Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.12.2005, 17:34   #61
Billy Python
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Marko_L kaže:
Ovo je suština svega.Mislim, nemaš pojma koliko sam puta čuo rečenicu "Mogao sam da je završim, ali mrzelo me da se zezam sa ovim ili onim".Tako da, s obzirom da nemaš završenu igru, to ti je kao da ništa nisi ni radio.Prema tome, sve ovo

možeš da okačiš mačketini o rep.
Nisi me razumeo ova aplikacija nikada nije ni trebalo da postane igra. Sve sto je trebalo da radi je prikaz geometrije modela i animacija - to i radi.

Da okačmi mačku o rep. Ponovo nesporazum. Ovaj moj projekt je potpuno uspeo. Da li si ti uopste svestan koliko je komplikovano animirati jedan 3d model? Da li si nekada čuo za quaternion-e i SLERP interpolaciju? Ja nisam sve dok se nisam susreo sa konkretnim problemom animiranja geometrije u 3d prostoru. trebalo mi je 6 meseci da resim sve te problema ali na kraju sam uspeo. Naučio sam nešto novo - misija uspešno obavljena - tačka.

U pravu si nijedan (gotovo nijedan ) posao ne donosi pare odmah ali praksa je da uvek postoji investitor neko ko će uloziti novac i kasnije pokupiti zaradu (tj. najveci deo zarade). Ok CroTeam je radio 8 godina, svaka cast, ali da li je CroTeam bio skupina ljudi koji su se nasli na nekom forumu? Pre bih rekao da su oni te 1993. osnovali firmu sa ciljem da se napravi odredjeni proizvod, firmu za koju je neko polozio osnivacki kapital i koja je necije vlasnistvo.

E, odoh ja da pržim Civ4.
Billy Python je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 18:01   #62
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Da okačmi mačku o rep. Ponovo nesporazum. Ovaj moj projekt je potpuno uspeo. Da li si ti uopste svestan koliko je komplikovano animirati jedan 3d model? Da li si nekada čuo za quaternion-e i SLERP interpolaciju? Ja nisam sve dok se nisam susreo sa konkretnim problemom animiranja geometrije u 3d prostoru. trebalo mi je 6 meseci da resim sve te problema ali na kraju sam uspeo. Naučio sam nešto novo - misija uspešno obavljena - tačka.
I opet nesporazum, ali ovaj put sa tvoje strane
Hteo sam da kažem da ukoliko nemaš završen projekat, nijedan finansijer te neće shvatiti ozbiljno, koliko god da si ti radio na projektu, i koliko god da si tih RPM, SKT, DRL, SLERP i ostalih TMS-ova i PMS-ova koristio Ako si naučio nešto novo, pa hej, to je super stvar za tebe, i može se na neki način reći "misija uspešno obavljena", ali samo ako ti je cilj bio da naučiš nešto novo.Međutim, ako je cilj bio da uradiš nešto što ćeš moći da koristiš kao referencu u svom portfoliu, e pa onda "mission failed"
Citat:
U pravu si nijedan (gotovo nijedan ) posao ne donosi pare odmah ali praksa je da uvek postoji investitor neko ko će uloziti novac i kasnije pokupiti zaradu (tj. najveci deo zarade).
Tačno, ali niko neće uložiti novac (pogotovo kod nas), ako mu ne dokažeš da taj novac može višestruko da mu se vrati.A kako ćeš ti da mu dokažeš ? Sigurno ne tako što ćeš da mu kažeš "Vidi šta sam sve počeo, umalo da završim nešto od toga"
Citat:
E, odoh ja da pržim Civ4.
Lucky bastard !
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 18:13   #63
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Isto je bilo i sa Q2 endžinom... u principu, to i nije bitna začkoljica. Kod mora biti OS, ali tvoji modeli, teksture, nivoi i zvuci ostaju podložni tvom kopirajtu, a igru možeš da prodaješ (jer te GPL na to ne sprečava). Jes da će sa sorsom moći da se zeza ko hoće, ali gledajući koliko procentualno ljudi zna da programira u odnosu na one koji se igraju, to i nije problem.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 23:09   #64
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Unhappy Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Voodoo_NBGD kaže:
Kod mora biti OS, ali tvoji modeli, teksture, nivoi i zvuci ostaju podložni tvom kopirajtu, a igru možeš da prodaješ (jer te GPL na to ne sprečava)
Preporučio bih ti još jednom da pročitaš GPL licencu vezanu za Q3 engine jer će te sačekati nekoliko iznenađenja. Obrati posebno pažnju na onaj deo sa pravima na komercijalizaciju i prodaju. GPL u suštini ima srž ali i "sitno pisana slova". Eto čemu služe advokati. Upravo da čitaju ta "sitna slova".

