Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Pregled rezultata glasanja: Jesu li stare igre bile zabavnije
Da 581 80,92%
Ne 137 19,08%
Glasova: 718. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.5.2011, 11:06   #501
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
CTOJAH kaže: Pregled poruke
I jos nesto, grafika je oduvek bila bitna komponenta (naravno ne uvek i najbitnija)...
Sa ovim se totalno slazem. Amiga i automati su u to vreme izuvali sto se tice grafike. A sto se tice debeljka, mnogi su kupovali igre samo zbog izuzetne muzike Rob Hubbarda i ostalih velikana.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.5.2011, 11:33   #502
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ako se ipak sa jednim zetonom igra kratko, igrac je brzo gubio interesovanje pa je zaista bila umetnost naci pravu meru.
Ne baš. Skoro sve igre na automatima imale su difficulty slajder (0..9) pa je gazda buvare mogao da prilagođava težinu po želji. Npr, kad tek dobije igru, spusti težinu, pa kad se igrači naprime i krenu da deru, on podigne, pa kad opadne interesovanje, on opet spusti, i tako.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.5.2011, 17:19   #503
mikicaa
Član
 
Član od: 5.6.2010.
Poruke: 259
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 13 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

mozda a mozda smo jednostavno malko prerasli igre zar ne? pre mi nije trebalo mnogo da me igra okupira a sad je to sve teze i teze a da ne pominjem i copy paste efekat tj da je sve vidjeno vec na primer total war, da da ovo je u japanu ono u doba rima ali u sustini razlika i nije nesto ogromna razlikuju se samo detalji i grafika koja meni nikad nije bila mnogo bitna
mikicaa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2011, 3:59   #504
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Ta prica kako su nove igre repetitivne. Kako su dosadne i predstavljaju vec vidjeno uglavnom se odnosi na period zadnjih pet do deset godina. Ranije toga nije bilo. Ili bar ne u tolikoj mjeri. A da li su stare igre zaista bile toliko inovativne koliko nam se cini? Ne bih rekao.

Krajem osamdesetih i pocetkom devedsetih igrale su se platforme, beat 'em up, shoot 'em up, arkadne sportske igre i arkadne voznje, maze (Pik-Man, Bomberman), puzzle, versus tabacine, platformske avanture... Uglavnom su igre iz ovih zanrova bile slicne kao jaje jajetu. Recimo nakon izlaska Super Maria nicale su na stotine klonova te igre. Igre nisu imale pricu. Samo dobijete medu/zeku/slona i u svakoj platformi radite jedno te isto. Godinama se nije moglo naci nista novo u tim platformicama, a svake godine su bile sve popularnije i popularnije... Ili beat 'em up. Prica kllise. Ides i samo pritisces jedan do dva tastera za tabanje/skok. I tako je funkcionisala gotovo svaka igra. Nije tu bilo nikakve inovativnosti novih igara u odnosu na stare... Sve arkadne voznje, ne bitno da li se pojavile 85.e ili 92.e, su u osnovi funkcionisale na potpuno isti nacin. O sportskim igarama i da ne pricam. Pucacke igre - klasika, sve Space Invaders klonovi. Pomjeras jedan piksel. Pucas i izbjegavas druge... I na potpuno istu shemu je proizvedeno na hiljade igara. Sto pokazuje koliko se dugo drzao tako jednostavan gameplay i koncept. Ili Shadow of the Beast? Sta je tu bilo toliko inovativno i novo sto nije postojalo u ranijim Castlevania naslovima? A igra je postala izuzetno popularna.. Iako prepuna "vec vidjenog" kao i svi ostali slicni naslovi kasnije.


Svaka igra je bila prica za sebe! Niko nije primjecivao da su igre klonovi jer su ljudi bili zaneseni svakim fragmentom igre. Svakom novom nijansom boje i "novim" zvukom, tako da nikoga nije zanimalo da li je to vec postojalo ili ne. Ljudi su tek kasnije postali strogi kriticari. Toga kod starih igara nije bilo. Moje misljnje je da "novopecene" stare igre uopste nisu bile inovativne u odnosu na ranije "veterane" koji su decenijama vec postojali. Ali i da su kao takve kakve su imale odlican prijem kod igraca. Sto danas nije slucaj. Ne sto su igre postale repetitivne, vec zato sto se u srzi promjenila igracka kultura i navike prosjecnog igraca.

