Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.4.2018, 2:56   #1
Neta00
Član
 
Član od: 17.4.2016.
Poruke: 56
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Programiranje pocetnici

Evo jedna tema koja bi bila dobra za sva pitanja koje imamo mi pocetnici da ne bi morali da otvaramo svaki put novu temu(Ili jos gore da izguglamo nesto :O )

Evo za pocetak par pitanja od mene.
U skoli ucim C++ i sad to je na levelu cmd mene zanima koji library ili framework bi bilo najbolje koristim?
Qt izgleda mi dobro samo ne znam dal je dobar izbor za pocetnike(Pricamo 3. razredu srednje)

I jos jedno pitanje koje jezike pored c++ bi trebao da znam ukoliko bi hteo da se bavim desktop developingom.?
Nekako mi se ovde pored C++ uklapa jedino C# . Ali mozda gresim.
Neta00 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2018, 14:45   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Ako misliš na GUI framework, onda Qt i eventualno wxWidgets, sve ostalo je nepouzdano (u smislu danas postoji, sutra možda ne postoji).

Kao biblioteka opšte namene, dosta se koristi Boost, ali je većina funkcionalnosti sada podržana u C++11 pa najčešće nema potrebe dodatno komplikovati projekat ubacivanjem dodatnih zavisnosti (ako se projekat već piše ispočetka).

Za striktno desktop aplikacije C# je jedini logičan izbor. Ostalo (Visual Basic, Delphi) se mahom koristi za održavanje legacy sistema. Teoretski tu je i Java sa svojim Swing i JavaFX bibliotekama, ali primećujem da se to sve više izbegava i da se u tom slučaju ljudi okreću kombinaciji Java backenda i HTML/CSS frontenda.

C++ je odličan za pisanje high-performance biblioteka i rado ga koristim za takve primene, ali lično ne bih pisao GUI aplikaciju u njemu.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Neta00 (11.4.2018), NIx Car (11.4.2018), Oggy (11.4.2018)
Stara 11.4.2018, 16:57   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Još par opcija.

PyQt, PySide i wxPython

Za: Python je izuzetno lak i moćan jezik koji se odlično integriše u pomenute multiplatformske frameworke Qt i wxWidgets. Uz Qt Designer za vizuelno dizajniranje aplikacija i ekstenzije koje te dizajne pretvaraju u Python kod rad na bilo kakvoj desktop aplikaciji je izuzetno lak i komforan.

Protiv: Python kao interpretirani jezik ima slabije performanse od kompajliranih byte-code aplikacija ali ta razlika se u velikom broju slučajeva ne primećuje i može da se mitigira korišćenjem Cythona koji dodaje statičko tipiziranje Python sintaksi i tako znatno ubrzava izvršavanje.

Isto tako kompanija koja izdaje PyQt ima pomalo nejasne uslove licenciranja pa bilo kakvo zalaženje u LGPL vode može da bude problematično. Recimo, iako sam Qt nudi i LGPL opciju (varijanta GPL-a koja ne zahteva od developera da distribuira kod) PyQt nudi samo GPL i komercijalnu opciju čime se LGPL praktično eliminiše. Zato je sam Qt preuzeo PySide projekat i počeo da radi na PySide 2 verziji koji će imati punu podršku za LGPL.

Praktično nepostojanje bilo kakve podrške za mobilne platforme.

JavaFX

Za: poprilično moćan framework za desktop aplikacije zasnovan na jednom od industrijskih standarda, Javi. Dolazi sa sopstvenim vizuelnim alatom za dizajniranje aplikacija pod imenom JavaFX Scene builder čije izdavanje binarnih verzija je sada na sebe preuzeo Gluon.

