Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.12.2005, 1:42   #41
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

salji
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 16:00   #42
WAKAWAKI
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Ej..evo ideje za igru:
Glavni junak,slepac, se budi jedno jutro i zatiche sebe bez nogu...i onda se on tu da u potragu za svojim nogama....wait a minute...hm..kako da se da u potragu kad nema noge...a i ne bi mogao da primeti noge..jer je tjorav...oh well...neka druga ideja mozda?
WAKAWAKI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 0:48   #43
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Unhappy Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Eto upravo u tome je problem sa većinom "entuzijasta". Svi forumi koji imalo dotaknu temu razvoja igara se završavaju odustajanjem i obeshrabrivanjem zbog čega je meni lično izuzetno žao.

Ja već nešto više od sedam meseci aktivno, uz moje redovne obaveze kao student, koristim svo svoje raspoloživo vreme na usavršavanju tehnika programiranja C++-a a koje se primenjuju u razvoju igara. Ne želim da podcenjujem značaj ljudi koji su zaduženi za razvoj grafičkih elemenata, audio podloge, raznih AI i ostalih skipti, itd. ali želim da istaknem da je najvažniji deo u celoj priči postojanje ljudi koji imaju čvrstu želju da nauče tehnike dobrog programiranja. Na kraju krajeva, programeri su ti koji treba da "sklepaju" i uklope sve ostale elemente.
Nije mi jasno kako ama baš svi "entuzijasti" odluče da krenu lakšim putem i završe na platformama kakve su Delphi i slično. Svi, ili bar većina, engina koji se danas koriste su upravo razvijeni u modularnim objektin orijentisanim jezicima kao što je C++. Pa zar nema nikog ko može da se u celoj zemlji pohvali time da zna ili bar da čvrsto želi da nauči da programira u "nečemu jačem". Jasno da je za sve ovo potreban još jedan "ograničavajući" faktor kao što je matematika ali tek u ovoj situaciji postaje jasno da ona ima i svojih dobrih strana. Sve one matrice, linearne transformacije, vektore i ostale stvari koje ste mrzeli tek ćete ovde da "prokljuvite". Štaviše, prva knjiga koju sam pročitao u mom pohodu na 3D zvala se "Osnovi primene matematike u 3D okruženju", oko 600 stranica teorije, interesantne teorije.

Ova moja priča se odužila ali ovim želim da se javno obratim svima onima koji su OZBILJNO zainteresovani za razmenu iskustava i ideja u pogledu razvoja igara. Takođe, želeo bih da ovaj sistem funkcioniše ali isključivo sa ljudima koji stvarno imaju šta da kažu na ovu temu, korisno.

Svako ko je zainteresovan -> brezanac@gmail.com.

Nadam se da nisam udavio ovom mojom pričom.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 1:08   #44
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Highlander kaže:
Ja pocinjem da radim nesto u Game Maker-u, trebalo bi da bude nesto kao Warblade, znaci svemirska pucacina! Game Maker je prilicno jednostavan, valjda nece da bude problema! Ako odlucite da pokrenete neki projekat, racunajte na mene!
Game factory je dosta bolji i kreativnji, ima vise mogucnosti. Obavezno probaj.
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 1:20   #45
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

A sta mislite da se iskoristi neki free ili jeftini 3d engine, za pocetak. Ja sam razmisljao da uradim u 3D RAD-u rimejk Commando-a sa Commodore-a 64. U glavnoj ulozi da bude Bata Zivojinovic.
Mnogo dobar engine je Quest 3D, ali ne mogu da setim koliko kosta (mislim, nije nesto tipa DOOM engine, ali....). Cini mi se da ima potencijala. Zao mi je sto nisam imao vremena malo vise da se zezam sa DEMO-om. U sustini, u program se uvezu 3D objekti, dodele im se razni Direkt X efekti odsjaj, bump, krzno, itd), i onda se kao prave neki algoritmi "if.... then...."
Najvise sto sam uradio od programiranja su waypoint-i za CS mapu "Predator"

Poslednja ispravka: Brains (6.12.2005 u 3:10) Razlog: Skinuh igru...
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 17:23   #46
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Bansek kaže:
Game factory je dosta bolji i kreativnji, ima vise mogucnosti. Obavezno probaj.
A jel' besplatan?!
Daj link, da se ne za*****am na Google!

