Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.4.2008, 0:43   #1
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Arrow Wordpress prevod na srpski

Ok, znam da ima na http://sr.wordpress.org/
Ali ono sto mene interesuje, ima li na latinici?

U principu kada pisem, pisem cirilicom, al' kad kucam, nekako mi neprirodno i smeta mi, i kad citiam na net-u, meni licno treba vise truda... (navika, evo, cak i kuke i motike ne stavljam na slova...)
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2008, 9:31   #2
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

1) skini ovo: http://rapidshare.com/files/105778086/sr_RS_latin.mo
2) promeni sr_RS_latin.mo u sr_RS@latin.mo
3) uradi po ovom uputstvu: http://sr.wordpress.org/docs/serbianisation/ samo umesto sr_RS stavi sr_RS@latin
4) javi da li radi
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2010, 13:59   #3
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

U SK 8/2010 u tekstu 'Sam svoj majstor' na strani 49 pise:
Citat:
...postoji jednostavno resenje u obliku plugina koji vrsi preslovljavanje.
Ja sam vec instalirao englesku verziju WP-a preko Funtastic-a. Zanima me sledece:

1. Kako se tacno taj plugin zove?
2. Da li postoje neka podesavanja da se WP prepaci na srpski ili moram da obrisem postojecu instalaciju i instaliram srpsku verziju i
3. Da li srpsku verziju moram da instaliram rucno?


Zanima me isto to samo za Blogger. Dakle:

4. Da li mogu bloger da prebacim iz cirilice u latinicu?


Kad kazem da zelim da bude latinicom, pod tim podrazumevam da bude latinicom i na srpskum ispisan sav onaj tekst koji posetilac bloga vidi a nisam ga ja uneo a ne meniji cp-a. Kod WP to je npr. : Pages, About, Arcives, ... a kod Bloggera почетна, постови(atom), профил...
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2010, 16:10   #4
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Lightbulb Re: Wordpress prevod na srpski

1) За пресловљавање ћириличног текста у латинични можеш користити WP Translit. Једино што он не може је да латиницу пребаци у ћирилицу.

2) Што се Вордпреса тиче, требају ти датотеке sr_RS.php и sr_RS.mo са српским језиком спакована у wp-content/languages/ (ископирај их из пакета преузетог са sr.wordpress.org). Даље, у wp-config.php треба да поставиш следећу променљиву:

Kod:
define ('WPLANG', 'sr_RS');
Е да, за приказ латиничног сучеља српског вордпреса (ако нећеш ћирилични блог) треба да укључиш додатак wp-content/plugins/srlatin.php.

И то би било то.

3) Као што написах под 2), не мораш.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
BrunnenG (30.8.2010)
Stara 3.12.2010, 21:17   #5
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

A da li moze korisnicki interface wp-admin area da bude na engleskom a da sve ono sto posetioci sajta vide bude na srpskom i to latinicom. Pre svega mislim na ono sto WP automatski dodaje: nazive meseca u arhivi, 'postavio taj i taj u tolko i tolko sati', odgovori (response)...

Ne mogu nikako da se snadjem u srpskim prevodima opcija i nisam se navikao ni posle nekog vremena.

Inaci preveo sam blog na srpski po gore opisanoj metodi ali je prevod ispao polovican verovatno zbog teme koja sama definise nazive menija i ostalo. Prevod je polovican za sajt dok je wp-admin ceo na srpskom a ja sam hteo obrnuto.
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2010, 21:24   #6
D.i M.e
Novi član
 
Član od: 3.4.2008.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

Citat:
A da li moze korisnicki interface wp-admin area da bude na engleskom a da sve ono sto posetioci sajta vide bude na srpskom i to latinicom. Pre svega mislim na ono sto WP automatski dodaje: nazive meseca u arhivi, 'postavio taj i taj u tolko i tolko sati', odgovori (response)...
BrunnenG, види ово.


Citat:
Inaci preveo sam blog na srpski po gore opisanoj metodi ali je prevod ispao polovican verovatno zbog teme koja sama definise nazive menija i ostalo. Prevod je polovican za sajt dok je wp-admin ceo na srpskom a ja sam hteo obrnuto.
Да, превод Вордпреса не укључује и превод теме (сем подразумеване) тако да се мора накнадно поставити њен превод. Разлог за овакав проблем је незаинтересованост домаћих корисника да се укључе у локализацију тема и додатака.
D.i M.e je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku D.i M.e na korisnoj poruci:
BrunnenG (9.12.2010)
Stara 20.12.2010, 4:28   #7
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

Opet problemi sa srpskim jezikom, tacnije sa nasim slovima.

Sve sam podesio u WordPress-u i poceo da pisem post. Sve je izgledalo dobro dok nisam post objavio, a onda su se odjednom sva nasa slova, osim š i ž, pretvorila u '?'.
Probao sam da to ispravim ali, cim kliknem na 'update' ili 'publish', odmah se sva slova 'čćđљњ' pretvore u '?'. Probao sam da pisem i cirilicom i latinicom.

Molio bih, ako imate bilo kakvu ideju, da mi kazete gde gresim.

dodatak:
Sve sam obrisao, instalirao ponovo, bez pluginova i nije nista pomoglo.
Povremeno mi se javlja greska tipa:
Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 1784230 bytes) in /home/.../public_html/wp-includes/class-http.php on line 1408

Poslednja ispravka: BrunnenG (20.12.2010 u 14:44)
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2010, 16:09   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

Piše da PHP nema dovoljno mesta u memoriji (od onoliko memorije koliko ti je dodeljeno kao korisniku tog hostinga). Moguće da mu je potrebno više mesta da bi zamenio slova - recimo, za pravljenje nekog bekapa ili privremenog fajla.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 8:42   #9
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

1. Gore pomenute greske su nestale same od sebe. Pretpostavljam da je bio problem do servera.

2. Probao sam da tekst pisem sa drugog racunara i problem sa slovima je i dalje bio prisutan.

3. Otvorio sam nalog na jednom od besplatnih hostova kako bi mogao da isprobam razne mogucnosti. Skripta za automatsku instalaciju WP-a im nije radila pa sam morao da instaliram sve rucno. I gle cuda, sve radi (skoro) savrseno.

Dakle:
Neznam koji je razlog, ali instalacija engleskog WP-a pa 'posrbljavanje' po gore opisanoj metodi, ne funkcionise tako dobro kao potpuno rucna instalacija srpskog WP-a.

Odredjeni problem je ostao:
Sve radi dobro osim jedne sitnice. Umesto 'ћ' i 'ђ' vidim 'Т' u objavljenom tekstu. Pretpostavljam da je to do Linixa i fontova, jer tako vidim i u programima za obradu teksta ali ne i dok kucam ovo. Dok pisem u ovakvim poljima za unos teksta sve je normalno, dok ne objavim tekst. Neznam kako posetioci vide moj sajt.
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 12:37   #10
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

@BrunnenG

Jbg, kasno odgovaram, ali imao sam isti problem kao ti u prošlom postu (ne prikazuje čć itd.), to mi se desilo jer sam koristio fantastico autoinstaler koji je napravio MySQL bazu ali je enkoding u njoj postavio na neki levi, umesto na UTF-8, tako da sam ja morao da bazu konvertujem u UTF-8 (više info u ovoj temi).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
BrunnenG (8.1.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zarada na Netu Tanas Brbljaonica 859 13.10.2021 17:36
Sigurnost u Win XP OS wog326 Zaštita 5 11.8.2010 14:54
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Prevod sa engleskog na srpski mmmirsa Aplikativni softver 2 13.11.2008 20:35
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com