Protiv: JavaFX se nekako provukao ispod radara, najviše zahvaljući nemarnosti izdavača. Naime, iako nudi poprilično moćan set alata za izradu desktop pa i mobilnih aplikacija Oracle godinama nije dodavao nove funkcionalnosti a da ironija bude veća znatno stariji alati, od kojih su neki već zvanično u deprecated statusu (Swing itd.), imaju neuporedivo bolju dokumentaciju, podršku i kritičnu masu developera.

Electron

Za: zagarantovana multiplatformnost sa najvišim stepenom kompatibilnosti između platformi zbog toga što osnovu čini kombinacija Chromium browsera i node.js. Posebno pogodan za aplikacije koje trebaju da obezbedi identičan vizuelni identitet među platformama i timove koji imaju iskustva sa web tehnologijama (JavaScript, CSS, HTML itd.) Nudi izuzetnu brzinu razvoja aplikacija zbog ogromnog repozitorijuma koda i gotovih alata kroz npm pakete. Za developere koji ne podnose JavaScript postoji opcija transpilovanja koda iz tehnologija koje nude i statičko tipiziranje (TypeScript, Coffe script itd.)

Protiv: pomalo kontraverzna tehnologija koju puristi smatraju novom verzijom Flasha jer se web tehnologije koriste za izradu desktop aplikacija. Zahteva distribuciju kompletnog Chromiuma i node.js za svaku aplikaciju (minimum 100MB raspakovano) i performanse generalno ne mogu da se mere sa nativnim aplikacijama. Update i distribucija paketa mogu da budu nešto komplikovaniji od drugih rešenja.

Poslednja ispravka: Neutrino (11.4.2018 u 17:04)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (13.4.2018), doctor (11.4.2018), Neta00 (11.4.2018), Teva (13.4.2018), voodoo_ (12.4.2018)
Stara 11.4.2018, 17:37   #4
Neta00
Član
 
Član od: 17.4.2016.
Poruke: 56
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Hvala svima dosta ste mi pomogli
Neta00 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2018, 13:17   #5
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Sto se tice JavaFX, imas i biblioteku TornadoFX za Kotlin koja u pozadini koristi JavaFX. Vrijedno da se napomene.

Edit: Zaboravio sam takodje da dodam da JavaFX ima fantasticnu podrsku za "touch" uredjaje.

Poslednja ispravka: brano88 (14.4.2018 u 23:27)
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2018, 4:14   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.001
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 954 puta na 580 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

udjoh u temu posto pise "pocetnici", ali vidim da nije ni blizu za one POTPUNE pocetnike.

ako bih hteo da krenem sa ucenjem nekog od jezika koji bi:
- mogao da bude solidna (ali i samodovoljna) baza
- sa kojim bi recimo mogle da se prave samostalne aplikacije, igre i slicno
- koji je relativno jednostavniji za ucenje
- nosi mogucnost samostalnog rada, ali i timskog (odnosno ima buducnost)...
koji bi to jezik bio?

i koji tutorijal bi u tom slucaju preporucili?

ponavljam, bez srama, za potpunog pocetnika (za kompovima sam dannonocno jos od komodora 64, ali nikada nisam zalazio dublje od najosnovnijeg: sklapanja, instaliranja, odrzavanja...).

zelim da ulozim vreme u ono sto me zanima, od ovoga cime se bavim (novinarstvo) nema leba, a i da ima - ne osecam da mi lezi.
pomisljao sam na javu, ali vise nisam siguran.

mnogo bi znacio predlog nekog iskusnog u ovom polju! spasavajte.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2018, 11:50   #7
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Jezik nije toliko bitan, kad imas osnove onda se snalazis u vecini jezika. Naravno, razumem tvoju potrebu, jer ne zelis da gubis vreme na nesto sto "nema buducnost". Ali opet mislim da nema savrsenog jezika, svi dolaze sa prednostima i manama, to je kao alat koji koristis za odredjenu vrstu posla.. Python mi je prvi pao na pamet, ali on je malo drugaciji od ostalih jezika. Ja bih ti prvo preporucio da savladas osnove dobro, tu je po meni C savrsen, znaci suva logika: if-ovi, petlje, petlje u petlji, rad sa osnovnim strukturama podataka (nizovi), stringovi, funkcije.. Onda savladas osnovne objektnog, npr u javi. I posle vec sam mozes da izaberes jezik koji ces da usavrsis, imas osnove, odmah se bacis na neki "veci" projekat, npr igru (one bas dobro obuhvate sve sto aspekte programiranja) i to je to.