I još nešto.

Prateći ovu i brdo ostalih tema primetio sam jednu stvar koju svi prisutni odbijaju da priznaju. To je da svako misli da njegov magarac ima najviše konjskih snaga. U prevodu to znači da svaki klinac koji je bar dva i po puta pustio Doom na svom računaru i napravio listu u Winampu smatra sebe stručnjakom za određenu oblast računara. Sve je to OK i nemam apsolutno nameru da podcenjujem bilo čije iskustvo ali svi ovde prisutni trebaju da shvate da je jedno od prvih i najosnovnijih pravila dobre saradnje upravo spremnost da se sasluša svako ko ima nešto da kaže. Ako imam recimo prijatelja koji se bavi sličnom ili istom profesijom kao ja ne treba da ga podcenjujem nego da ga saslušam i eventualno razmenim neka iskustva sa njim. To je ono što kod nas, onih koji se bavimo "profesionalno" računarima najviše fali. Niko ne želi ni za živu glavu da prizna da je onaj drugi pametniji od njega a ne daj bože da traži pomoć ili savet jer će on tako ispasti glup. Ja se, ponavljam, računarima bavim eto skoro već 20 godina (od svoje sedme godine kada sam dobio prvu Amigu) i od tada sam napredovao dosta na svim poljima računarstva ali sam i dalje spreman da saslušam svakoga ko eventualno ima neki dobar predlog ili možda novo saznanje.
Dok se ovaj problem ne reši kod nas timski rad ne može da postoji zbog čega mi je jako žao.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2005, 2:14   #65
Billy Python
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Marko_L kaže:
Hteo sam da kažem da ukoliko nemaš završen projekat, nijedan finansijer te neće shvatiti ozbiljno...

...Međutim, ako je cilj bio da uradiš nešto što ćeš moći da koristiš kao referencu u svom portfoliu, e pa onda "mission failed"...
Nisam to radio ni da bih privukao nekog finansijera a ni da bih to stavio u portfolio. Taj projekat je rezultat cistog entuzijazma, bilo je super zezanje raditi na tome. Inace ja radim kao Java Developer u jednoj Italijanskoj software-skoj firmi tako da vise nemam bas puno vremena da se zanimam tim stvarima, jeb..a mora od necega da se zivi.


Citat:
Marko_L kaže:
Tačno, ali niko neće uložiti novac (pogotovo kod nas), ako mu ne dokažeš da taj novac može višestruko da mu se vrati.
Potpuno se slazem. I to je ono sto po mom misljenju treba prvo uraditi - naci investitora i ubediti ga da ulozi novac. Ti pominjes visestruko vracanje novca a to je dobra startna pozicija za pregovore. Ono sto jos tvrdim i zbog cega sam se ukljucio u ovu rasprarvu je da bez investitora (tj. njegovog novca) od izrade igre nema 'leba.


Inače pržio sam CIV4 celih 9 sati Fenomenalan je
Billy Python je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2005, 13:31   #66
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Billy Python kaže:
Inače pržio sam CIV4 celih 9 sati Fenomenalan je
Evo zasto u nasoj zemlji ne moze da se organizuje dobar tim... Priznajem, i ja sam sinoc tumarao po kontinentima ubijajuci druge civilizacije..
Mada kazu da za jednog dobrog game developera je izuzetno vazno da se igra sto cesce... Samo se nadam da to nisu rekli sami game developeri...
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2005, 13:51   #67
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Wink Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

@Billy Pythona li znas da radis u pythonu?
@holodoc:Igricu smo pravili ja i moj drug.Ona je kod njega i trenutno nema screen shootove.Igra se u dva igraca.Biras neku od 4 zivotina:Kera,kravu,svinju ili ovcu
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2005, 14:29   #68
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
ANDROSS kaže:
Biras neku od 4 zivotina:Kera,kravu,svinju ili ovcu
He, he... baš dobri likovi... bar su originalni! Jel' će to da bude nešto kao Swen, ili kako se već zove??? Uzmeš ovcu-postoji mogućnost da se nadješ u ratu sa ovnom!!!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2005, 14:47   #69
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Ti biras jednog a drug drugog.Ker ima kalas,ovca bazuku,svinja dva pistolja i krava bacach plamena Igrate on protiv tebe.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 21:06   #70
da007
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 29 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Da li je neko probao ,,neoengine'' ili ,,neoengine 2''? Sudeci po mogucnostima to je fenomenalna stvar. Radi i za DirectX i za OpenGL i za Windows i za Linux. Malo sam pogledao kod i deluje kao da je hiperprofesionalno napisan. E, al ima nesto sto devojci srecu kvari. Nema dokumentaciju tj. ono sto je dato je skoro nista. Da li ga je neko koristio?
da007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2006, 0:39   #71
Miomir Djelic
Novi član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 10
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Patton kaže:
... i da se obogatimo kao Croteam

