Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2014, 0:00   #1
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom How to program iliti lovacke price

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke

Tako da, možda bitnija odluka od programskog jezika je odluka da uzmeš knjigu poput Algoritama od Miodraga Živkovića i pročitaš od korica do korica.
Čova je Terminator, na 10 stepeni napolju lik pliva u Crnom moru i to nenormalno daleko ne vidiš ga sa obale koliko daleko ode. Imao sam čast da mi predaje i knjiga je odlična, stim što bi trebalo da ima neku matematičku osnovu pre nego što krene da je čita zbog notacije određenih stvari

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
za razliku od onih koji predlažu C i zavirivanje ispod haube i učenja kako se pravi svaki deo, ja predlažem da prvo naučiš da voziš, na primer HTML, pa kad to naučiš za nekoliko dana pređeš na javascript, pa na javu ili neki drugi programski jezik i posle možeš da biraš pravac da li ćeš C++ C ili C#

Mislim, ono to je moj pristup, samouk, a na fakultetima se kreće od C pa redom, od najtežeg pa ko preživi biće inicijalizovan u malu grupu geekova koji razumeju binarni kod

kako god da okreneš, čekaju te godine učenja i usavršavanja i unapređivanja novih tehnologija.. zato je moj pristup lakši kreneš od lakog i onda dokle stigneš ..
u svakom slučaju važno je da kreneš i da probaš pa ako ti odgovara ti nastavi šta ti se sviđa i gde ima neki posao da se radi...
Stim što kad auto stane budeš u debelom problemu jer predstavu nemaš šta se dešava i zašto je stao

Poslednja ispravka: Teva (12.6.2014 u 0:13)
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Geomaster (12.6.2014)
Stara 12.6.2014, 14:58   #2
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Isto bih voleo da kažem da sam ja, sa svojih 17 godina, već počeo da sedim. Za ovo krivim jedino i isključivo C i njegov low-level pristup memoriji.

Toliko sam sati i sati i dana lupa glavu oko toga zašto moj C program misteriozno pada, zašto se dešavaju najčudnije moguće stvari, bio sam na ivici da optužim kompajler za bagove. Naravno, problem je bio pristup nekoj memoriji koja nije moja, ili koja je obrisana. Poseban haos je u multithreaded okruženjima. E, tu se tek moli Bogu da ne zagineš kad kreneš da debaguješ. Pisao sam neki daemončić u C-u, i kada je trebalo raditi sa više struktura u isto vreme iz različitih thread-ova, i još kad se ubaci memory management tih struktura (da ne bi iz jednog thread-a oslobodio neku memoriju koju drugi koristi), to je pravi pakao. Race condition-i, suptilne greščice, bagovi koji se ne pojavljuju kada program pokreneš sa debuggerom, ili kada uključiš/isključiš optimizaciju, bagovi koje možeš da reproduciraš tek nakon što uključiš program i pustiš ga da radi punom parom sat vremena. Krv sam propljuvao od takvih stvari, ali na kraju je vredno toga. Memory footprint servera izuzetno mali jer briše sve što može čim mu nije potrebno, performanse odlične zato što nema stvari poput forsiranog bounds checkinga i nema bukvalno nikakvog overheada kakav bi postojao sa nekom virtuelnom mašinom ili JIT kompajlerom. Ali dok napraviš kôd koji nema bagova (odnosno, nema bagova koje ti možeš da pronađeš), provodiš besane noći do pola 6 za kompom.

Da nema Valgrind-a, verujem da bi mi sva kosa opala, a ovako je samo krenula da sedi. Dakle, sve moje preporuke za Valgrind. I kupite majičicu, 3€ se donira projektu od njih.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2014, 17:04   #3
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Joj Geomaster prokleti thread-ovi,ja sam to samo malo zagrebao po povrsini i pobegao ko od krsta...