Svako ima drugaciji put, svako ce ti reci neke druge jezike, tako da se ne obaziri previse na to. Treba da imas dobre osnove, a za to treba vremena.. Vezbaj dosta, od lakih do teskih primera iz svake "oblasti". Uveren sam da je pogresan pristup da krenes da radis nesto bez osnova, to je po meni kao da krenes da gradis zgradu po ugledu na neki tutorijal.. bez znanja materijala i svega ostalog. Mnogo ces se lakse snaci kad razumes bolje to sto radis.

Posto kazes da si proveo zivot uz racunare, onda nema previse potrebe da ti pricam sta da radis ako negde zaglavis. Gugl i StackOverflow su tvoji prijatelji.. Drugu stvar koju moram da ti napomenem, tutorijali su u 99% slucajeva jako jako povrsni, objasnjavaju bas najosnovnije stvari, siguran sam da ne mozes preko njih da steknes dobru osnovu, ili naucis jezik. Moras sam da pokusavas neke teze stvari, i sam sebe guras, sto je dosta tesko, jer nemas cilj. Zato nije lose uzeti neki fakultetski program, neku njihovu zbirku zadataka, kniigu, ili vec, pa po tome raditi. Cisto da imas neke teze primere za vezbu.

U svakom slucaju, kad savladas osnove, bacis se na neki veci projekat, i izguras ga do kraja. Gledas da projekat koji radis ima sve ono na cemu bi da radis, od logike, algoritama, struktura podataka, objektnog, baza... Po meni su igre savresene tu, ili neka ful stek aplikacija. Saslusaj sta i ostali imaju da kazu, i srecno. Ako imas neke probleme slobodno kaci ovde (ali opet preporucujem stackoverflow za to).

Ako te zanima mogu da ti opisem nekoliko jezika, mada to mozes i sam da nadjes na netu.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mare! na korisnoj poruci:
polarnimeda (2.10.2018)
Stara 2.10.2018, 13:01   #8
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Za suvu logiku ja bih preporučio Pajton, jer u C-u ima dosta rvanja sa low level konceptima (ručno dereferenciranje adresa, pokazivačka aritmetika itd) koji u tom stadijumu baš i nisu poželjni.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
polarnimeda (2.10.2018)
Stara 2.10.2018, 13:35   #9
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Ne slazem se. Prvo zato sto pajton nema tipove, ima dosta precica za petlje i nizove i onda se teze kapiraju osnove. C je bas zgodan zato sto sve mora rucno, nauci se lepo baratanje petljama, nizovima, funkcijama, i bas zato sto je nizeg nivoa moze da se skapira kako programiranje funkcionise ispod haube, dosta mi se puta to znanje isplatilo. Takodje, apsolutno ne moraju da se koriste pointeri ili bilo sta "komplikovanije" u C-u. Sam jezik se jako brzo nauci, jer nije sintaksno kompleksan, i onda je akcenat na logici. Samo zato mislim da pajton nije dobar jezik za pocetak, jer mnoge stvari skracuje i onda se slabije skapiraju osnove, sto znaci da se neki drugi jezici dosta teze uce. Mislim da je prelazak sa C-a na pajton neuporedivo laksi nego obrnuto. Zaista ne znam zasto se ljudi toliko plase C-a, ja mislim da se uz njega dosta lako uci.

