Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Pregled rezultata glasanja: Da li, po vama, ima buducnosti za djecu iz Crne Gore koju interesuje programerstvo?
Da! 75 53,57%
Ne! 65 46,43%
Glasova: 140. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.5.2007, 18:03   #241
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

VK_UP i ostalo su simbolička imena za celobrojne konstante, dakle treba

if (Ord(Key) = VK_LEFT) then Button1.Left := Button1.Left - 10;

Takođe, fokus mora biti na formi a ne na dugmetu. Ako hoćeš da reaguje ma gde da pritisneš strelicu, moraš ovo isto ponoviti i za dugmetov OnKeyPress metod.

OnKeyDown i OnKeyUp ne traže pritisak kao char nego uzimaju direktno broj, pa bi tamo bilo

if (Key = VK_LEFT) then Button1.Left := Button1.Left - 10;

plus što tamo možeš da ispitaš da li je korisnik držao pritisnut Alt/Shift/Ctrl, a u OnKeyPress ne možeš.

/edit
Sad sam probao i iz nekog razloga ovo ne radi kad je fokus na dugmetu ?!
Ali radi ako je recimo dugme jedino na formi a disejblovano je. Krajnje neobično.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 12:15   #242
DelFun11
Član
 
Član od: 22.3.2007.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 13 puta na 6 poruka
Smile Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Odgovor za Voodoo-a.

To što si rekao da je neobično i nije neobično. Da si stavio na formu ili prozor svejedno, dva button-a, button koji pomeraš ne bi morao da disejbluješ, već da samo prebaciš fokus na onaj drugi. Ja sam to jednom prilikom isprobavao. Znači ukoliko želiš da menjaš bilo šta od propertija nekog objekta u run-time-u, ovde button-a, fokus ne sme biti postavljen na njemu, odmah prijavi grešku. Poenta je u tome da se fokus uvek nalazi negde drugde. Ali pošto je samo radi (z5j3b4ncij3), ne vredi ni lupati glavu sa tim uz sve poštovanje ambicija nekih članova foruma. Rudaru bih preporučio da nadje nekog ko bolje poznaje Delphi i krene ozbiljnije da uči uz korišćenje nekih baza npr. ADO ili BDE.

Pozdrav za Voodoo-a i rudara !
DelFun11 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 20:57   #243
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

REMEBER ME???
That's why they call me Slim Shady, i 'm back, i'm back, i'm back...

Doshlo vrijeme da se malo vratim svom zapostavljenom programiranju ... Naoruzao sam se tutorialima i krecjem da se hvatam u koshtac sa bagovima... Nego, da ne smaram previshe vecj odmah da postavim jedno pitanje... Kako da mi jedan objekat uvjek bude na sredini, da ga stalno prati "kamera" ? Znachi da se forma skroluje zajedno sa njim?

P.S. Ako je neko shvatio shta hocju a ja nisam upotrebio adekvatan izraz, neka me obavezno ispravi da ne bih nauchio pogreshno i da se ne bih vishe blamirao po forumu ...
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 21:16   #244
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

I murder at rhyme one word at a time you never, heard of a mind that's perverted as mine you better, get rid of that nine, it ain't gonna help...

komplikovano, ako sam razumeo (a i ne znam u kom jeziku radish ) ali dobro, objasnicemo, kako bih ja to resio

Posto hocesh da se forma skroluje, to podrazumeva pomeranje svih objekata. Pronadji neki nacin da zapamtish Left/Top (ili X/Y) pozicije svih objekata, posto ce ti trebati, dalje:
Imash neke promenljive X i Y koje su u pocetku 0, 0 ili bilo sta... e sad, njih racunash kao X = object.Left - form.Width / 2, Y = object.Top - form.Height / 2
Sad podesish svakom objektu X i Y (ili Left and Top, whatever) poziciju, tako sto object1.Left = X + zapamcenObject1Left
Ne znam da li si razumeo, ali reci u kom jeziku radish i ako ga znam, napisacu ti kod... Nemoj da mislish da je to zbog toga sto i ja slusham M&M-a
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku EclipsE na korisnoj poruci:
rudar (19.7.2007)
Stara 19.7.2007, 21:58   #245
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Citat:
EclipsE kaže: Pregled poruke
I murder at rhyme one word at a time you never, heard of a mind that's perverted as mine you better, get rid of that nine, it ain't gonna help...

