Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.7.2016, 0:16   #1261
vanja1
Novi član
 
Član od: 19.7.2016.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pozdrav. Rešila sam da kupim ebook reader i to neki model sa svetlom.



Drzala sam u rukama Kindle paperwhite i odusevljana sam kako izgleda. Naročito mi se dopada osvetljenje koje ni malo ne umara oči.



Malo sam gledala po netu i videla da ljudi dosta hvale i Kobo reader-e. Pošto imam jako osetljive oči najviše me zanima kakvo im je osvetljenje? Da li bije u oči kao kod telefona ili je prijatno kao na Kindle?
vanja1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2016, 7:55   #1262
gosn.prirodni
Član
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Apropo readera sa backlightom...

Pošto i mene to zanima, pogledao sam šta se nudi kod nas, naročito na KP. Za oko mi je zapao Icarus Illumina2 HD: http://www.koobe.hu/termek/icarus-illumina-2-hd.

Evo karakteristika (google translate):

Display:6 inch E Ink® HD (Electronic Paper Display, 16-color grayscale), a new generation of backlit touch screen, resolution: 1024 x 758
Size:118 × 168 × 9 mm
Weight:197 g
Battery:1500mAh Li-ION Polymer
I / O:mini USB 2.0, SD card (32GB)
Operating System:Android 4.2.
Supported formats:EPUB and PDF (re-flow) Adobe DRM (ADEPT), MOBI (Kindle Amazon MOBIPOCKET without DRM), TXT, RTF, HTML, CHM, FB2, PDB, DjVu, ZIP, RAR, Pictures: JPG, BMP,
Memory capacity:4GB
Processor: Dual Core Cortex A9 1.0 GHz

Da li neko ima iskustva / poseduje / probao je ovaj model?

Na papiru ne izgleda loše, nađe se i po neki review na HU.

Pozdrav!
gosn.prirodni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2016, 10:33   #1263
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Taj Icarus ima stariju Pearl generaciju e-ink ekrana, kao na prvom Paperwhite modelu, mada razliku tesko da ces primetiti. Osvetljenje jeste istog tipa ali koliko se secam utisaka manje je ravnomerno, a plus su hadrverski tasteri za prelazak na sledecu stranu koje Kindle nema.
Glavna razlika je softver, Icarus koristi Android tako da mozes lako eksperimentisati sa razlicitim programima za citanje, fontovima i otvarati vecinu knjiga bez konvertovanja. Sa druge strane Android radi nesto sporije i trosi vise baterije, tako da ima i preodnosti i mana.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2016, 10:55   #1264
vanja1
Novi član
 
Član od: 19.7.2016.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

A moze li neka informacija o osvetljenju na Kobo čitačima?
vanja1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2016, 16:20   #1265
gosn.prirodni
Član
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@Mario Pavićević

Hvala puno na odgovoru. Video sam ja u nekom HU review-u da osvetljenje nije baš ravnomerno al i meni su plus ti hardverski tasteri... Razmisliću.
gosn.prirodni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2016, 18:13   #1266
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
vanja1 kaže: Pregled poruke
A moze li neka informacija o osvetljenju na Kobo čitačima?
Koji model konkretno?
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2016, 18:44   #1267
vanja1
Novi član
 
Član od: 19.7.2016.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Aura HD. Videla sam kako izgleda na Paperwhite, kako ne umara oči, pa me zanima da li je isto?