Podseti se kako izgleda pocetnicki C, nema nikakvih zvezdica i apersendova, a po mom misljenju to low level znanje memorije koje nudi je skroz korisno, stack, heap, nizovi u memoriji itd.. A to sve takodje ne mora da se zna, pricamo o bas bas pocetku ucenja programiranja. Znaci sabiranje brojeva, digitron, sabiranje prvih n brojeva, faktorijal.. za te stvari C je po meni idealan. Naravno, ne pokusavam da nametnem svoje misljenje, vec sam rekao da sam jezik nije toliko bitan, i da ce mu svako reci drugacije. Bitno je raditi redovno, i raditi puno (ako zelis da ti to bude profesija).

Poslednja ispravka: Mare! (2.10.2018 u 14:13)
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mare! na korisnoj poruci:
polarnimeda (2.10.2018)
Stara 2.10.2018, 14:09   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

po meni je važnija produktivnost od znanja kako radi ispod haube...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
polarnimeda (2.10.2018)
Stara 2.10.2018, 14:12   #11
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Naravno, ali tesko je imati produktivnost ako se ne savladaju osnove. Nije potrebno znanje ispod haube, predlozio sam C jer je lak jezik za vezbanje osnovnih koncepata programiranja. Naravno moze to i u drugim jezicima. Produktivnost dolazi tek kasnije, programiranje nije nesto sto se moze nauciti preko noci.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mare! na korisnoj poruci:
polarnimeda (2.10.2018)
Stara 2.10.2018, 15:02   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
Ne slazem se. Prvo zato sto pajton nema tipove
Dinamičko tipiziranje ne znači da jezik nema tipove podataka već da se konverzije između tipova rade implicitno po potrebi. Dakle, Python svakako dolazi sa svojim setom tipova podataka.
Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
ima dosta precica za petlje i nizove i onda se teze kapiraju osnove.
Sintaksa je samo vid izražavanja ideje programera i kao takva je praktično nebitna za krajnji cilj.
Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
C je bas zgodan zato sto sve mora rucno, nauci se lepo baratanje petljama, nizovima, funkcijama, i bas zato sto je nizeg nivoa moze da se skapira kako programiranje funkcionise ispod haube, dosta mi se puta to znanje isplatilo.
C je mač sa dve oštrice zato što sa jedne strane intiman odnos koji ima sa hardverom daje mnogo veću kontrolu nad njim ali sa druge strane ta sloboda vodi u mnogo komplikovaniji i potencijalno opasaniji kod jer C nije "memory safe" (stack/buffer prekoračenja, dereferenciranja null pokazivača itd.)
Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
Takodje, apsolutno ne moraju da se koriste pointeri ili bilo sta "komplikovanije" u C-u.
To stoji ako ne želiš da koristiš C za pisanje bilo čega komplikovanijeg od "Hello world" programa. Za sve ostalo dobro poznavanje svih C elemenata je apsolutno neophodno jer su biblioteke koje se koriste u C programima krcate strukturama, pokazivačima, dinamičkim alokacijama memorije, preprocesorskim direktivama itd.
Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
Samo zato mislim da pajton nije dobar jezik za pocetak, jer mnoge stvari skracuje i onda se slabije skapiraju osnove, sto znaci da se neki drugi jezici dosta teze uce. Mislim da je prelazak sa C-a na pajton neuporedivo laksi nego obrnuto. Zaista ne znam zasto se ljudi toliko plase C-a, ja mislim da se uz njega dosta lako uci.
Python ne skraćuje ništa već prosto ima drugačiji pristup, poznatiji u Python zajednici kao The Zen of Python, što je i jedan od glavnih razloga za njegovu popularnost.
Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
Podseti se kako izgleda pocetnicki C, nema nikakvih zvezdica i apersendova, a po mom misljenju to low level znanje memorije koje nudi je skroz korisno, stack, heap, nizovi u memoriji itd.. A to sve takodje ne mora da se zna, pricamo o bas bas pocetku ucenja programiranja. Znaci sabiranje brojeva, digitron, sabiranje prvih n brojeva, faktorijal.. za te stvari C je po meni idealan. Naravno, ne pokusavam da nametnem svoje misljenje, vec sam rekao da sam jezik nije toliko bitan, i da ce mu svako reci drugacije. Bitno je raditi redovno, i raditi puno (ako zelis da ti to bude profesija).
Poenta je da posle određenog vremena baby-sitting hardvera postaje jako zamoran i dosadan posao koji bez razloga troši vreme i novac pa prvi kontakt sa managed jezicima izgleda kao LOTO premija.

