Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.9.2016, 23:35   #21
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

I pročitaj ovo:

https://www.vikingcodeschool.com/pos...s-so-damn-hard
Picard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2016, 23:44   #22
bojannp
Član
 
Član od: 3.3.2010.
Lokacija: Nova Pazova
Poruke: 100
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku bojannp
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
Nije.

Ako naucis asembler steci ces daleko bolji uvid u to kako zapravo racunar barata osnovnim aritmetickim operacija, kako su zapravo predstavljeni stringovi u memoriji i kako radi if/jump petlja. Ali sve lepo znati i potrebno je za neke stvari, ali uopste nije potrebno da bi zaradio pare.

Poredjenje: pretvori mala u velika slova u datoj recenici
asembler: 15 linija
C: 5-10
java: 1

Odluci se sta je tvoja motivacija- znanje ili pare. Na fakultetu se uce sledece stvari u manje-vise ovom redosledu (svaka se uci po 1 semestar):
1. cisti C i osnovni algoritmi
2. asembler i hardver racunara
3. objektno orijentisano programiranje (c++)
3. strukture podataka (c++) i baze podataka
4. java i/ili c#
5. objektno orijentisani obrasci

To je neka minimalna osnova. Ako hoces da zaradis pare bez preterano mnogo znanja predlazem da se bacis na web programiranje- java script je trenutno bas in, odnosno ne on nego framework-ovi zasnivani na njemu- Angular ili Ionic.

Programerima je programski jezik alat, bitno je znanje i nacin na koji razmisljas. Kada sam ovo napisao palo mi je ovo na pamet https://www.xkcd.com/505/
Novac i budući posao mi nisu pokretački motivi za sve ovo. Jednostavno od kada sam bio klinac zanimalo me kako gomila tamo nekih fajlova proizvodi na ekranu okruženje u kom ja kontrolišem neki karakter sa kojim trčim, skačem, udaram, pucam i sve to u vizulno savršenom okruženju.
Neke druge životno odluke, izabrane i nametnute, mi nisu dozvolile da se tokom školovanja bavim ovom tematikom, pa sam tako išao u gimnaziju i na fakultet i sada radim posao koji nema dodirnih tačaka sa informatikom.

Sada imam malo slobodnog vremena, imam volju i nešto novca ako je potrebno da uložim da bih da tako kažem ostvario svoju želju i shvatio kako programi i igre funkcionišu.

Ako mi bude išlo dobro, možda to u budućnosti budem radio i zarađivao novac od programiranja. Bilo bi sjajno, kao što rekoh ali to mi za sada nije primarno.
bojannp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2016, 23:53   #23
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Mali offtopic:

Mogu da predlozim Arduino kao platformu za igranje- ona nema veze sa hard core programiranjem ali mozes da napravis veoma kul stvari!

Za 50 eura iz Kine mozes da narucis 2-3 Arduina, 50 ak senzora i sve ostalo potrebno da krenes sa radom. Za rad sa Arduinom je potrebno manje znanja iz programiranja ali vise znanja iz elektrotehnike i elektronskih komponenti. Ali kada savladas te osnove, veoma brzo, par nedelja nakon starta, za 5-6$ da napravis npr ESP8266 modul da ti pali i gasi svetlo, kada ga ti kontrolises preko kucnog wi-fia.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2016, 3:50   #24
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Mani se C++-a. Ako ćeš već da se uhvatiš za jedan jezik uhvati se za C# i kad savladaš sintaksu i koncepte jezika uzmi u šake neke dobre knjige o algoritmima, OOP-u generalno i projektnim obrascima i vežbaj i implementiraj u C#. To znanje je nezavisno od jezika koji koristiš i neophodno je za rad.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2016, 14:15   #25
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Ja sam 2009 poceo malo kod kuce da ucim C++ ali zbog posla nisam stigao i batalio. Krenuo sam skoro Javu i nekako je za mene totalnog pocetnika laksa nego bilo sta od C.