Poslednja ispravka: vanja1 (22.7.2016 u 19:21)
vanja1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2016, 10:15   #1268
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Osvetljenje je dobro, ekran takodje. Takodje je ekran veci, tako da trazi manje okretanja strana ali to nije obavezno i prednost, posto je i osetno tezi i gabaritniji pa dosta toga zavisi od toga kako planiras da ga koristis.
Takodje je i pitanje cene, taj model se ne proizvodi vec neko vreme tako da ne znam koliko ga placas i da li je nov/polovan.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2016, 9:44   #1269
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pomalo razmišljam da možda zamijenim svoj vremešni Sony PRS-505 (model iz 2007), imam ga godinama i dosta knjiga sam pročitao na njemu. Ovih dana čitam jednu u PDF formatu i nešto neće da mi poveća stranice, to inače sa čistim tekstualnim PDF-om radi ali sad nešto neće pa čitam tako da cijelu PDF stranicu prikaže na ekranu, pa je malo sitno, ali ipak čitam , pa mi nešto pade na pamet da vidim kako izgledaju i rade noviji čitači. Iznenadio sam se koje sve opcije imaju moderni čitači kad sam sinoć malo gledao na youtube, a i pozadinsko osvjetljneje mi djeluje kao dobra stvar.

Razmišljam o Kindle Paperwhite ili možda Voyage, a vidio sam da ima i neki Kobo Glo HD ali u nekom testu su rekli da sporije okreće stranice od Kindla a i da mu je highlight spor (mada ko zna da li bih to uopšte koristio) a vidio sam i neki user review na onom najvećem forumu o ovim uređajima pa je rekao da ima još nekih problema.

Na Njemačkom Amazonu Paperwhite je 120 €, Voyage 190 € a Kobo Glo HD je 130 €. Ovaj novi Oasis je stvarno preskup i ne znam čime opravdavaju tu cijenu, nisam ni gledao neki review za njega jer je preskup.

Po cijeni Kobo Glo HD je na nivou Paperwhite.

Kod Paperwhite mi se nešto ne sviđa to da se stranice okreću isključivo preko touchscreen. Možda se na to navikne ali nekako mi je čudno, i kao što kažu u nekom testu ruka se zato mora stalno pomjerati prema ekranu dok ako imam buttone na samom uređaju za okretanje stranica onda ruku držim tu i lakše je, a i ne prljam ekran. Šta znam, nekako mi djeluje privlačnije da ima dugmiće za okretanje stranica. Tu mi je Voyage u prednosti u odnosu na Paperwhite. On ima i automatsku regulaciju pozadinskog osvjetljenja, mada ne znam da li ona radi dobro.

Koliko sam vidio ima više Paperwhite generacija, najnoviji je valjda Paperwhite 3 iz 2015 (dok je Voyage iz 2014) ali je valjda naknadno i Voyage dobio noviji softver pa ima neke fontove koje je dobio najnoviji Paperwhite.

Pošto su svi ovi modeli skupi rado bih odabrao neki baš dobar i da me služi dobro godinama, pa ako neko ovde ima ili je koristio neke od ovih modela, ili drugih sličnih modela, volio bih da iznese utiske ili bilo kakve savjete.

Kako rade sa knjigama u PDF-u? Znači obične knjige, samo tekst, kad ih uvećava? Da li mogu da se snađu kad PDF nije čisti tekst nego su u pitanju skenirane stranice neke knjige? Da li su u stanju da nekako pametno "lome" dio po dio stranice i prikazuju dovoljno jasno da se može čitati?

Koliko im pozadinsko osvjetljenje skraćuje trajanje baterije? Da li ga inače držite uključeno i po danu, da li je i tada ljepše čitati kad je uključeno?

Kindle nažalost ne podržava ePub, većinu knjiga imam u tom formatu, znam da Calibre može praviti konverziju u mobi ali mobi nikad nisam koristio jer ga moj čitač ne podržava. Pretpostavljam da mobi radi fino, da ima TOC (table of content) kao i ePub? Da li Calibre uradi dobru konverziju iz ePub u mobi?

Ja inče nekad koristim Sigil da napravim ePub (recimo kad imam knjigu u HTML formatu kao sa onog Polaris CD-a), da li ima tako neki program za HTML -> mobi ili bih koristio Sigil za kreiranje ePub pa onda u Calibre pravio mobi?