Za pisanje visoko-performantnih aplikacija za proračune, programiranje embedded uređaja i slične visoko specijalizovane primene (kerneli itd.) C je i dalje poprilično dobar izbor. Međutim, bilo kakva izrada GUI aplikacija u njemu je danas apsolutno besmislena pored daleko boljih opcija koje postoje.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (2.10.2018), polarnimeda (2.10.2018), voodoo_ (2.10.2018)
Stara 2.10.2018, 21:31   #13
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Eh, mi programeri moramo uvek da budemo komplikovani i nepotrebno precizni. Sve sto si rekao stoji, ali obojica vec masimo poentu. Covek zeli da pocne, i umesto da ga na jednostavan nacin uputimo, mi ulazimo u detalje koji obicno ubiju svu volju pocetnika. Moj stav je da je C dobar jezik za pocetak, ali definitivno nije jedini. Pricao sam iskljucivo o samom pocetku, i savladavanju osnova. Moja glavna poenta je bila da treba prvo savladati osnove, pa onda na produktivnost. Sto po meni znaci savladati osnovnu sintaksu, logiku, upoznati se sa najpoznatijim paradigmama itd, znaci uopsteno o programiranju bez nekog specificnog jezika. A onda zapoceti neki veci projekat, u jeziku koji te zanima, i na njemu nauciti ostatak. Takodje mislim da su tutorijali previse povrsni, i da treba nabaviti kvalitetnu literaturu.

Nema potrebe da idemo previse u offtopic, probajte da usmerite coveka na jednostavan nacin. Opet ponavljam, ne kazem da je ovo idealan put, samo moj predlog. Pocetak je relativno nebitan (dokaz je to sto smo svi poceli na neke razlicite nacine, pa opet zavrsili na istom), samo uzmi da radis bilo sta, i budi istrajan u tome. Postavi jasne i teske ciljeve, i guraj ka njima, i garantujem da ces napredovati.

Najbolje je da kazes bas precizno sta bi voleo da postignes, pa ti onda mozemo lakse predloziti jezik. Takodje predlazem da prelistas malo net, ove teme se vode od kako postoji programiranja, pa verujem da ces naci jos dosta korisnih saveta.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mare! na korisnoj poruci:
polarnimeda (3.10.2018)
Stara 2.10.2018, 21:49   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Citat:
Mare! kaže: Pregled poruke
Covek zeli da pocne, i umesto da ga na jednostavan nacin uputimo, mi ulazimo u detalje koji obicno ubiju svu volju pocetnika.
Važno je početi, to stoji, ali je isto tako pre toga bitno steći bar neku predstavu od čega početi. Mesec dana gubljenja vida u "Kerniganu i Ričiju" možda nauči početnika kako se u C-u prave binarna stabla ili ulančane liste (kad malo bolje razmislim i neće) ali onda će se mukica zapitati kakve koristi ima od toga kad ne može da napravi jednu jedinu krštenu aplikaciju koja ima praktičnu vrednost.

Za to vreme neki drugi, manje komplikovan jezik, bi naučio dovoljno dobro da napravi praktične aplikacije bez intimnog ulaženja u to kako računar radi. Kasnije kada mu se apetit pojača tu osnovu može da koristi za nadograđivanje detaljima.