komplikovano, ako sam razumeo (a i ne znam u kom jeziku radish ) ali dobro, objasnicemo, kako bih ja to resio

Posto hocesh da se forma skroluje, to podrazumeva pomeranje svih objekata. Pronadji neki nacin da zapamtish Left/Top (ili X/Y) pozicije svih objekata, posto ce ti trebati, dalje:
Imash neke promenljive X i Y koje su u pocetku 0, 0 ili bilo sta... e sad, njih racunash kao X = object.Left - form.Width / 2, Y = object.Top - form.Height / 2
Sad podesish svakom objektu X i Y (ili Left and Top, whatever) poziciju, tako sto object1.Left = X + zapamcenObject1Left
Ne znam da li si razumeo, ali reci u kom jeziku radish i ako ga znam, napisacu ti kod... Nemoj da mislish da je to zbog toga sto i ja slusham M&M-a
I' m not the only one?!?! Excelent... Jezik je Delphi, a opet cju da prochitam sve ovo... Mozda shvatim
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 22:02   #246
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
Nego, da ne smaram previshe vecj odmah da postavim jedno pitanje
Ovo je bilo najace

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
Kako da mi jedan objekat uvjek bude na sredini, da ga stalno prati "kamera" ? Znachi da se forma skroluje zajedno sa njim?
Ako sam dobro razumeo ti zelis ono sto se postize u platformama gde igraca stalno prati kamera a on je na sredini? Ja bih to ovako odradio:
x i y je kordinata objekta koga prati kamera (x i y moze biti kordinata njegovog centra)
ako je naprimer velicina ekrana 640,480 onda uradis ovako:
offsetx = 320 - x
offsety = 240 - y

E sada za svaki objekat koji je na sceni na njegovu kordinatu x dodajes offsetx a na kordinatu y offsety.
To bi ovako izgledalo uprosceno
Kod:
screen = func_za_prikaz((640,480))
p = Player() // ovo je objekat koji unapred ima svoj x i y

while 1:
   //proveravas koliziju 
   //kreces se
   //radis jos po nesto...
   offsetx = screen.width/2 - p.x
   offsety = screen.height/2 -p.y
   screen.popuni((0,0,0)) ///Ovo korisits da izbrises sve ono prethodno popunjavajuci odredjenom bojom
   for object in objekti_koji_treba_da_se_prikazu:
      screen.prikazi(object.image, (object.x+offsetx, object.y+offsety))


Nadam se da sam pojasnio ovo ovim izmisljenim programskim jezikom
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stevvan na korisnoj poruci:
rudar (19.7.2007)
Stara 19.7.2007, 22:18   #247
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
I' m not the only one?!?! Excelent... Jezik je Delphi, a opet cju da prochitam sve ovo... Mozda shvatim
Radio sam u delphi-ju al sam ga batalio... predji na c#!

btw, slusham M&M-a vec, cek da izbrojim... ovo mi je 7. godina
Yall want drama? Wanna make a scary movie? Rappers comin in with they team and carry toolies, you can jump right out of the screen and barely move me, we hard-hittin, directin' and starrin' in it

@Stevvan
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 22:32   #248
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Citat:
EclipsE kaže: Pregled poruke
Radio sam u delphi-ju al sam ga batalio... predji na c#!

btw, slusham M&M-a vec, cek da izbrojim... ovo mi je 7. godina
Yall want drama? Wanna make a scary movie? Rappers comin in with they team and carry toolies, you can jump right out of the screen and barely move me, we hard-hittin, directin' and starrin' in it

@Stevvan

Znash ovo napamet or what? Ako je odgovor potvrdan, then u r ma man!!!

@Stevvan
Hvala!