Verovatno ne postoji forum na kome nema ovakav topic... a najtuznije je kada vidim u nastavku postove tipa: "ja ustvari ni ne znam da programiram, ali bih voleo da naucim, pa da se skupimo i da pravimo igru!" Kakav crnjak...!

Ajde sada realno... siguran sam da u nasoj zemlji postoje programeri, graficari, muzicari koji su u stanju da urade neki veci projekat kao sto je pravljenje kvalitetne igre. Pitanje je samo ko ce da te plati za to sto radis i zasto bi ti nesto uopste radio za dz... kada ne znas dal ces na kraju uspeti da nadjes izdavaca ili nekoga ko ce da plasira tvoj projekat na veliko trziste.

Ali eto, recimo Croteam se probio sa svojim Sam-om iako po meni to nije bila nikakva posebna igra kada je izasla 2001 godine. Ili ako se vratimo u proslost i pogledamo Wolfenstein 3d koji je proslavio ID Software. Koliko je to samo jednostavan engine, da se ne lazemo, ja sam mogao da napravim takvu igru pre nego sto je postojao OpenGL i Direct3d, tj. kada se sve renderovalo softverski preko CPU-a. Ako imas ideju kako sve da napravis, W3d je igra koja moze da se uradi za 3 meseca sa 4 coveka Naravno u medjuvremenu su malo porasli graficki standardi, pa se niko nece diviti tome sto znate da izcrtate poligon na ekranu; ali sa druge strane postoje kvalitetni engini na netu koji su free ili opensource, pa mozete krenuti u tom pravcu... isto vazi i za soundsysteme.

Moje pitanje glasi... da li bi se neko od vas upustio u projekat pravljenje ozbiljne igre da unapred znate da ce vam isti oduzeti minimum godinu dana zivota i da ce mozda (da ne kazem najverovatnije) vasa zarada od toga biti 0$ ? Da li ima leba od toga u nasoj drzavi? Koliko vas ovde ume da radi nesto u OpenGL-u ili Direct3d-u? ... ne znam sto sam se zalepio bas za 3d igre
Uglavnom znam da radim u Game Makeru i poceo sam da pravim neku igru za klince (edukativnog karaktera).Za to su mi bili potrebni razni crtezi od kojih sam napravio oko 50, ali sa odustao( tesko mi ide crtanje misem). Ako se ubacim u stos sa crtanjem eto me nazad.
Miomir Djelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2006, 5:00   #72
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Smile Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Kod nas imaš samo igrače, a igrice niko ne pravi, još od c64
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.1.2006, 7:54   #73
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Evo ja pristajem, ako biste pravili pucacinu ja bih pristao da budem model na osnovu koga bi se pravio glavni lik!
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 2:42   #74
dejangex
Novi član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

I tako, istorija se ponovila... Mogli smo svi lepo otici na [es] forum i procitati temu "Hajdemo napravit igru" i tamo bi videli vecinu postova slicnih ovima ovde i svako svojoj kuci. Salu na stanu, moglo bi to lepo da se organizuje samo sto je problem u ljudima.

Na primer skupe se crtac, kompozer i programer koji su iz razlicitih gradova i komuiciraju pomocu maila. Kaze programer: "Ljudi, napravio sam deo engina i hocu da vidim kako radi sa slikom i muzikom." Kaze crtac: "Posalji ti meni engine pa cu ti ja javiti kako radi." A na to ce kompozer: "Ja vama ne dam moju muziku , nego vi meni posaljite engine i slike pa da vidim kako zvuci". Svaka slicnost sa pravim ljudima ili dogadjajima je izmisljena i sasvim slucajna. Poenta je da niko nikom ne veruje i misli da ce onaj drugi da ga pokrade.