Kod bilo kakvog samostalnog učenja motivacija kroz opipljiv rezultat sopstvenog truda je ubedljivo najbitniji faktor.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
polarnimeda (3.10.2018), voodoo_ (3.10.2018)
Stara 2.10.2018, 22:25   #15
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Pa sad, znam sta hoces da kazes. Ali obicno ko preskoci osnove, nikad se ne vrati na njih. Takodje te osnove su izuzetno bitne i za ostale jezike. Nikakva binarna stabla, samo osnovno. Ne treba ti u sustini jezik za to, pseudo-kod je dovoljan, ali jezik sa kojim mozes testirati i vezbati je koristan. U proslom postu si skroz omasio moju poentu. Nisam predlagao da ozbiljno uci C, daleko bilo. Vec samo platformu za pocetak.

I ne slazem se sa onim sto si rekao, da je sve samo sintaksa. Jeste za programera, ali za nekog ko pocinje nije isto. Jer npr ako izguglujes kako sortirati niz u c-u i u pajtonu, razlika je u minimum 10 linija, i to bitnih linija. Kroz c mozes na jednostavan nacin da prodjes kroz te osnove, kako se barata petljom, nizom, logika, nacin razmisljanja.. C iskljucivo iz perspektive vezbe, i savladavanja osnova. Mozda si zaboravio kako je biti pocetnik, ali vezbanje nacina razmisljanja je osnovno i neophodno za bilo sta. U pajtonu nemas tu priliku da vezbas, jer imas sve gotovo. Sve je na poziv funkcije. A kroz c naucis da pises takve funkcije, to je po meni bitna razlika.

Sad, mozes da kazes da logika moze da se vezba i na drugi nacin, ali kako bi npr napravio neku jednostavnu 2d igru ako ne poznaje kako se radi sa ugnjezdenim petljama (matricama)? Onda ce da dovati neku biblioteku koja ce da uradi vecinu logike za njega, itd.. I onda zapravo napravi neku igru, ali u sustini nista nije naucio, samo jednu biblioteku u jednom jeziku. A ako prodje kroz C logiku, moze da predje na bilo koji jezik ili biblioteku. (ovo je samo primer)

Takodje mislim da su dinamicki tipovi opasni za pocetnika, mogu da prave dosta problema, po meni je jasnije kad su tipovi uvek vidljivi i kad te sam jezik forsira da ih koristis. Doduse moguce da je to samo stvar navike, meni je licno bilo cudno iskustvo kad sam se prvi put susreo sa njima.

U sustini samo sam zato i predlozio C, jer moras sve rucno, i samim tim vezbas logiku. I C se uci na takav nacin da se vezba logika, u pajtonu npr predlozeno resenje je uvek poziv jedne funkcije, ili importovanje odredjenje biblioteke, sto smatram pogresnim nacinom za sa pocetak ucenja programiranja. Cim se savlada logika onda nesto objektno, i posle vec moze sam da odluci sta zeli da radi.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mare! na korisnoj poruci:
polarnimeda (3.10.2018)
Stara 3.10.2018, 1:11   #16
milos86
Novi član
 
Član od: 22.2.2013.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Pozdrav ljudi, treba mi savet. Zanima me web programiranje i hteo sam da pocnem sa php-om, pocetnik i zanima me koliko je uopste php popularan da li se isplati uloziti vreme u ucenje php?
milos86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 3:03   #17
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.001
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 954 puta na 580 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