Nekako mi najprivlačnije djeluje Voyage, mada nije jeftin, ali mislim da sam i svoj PRS-505 u to vrijeme platio 200 €. A šta god da uzmem trebaće mi i neki cover za njega, a vidim da na eBay ima jeftinijih od originala.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2016, 11:34   #1270
mmike
Član
 
Član od: 20.5.2016.
Poruke: 239
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

koristim kindle paperwhite od prve verzije ali ne čitam pdf-ove

odavno sam skapirao da je za pdf mnogo bolje koristiti 10 i više inčni tablet, po mogućstvu sa 4:3 (5:4?) odnosom ekrana. nije stvar čak ni u lomljenju redova, već jednostavno u tome da je za pdf potrebna procesorska snaga koju kindle jednostavno nema, a ni sama brzina osvežavanja ekrana uopšte ne pomaže. što se čisto tekstualnih pdf-ova tiče, na njih nešto nisam ni nailazio, tako da je bolje da se javi neko ko stvarno ima iskustva.

sve epub-ove sam konvertovao u azw3 pomoću calibre i to radi perfektno. ima toc, ima sve što je imao i e-pub, naravno.
ceo polaris sam konvertovao još davno, mislim da sam tada koristio e-pub reader (neki prestigio), tako da se ne sećam najbolje, mislim da je bilo još pre calibre. na žaost, te knjige nemaju toc, ali kindle ima odličan search pa to nije nikakav problem.

po meni, kindle je sjajan zaokružen proizvod. prelazak na njega će biti kao kad posle win mašine sedneš za mac-a. sve radi, sve je brzo, sve je jednostavno. plus rečnici (highlightuješ pojedinu reč), plus wiki search (potreban wifi), a interfejs (gesture po ekranu) je toliko prirodan da ćeš se pitati kako si uopšte mogao da se smaraš sa dugmićima onomad.
mmike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mmike na korisnoj poruci:
Paladin (22.8.2016)
Stara 22.8.2016, 11:47   #1271
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Hvala na odgovoru

Ja mnogo više volim čitati knjigu u ePub nego u PDF-u (listanje stranica u PDF-u je sporije, bar na mom čitaču) ali neke knjige prosto nabavim samo u PDF-u pa moram sa njim, i inače kad je u pitanju dobar čisti tekstualni PDF moj čitač radi sasvim proistojno sa tim, samo je listanje stranica sporije, skočiti na neku stranicu/poglavlje je sporije, ali nije prestrašno. Ova knjiga sad koju čitam je prvi slučaj da je to uredan PDF, bar mi tako djeluje, ali ne mogu da povećam font pa mi je cijela stranica knjige na ekranu a nije ono kad on procesira stranicu pa mi stavi samo dio teksta na ekran, zavisno od veličine prikaza koju sam odabrao.

A i meni djeluje da bi mi novi čitač bio osvježenje, iznenadio sam se sinoć kad sam na youtube gledao šta ti novi Kindle sve imaju a što ja nemam
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2016, 12:12   #1272
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Kindle ne podrzava reflow teksta iz PDF dokumenta, tu funkciju je samo Sony imao, nema je ni Kobo. Ali kako je to tekstualni pdf, onda nije problem konvertovati ga u mobi/azw3/epub.
Kada su u pitanju skeniranje knjige, ocekuj isto ono sto si imao na Sony-u, jedino je kontrast ekrana bolji, ostale sve mane su i dalje tu, prosto PDF i 6" e-ink reader ne idu ruku pod ruku.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Paladin (22.8.2016)
Stara 22.8.2016, 12:44   #1273
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Kindle ne podrzava reflow teksta iz PDF dokumenta, tu funkciju je samo Sony imao, nema je ni Kobo.
Zanimljivo. Ne znam zašto. Dosta knjiga sam na Soniju pročitao koristeći to. Pretpostavljam da su računali na to da se takve knjige konvertuju u "lakše" formate.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2016, 13:05   #1274
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