E, stvarno cju da razmislim o EclipsE - ovom predlogu... KOji je jezik slichan Delphiju? Da ima onako simpatichan interface? Stefane, ne predlazi mi pythona jer on nema interface, samo text editor
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 22:41   #249
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

http://www.publicjoe.co.uk/csharp2/images/02-ide.jpg
evo kako izgleda C#, i mogu ti reci, mnogo je dobar jezik, ko god ga proba, ne zeli da ga menja! jedina mana mu je to sto mu je za rad potreban .NET Framework 2.0 koji nazalost, radi samo na Windows SP2 i Visti... Ako hocesh da predjesh na c# onda reci da ti posaljem par e-book-o... pardon, mislim, tutorijala (josh veceras imam ADSL tako da...)

a ovo za pesmu, da, znam napamet nju i svaku sa svakog njegovog albuma (osim ovog novog re-up koji i nije nesto posebno)
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 22:46   #250
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Citat:
EclipsE kaže: Pregled poruke
http://www.publicjoe.co.uk/csharp2/images/02-ide.jpg
evo kako izgleda C#, i mogu ti reci, mnogo je dobar jezik, ko god ga proba, ne zeli da ga menja! jedina mana mu je to sto mu je za rad potreban .NET Framework 2.0 koji nazalost, radi samo na Windows SP2 i Visti... Ako hocesh da predjesh na c# onda reci da ti posaljem par e-book-o... pardon, mislim, tutorijala (josh veceras imam ADSL tako da...)

a ovo za pesmu, da, znam napamet nju i svaku sa svakog njegovog albuma* (osim ovog novog re-up koji i nije nesto posebno)
Izgleda i nice i simple (simple svakako nije)... Imam SP2 but(!) ja nemam ADSL nego Dial-up...
Nishta, izgleda da prelazim na C# (kako me je teshko ubijediti )...

*svaka chast!!!
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2007, 20:00   #251
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Mogu se zakleti da sam vecj pitao ovo, ali evo 2 sata pretrazujem i chitam temu i ne mogu da nadjem

Treba mi kod za otvaranje neke putanje. Napr kliknem na button i on mi otvori napr C:/windows/notepad ili tako neshto... Mogu se zakleti da sam ovo vecj pitao

Nebitno, u C# ili Delphi samo da vidim kako to ide... (moze i oboje ako znate )
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2007, 22:55   #252
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Delphi:

uses ..., ShellApi;

ShellExecute(0, nil, 'imefajla', 'parametri', 'direktorijum', SW_SHOW);

Vodi računa da je ShellExecute funkcija nije iz Delphija nego je izvađena iz Windowsovog API-ja, pa treći, četvrti i peti parametar nisu tipa string nego array of char odnosno pokazivač na char niz, pa ako sastavljaš ime fajla spajajući stringove, moraš ih konvertovati u taj tip preko pchar() funkcije, recimo pchar('nešto' + 'neštodrugo').
Ako je direktorijum prazan, podrazumeva se tekući. Za prazan argument stavljaš nil kao pokazivač na ništa. Recimo:

ShellExecute(0, nil, 'notepad.exe', nil, nil, SW_SHOW);

Ako hoćeš u npr. Notepadu da otvoriš neki fajl čije je ime upisano u, ne znam, Edit1 kontroli, ideš:

ShellExecute(0, nil, 'notepad.exe', pchar(Edit1.Text), nil, SW_SHOW);

Ako imefajla ne uključuje putanju, traži se program iz trenutnog, pa iz windowsovog, pa iz windows\system (system32 na WinNT/2K/XP) foldera. Ne mora biti program, može biti bilo koji fajl za koji postoji registrovana asocijacija (txt, doc, mp3...)

C/C++:

#include <shellapi.h>

ShellExecute(0, nil, "imefajla", "parametri", "direktorijum", SW_SHOW);

npr:

ShellExecute(0, nil, "C:\\Neki Folder\\neki fajl.ext", NULL, NULL, SW_SHOW);

(u C/C++ single backslash je escape karakter, za pravi backslash kucaš \\ )
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
rudar (13.11.2007)
Stara 15.11.2007, 14:50   #253
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Tadaaaaaa!!!