'Hendleri' idu Thread pakao
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2014, 17:09   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

to i ja kažem, nije C i C++ za svakog, i ja sam isto tako dobio savet ili šta već ni ne sećam se davno je bilo i počeo da učim C, kupio neku knjigu domaćeg autora i naravno nisam skoro ništa shvatio..
ali to je bilo 2000te od tad je tehnologija napredovala pa postoje i lakši načini, treba stalno da se prilagođava mislim ono zašto neki forsiraju da se uči nešto iz prošlog milenijuma jer su i oni tada to učili pa tako treba..
programiranje mora da bude flexibilan sport i zadovoljstvo a ne mučenje barem za amtere programere

Poslednja ispravka: water wizard (12.6.2014 u 17:17)
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2014, 18:43   #5
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

^ Ja sam malo speed freak kada su programi u pitanju tako da volim da izvučem maksimum maksimuma. Tako da je meni veći izazov napraviti manji program i optimizovati ga da bude mali i brz nego da napravim ogroman projekat u nekom moćnijem, nešto sporijem jeziku. Proći će još vremena pre nego što C zastari, sve je stvar hardvera. Mašinski jezik je zastareo kada je hardver postao dovoljno brz da razlika u performansama kompajliranog jezika i direktno ukucanog mašinskog kôda ne bude vredna cimanja koje dolazi uz kucanje mašinskog. (A i kompajleri su postali pametniji, naravno.) Očekujem da će se isto desiti jednog dana i sa C-om i da će u potpunosti biti zamenjen recimo Rust-om, ali dok god su nam kerneli pisani u C-u ne vidim da će se to desiti uskoro.

To each their own—koristiš jezik koji je najbolji za zadatak koji treba da obaviš. Najgora loša usluga koju programer sebi može da uradi je da se zaglavi u programskom jeziku i da mu to bude religija. Treba imati otvoren um za sve novo što dolazi—tako jedino možemo da ostanemo relevantni u ovoliko brzom i nemilosrdnom svetu tehnologije.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Bakster (17.6.2014)
Stara 12.6.2014, 18:52   #6
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Au geo, ti is baš zaglavio. Ja sam počeo da programiram u slobodno vreme tek na fakuletu, i ne upuštam se još u te velike ideje u C/C++-u jer će da mi strada faks ako me uhvati to. Da sam počeo da programiram toliko mlad kao ti, mogu zamisliti da bi mi letnji raspusti otišli u zaborav (a traćio sam ih igranjem igara). Jednom sam pisao server u C++/Qt-u, implementirao sam konfiguracione fajlove, postavlajnje mime tipova na osnovu ekstenzije, i svašta nešto još, ali na kraju je to moglo samo da se kompajlira, ne i da radi, došo početak novog semestra i napustio sam tu stvar glavom bez obzira. Još uvek nisam savladao C/C++ toliko da mogu da prišem kod sa uverenjem da će da radi, to jest još uvek sam u strahu da nešto ne radim kako treba i da će zbog toga da curi memorija ili da nastupi neki drugi belaj. Sada pravim preprocesorski macro sistem koji će od C++-a da napravi Javu (sa automatskim upravljanjem memorijom, interfejsima, refleksijom, klasama referentnog tipa i pozivanjem metoda tačkom), to ti je moja verzija linije manjeg otpora , ali i to je trenutno na ledu dok ne završim razne projekte za faks.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2014, 19:42   #7
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Da sam počeo da programiram toliko mlad kao ti, mogu zamisliti da bi mi letnji raspusti otišli u zaborav (a traćio sam ih igranjem igara).
Šta ćeš tek da kažeš za mene... Ja sam svoj prvi C kod napisao sa sedam godina u "Aztec C" kompajleru. U to vreme da bi kompajlirao iole komplikovaniji kod morao si da menjaš diskete jer se RAM kretao u količinama od samo par stotina KB.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Geomaster (13.6.2014)
Stara 12.6.2014, 21:08   #8
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Ja kad sam imao sedam godina vrhunac tehnologije mi je bio VHS rekorder da mogu da snimim nindža kornjače xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
doctor (17.6.2014), Geomaster (13.6.2014), Lord Vucko (5.8.2014), Reloader (13.6.2014), sale94 (12.6.2014)
Stara 12.6.2014, 23:02   #9
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

