Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.2.2012, 14:32   #21
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: How to... C++

"If you really hate someone, teach them to use std::move."
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Belphegor (12.2.2012), EclipsE (12.2.2012)
Stara 12.2.2012, 16:17   #22
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

I ovaj jezik je dobar za šta tačno?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Ivan-94 (13.2.2012)
Stara 12.2.2012, 16:28   #23
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Molio bih dezurne moderatore za ovaj podforum da uklone post ovog trola flamewar-monger-a i da postave ovu temu kao sticky kao sto je i budjavi "How to...VB".
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
NISAM NESTO SMART (12.2.2012)
Stara 12.2.2012, 17:57   #24
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Učite deco C, C je uvek koristan, a ovaj coding horror zaobiđite
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 19:27   #25
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: How to... C++

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
I ovaj jezik je dobar za šta tačno?
Za dobar deo browsera koji si koristio da bi otkucao poruku?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Belphegor (12.2.2012)
Stara 12.2.2012, 19:59   #26
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: How to... C++

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Učite deco C, C je uvek koristan, a ovaj coding horror zaobiđite
Hope that was sarcasm...
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 20:14   #27
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Pa onako, u nekoj meri. C++ mi je bio OK dok nisam masterovao Javu i C# kada sam shvatio da je C++ školski primer kako jedan objektno-orijentisani jezik ne treba da izgleda. Ok, nastao je kao nabudženi C, star je skoro 30 godina itd itd, ali da imam jezik koji podržava sve mehanizme drugog jezika, a onda da mi autor savetuje da te mehanizme ne treba da koristim, to mi je potpuno van pameti. I još gomila drugih stvari, recimo kombinovanje klasičnih pokazivača i referenci, gde je pritom operator za pravljenje referenci predstavljen identičnim znakom kao adresni operator jezika na koji se naslanja, pa to je prosto grozno.

Lepo je što ste se zapalili za C++, al ja vam tvrdim da u praksi (tj u poslovima koje danas možete raditi) najčešće nećete imati potrebe da istovremeno pišete performance-critical aplikacije a da ćete pritom moći da koristite zilion pomoćnih klasa i struktura koje C++ biblioteka nudi, već će najčešće biti ili-ili. Lično se bavim ovim prvim slučajem (za pare, jelte) i tu koristim čist C.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Belphegor (12.2.2012), Todors (12.2.2012)
Stara 12.2.2012, 21:03   #28
Belphegor
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 29.8.2007.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 1.349
Zahvalnice: 983
Zahvaljeno 371 puta na 280 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

U pravu si. Ne znam kako sam mogao biti tako slep. Sve je u parama.
Jos samo da pocnem da slusam narodnjake posto je ovo dosad bio idiotizam.
Belphegor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Belphegor na korisnoj poruci:
EclipsE (12.2.2012)
Stara 12.2.2012, 21:12   #29
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: How to... C++

Citat:
a da ćete pritom moći da koristite zilion pomoćnih klasa
Odgovorno tvrdim da neko ko koristi C++ samo zbog pomoćnih klasa nije reprezantativan primerak codera
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 21:13   #30
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Ne kažem da je sve u parama nego da je to nepotrebno mučenje.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 21:22   #31
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: How to... C++

Ti možeš u C++-u koristiti sve funkcije C-ove standardne biblioteke a isto tako koristiti objektno-orijentisane alternative iz C++-ove standardne biblioteke. Po mom mišljenju, C++ je pravi kompromis između "sirovosti" jezika kao što je C i nenametljive objektne orijentisanosti koju danas dosta iskvareno pružaju Java/C#. Jednostavno, možeš da koristiš šta god želiš, a objektna orijentisanost je nezamenljiva u većim projektima gde neće proći da program izgleda kao clusterfuck struktura i globalnih funkcija
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 21:33   #32
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Samo jedna ispravka.

Ne znam što neki ljudi stalno poistovećuju javu i C#.

Bitna razlika je što C# lagodno može da koristi biblioteke i iz drugih jezika (tipa: c/c++,java), a java to može samo da sanja.

Tako da se ti momče samo muči sa c++, a ja ću taj tvoj sklop opušteno da iskoristim kod sebe, kad mi zatreba.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 21:37   #33
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Ja u poslu koristim kombinaciju Jave i C-a, objektni kostur i metode pišem u Javi, performance critical delove pišem u C-u, pošto Java podržava takozvani Java Native Interface. I ne žalim se, a nije ni da imam česte performance critical delove već za C-om uglavnom potežem kad moram da pristupam direktno hardveru (programi mi zavise od hardverske arhitekture).

C++ je krpež koji bi nestao čim bi neko napisao optimizovani Java ili C# kompajler koji bi izbacivao nativne izvršne fajlove umesto bajtkoda.

Citat:
Todors kaže: Pregled poruke
Bitna razlika je što C# lagodno može da koristi biblioteke i iz drugih jezika (tipa: c/c++,java), a java to može samo da sanja.
Mala ispravka - može. Moguće je određene module pisati u C ili C++ i biće prevedeni u .DLL ili .so biblioteke, a prototipe njihovih metoda odnosno funkcija samo deklarišeš sa "native" keywordom u Java klasama i možeš da ih pozivaš. Doduše nije ni izbliza elegantno kao ono što nudi C#, ali radi i naročito je korisno ako pišeš npr aplikacije za Android a treba ti direktan pristup hardveru preko Linux drajvera.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 22:44   #34
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Ne žesti se, uvek možeš da pređeš na Objective-C!
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2012, 22:56   #35
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: How to... C++

