Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.9.2008, 1:14   #81
Dragance80
Novi član
 
Član od: 20.9.2008.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Našao sam neki program na CD-u koji dolazi uz monitor. Program se zove Natural Color ali, iskreno, nez nam šta da podešavam na njemu... Gomila opcija i čitao par puta uputstva i nikako da razumem šta da radim... Oko onih crvenih linija i kockica i oko brightnessa nikako ne razumem. Evo slike sa poslaganim opcijama za podešavanje...



I koliko je pametno da ja to radim? Ne znam i da li postoji backup osnovnog podešavanja boja...
Prvi put sam na ovom forumu pa se bas ne snalazim najbolje. Malopre odgovor ko zna gde ode. Rekao sam, kalibracija nije vazna i nemoj s tim da se opterecujes, najvazniji su color profili. Ako nemas pravilne profile, monitor mozes da kalibrises do sutra.

Poslednja ispravka: VojaM (20.9.2008 u 21:13) Razlog: popravka citata, stamparskih grašaka...
Dragance80 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 17:34   #82
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Imam sliku na kompu velicine 6000x3888 pixela sa 96DPI, na kolikom papiru (pozeljno je sto veci) da to istampam da slika bude 'glatka'?
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 21:39   #83
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Zavisi od vrste stampe Dakle reci na cemu ces da stampas...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 22:31   #84
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Pa na papiru , da zalepim na zid kao poster.
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2009, 9:54   #85
kolorgrafika
Novi član
 
Član od: 4.3.2009.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Evo i da se i ja malo uključim nakon dužeg odsustva.
Mislim da pokretanje teme priprema za stampu je korisna stvar. Obzirom da se mnogo mladih ljudi upušta u pripremu, što je pozitivno, jer računar je stvar koju skoro svako od nas posjeduje. Ova oblast zahtijeva dosta učenja, poznavanje osnovnih stvari u štamparstvu. Moje mišljenje je da mladi ljudi netreba da gube vrijeme učeći programe niže vrijednosti, nego se odmah uhvatitit u "koštac" sa programima koji daju najbolje rezultate u pripremi za štampu, koa što su Adobe paketi. Vjerujte mi da sam se za ovih 20 godina rada u štampariji susreo sa dosta nestručnim pripremamo koje moraš dorađivati da bi se dobro oštampli. voljan sam podijeliti svoje iskustvo sa drugima.
kolorgrafika je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku kolorgrafika na korisnoj poruci:
oluja (17.3.2009)
Stara 17.3.2009, 11:43   #86
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Naprimer opisi pripremu za stampu bilborda iz 12 delova, rezolucije 1440 x 900? Ako moze.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2009, 12:04   #87
kolorgrafika
Novi član
 
Član od: 4.3.2009.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Navedi ukupne dimenzije. Predpostavljam da ćeš pripremu plotati a ne štampati. Za plotanje dovoljna ti je rezolucija od 32 dpi - fotografije. Ako štampaš imaš sveto pravilo, fotografije snimaš od 225-300 dpi. U fotošopu zumiraj fotku na 33% ako se vidi krzavost (fotka pukla) svanjuj veličinu a ne dpi. Navedi konkretne zahtjeve.
Pozdrav
kolorgrafika je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2009, 22:33   #88
dido
Član
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Podgorica - California
Poruke: 85
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku dido
Question Re: Priprema za štampu

Dvostrana stampa
Treba mi mala pomoc. Treba da stampam neke letkice, ali je potrebno da na papiru bude i jedna i druga strana odstampana. Stampam na papiru A3. Staje mi 8 flajera na jednoj strani i logicno 8 na drugoj, tako da kada ih izrezem oni budu "normalni". Stampac je Konika Minolta Bizhub C451. Kako spojiti 2 strane da budu tacno jedna ispod druge? Jel moguce pomocu fotoshopa?
dido je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 0:03   #89
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
kolorgrafika kaže: Pregled poruke
Navedi ukupne dimenzije. Predpostavljam da ćeš pripremu plotati a ne štampati. Za plotanje dovoljna ti je rezolucija od 32 dpi - fotografije. Ako štampaš imaš sveto pravilo, fotografije snimaš od 225-300 dpi. U fotošopu zumiraj fotku na 33% ako se vidi krzavost (fotka pukla) svanjuj veličinu a ne dpi. Navedi konkretne zahtjeve.
Pozdrav
Pa mislim na bilbord 1440 x 900. Opisi proces plotanja, kako ti kazes, takvog jednog bilborda? Priprema, proces, vreme plotanja i sl? A dimenzije bilborda, neka budu oni veliki koji su najcesce kraj puta.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2009, 11:34   #90
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.851 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
dido kaže: Pregled poruke
Dvostrana stampa
Treba mi mala pomoc. Treba da stampam neke letkice, ali je potrebno da na papiru bude i jedna i druga strana odstampana. Stampam na papiru A3. Staje mi 8 flajera na jednoj strani i logicno 8 na drugoj, tako da kada ih izrezem oni budu "normalni". Stampac je Konika Minolta Bizhub C451. Kako spojiti 2 strane da budu tacno jedna ispod druge? Jel moguce pomocu fotoshopa?
Zbog secenja? Tu opciju bi trebalo stampac da podrzava u drajverima ili negde u opcijama... tesko ces to podesiti u Photoshop-u.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 2:49   #91
dido
Član
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Podgorica - California
Poruke: 85
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku dido
Question Re: Priprema za štampu