I meni isto. Svi u naselju su bili učlanjeni u lokalni video klub. Svakih nekoliko dana se uzimao film ili crtani, pa smo svi sedeli u dnevnoj sobi, jeftino bilo. Da ne pominjem da su svi gledali Kasandru prvu latinoameričku sapunicu u Srbiji. Naravno sve je to bila piraterija, radili su i uslužno presnimavanje kaseta, poso je propao kad su počeli da se kupuju računari (igraonice su takođe riknule). Snimale su se utakmice i filmovi sa televizije. Svadbe su snimali snimatelji velikim teškim kamerama na ramenu koje su snimale na VHS kasetu, a ko je imao para imao je malu kameru sa mini trakom, pa je sa nje presnimavao na VHS preko video rekordera kablom. Mi smo tada još imali televizor Ei Niš, ogroman ispupčen ekran sa 9 kanala, ali je zato video rekorder imao 99 kanala i daljinski. Ispod TV-a i videa su na polici bile naslagane kasete (još mi nije jasno kako su od tada baš sve nestale i nisu sačuvane).

Eh to je bilo bar na neki način lepo vreme. Onda je to prošlo, pa su došli računari, pa su naslagane kasete zamenili rezani CD-ovi i idemo opet piraterija. I to je bilo lepo vreme. E kad je došo brz i stalan internet, više ne mogu da kažem da je bilo lepo vreme na isti način. Nema više susreta sa ljudima zbog razmene nosača multimedijalnih sadržaja.

Poslednja ispravka: ivan90BG (12.6.2014 u 23:29)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 3:16   #10
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Uf, kad se setim, onaj ko je umeo da "krekuje" igricu bio je bog i batina. A kad je San Andreas počeo da bude aktivan bog i batina je bio onaj koji je znao najkulje čit kodove

Ja se ne sećam kada sam ja počeo da programiram. Nekako mi je u glavi da sam radio nešto još u prvom-drugom razredu, ali skoro nađoh stari HDD gde su mi najstariji Visual Basic 6 fajlovi datirani 2007. (To će biti 10 godina.) A za letnje raspuste bih čak rekao da su bili sadržajniji nego sad, tad nije bilo toliko strašno ako do kasno noću ne mogu da nađem neki bag, pa sam odlazio da spavam opušteno
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Reloader (13.6.2014)
Stara 13.6.2014, 9:54   #11
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Mislim da je 99% sanse da ces da odustanes od programiranja a 90% da neces ni da procitas ovu diskusiju koja i nije bas korisna. Cim trazis odgovore na yahoo answers i ne znas da definises sta hoces od programiranja. Mislim da bas i nemas predstavu o tome sta je programiranje.

Verovatno imas 16-17 godina ili 30+ i opijen si nekim zero to hero pricama, citas o nekim Nordeusim-a ili slusas preko TV-a urlike o IT-u lokalnih budaletina.
Tvoje vreme ili jos nije stiglo ili je davno zavrseno. Ako je ovo prvo, idi juri sojke ako je ovo drugo..
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 10:17   #12
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Još bolje ako je 16-17 godina, pravo vreme da se počne.

Pobogu živimo u vremenu gde ljudi zapošljavaju bilo koga ko zna da napiše nešto kompleksnije od HelloWorld u PHPu i daju im plate koje su duplo veće od proseka ovde. Naravno da svi hoće da programiraju. Ne radiš ništa, imaš uslove odlične i platu i više nego dobru. Ne vređam PHP, samo je trenutno najtraženiji.

Ali poenta je da shvati na početku da programiranje nije poznavanje jezika.
To što znaš da koristiš ključ da odšrafiš neki šraf te ne čini mehaničarem.