hvala svima na odgovorima, vidim da su se predlozi sveli na c (c# ili c++?) i python.
mare je potpuno u pravu da me na startu buni SVAKI pojam iz programiranja koji je vama osnovan onoliko i "hello" u engleskom, a neutrino ima poentu da ce me na putu najbolje odrzati to ako uspem da vidim bilo kakav plod svog rada u iole ranijoj fazi.
blizi sam tome da krenem od pythona, UKOLIKO mi to nece otezati stvari kada budem trebao da predjem na bilo sta komplikovanije ili osnovnije, i ukoliko se python iole trazi kod nas? jer, zelim i da naucim, a zelim i da imam od cega da sutra zivim ovde negde. (mada kapiram da se ne mora raditi za firmu u srbiji...)
napisao sam u crticama u prvom postu u ovoj temi sta mi je bitno. znaci svako misljenje, pa da sutra zavrnem rukave.
takodje, ako neko zna dobru skolu ili kurs koja nije skup, ima upotrebljivu "diplomu" i mogao bi mnogo da mi znaci na pocetku, recite. pm, stagod!
hvalaaaa! znam da ima puno tema po netu, ali ovde sam uvek nalazio resenja. nekako verujem ovom forumu iako sam savete uzimao od 100 razlicitih ljudi.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 9:58   #18
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Mare, raširio si priču a ne dade ni jedan konkretan uporedni primer gde je C bolji od Pajtona za školske slučajeve.

C nije strogo tipiziran jezik, možeš da kastuješ bilo šta u bilo šta, da dereferenciraš adrese u bilo šta, da sakrivaš logiku typedef-ovima i #define direktivama. Evo divnog primera iz jednog mog programa koji je morao da radi na tri kompajlera i dva operativna sistema bez warninga:

Kod:
memcpy((void *)((uint8_t *)&channel->devinfo + SZ_4K), (const void*) &packet->content[DATA_OFFSET], sizeof(struct device_status_info) - SZ_4K);
Šta će neko ko počinje a ne zna arhitekturu i organizaciju računara da radi kad naleti na takve stvari? I koliko C programera zna šta je big/little endian i da x86 procesor pristupa memoriji u word-aligned maniru što utiče na podrazumevano pakovanje polja u strukturama.

Pročešljaj baš ovaj forum i gledaj kakvu pomoć traže ljudi koji su počeli da uče C. Čim dođu do implementacije ulančane liste, uvrzu se ko pile u kučine jer ih niko nije učio osnovnu stvar, a to je kako da modularizuju program, apstrahuju logiku i sve organizuju u strukture i funkcije pa tek onda krenu da implementiraju. Umesto toga, imaš sve živo nakarikano u main(), i alokaciju i dodavanje i oduzimanje elemenata, pa teško onom ko mora da nađe gde iskače segfault zbog pogrešnog rada s pokazivačima.

Da se razumemo, ne mislim da je npr. Java išta bolja za početnika jer boilerplate kod lako postane velik da se ne vidi šuma od drveta. Ali ako je Python za nešto odličan, to je prototajping a baš to je ono što početniku treba (a da on to i ne zna).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
polarnimeda (3.10.2018)
Stara 3.10.2018, 10:00   #19
pmale
Veteran
 
Član od: 7.3.2008.
Poruke: 1.015
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 69 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

@polarnimeda

Ako učiš Python obavezno radi sa Virtual Environments opcijom. Korišćenje pip ili conde bez VE zna da bude frustrirajuće. Evo ti i tutorijal kako da podesiš.

@milos86

meni su rekli da batalim pHp i krenem sa Djangom ili Ruby on Rails
pmale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pmale na korisnoj poruci:
polarnimeda (3.10.2018)
Stara 3.10.2018, 10:23   #20
milos86
Novi član
 
Član od: 22.2.2013.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

@pmale

Hvala na odgovoru. Nije mi jasno zasto svi izbegavaju php, zanima me backend i ne znam odakle da krenem.
milos86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fakultet za programiranje ili ipak ne?? sleeping_dog Programiranje 9 13.5.2017 11:46
Programiranje mikrokontrolera doctor Programiranje 23 11.5.2015 1:04
Laptop za programiranje (Java, Android, Unity) ~650€ Schnak3 ŠDK - Prenosni računari 0 1.3.2015 20:02
Genericko programiranje (OOP) PeTkO Programiranje 4 5.9.2013 23:05
Pomozite mi da još više zavolim programiranje! Nikola92 Programiranje 19 19.9.2008 23:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com