iste proizvode. Ako pogledate njihove veb stranice, mnogo slicnih proizvoda se tamo nalazi, samo sto nisu copy/paste jedne drugih. Primetio sam da se G firma istice, i da ona izgleda direktno nabavlja proizvode. Imaju postovanje od mene sto se toga tice, ali zato su im proizvodi i malo skuplji od konkurencije, ali barem imaju drugaciji asortiman.
Ne znam, dal je bolje da bude samo jedan velikoprodajni centar u Cacku, ali mislim da je bolje da se drugi ugledaju na G firmu (ne racunajuci cene). Ja licno mislim da je bolje da bude sto raznovrsnija ponuda, i da sto vise domacih firmi pravi konekcije van nasih granica, ko zna mozda bi imali i neke popularnije svetske brendove.
dacajak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 1:31   #78
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Citat:
dacajak kaže: Pregled poruke
Ja sam primetio, kad god sam narucio proizvod iz E, WW i jos par firmi, pise da je glavni distributer iz Cacka, zato skoro sve nase firme imaju iste proizvode.
E kad bi ti znao pola priče o Altiju iz Čačka
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 5:30   #79
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Ja bih voleo da čujem o Altiju, šta rade oni, monopolišu?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2015, 8:52   #80
Porsche
Starosedelac
 
Član od: 8.12.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 2.808
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 690 puta na 524 poruka
Određen forumom Re: Porast cena

Ma jok, oni su humanitarna organizacija.
Porsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li vredi dati vise para ? JohnnyBravos ŠDK - Osnovne komponente 1 13.4.2010 0:02
Cena polovnog laptop-a: FS Amilo pro v3505 misterx015 Prenosni računari 8 13.9.2009 19:19
Čiji je Internet? Cena COM domena dusan_silni Web razvoj 5 31.8.2007 15:21
Cena domace igre Alijansa - rat dolazi sutra Preza_KG Brbljaonica 42 11.7.2006 19:54
Top 3 - cena / kvalitet Pantelija ŠDK - Prenosni računari 7 22.6.2006 15:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com