I Kindle i Kobo su orjentisani primarno na svoju prodavnicu i celo iskustvo je prilagodjeno americkom sipaj i ne misli mentalitetu, udji preko uredjaja na prodavnicu, kupi knjigu i citaj. Sony je poceo u vreme kada je takav princip rada bio nezamisliv, te otud i daleko sira i bolja podrska za raznorazne formate u kojima bi do knjige mogao da dodjes. Naravno, sve ovo ne predstavlja veliku prepreku, pdf uradjen u tekstualnom formatu je lako konvertovati i srediti u epub/mobi, a i poslednjih godina gotovo sve izdate knjige imaju i epub/mobi verzije(osim strucne litaterature za koju je tablet/veci citac ipak daleko bolja varijanta).
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2016, 13:33   #1275
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Očigledno je tako. Ja knjige ne bih kupovao u njihovim prodavnicama jer ih ne čitam na stranim jezicima, a ne znam ima li kod nas prodavnica e-knjiga na našem jeziku, pa se snalazim i tako dolazim do raznih formata, najviše ePub, mobi i PDF.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2016, 14:16   #1276
mmike
Član
 
Član od: 20.5.2016.
Poruke: 239
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

mislim da nemam apsolutno niti jednu knjigu kupljenu iz njihove prodavnice. od amazonovih servisa koristim jedino send to kindle i to radi zavisno od web strane koja se šalje, ali uglavnom odlično.

calibre je zapravo sjajan interfejs između kompa i kindle-a, ali sve možeš prebacivati i ručno, tako da ne brini.
mmike je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2016, 6:26   #1277
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ja imam Tolino shine. Više se ne prodaje, ali je u suštini isto što sad prodaju kao Page
http://www.hugendubel.de/de/category...vergleich.html

Jeste malo nezgodno što nema tastere za promenu strane, već ide preko touch ekrana, ali navikne se čovek. Tolino koristi .epub. Ja sam kupovao neke knjige na Amazonu i konvertovao ih iz .azw (ali i .mobi gde sam nalazio) formata. Calibre to radi lepo, pa pretpostavljam da je slično i u suprotnom smeru. Najveća mana Tolina su rečnici koji prevode reč u obliku u kom je u knjizi, a ne u nominativu/infinitivu. Inače, sve radi lepo

Za .pdf koristim tablet, pošto je mnogo zgodnije nego na e-readeru
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2016, 9:24   #1278
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kobo najnoviji model je veci od tipicnih 6 inca, pa ce mozda da se snadje bolje sa pdf, a takodje na kobu koriste Koreader za pdf.
Postoje i kod nas prodavnice sa e knjigama, ali izbor je mrsav. Verujem da neka od susednih zemalja ima radnju povezanu sa telefonskom kompanijom, sto bi bilo super ako bi se pojavilo kod nas, ali sumnjam da bi im se isplatilo.
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2016, 9:47   #1279
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Misliš na Kobo Aura One? Sad gledam, treba da izađe uskoro, čak 7.8", to je poveliko , ali rado ću pogledati testove kad izađe. Ali ne bih išao na neki tako velik samo zbog PDF-ova jer nije baš tako često situacija da čitam knjigu u PDF-u. A ovu knjigu koju sam pominjao da sad čitam sam juče u Calibre prebacio iz PDF u ePub, generalno djeluje OK ali tekst ide do samo pola reda pa nastavlja u sledećem, pa ima dosta praznog prostora, zato sam odlučio nastaviti čitati u PDF-u.

Inače mislim da sam čuo da Kobo ima bolji softver od Kindle.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2016, 11:06   #1280
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pošto se polako pojavljuju 13.3 e-ink čitači, zanima me da li je neko sa foruma imao prilike da ih koristi?
Po meni su oni idealni za čitanje PDF-a iz kreveta.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com