E, kad bi nekako prevazisli to, ja sam zamislio nesto ovako: recimo preko irc-a ili neki web prostor na koji bi mogli uci samo clanovi tima sa siframa i imali bi pristup svim delovima projekta i mogli bi da uploaduju svoj rad. Svako bi znao svakom ime, prezime, adresu i broj telefona fixnog i mobilnog u slucaju da treba da se cujemo u vezi neceg. E sad ovo je vec konkretan primer ali ja bih bio spreman da ucestvujem u pravljenju enginea za 2D igru (Moze GDI ali pre bih DX7) u C++. Takodje bih mogao davati ideje kompozerima sa nekim mojim pesmama. Trebalo bi da imamo najmanje jednog pixel artista, kompozera, story line pisca(u zavisnosti od igre naravno) i programera sa kojim bi pravio engine i konsultovao se oko resavanja konkretnih problema. Speman sam da radim za dzabe jer znam da nema kesa kod nas u drzavi za programere igara. Shema je u tome da se objavi freeware igra koju ce neka sitna strana kompanija zapaziti i zaposliti tim koji ju je napravio pa svakom po 5$ u dzep i radi(nije mnogo ali za prethodne neces nista ni dobiti ).

E sad svi vi koji hocete da programirate, i imate velike ambicije... Ne moze to bez znanja koliko god vi to zeleli. Morate nabaviti shtivo vezano za odredjene teme! Ja posedujem 2GB eBookova vezanih za razne teme od VB do cpp pa do varanja na ispitima i analize DNK strukture a samih knjiga o programiranju igara u cpp imam 25+ i citam ih jer zelim da nesto uradim sa tim znanjem. Sama knjiga o pravljenju virtuelne masine za skripte za igru ima preko 1000 strana... Ako vas je ovo obeshrabrilo mozda bi trebali da ponovo razmislite sta cete da radite u zivotu, a ako nije dajem vam moju potpunu podrsku! Ako ste spremni da procitate na hiljade stranica texta ukrasenih slikom na svakoj stotoj strani da bi ostvarili svoj san i napravili igru kojom cete se ponositi po njenom zavrsetku, onda imate i moje postovanje, pa cak i pravo da pitate odakle mi sve te knjige u .pdf i .chm formatu . Pozdrav
dejangex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 3:34   #75
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
dejangex kaže:

Na primer skupe se crtac, kompozer i programer koji su iz razlicitih gradova i komuiciraju pomocu maila. Kaze programer: "Ljudi, napravio sam deo engina i hocu da vidim kako radi sa slikom i muzikom." Kaze crtac: "Posalji ti meni engine pa cu ti ja javiti kako radi." A na to ce kompozer: "Ja vama ne dam moju muziku , nego vi meni posaljite engine i slike pa da vidim kako zvuci". Svaka slicnost sa pravim ljudima ili dogadjajima je izmisljena i sasvim slucajna. Poenta je da niko nikom ne veruje i misli da ce onaj drugi da ga pokrade.

E, kad bi nekako prevazisli to, ja sam zamislio nesto ovako: recimo preko irc-a ili neki web prostor na koji bi mogli uci samo clanovi tima sa siframa i imali bi pristup svim delovima projekta i mogli bi da uploaduju svoj rad. Svako bi znao svakom ime, prezime, adresu i broj telefona fixnog i mobilnog u slucaju da treba da se cujemo u vezi neceg.
E upravo tako ja i moj tim radimo, samo, na zalost nemamo nas engin, neko radimo mod za Battlefield 2. Imamo kodere, texture artiste, animatore, modelare...Jedino nemamo nekog za zvuk...Mada imamo lika koji ce da radi muziku... E da, imamo i nas server od 10GB Evo detalja :
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=1233
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 16:43   #76
dejangex
Novi član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

E, to se zove organizacija. Svaka cast. Bilo bi lepo kad bi to jos neko napravio. Recimo neki tim za pravljenje 2D RPG-a?
dejangex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 17:25   #77
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Na primer skupe se crtac, kompozer i programer koji su iz razlicitih gradova i komuiciraju pomocu maila. Kaze programer: "Ljudi, napravio sam deo engina i hocu da vidim kako radi sa slikom i muzikom." Kaze crtac: "Posalji ti meni engine pa cu ti ja javiti kako radi." A na to ce kompozer: "Ja vama ne dam moju muziku , nego vi meni posaljite engine i slike pa da vidim kako zvuci". Svaka slicnost sa pravim ljudima ili dogadjajima je izmisljena i sasvim slucajna. Poenta je da niko nikom ne veruje i misli da ce onaj drugi da ga pokrade.