E sad, imam u planu ali pitanje je koliko je to izvodljivo, prvo bih naucio koliko god je moguce Javu pa bih presao na neki od C.
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2016, 14:34   #26
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
java se sad traži za mobilne aplikacije
Bogami, cesto posjecujem HelloWorld i mogu slobodno reci da je potraznja za developerima Java web aplikacija daleko veca od potraznje za developerima Java mobilnih aplikacija. Nije mi jasno zasto ljudi toliko forsiraju pricu o mobilnim aplikacijama kada je u pitanju Java.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.9.2016, 10:13   #27
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Zato što se Android aplikacije najčešće pišu u Javi, a Android je dominantan OS na mobilnim uređajima
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 18:41   #28
bojannp
Član
 
Član od: 3.3.2010.
Lokacija: Nova Pazova
Poruke: 100
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku bojannp
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Da iskoristim ovu temu da postavim jedno pitanjce. Oblast na kojoj sam zapeo zove se System Type, a deo koji mi nije jasan odnosi se na float, double i decimal types.

double pi = 3.14159265358979323846;
float anotherPi = 3.1415926f;
long aBigNumber = 39358593258529L;
ulong bigOne = 2985825802805280508UL;
decimal number = 1.495m;
itd

Uglavnom deo koji mi nije jasan odnosi se na ova slova koja stavljamo na kraju brojeva (f, l, ul, m). Zašto se stavljaju i koja je njihova uloga?
bojannp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 19:05   #29
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
bojannp kaže: Pregled poruke
Da iskoristim ovu temu da postavim jedno pitanjce. Oblast na kojoj sam zapeo zove se System Type, a deo koji mi nije jasan odnosi se na float, double i decimal types.

double pi = 3.14159265358979323846;
float anotherPi = 3.1415926f;
long aBigNumber = 39358593258529L;
ulong bigOne = 2985825802805280508UL;
decimal number = 1.495m;
itd

Uglavnom deo koji mi nije jasan odnosi se na ova slova koja stavljamo na kraju brojeva (f, l, ul, m). Zašto se stavljaju i koja je njihova uloga?
Ja ovo prvi put vidim. Koji je ovo programski jezik? Verovatno nedvosmisleno kompajleru kazu koji su tip promenljive, mada on to sam zna po keyword-u ispred imena promenljive.

Procitaj Type safety and memory safety na https://en.wikipedia.org/wiki/Type_system
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 20:50   #30
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Fora je da kompajler prepozna o čemu se radi i onda kad se literal ne koristi direktno uz deklaraciju sa eksplicitno navedenim tipom podatka. Ovde imaš primere:

http://en.cppreference.com/w/cpp/lan...nteger_literal
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Schnak3 (19.9.2016)
Stara 18.9.2016, 21:47   #31
bojannp
Član
 
Član od: 3.3.2010.
Lokacija: Nova Pazova
Poruke: 100
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku bojannp
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

U knjizi je jednostavnije objašnjeno nego što si sada ti to uradio. Znači, ništa te nisam razumeo. Pa ako ti nije teško, uporsti ga koliko god možeš, je l stvar se provlači kroz maltene svaku narednu oblast koju sam čitao pa mi je baš bitno da znam kada i zašto se koriste ta slova.
bojannp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 22:33   #32
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Pitanje, poceo sam da se interesujem za Python... malo zbog programiranja, a malo i zbog ideje da bih mogao da radim neku automatiku uz Raspberry Pi.

Neki sajtovi, linkovi, literatura za ucenje ? Skoro pa da sam potpuni pocetnik.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 22:43   #33
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.162
Zahvalnice: 2.079
Zahvaljeno 4.921 puta na 2.857 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Evo primer sa brojevima u pokretnoj tački (kratko ću, kucam s tableta i neudobno je):
Double se čuva u osam bajtova, float se čuva u četiri. "Manji" tipovi se automatski kastuju u "veće", ali obrnuto ne važi. Pošto postoji više podtipova za vrednosti u pokretnoj tački (double i float), ako napišeš vrednost kao literal (npr. 1.23456789), kompajler podrazumeva da je to double, pa ako npr. u Javi kažeš:

float a = 1.23456789;

Dobićeš poruku da pokušavaš da spakuješ osmobajtni double u memorijsku lokaciju 'a' koja prima četvorobajtni float. Ali ako napišeš:

float a = 1.23456789f;

time si rekao kompajleru da je vrednost desno od zagrade jedan float i u kompajliranom izvršnom fajlu će zauzeti tačno četiri bajta, pa će tokom izvršavanja tu vrednost bez problema iskopirati u 'a'. Isto važi i za integere (short, običan, long, signed, unsigned). Nije obavezno da svuda stavljaš sufikse, ali ako hoćeš da imaš potpunu kontrolu nad time kako se tretiraju literalne vrednosti umesto da kompajler to radi, onda ih stavljaj.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Schnak3 (19.9.2016)
Stara 22.9.2016, 16:35   #34
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

C++ nikako nije jezik za učenje objektne paradigme, em što nije strogo objektno orjentisan, em što ima toliko mogućnosti koje jednostavno nisu namenjene za veliku većinu ljudi a posebno za one koji tek počinju da uče programiranje.