Sa ponosom vam predstavljam moj prvi program koji ima barem neku, iako zanemarljivu, svrhu

VERY SIMPLE MANAGER v0.1

Imam josh dosta u planu da radim na njegovom usavrshavanju ali se kostur, osnovna ideja, necje ni malo mijenjati ... Hvala na pomocji!

Molim za komentare
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 16:35   #254
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Sad sam shvatio shta jednog programera moze najvishe da boli shto se tiche software-a ... Da izgubi vrijeme na neki program koji neko necje ni da pogleda ... Jbg, od sad cju pisati programe samo u svrhu svoje edukacije... Ne moram da kachim kada niko necje ni da kaze "Program je chisto *****e, idi bachi se sa mosta", ili "Program nije losh ali popravi ovo ili ono..." ... Mislim stvarno...
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 18:37   #255
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Mislim da bi više ljudi zainteresovao ako bi napisao šta radi tvoj program.

Ipak malko sačekaj pre bačanja sa onog mosta koji vodi za Stari Bar
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 20:59   #256
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Mislim da bi više ljudi zainteresovao ako bi napisao šta radi tvoj program.
Hahaha, ne mogu da vjerujem da nisam stavio opis programa

-Program is very, very, very, simple
Osnovna ideja je da se drzi na desktop i da kol'ko-tol'ko krati vrijeme za pokretanje programa koji, ako niste nishta MS-ovo brisali, dodju uz Windows... Na kraju krajeva, pomocju njega mozete pokrenuti potpuno uobichajene stvari (koje mozda koristite svaki dan) kao shto su notepad, calculator, wordpad ili mozda paint, do onih windowsovih tools-ova koje pokrenete jednom u 150god (), kao shto je disk deframenter, disk clean-up ili pak () system restore. Ima josh nekih programchicja koje mozda koristite redje ili ih nikada ne koristite ali tu su ... Probajte i javite bag-ove i greshke!
Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ipak malko sačekaj pre bačanja sa onog mosta koji vodi za Stari Bar
A nemamo mi visoke mostove za samoubit' se, to ja samo tako kazem
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 23:18   #257
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama (meni) na forumu :)

OK, jesi hteo kritiku? Dobices je... Salim se ali pazi ovako:

Za pocetak sto ga stavi na onaj turboupload - em moramo da cekamo 45 sekundi, em mi je triput iskocio neki pop-up... Do downloada mi je trebalo 5 klikova na linkove koji su bukvalno sakriveni (ili sam ja slep ). Znam da nisi ti kriv za to, ali ima i boljih hosting sajtova...

Sto se tice programa (posto nemam veze sa programiranjem osim ono malo bede sto sam naucio u skoli, ovo ti govorim cisto kao krajnji korisnik sta bih voleo da vidim u sledecim verzijama) - ideja je dobra.
Mogao si da dodas i par igara: mine, solitare, pinball... mnogi to intenzivno igraju. Definitivno mozes da obojis program u neku boju, nista napadno, ali cisto da nebude ona bez boja. Obicna bela bi lepo mogla, samo da odradis neki naslov programa gore. I njega oboji drugom bojom. Da se zna sta se koristi... Takodje bi stavio da su sve one acessories, internet...opcije na pocetku upaljene. Ovako samo dodajes jos klikova, a za to vreme ja upalih paint iz start menija. Koliko sam video sve opcije rade. To je dobro Opcija da sami stavljamo neki random program bi dobro dosla u kasnijim verzijama, a i ti sam da uvrstis neke poznatije. I naravno propisnu ikonicu
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zene na forumu !? DA ili NE? ("Kada ce biti vise zena na forumu?") aurora Brbljaonica 283 8.7.2007 0:31
Avatari na forumu Sasa Forum o forumu 1 16.1.2007 18:29
Takmicenja na forumu?? Da ili Ne?? Roger Waters Brbljaonica 10 18.2.2006 23:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com