Poslednja ispravka: Zuti Bar (26.5.2011 u 5:06)
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2011, 4:49   #505
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Evo jos koja igra za primjer:

Donkey Kong Contry - Obicna platforma. Trci, skaci, skupljaj banane. Igra je postala izuzetno poznata u svijetu samo zato sto je imala za svoje vrijeme i SNES sistem nevjerovatnu grafiku. Nista tu specijalno u gameplay-u i prici nije bilo. U srzi je funkcionisala kao bilo koja platforma iz osamdesetih. Pa ipak nikome nije palo na pamet da ga smara "vec vidjeno". Ljudi su cijenili i voljeli tu igru.

Lotus - Arkadna voznja. Pred sobom imate put, pravougaonik kojim upravljate (vasim autom) i ostale pravougaonike tj. druge vozace. Cilj je da ih zaobidjete i na vrijeme predjete stazu. Koliko je samo osmadesetih i devdesetih bilo takvih igara... Koje su se razlikovale samo u boji i animaciji "vozila" i puteva. A da su funkcionisale na poptpuno isti nacin. Sto prije, sto poslije Lotus-a. I niko nije pljuvao takve igre i smatrao ih "poluproizvodima"...

FIFA 95 - Devedestih se pojavio ogromana broj sportskih igara. Pa tako je svijet ugledala i FIFA. Za to vrijeme je FIFA 95 izgledala OK. Ali kada bi dobili da isprobate jos koju fudbalsku sportsku arkadu ne bi uopste mogli da se snadjete u tom mnostvu igara. Svaka bi vam igra bila kao FIFA i uopste ne bi znali sta karakterise 95 ili 96, ili po cemu su losije starije fudbalske arkade. A isto je bilo i sa svim ostalim sportskim igarama. Uticajne, revolucionarne promjene se nisu mogle naci ni mikroskopom.

Final Fight - Tabacina za automate. Haggar, Cody i Guy mogu samo da udaraju negativce i skacu. Svi nivoi su potpuno isti, samo sa drugacijim, ali opet slicnim pozadinama. Sve tabacine su iste, samo sa razlictim imenima likova i negativaca... Ako mi ne vjerujete pokrenite MAME i uvjerite se. Probajte bar desetak tabacina...

Poslednja ispravka: Zuti Bar (26.5.2011 u 14:33)
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2011, 7:31   #506
CTOJAH
Starosedelac
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Titov Veles
Poruke: 1.614
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 555 puta na 417 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
Zuti Bar kaže: Pregled poruke
...Final Fight - Tabacina za automate. Haggar, Cody i Gay mogu samo da udaraju negativce i skacu. Svi nivoi su potpuno isti, samo sa drugacijim, ali opet slicnim pozadinama. Sve tabacine su iste, samo sa razlictim imenima likova i negativaca... Ako mi ne vjerujete pokrenite MAME i uvjerite se. Probajte bar desetak tabacina...
Kad vec pominjes Final Fight, da kazem da je bio revolucija kad je izas'o, a sta tek reci o "Mustafi"(kako je bio poznat u ovim krajevima), naravno rec je o CapCom-ovom automatu Kadilaci i Dinosaurusi. Mislim da jos nije nadmasen ovaj bit'em'ap ! (U Ohridu i dan-danas mozete da odigrate koju partiju i to na pravom automatu a ne "PC u kutiji" - tzv MAME cab) - Licno odigrao prosle godine na odmoru!