Od čega početi je ekstremno za*****o pitanje i nema konkretan odgovor, svako će da tera vodu na svoju vodenicu, iz 300 različitih razloga, što dobrih, što loših.

Ono što je zajedničko je da se krene sa proceduralnim jezikom tipa C, Paskal i slično, ne zbog nekog specijalnog razloga što je bolji od ovog ili onog, već zato što se tok programa mnogo lakše prati nego kod drugih jezika.

Nakon toga preći na neki STROGO objektno orjentisan jezik, Java il C#.

Nakon toga su već finese i fine tuning. (<- Ovaj korak se nikad ne završava).

Preskočio sam neke manje korake učenja kako računar zapravo radi, učenje algoritmike i slično, toga ima u nekoj meri u zavisnosti čime rešiš da se baviš tačno. Ja lično smatram da su to osnove, ali sreo sam dosta ljudi koji se "profesionalno" bave programiranjem a to nemaju pojma, pa ne forsiram toliko više.

Cilj nije naučiti jezik, cilj je naučiti ideje i koncepciju da bi sutra mogao te iste da prepraviš i iskoristiš da napraviš nešto novo.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2016, 19:21   #35
Salieri
Član
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 40
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Pitanje za iskusne, a sta mislite za ucenje prvo pythona kao apsolutni pocetnik, negde sam cuo da je to isto dobra opcija? ili ipak kao sto kazete, osnove C, pa C#/java itd?
Salieri je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2016, 19:36   #36
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Mi smo osnove programiranja radili u pythonu. Python za pocetnike je po meni mac sa dve ostrice. On jeste dobar zato sto za malo koda dobijes ono sto zelis, naucis programersku logiku, ali opet ti ispod haube ne znas sta se desava. Na to su vecina kolega imale primedbu kada su se susrele sa C-om na kasnijim godinama.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2016, 17:04   #37
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Prvo C pa Python, da vidiš nešto od low-level stvari a onda da se upoznaš sa blagodetima scripting jezika. Posle C# i na konju si.
Možeš i odmah na C# ali poznavanje C-a je na neki način esencijalno, barem po meni. Svaki programer bi trebalo da zna šta se to dođavola dešava u pozadini
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2016, 18:56   #38
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

I sta vi mislite kad nekom predlazete C#? Sta da radi sa njim? C# programera ionako ima viste nego sto treba, Windows Phone je propali abortus, na serverima dominitra Linux, jedino da pise WIndows desktop aplikacije a toga vec ima koliko oces. I nista ne poamaze sto je .NET portovan na Linux, niko ga ne koristi tamo, i dalje Java EE dominira, uz Pyton, Ruby, Nodejs i sve ostalo. Od kad ja nisam na ovom forumu nista se nije promenilo, i dalje samo Microsoftansko shillovanje, moracu opet da izbrisem ovaj bookmark.

I smesno je da neko prica da je C# moderna verzija C programskog jezika. Ustvari je kopija Jave bez onoga za sta je java napravljena. Portabilnosti. Baterijska lampa na solarni pogon. Nema svrhu uopste taj jezik, jedini razlog zasto se koristi je to sto Microsoft ima mnogo talaca... oni to zovu korisnici, ja ih zovem taoci.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2016, 19:58   #39
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
I sta vi mislite kad nekom predlazete C#? Sta da radi sa njim?
Manje-vise, sve ono sto i Java developeri.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2016, 20:04   #40
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Programiranje - prvi koraci

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Windows Phone je propali abortus
Microsoft's Lumia line will be killed off in December, report claims

Jedan razlog manje da ljudi uce C#.

Sve više ljudi koristi iOS i Android, a framework-ovi sada web developerima omogućavaju da prave aplikacije za telefone (cordova, phonegap), nema razloga da neko sada kreće da uči C#.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prvi koraci Wolf1996 otpaTci 2 30.9.2015 19:12
Genericko programiranje (OOP) PeTkO Programiranje 4 5.9.2013 23:05
Poziv za predaju radova za Prvi Balkan kompjuter kongres milobit Dešavanja i događaji 10 27.3.2013 20:27
Kada ste dobili svoj prvi komp? Covenant Brbljaonica 131 13.2.2010 17:46
Prvi crnogorski ICT casopis Dimo Zanimljive Web lokacije 13 27.10.2006 20:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com