Pa tako sam i pretpostavio ali eto da pitam. A jel moze neko da objasni koji bi to najbrzi nacin bio da numerisem karte i u kom programu? Inace placam jednoj firmi da urade dizajn i pripremu za stampu ulaznica koju placam 35€. On mi posalje .pdf fajl koji sadrzi 25 listova I na svakom listu po 8 karata i sve su numerisane. To odstampam i imam 200 karata. Kako oni naprave fajl od 25 strana i da li rucno numerise svaku kartu? Mogu i postaviti taj veliki fajl negdje da ga skinete ako vam treba?
dido je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2009, 21:09   #92
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Numeraciju možeš da izvedeš tako kao da su to brojevi stranica. Recimo, Word ima automatsku numeraciju stranica počevši od zadate. Word slično može da izvede i sa naslovima i poglavljima, što bi ti rešilo problem više karata na jednoj fizičkoj stranici, ako štampač ne može da štampa više stranica na jednom listu. E sad, kako se to tačno radi, teško je ovde da se priča, a nisam sve od toga baš ni isprobao. Ipak, imaš smernice, pa znaš šta da tražiš po helpovima.

Sličan fazon imaju i programi za prelom, recimo QuarkXpress - automatska numeracija se postavlja tamo gde je u templejtu stranice znak <#>. Jedino što moraš da napraviš nestandardne dimenzije stranice i opet da rešiš pitanje štampanja više stranica iz dokumenta na jednom listu hartije (recimo, da sve na kraju pretvoriš u PDF, a Acrobat Reader, valjda, ima mogućnost štampanja više stranica na listu, ako se ne varam).
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
dido (30.3.2009)
Stara 28.3.2009, 23:03   #93
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Najlakši način da uradiš numeraciju ti je uz pomoć InDesign-a. U master stranu staviš kartu i na mestu na kome ti stoji numeracija odradiš page numbering sa nekim prefiksom tipa 3 nule. Onda samo napraviš strana koliko ti treba karata, i gotova priča. Onda eksport pdf-a i doviđenja. prepress4life
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku muki85 na korisnoj poruci:
dido (30.3.2009)
Stara 30.3.2009, 3:02   #94
dido
Član
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Podgorica - California
Poruke: 85
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku dido
Wink Re: Priprema za štampu

Meni se nalaze 8 karata na jednom listu(zamisljaj sve dok citas ), 8 na drugom itd. Sad da bi to bilo bas spremno za stampanje potrebno je (uzmimo primjer gdje stampamo samo 3 lista odnosno 24 karte) da prva karta na PRVOM listu ima broj 1 a prva karta na DRUGOM listu broj 2 normalno prva karta na TRECEM listu broj 3, sto ce reci da druga karta na PRVOM listu treba da ima broj 4, druga karta na drugom listu broj 5 itd. Ne znam da li sam uspio da objasnim da shvatite(znate da su karte tacno u mm jedna ispod druge kada se stampaju), u ovom slucaju bi na prvoj strani karte nosile sledece brojeve:
prva-1
druga-4
treca-7
cetvrta-10
.
.
osma-22

Ukupno bi imali 24 karte sa ova 3 lista
Takvo numerisanje je najpogodnije za stamparije jer sve te papire oni odjednom izrezu i ovako samo uzmu(u gore navedenom slucaju) stos sa brojem 1 i stave ga na kartu 4 I sve je poslozeno, sve to na kartu broj 7... Mislim, lako je ako je samo nekoliko listova ali ovaj sistem je bas potreban ako ima mnogo karata ako bi efikasnije vrijeme da koristis.
Treba se dobro udubiti da ukapirate ovo sto ja ispisah a