P.S. Nadam se da se Guy ne ljuti na tvoj lapsus Gay i da nije sacuvaj boze gej
CTOJAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2011, 14:42   #507
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
CTOJAH kaže: Pregled poruke
Kad vec pominjes Final Fight, da kazem da je bio revolucija kad je izas'o, a sta tek reci o "Mustafi"(kako je bio poznat u ovim krajevima), naravno rec je o CapCom-ovom automatu Kadilaci i Dinosaurusi. Mislim da jos nije nadmasen ovaj bit'em'ap ! (U Ohridu i dan-danas mozete da odigrate koju partiju i to na pravom automatu a ne "PC u kutiji" - tzv MAME cab) - Licno odigrao prosle godine na odmoru!

P.S. Nadam se da se Guy ne ljuti na tvoj lapsus Gay i da nije sacuvaj boze gej



Double Dragon je bio veca revolucija. A imao je i raznovrsniji gameplay. Final Fight je postao popularan samo zato sto je prvi uveo novi graficki engine. Predivna grafika i raskosne animacije predstavljale su glavne adute Final Fight-a. Njima je privukao igrace. Ali tada to nikome nije smetalo. Dok danas svi pljuju Krizu zato sto nema pricu ili ne znam sta, iako ima najbolju grafiku i odlican gameplay. Nekada je to bilo nezamislivo. Jer da jeste ne bi postojao ni jedan klasicni hit.

I zao mi je za Guy-a. Valjda se nije naljutio za lapsus.
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2011, 19:42   #508
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

To je tema za posebnu raspravu. Da, zvanicno je Double Dragon prvi napravio revoluciju u beat'em up igrama, ali po mom mishljenju ta igra je krsh. Tek je od nekog treceg dela ili tako nesto dobila solidnu igrivost. Final Fight je za DD umetnicko delo po svakom kriterijumu.

Inace bitno je da igra bude KARAKTERISTICHNA. Likovi iz FFa su kasnije ubacivani u jos milion igara, mainly Street Fightere i slicne borilacke igre. Celokupan dizajn te igre je jako upecatljiv i prepoznatljiv. Crysis je dobra igra, ima dobru grafiku i gameplay ali sem odela nista u njoj nije narucito upecatljivo, i za koju godinu ce biti potpuno zaboravljena.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2011, 11:20   #509
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Znate kako, stare igre ste igrali kao klinci ili kad ste bili mladi a sad se ostaralo pa se nama vremena za dokolicu iz tog razloga su vam mozda stare igre bile bolje. Mozda je jos nekom palo na pamet ovo moje misljenje ali gde da citam sad celu anketnu temu .
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2011, 12:58   #510
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

^
A kako objasnjavas onda trenutne rezultate glasanja - ne znam koja je prosecna starost posetilaca foruma ali ne verujem da je preko 19 godina. meni je skoro 36 i verujem da zaista imam pravo da pricam o starim igrama - tj igrama sa spektruma, C64, automata i onih malih dzepnih (sto je tu tek bilo zabavnih igara).
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Wile E. Coyote (29.5.2011)
Stara 31.5.2011, 2:39   #511
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.518
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke

Inace bitno je da igra bude KARAKTERISTICHNA.