Ispravite me ako gresim, ali mislim da je i Torque engine besplatan, a taj isti koriste u Game Studiu!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2005, 19:04   #47
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Highlander kaže:
A jel' besplatan?!
Daj link, da se ne za*****am na Google!

Ispravite me ako gresim, ali mislim da je i Torque engine besplatan, a taj isti koriste u Game Studiu!
Na zalost nemam link, moras preko googla, odavno sam ga skinuo, a trenutno mi nije instaliran da mogu da pogledam.Mislim da se nesto placa, ali ti pogledaj demo, pa ako ti zavrsava posao..... mozes da ga otkljucas na neko vreme
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 22:35   #48
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Ja i moj drug vec pravimo igrice.Mozemo i sa tobom.Imamo Game Maker 6.1,Quest3D 2.5 i Game Factory.Pa ajde!!!
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 23:16   #49
Boris Zegarac
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Lukicevo
Poruke: 161
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Boris Zegarac Slanje poruke preko Skypea korisniku Boris Zegarac
Angry Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Da li bi mogao da dodjem do nekih besplatnih programa za pravljenje igara kao game factory ili slicno
Boris Zegarac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2005, 23:26   #50
WAKAWAKI
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

well zato sam ja i upisao vishu skolu..da bih nauchio c++
A sto se game makera tiche...ne volim ih bas...ja volim da ja napravim svoju igru..a ne da mi neko napravi engine,a ja samo da zbudzim nesto kao pomocu map editora...
WAKAWAKI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 1:37   #51
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
ANDROSS kaže:
Ja i moj drug vec pravimo igrice.Mozemo i sa tobom.Imamo Game Maker 6.1,Quest3D 2.5 i Game Factory.Pa ajde!!!
Kako vam se cini Quest 3D. Ja sam video demo-e i primere iz programa i mislim da ima potenciljal. A jeste li primetili da u DEMO-u iz Game Factory, sa onim gangsterima, u Operation Wolf stilu, postoji greska. Naime, mozete ih ubiti i kroz zid, dok se kriju Eeee, ja sam to ispravio! i to mi je najveci domet u game programingu )))))))))))
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 11:35   #52
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Thumbs up Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Quest je cool!Imam verziju 2.5 i registrovana je(dobio kod na kursu koji jos uvek pohadjam ).Ima dosta dobrih i naprednih stvari i demoa.Idi na www.gamemaker.nl i skini verziju 6.1.Dobar program za pravljenje 2D igara.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 12:35   #53
dreadknight
Novi član
 
Član od: 9.12.2005.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Kako ova tema odmice sve manje vidim da ce se neko skupiti i napraviti neku igru.Ako se na necem ipak krene aktivno raditi javite mi napisao bih muyiku ya to.Sto se tice programiranja tu mnogo pomoci od mene ne ocekujte.Znam malo da radim u Delphiju,ali nista posebno,svodi se na pravljenje baza. Javite mi nesto o temi igre,ili napisite pricu napisacu neku muzikicu.
dreadknight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2005, 22:08   #54
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Game Maker (i sličan softver) = mnogo truda - tehnička podrška (zbog registracije) + obavezna ćudljivost proizvoda - nemoguće da bez MNOOGO vremena utrošenog da liči na nešto => proizvod koji ne može da se ni pregleda kako treba zbog bagovitosti a kamoli proda. A da => gubljenje vremena.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 13:59   #55
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Arrow Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

@holodoc.Kad vidis Farm Wars zgranuces se
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2005, 15:17   #56
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
ANDROSS kaže:
@holodoc.Kad vidis Farm Wars zgranuces se
Farm Wars ?! Jel to neka tvoja igrica ili ?! Ako jeste možeš li da postaviš neki screenshot atraktivnijih delova.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 16:37   #57
Billy Python
Novi član
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Pozdrav svima.