Poslednja ispravka: dido (30.3.2009 u 3:07) Razlog: Pojasnjenje
dido je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2009, 21:02   #95
Joca_Jox
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Можели неко да ми објасни како да изведем овако нешто.
Da ovako jedan objekat kopiram tako da mi popuni celu stranu


Da na kraju bude ovako.
Joca_Jox je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2009, 1:02   #96
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
dido kaže: Pregled poruke
Meni se nalaze 8 karata na jednom listu(zamisljaj sve dok citas ), 8 na drugom itd. Sad da bi to bilo bas spremno za stampanje potrebno je (uzmimo primjer gdje stampamo samo 3 lista odnosno 24 karte) da prva karta na PRVOM listu ima broj 1 a prva karta na DRUGOM listu broj 2 normalno prva karta na TRECEM listu broj 3, sto ce reci da druga karta na PRVOM listu treba da ima broj 4, druga karta na drugom listu broj 5 itd...
Razumem sta govoris. To se u stampi cesto trazi bas da bi se lako slozilo nakon secenja.
Mislim da se to moze resiti u CorelDraw-u uz pomoc skripte a mozda postoje i gotovi programcici ili plugin-ovi. Ranije sam naisao, u nekom od casopisa, na program za stampanje booklet formata (umetci u tim istim casopisima) a to je slicna problematika.

Ups. To je post star par meseci.
Ali ne moze da skodi. A cim ne skodi znaci da koristi.
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 15:38   #97
pike8
Član
 
Član od: 21.1.2007.
Poruke: 178
Zahvalnice: 116
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

planiram odraditi foto-tapetu dimenzija 360x250cm.
koja velicina slike je dovoljna (rezolucija) i na sta jos trebam obratiti paznju?

buni me jos to sto kad sliku otvorim u photoshopu i u irfanviewu omjer boja i zasicenost su bas razliciti. kako da znam kako ce slika ispasti, mislim pretpostavljam da je photoshopov prikaz relevantniji, ali opet hocu da budem siguran.
pike8 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2010, 20:30   #98
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Mozda nije pavo mesto za ovo, ali nemam gde da pitam, gde u bgd moze da se stampa na nestandardnim formatima, konkretno 8.5 x 11 inca. Hvala
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 9:10   #99
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.851 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Priprema za štampu

Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
Mozda nije pavo mesto za ovo, ali nemam gde da pitam, gde u bgd moze da se stampa na nestandardnim formatima, konkretno 8.5 x 11 inca. Hvala
U kom obimu (kolicini)? Jedan primerak ili nekoliko njih mozes u svakoj digitalnoj stampariji, vece kolicine (obicno 500+) mozes da dogovoris sa nekom manjom stamparijom. Ali imaj na umu da svi racunaju cenu punog (standardnog A ili B) formata (digitalne stamparije racunaju sirinu rolne).
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2011, 8:53   #100
Miena
Novi član
 
Član od: 7.5.2011.
Lokacija: Zr
Poruke: 2
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Red face Re: Priprema za štampu

Caos,
posle dugog guglanja po netu i trazenja necega sto ne mogu da nadjem, mislim da se ovde nalaze adekvatne osobe koje mi mogu pomoci.
Treba da pripremim za stampu kutiju dim. 200/270/80 ali, sta je sve potrebno da bi se pripremilo za stampu? Osim glavnog crteza kako kutija treba da izgleda kada se otvori, i dimenzija, ne znam kako dalje da odmaknem. Ono sto sam pronasla na netu su uputstva kako da se sacuva fajl, u kojoj ekstenziji itd. kada se nosi u stampu. Procitala sam ne znam koliko foruma, ali sve se svodi na flajere i vizitke, nema nista za kutije. Mislim, kako se stavljaju te mere za obrez ili tako nesto, jel to treba ja da crtam, ili samo dam u stampariju ceo crtez otvorene kutije u .ai formatu,( ili u .pdf), ili ako vec to ide....
Miena je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
prepress, priprema za štampu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
IBM priprema Power7 procesore Dusan Despotovic Vesti 2 15.7.2008 14:21
"Kanta" za pripremu za štampu. holodoc Šta da kupim? 7 26.9.2007 20:05
molim vas hitno za pomoc (priprema za katalog) andjelina Grafički softver i radovi 2 21.11.2006 15:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com