Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.1.2018, 10:45   #1
milan664
Novi član
 
Član od: 7.9.2017.
Poruke: 9
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji programski jezik učiti?

Pozdrav,
Studiram informatiku (prva godina) i profesori su nam rekli da vec treba da se orijentisemo šta hocemo da ucimo odnosno da posvetimo više pažnje onome što hocemo da radimo posle fakulteta. Mene najviše zanima web dizjan i do učim u slobodno vrijeme, mada sad ucimo javu i čini mi se kao dobar progamski jezik, ali opet više pažnje posvecujem web dizajnu. Šta vi mislite šta je najpemetnije učiti, šta je najisplativije i sa čim se može doći do posla?
milan664 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2018, 10:47   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

JavaScript, jer baš i nemaš izbora za front-end deo, a za back-end postaje sve popularnija (izvršavajući se na Node.js serverima).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2018, 11:45   #3
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

^ Ovo.

JavaScript je u poslednjih par godina doživeo nezapamćenu ekspanziju, pre svega zavhavaljujući Node.js platformi koja je po prvi put iznedrila termin "full stack developer" u pravom smislu te reči (front-end JavaScript, back-end JavaScript/Node.js, baza NoSQL itd.)

Jedini problem sa JavaScriptom je što je u pitanju dosta specifičan jezik kod kojeg je veoma lako zadovoljiti se njegovim površnim poznavanjem. Za pravo poznavanje jezika potrebno je naučiti sve njegove bitne karakteristike (prototypical inheritance, closures, hoisting, IIFE itd.)

Jedan od po meni najboljih resursa za potpuno savladavanje JavaScripta je You don't know JS (Amazon link) kolekcija knjiga, koja u veoma sitna crevca objašnjava sve bitne koncepte jezika. Knjige su kratke ali izuzetno detaljne i mogu se nabaviti u izvornom obliku (bez O'Reilly lekture) potpuno besplatno.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Dreamfall (23.1.2018), marelli (9.6.2018), punkosaur (22.1.2018), Reloader (11.2.2018), Vladimirus86 (22.1.2018), voodoo_ (22.1.2018), ZoNi (22.1.2018)
Stara 23.1.2018, 2:48   #4
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

Sta mislite o GO programskom jeziku? Kaze mi ortak iz Amerike da se tamo traze programeri koji znaju da rade sa njim,a bogami i plate su odlicne.
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2018, 19:05   #5
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

^ Radim u Golangu neko vreme već i mogu ti reći da jeste, u ekspanziji je priličnoj, naročito u firmi u kojoj radim. Lightweight je, konkurentan, vrlo je striktan što se tiče hendlovanja grešaka, izbilda se ceo projekat u jedan executable fajl... U principu napravljen je da podseća na C. Kod nas ga ne koristi mnogo firmi još, ali da ima budućnost ima, naročito za određene slučajeve (u mom slučaju online gambling sa mnogo user-a).
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
doctor (23.1.2018), Dreamfall (24.1.2018), marelli (9.6.2018), NIx Car (23.1.2018), NovaNada (23.1.2018), voodoo_ (24.1.2018)
Stara 26.1.2018, 17:53   #6
Oleg
Novi član
 
Član od: 5.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

Ćao svima. Ja sam potpuni amater što se programiranja tiće. Odnedavno krenuh učiti HTML i CSS.

Je li mislite da ovaj jezik ima budućnost? Je li ima možda neki drugi koji mi više savetujete? Ali da bude jednostavan za početno razumevanje?

Radi se o tome da ja planiram vani za 2-3 godine (svi su mi rekli da je ovo itekako optimalan period da ekspertski savladaš bar jedan programski jezik) i tamo bih radio kao delevoper.

Imao sam iskustva sa IT-jem, ali ne u vezi sa programiranjem, zato bi mi zaista značila vaše povratne informacije?

Hvala

I takođe, za HTML ili generalno neki drugi jezik, da li postoje sajtovi gde mogu da zaista kvalitetno naučim programiranje? Prešao sam Code academy prilično brzo, jer je količina gradiva za HTML relativno mala, pa ovo ostalo nadoknađujem i random pronalazim na internetu.
Oleg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2018, 18:03   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

html nije programski jezik, to je markup za pisanje web sadržaja, sad ima raznih pogleda na učenje, po meni si dobro počeo sad nešto malo teže.. trebaće ti i diploma i radno iskustvo nije to samo nauči html haha
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2018, 15:54   #8
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik učiti?

Diploma kao diploma nije presudni faktor, već ono što znaš.

Bez diplome ti treba neka vrsta portfolija, nešto što si radio, pa makar i za sebe da se vidi da si imao iskustva sa stvarima koje se tiču programiranja. Npr. neki github repo sa kodovima i stvarima koji si radio i slično.

HTML i CSS kao što reče koleza iznad, nisu programski jezici. Razlika je vrlo jednostavna, html sam po sebi ne može da radi nešto aktivno, tipa da računa površinu trougla za dve unete vrednosti (bar nije mogao kad sam ga ja učio).

E sad koji jezik da učiš je prilično veliki izbor i za sve ima posla (za neke manje za neke više). Da naučiš jezik dobro pa treba ti dosta vremena, pogotovo ako nisi radio nikad programiranje pre toga, ali ključno je da imaš u vidu da poznavanje jezika nije sve, već je mali deo onoga što developer treba da zna. Jezik je alat na kraju dana. Treba poznavati arhitekturu, postojeće alate, algoritme i bla bla truć stvari još da bi mogao da radiš kao developer.

Ako planiraš da ideš van, moraš da budeš malo bolji jer treba opravdati početne troškove koje poslodavac mora za tebe da da u odnosu na nekog iz zemlje gde se poslodavac nalazi (troškovi relokacije, vize i slično).

Internet je hvala Bogu pun materijala, imaš da nađeš brdo knjiga, tutorijala, kurseva, što besplatnih što plaćenih. Stim što ne treba da se držiš jednog izvora kao pijan plota, već moraš aktivno da tražiš i koristiš sve što možeš da nađeš.

I da, nikad nemoj da se zavaraš il čak da pomisliš da je učenje gotovo, u programiranju se to nikad ne završava, pa čak i kad imaš 40 godina iskustva u programiranju, i dalje učiš.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Reloader (11.2.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji programski jezik Aleksandar1 Programiranje 16 29.1.2011 23:34
Zbirka zadataka za programski jezik C clzola Programiranje 4 3.10.2010 11:58
Koji je najbolji programski jezik? srdjan (KOSOVO) Programiranje 55 26.2.2010 16:11
Koji programski jezik da ucim? Deusdies Slobodni softver 23 13.3.2008 16:20
Koji strani jezik govorite? Aleksandar1987 Opšta kultura 86 10.1.2008 19:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com