A sta mislis zasto je Final Fight bio karakteristican? Pa bas zbog lijepe, upecatljive i prepoznatljive animacije. Za koju je trebao hardver najnovije generacije. Nekada je svaki napredak hardvera predstavljao pravu revoluciju u svijetu gejminga. Dok danas ne da nam je postalo svejedno, vec nas cak i smaraju quad core procesori i najnovije graficke kartice.... Nekada su mnogo znacile "sitnice" za koje ljude danas "zabole cosak". Vjerujem da bi, da se sutra pojavi igra karakteristicna koliko i Final Fight ostala potpuno nezapazena i podcjenjena...
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2011, 6:37   #512
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Ne bih rekao. Ono shto je karakteristichno su detalji, dizajn, male stvari. FF je imao upechatljive neprijatelje i nivoe i taj dizajn su igre slicnog tipa krale posle godinama. Takve stvari se i dalje pamte. Kao shto ce svako ko je makar jednom video prvu kraljicu iz FFa uspeti da je zapamti na keca, a nece vecinu likova koji se biraju (sem Haggara ) tako ce svi jos dugo pamtiti odelo iz Crysisa, a manje neprijatelje ili recimo onog ko nosi odelo
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2011, 9:29   #513
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Znate kako, stare igre ste igrali kao klinci ili kad ste bili mladi a sad se ostaralo pa se nama vremena za dokolicu iz tog razloga su vam mozda stare igre bile bolje. Mozda je jos nekom palo na pamet ovo moje misljenje ali gde da citam sad celu anketnu temu .
Postoje nove igre koje su zanimljive i zanimljivije od starih, ali takvih izroda je malo.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2011, 13:42   #514
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
^
A kako objasnjavas onda trenutne rezultate glasanja - ne znam koja je prosecna starost posetilaca foruma ali ne verujem da je preko 19 godina. meni je skoro 36 i verujem da zaista imam pravo da pricam o starim igrama - tj igrama sa spektruma, C64, automata i onih malih dzepnih (sto je tu tek bilo zabavnih igara).
Stvarno ne znam sta pokusavas ovim da kazes , niko ti ne osporava to pravo, cak sta vise slazem se sa tobom. Rezultate glasanja objasnjavam upravo izjavom iz prethodnog posta npr. bio sam mladji igrao sam vise igara (starije igre sve osim C64) bilo mi je generalno dosta zanimljivije da ih igram nego ove danasnje pa iz tog razloga i manje igram ove danasnje igre, mozda samo jednostavno prerastam igre i ne nalazim ih zanimljivim kao nekada.

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Postoje nove igre koje su zanimljive i zanimljivije od starih, ali takvih izroda je malo.
Evo i u ovoj izjavi se prepoznajem i slazem se. Dal sad zbog gejmerske industrije ili zbog sebe kao individue koja polako ostavlja video igre iza sebe jos tacno ne znam .

@Nash Knight i Zuti Bar
Mighty Final Fight, epska igrica http://www.youtube.com/watch?v=8M8GuQAmI3I igrao sam je na Nintendu i Terminatoru. Skoro sam je pomenuo u temi Preporucite staru igru http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=176 provalite samo kako covek prelazi igru za ~9 minuta, hahahahaha a ja mislio ja jedini igrao tu igru
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2011, 13:33   #515
СлобаСрбија
Član
 
Član od: 26.12.2009.
Poruke: 56
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Да не отварам нову тему, а нисам нашао одговарајућу, да питам овде.

Да ли постоји могућност да се игра "Oni" на Виндовсу 7?

Пробао сам неке закрпе али није успело. Иначе, у питању је ова игрица:

СлобаСрбија je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2011, 15:23   #516
Nighty
Banned
 
Član od: 5.7.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 374
Zahvalnice: 211
Zahvaljeno 135 puta na 91 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Игре су, дефинитивно, биле далеко забавније ( и боље) све до неке 2002-2003. године... након тога се нешто променило и то врло...врло лоше.
Nighty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 0:27   #517
CTOJAH
Starosedelac
 
Član od: 14.5.2008.
Lokacija: Titov Veles
Poruke: 1.614
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 555 puta na 417 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Citat:
СлобаСрбија kaže: Pregled poruke
Да не отварам нову тему, а нисам нашао одговарајућу, да питам овде.
Да ли постоји могућност да се игра "Oni" на Виндовсу 7?
[/IMG]
Da, jedna od mogucnosti je da "nabavish" PS2 disk/iso iste igre i poterash preko PCSX2 - radi savrseno !
CTOJAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku CTOJAH na korisnoj poruci:
Stara 7.7.2011, 9:59   #518
СлобаСрбија
Član
 
Član od: 26.12.2009.
Poruke: 56
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Хвала, пробаћу.
СлобаСрбија je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 10:23   #519
makarije
Veteran
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: virtual world
Poruke: 518
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 28 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

meni su definitivno stare igre bile zabavnije...spectrum, amstrad, amiga..
makarije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2011, 13:40   #520
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije?

Ma nisu,sada su igre sve realnije. Super mario mi je bio zabavan i to je to.
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com