Nije mi jasno zašto onda niko još nije napisao takav "optimizovani Java/C# kompajler koji izbacuje nativne izvršne fajlove". Javu i C# nisam poistovećivao već sam ih naveo u "paketu", jer je C# po mom mišljenju samo unakažena verzija Jave za koju imam ogromno poštovanje. A što se tiče C++-a, mislim da ga niko ne bi koristio kada bi bio takav horor i toliko loš. Na kraju krajeva, on je i dalje treći (neki izvori kažu i drugi) najkorišćeniji jezik a sigurno to ne bi bio da nije dobar, ako ne i idealan izbor za gomilu upotreba i scenarija. Koristio sam i Javu i C# u trenucima kada bi mi njihove prednosti bile potrebne i jednostavno kada bi bili dobar izbor sa priliku i smatram da nečija gotovo religiozna posvećenost programskom jeziku može ići samo na njegovu štetu. C++ je moj prvi izbor jednostavno zato što u oblastima kojima se bavim (mahom game development i algoritamski problemi ali u poslednje vreme sve više low level programiranje i networking) i jednostavno ne vidim sebe kako radim bilo šta od toga u nekom drugom/sličnom jeziku (dobro, za low level programiranje bi mi C poslužio bolje, ali i tu imam neki hibridni objektno-orijentisani pristup). A u flame warovima ne smem više da učestvujem :$

@voodoo_: Objective-C mu dođe kao bastard child C++-a i Smalltalka, a sve to začinjeno brainfuckom
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2012, 1:13   #36
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: How to... C++

@M.Silenus
Hteo sam da izbegnem vector-e iz nekog razloga mi se ne svidjaju
Ali definitivno ima uticaja C-a
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2012, 1:21   #37
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

C++ je stradao od umnih poremećaja Bjarna Stroustrupa, koje sa se manifestovale u C++ standardnoj biblioteci u čiji dizajn je on uključio pomoć svog "prijatelja", nikog drugog do gremlina (onog što vadi štrafove avionima, koji je izabrao strategiju da pomuti konce čovečanstvu tako što će naterati autora sledećeg najpopularnijeg programskog jezika da ga skroz na skroz upropasti, dodavanjam jeziku mogućnosti diskutabilne korisnosti, ali sa dobrim potencijalom za zakukuljivanje, i onda terati te mogućnosti do kraja u celoj standardnoj biblioteci).

1. Standardna biblioteka je skoro cela templejt, ugnježden tri puta, a uz to nema ni O od organizacije.
2. Bjorbnorgnorn Storoupstrenosorentsopsen je verovatno bio na avganistansoj travi kad je odlučio da mu se neizmerno sviđaju mala slova i donje crte (verovatno su na istoj travi bili i Majkrosoftovci kad su pravili Win32 biblioteku) i da je svakome dovoljan jedan namespace import od jednom.

Ali on i dalje nastavlja da sisa vesla i podaruje nam C++11 koji donosi neke nebuloze od dodataka koje samo komplikuju stvari još.

A onda nam je gremlin tako krknuo u plećku jer je ljudima koji su se namerili da isprave greške C++-a ubacio u glavu fobiju od native izvršnih fajlova i manuelnog upravljanja memorijom. Srećom uspeo je neko i pored gremlinovih napora da uradi ono pravo. To su bili Brad Cox i Tom Love (koja imena ) koji su napravili Objective-C. Ali gremlin se za to pobrinuo tako što se postarao da Objective-C ne izađe iz domena "fenserskog" Apple sveta.

Osim Objective-C-a postoji jiš jedan kompjalirani OO jezik, a to je D, odlična stvar, ko C# ili Java, samo što može da se radi i kao u C-u, nema višestruko nasleđivanje, ima interfejse, ima garbage collection, samo što je naš gremlin posetio i Walter-a Bright-a, tako da je sad D vrlo zavistan od GC-a (iako se kaže da on može da se isključi), stringovi u D-u su ništa drugo nego D nizovi karaktera, a templejti nisu samo po std-u nego su i deo operator overloading mehanizma. Vidi se da je čovek malo zastranio.


I eto, gremlin nas je pobedio, uspeo je da sabotira sve pokušaje ispravljanja C++-a.

Tako da evo sad pozivam ljude dobre volje da se suprotstavimo napasti i konačno napravimo OO jezik koji će se nativno kompajlirati, imati mogućnosti C-a, a standardnu biblioteku kao C# ili Java.

A dok se to ne završi preporučujem vam da STL i boost bacite u Dunav i koristite Qt biblioteku. Takođe pustite niz WC šolju donje crte i mala slova, CamelCase je zakon.

Nije problem u jeziku koliko u lošem koiršćenju jezika. With great power comes great responsibility.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ivan90BG na korisnoj poruci:
Ivan-94 (13.2.2012), voodoo_ (13.2.2012)
Stara 13.2.2012, 1:39   #38
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Možemo da napravimo nešto kao što su bili rani C++ "kompajleri" koji su rearanžirali izvorni kod u C, a onda ga prosleđivali C kompajleru - napravimo "prevodilac" Java izvornog koda u C++ i onda ga propustimo kroz C++ kompajler! E sad još samo neko da prepiše Java klase u C++ i dobri smo
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2012, 1:49   #39
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: How to... C++

zašto_je_ovo_na_bilo_koji_način ManjeČitljivoOdOvog pošto_ja_ne_vidim_nikakvu PrednostJednogNadDrugim?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2012, 1:55   #40
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: How to... C++

Bogami, kad skroluješ kroz sors u jeziku koji koristi isključivo mala slova za ključne reči, CamelCase imena se i te kako bolje primećuju od imena koja su takođe mala slova.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
c++, how to, pomoc, programiranje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com