Bavim se programiranjem vec 10 godina i radio sam sve i svasta: asembler, c, c++, delphi a u zadnje vreme sam se zaustavio na Javi i web aplikacijama (sta cu kad se to kod nas najbolje placa ). Izmedju ostalog radio sam i sa OpenGL-om. Projekat je bio vezan za prikaz i animiranje modela koristenih u Bioware Neverwinter Nights-u (koga pokrece Aurora engine odradjen sa OpenGL-om). Aplikacija se lepo snalazi sa modelima u mdl fajlovima iz igre ali nije zavrsena i ispolirana (mrzelo me da se zaj... sa detaljima). Jos bih samo da istaknem da sam kod pisao od nule, tj. da ni jedna linija koda nije pokradena ili generisana nekim alatom. Planirao sam da ovaj rad posaljem ljudima u SK posto su objavili par tekstova na tu temu ali nikako da stignem.

Moja poenta je da u Srbiji ima ljudi koji mogu da odrade programiranje jedne igre. Ali ono sto u Srbiji (niti bilo gde drugde) nema su ljudi koji bi to odradili za dzabe . Mozete ovo da svatite kako hocete ali izrada jedne igre je veoma ozbijlna stvar. Uostalom programeri su za jednu igru najmanja stavka (uvek mozete kupiti neki engine... a i prica se da ce Quake3 engine postati open source). To sto ce igra imati supernabudzeni engine ne znaci ama bas nista bez dobrog scenarija, muzike, marketinga i jos milion drugih stvari. Ako hocete da sve bude odradjeno kako treba onda vam trebaju najbolji ljudi a njih morate platiti.

Da rezimiram:
Od ovoga braćo nema 'leba.
Billy Python je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 17:00   #58
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Aplikacija se lepo snalazi sa modelima u mdl fajlovima iz igre ali nije zavrsena i ispolirana (mrzelo me da se zaj... sa detaljima).
Ovo je suština svega.Mislim, nemaš pojma koliko sam puta čuo rečenicu "Mogao sam da je završim, ali mrzelo me da se zezam sa ovim ili onim".Tako da, s obzirom da nemaš završenu igru, to ti je kao da ništa nisi ni radio.Prema tome, sve ovo
Citat:
Jos bih samo da istaknem da sam kod pisao od nule, tj. da ni jedna linija koda nije pokradena ili generisana nekim alatom. Planirao sam da ovaj rad posaljem ljudima u SK posto su objavili par tekstova na tu temu ali nikako da stignem.
možeš da okačiš mačketini o rep.
Citat:
Moja poenta je da u Srbiji ima ljudi koji mogu da odrade programiranje jedne igre. Ali ono sto u Srbiji (niti bilo gde drugde) nema su ljudi koji bi to odradili za dzabe .
Upravo to.Ti ljudi jednostavno neće da shvate da je pravljenje igara posao koji neće doneti pare odmah, već posle nekoliko godina bavljenja tim poslom.Pogledajte samo Croteam (već sam pričao o tome na jednoj temi).Njima he trebalo 8 (OSAM) godina rada da bi na tržište izbacili jednu igru kakva je Serious Sam, tj. Croteam zvanično postoji od 1993. (a verovatno su članovi tima makar posebno radili nešto i ranije), a Serious Sam je izašao 2001.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 17:04   #59
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

Citat:
Billy Python kaže:
a i prica se da ce Quake3 engine postati open source
Q3 engine je OS već više meseci
Eto prilike da se odradi FPS uz manje truda nego obično.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2005, 17:08   #60
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hajde da napravimo igru... zez :)

S tim što treba imati u vidu da se sa tim engine-om ne mogu raditi komercijalni projekti, već i oni moraju da budu OS Mala, ali bitna začkoljica.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com