E, kad bi nekako prevazisli to, ja sam zamislio nesto ovako: recimo preko irc-a ili neki web prostor na koji bi mogli uci samo clanovi tima sa siframa i imali bi pristup svim delovima projekta i mogli bi da uploaduju svoj rad. Svako bi znao svakom ime, prezime, adresu i broj telefona fixnog i mobilnog u slucaju da treba da se cujemo u vezi neceg.
Oba pristupa, i ovaj sa mejlom i ovaj drugi sa web serverom su osuđeni na neuspeh, iz jednog prostog razloga, oba načina su narodski rečeno "indijanska". Zašto ? Pa nigde ne vidim da sipomenuo vođu projekta, tj. koordinatora istog što je apsolutno neophodan preduslov da bi se nešto uradilo. Znam da nekima to zvuči smešno, čuj vođa projekta na 2-3 čoveka, ali nije tako, vođa je potreban uvek kada ima više od jednog čoveka na nekom projektu. Razlog je jednostavan, neko mora da upravlja tim projektom. Ako radiš po sistemu, ajd nek programer nešto uradi, a dizajner kada to vidi, onda će i on da proba nešto da uradi, pa se to uploaduje bez ikakvog plana, to se nikada neće sklopiti u celinu. Znači, prvo treba da postoji plan, koji će da napravi vođa projekta i da ga se pridržava. Znači on lepo kontaktira programera i kaže, evo ti plan, treba da se uradi to to i to, rok je mesec dana. Kontaktira dizajnera i kaže treba da se nacrta, izmodeluje, uradi...rok mesec dana.Kontaktira muzičara i kaže treba toliko i toliko numera, takvog i takvog tipa, rok mesec dana...i onda lepo kad istekne rok, svi pošalju ono što su uradili, vođa projekta to sklopi i vidi gde škripi, šta treba da se ispravi, doda, oduzme...i onda to saopšti učesnicima u projektu, ponovo da rokove...i radi se dalje, sve dok igra ne dođe u alfa fazu. Naravno vođa projekta, može da bude i bilo ko od pomenutih (programer, dizajner, muzičar...), ali on mora da postoji, i mora da ima autoritet. I naravno, ako nekome nešto nije jasno, lepo se obrati vođi (telefonom, mejlom, preko mesindžera, kako god...) i pita. To je organizacija, a sve ostalo je "indijanski" pristup. Naravno, najbolje je ako članovi tima mogu da dele isti prostor, ali pošto to često nije izvodljivo, onda mora ovako.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 17:43   #78
dejangex
Novi član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Tu si u pravu, ali mogli bi svi biti i vodje. Recimo kao neki lanac autoriteta, naprimer Programer->Muzicar->Crtac->Programer. Mogao bi nad njima biti dodatno jos neko ko ce ih sveukupno organizovati.

Jos jedna stvar. Ne mozes siliti ljude da rade nesto u odredjenom vremenskom roku jer ne rade za kesh, ali ih mozes lepo zamoliti da urade AKO JE MOGUCE u tom i tom vremenskom roku. Pa nismo mi Lucas Arts pa da mucimo ljude.
dejangex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 19:42   #79
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Kod nas je vodja Geronimo, nije naj stari, ali lik je i koder, animator i 3d modelar...Uzgred on je i osnovao mod...I sto je interesantno, upoznali smo se preko neta, tj kao i svi ostli clanovi...Mi nemamo vremenski rok, ali sato imamo neke norme, sto se kvaliteta tice (recimo, zacrtali smo da nam oruzja budu u rangu za oruzjem iz COD2) Za sada sve savrseno funkcionise...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2006, 21:10   #80
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Jos jedna stvar. Ne mozes siliti ljude da rade nesto u odredjenom vremenskom roku jer ne rade za kesh, ali ih mozes lepo zamoliti da urade AKO JE MOGUCE u tom i tom vremenskom roku.
Pa ljudi moraju da shvate da bez obzira da li rade za keš ili za ime u credits sekciji moraju da rade ozbiljno, što znači i da poštuju rokove. Ako se radi ozbiljno, onda mora da postoji i plan, a ako se plan ne poštuje, onda kasni, sve više i više i na kraju propada. Recimo ako u planu stoji da prvo dizajner mora da napravi modele do tad i tad, ako on to ne uradi, onda zbog toga kasne i programeri...a to ne valja. Njegovo je da kaže kada dobije radni zadatak da li može ili ne može to da se završi u tom i tom roku, ako kaže da ne može, onda se pristupa promeni plana, a ako kaže da može, nema šta posle da kaže "E nisam stigao". Prvo pravilo određivanja rokova je "Uvek traži veći rok nego što misliš da ti treba".
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com