Zbog gore pomenute situacije imamo brdo kvazi-programera koji uče jezik i uspešno "programiraju" duže vreme a ne znaju da iskoriste rekurziju pošteno.

Rešavanje problema je pravo zanimanje programera, i to rešavanje problema da rešenje bude tačno, što brže, što prostije. U svim tim velikim firmama niko te ne testira poznavanje nekog šlj frejmvorka. Pitaju sine algoritme, kakav si sa rešavanjem problema, kodiranje potrebno za to je sasvim pristojno, ono što možeš da napišeš u bilo kom jeziku.

Kodiranje je zanat, programiranje je nauka.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Krilce (13.6.2014), Lord Vucko (5.8.2014)
Stara 13.6.2014, 13:04   #13
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Citat:
Pobogu živimo u vremenu gde ljudi zapošljavaju bilo koga ko zna da napiše nešto kompleksnije od HelloWorld u PHPu i daju im plate koje su duplo veće od proseka ovde. Naravno da svi hoće da programiraju. Ne radiš ništa, imaš uslove odlične i platu i više nego dobru. Ne vređam PHP, samo je trenutno najtraženiji.
Ovo bas nije tacno. Ovo nema nigde, govorim o privatnicima. Od cega onda ta firma zivi?
To ima jedino kod onih koji se bave "naprednim" CMS-om u Dulic fazonu.
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 13:17   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

slažem se i ja firme obično preteruju sa zahtevima te 5 god iskustva, pa onda nabroje sve za šta su čuli da treba, plus diploma

Mada se traže i takvi, to su programeri "klinac iz komšiluka će to da napravi za kesicu kikirikija"

tako da ti je prvi korak da vidiš da li si spreman da uđeš u sve to ozbiljno i da se tome posvetiš verovatno i nekoliko godina, pa onda da odabereš šta bi radio i kakav je posao i koji su zahtevi...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 13:54   #15
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Kodiranje je zanat, programiranje je nauka.
"I would describe programming as a craft, which is a kind of art, but not a fine art. Craft means making useful objects with perhaps decorative touches. Fine art means making things purely for their beauty."
--Richard Stallman
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Reloader na korisnoj poruci:
Geomaster (13.6.2014), Sass Drake (14.6.2014), Teva (13.6.2014)
Stara 13.6.2014, 14:10   #16
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Mnogi programeri zarađuju za život programirajući kao "craft" iz te definicije, a želeli bi da prave "fine art".
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 14:12   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

funkcionalnost i dizajn...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 16:20   #18
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Ja opet da linkujem govor Dona Knuta iz 1974. kojim sam fasciniran pa spamujem njime već par meseci u ovakvim razgovorima.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 18:57   #19
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: pomoc oko ucenja programiranja.

Citat:
nicpid kaže: Pregled poruke
Ovo bas nije tacno. Ovo nema nigde, govorim o privatnicima. Od cega onda ta firma zivi?
To ima jedino kod onih koji se bave "naprednim" CMS-om u Dulic fazonu.
E baš takvih... Igrom slučaja sam trenutno angažovan honorarno u takvoj firmi gde 80% programera tamo zaposlenih ne zna šta je rekurzija, ovi ostali su samo čuli za nju. A u istoj zgradi ima bar još 4 takve firme kolko sam ja uspeo da prebrojim, mogu misliti kolko ih još ima po gradu.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2014, 19:24   #20
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.126
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom How to program iliti lovacke price

Evo vam tema pa ovde prepricavajte iskustva i dozivljaje.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Program za snimanje videa u igri bakalakadaka Video/TV softver 16 22.2.2013 19:38
Program za web kamere Guterill Video/TV softver 1 2.1.2008 21:11
Moj program - RunAsGUI seymourc64 Aplikativni softver 8 13.10.2007 18:31
Program autotestovi za vozacki ispit rgdrajko Programiranje 27 30.9.2007 14:13
Ne instalirati!!! Program nCleaner ForceWare Aplikativni softver 11 29.8.2007 10:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com