Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Upravljačke simulacije

Upravljačke simulacije Menadžeri, tycooni, "mali bogovi" i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.10.2008, 10:42   #61
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ja sam morao cak da brisem jedinice kako bi dobio dovoljno procenata za nezavisnost Mislim, u cemu je fora i sa time? Onaj sto pravi zvona utice samo na ljude u koloniji valjda :S a moja uboga vojska van kolonije je izgleda uvek 100% za kralja.. Uh.. Pravi colonization je ipak 10 puta bolji...
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 11:19   #62
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Baš tako...Sad se i vojska van kolonija računa u ukupno stanovništvo, a oni nisu pod uticajem statesmena koji prave zvona...jedino da ubaciš vojnike u koloniju da se malo bave poljoprivredom ili duhovnim radom
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 13:12   #63
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Da se razumemo, vojska se i u staroj kolonizaciji racunala u populaciji kao torijevci.

Ipak, ima jedna pitna stvar u vezi kako se dolazi do rebel sentimenta (za one koje nisu procitali link od pre par strana).

Ako imas statesmena koji daje tri zvona u gradu velicine 6, taj grad nikad nece postici 100% rebel sentiment.

Finalni rebel sentiment koji neki grad moze da postigne direktno zavisi od generacije (ne akumulacije) zvona po potezu u tom gradu.

Formula je otprilke ovako. 4 zvona generisana u gradu ce posle nekog vremena dati 1 rebel stanovnika.

Znaci, ako imas grad velicine 10, grad treba da generise minimalno 20 zvona da postane 50% rebel sentiment posle nekod vremena.

Takodje, da bi se odrzao taj "teoretski maksimum", grad i dalje mora da generise zvona, u suprotnom dolazi do opadanja procenta pobunjenika. Tj. ako zelih grad velicine, npr 12 da ima sve vreme 50% pobunenjika, on mora da ima 24 zvona po potezu. Ako imas vise, % se povecava, a manje, onda se smanjuje.

E sad, sto je ovo jos bitno.
U teoriji moze se desiti da ako igras sa malim brojem ogromnih gradova, plus velikom stajacom vojskom, da teoretski maksimum broja zvona koje proizvedes nije dovoljan da dobijes globalnih 50% pobunjenika.

Narocito treba imati u vidu, da od procenta pobunjenika u gradovima zavisi i velicina bonusa koji grad ima na proizvodnju (ukljucujuci i sama zvona). Tako da je manji grad sa 3 statesmena mnogo efektivniji (ako ima izgradjene sve objekte) u generaciji zvona nego ogromni (jel ce brze da dodje do bonusa).

Tu ima i jos jedan trik. Globalni rebel sentiment nije samo zbir populacije u gradovima koji su pobunjenici podeljeno sa totalnom populacijom.

On se takodje racuna nezavisno (nisam 100% siguran, al bar 90% ). Zbir svih zvona po potezu prema totalnoj populaciji.

Ako je cela populacija tvojih kolinija (ukljucujuci vojsku, bez topova i brodova) na primer 100 ljudi, 200 zvona ce biti dovoljno da dostignes 50% rebel sentiment posle nekog vremena.

Poslednja ispravka: player1 (12.10.2008 u 13:37)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Corwin (29.11.2008), DeCoy (12.10.2008), Sale013 (12.10.2008)
Stara 12.10.2008, 14:32   #64
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Sve je to lepo i super.. Ali evo, ja sam sad napravio ogromnu veteran vojsku.. Proglasio nezavisnost na ~70% I kralj me opet oljustio od batina sve sa najjacim fortom, gomilom veteran dragona i artiljerije... Fort cak nije ni pucao na neprijateljski brod pored njega (mozda su to izbacili).. A i u borbi se uopste ne pokazuju nikakve brojke, bonusi, jacina napada itd.. Sta je pa ovo onda? Stavio sam igru na najlakse! skupio gomilu para.. Ogromnu veteran vojsku.. Puno artiljerije.. Al jednostavno kao da se radi o nekoj formuli, "ja njemu roknem 1, on meni 10"...
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 15:02   #65
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Držiš desno dugme na cilju pre napada, tad se pokazuju battle odds, penali, bonusi i tako to...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 15:03   #66
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Treba voditi racuna da kraljeva vojska ima ogromne bonuse za napade na gradove (+50% vojvnici i dragoni, +150% za artiljeriju). Takodje, brodovi njihovi mogu da bobraduju fortifikacije (kao u Civ4).

Sa druge strane, njihovi vojnici nikad ne dobijaju defnazivne bonuse na teren ili kada su u gradovima.

Znaci, najslabiji su kad su na otvorenom ili ustekani u gradovima.
Iliti lesiti ih na otvorenom sa dragonima, stekati se u brdima/sumama sa vojnicima i cekati napad, ili vrsiti kontranapade topovima kada ti udju u grad.

Stekanje u sopstvenim gradovima nije pobednicka strategija.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 16:46   #67
Sale013
Kind Of A Big Deal
 
Avatar korisnika Sale013
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Levo od Pakla
Poruke: 2.214
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 450 puta na 265 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Neverovatno.. Znaci dzabe tvrdjava do oblaka, artiljerija i ljudi sa poskama na zidovima... Borba se dobija tako sto izadjete ispred zamka i napadate protivnika na otvorenom :S... Cemu onda izgradnja forta??.. Ajd kad te napadne artiljerijom pa i da izgubis jedinicu... Al posalje ti pesadiju na zidine i otkine ti 20 jedinica unutar forta??.. Ne znam za vas, al meni sve to deluje bezveze... U to vreme ni artiljerija nije predstavljala preveliku pretnju jakim zidinama... :S
Mislim da cu da obrisem ovo i instaliram pravi colonization
Sale013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 16:52   #68
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Cak ni kad sam se zezao (i probao razne strategije za rat), nije mi se desilo da regular pesadija otkine 20 jeidnica u fortu, barem dok god je fort imao relativno veliki defanzivni bonus (dok ga man-o-war ne sravni ). Uglavnom je to radila kraljeva artiljerija (koja je stvarno previse jaka protiv gradova).


P.S.
Nadam se, bar kad si se branio, da su ti vojnici glavna odbrana, a ne draguni ili topovi. Samo oni dobijaju bonus od fortifikovanja, terena i samog utvrdjenja.


P.P.S.
Inace stokade i tvrdjave su odlicna defanzivna mera od indijanaca. Narocito ako nemas mnogo puski za neku ofanzivu, a oni imaju muskete.

Poslednja ispravka: player1 (12.10.2008 u 17:02)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2008, 18:40   #69
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Citat:
Sale013 kaže: Pregled poruke
Neverovatno.. Znaci dzabe tvrdjava do oblaka, artiljerija i ljudi sa poskama na zidovima... Borba se dobija tako sto izadjete ispred zamka i napadate protivnika na otvorenom :S... Cemu onda izgradnja forta??.. Ajd kad te napadne artiljerijom pa i da izgubis jedinicu... Al posalje ti pesadiju na zidine i otkine ti 20 jedinica unutar forta??.. Ne znam za vas, al meni sve to deluje bezveze... U to vreme ni artiljerija nije predstavljala preveliku pretnju jakim zidinama... :S
Mislim da cu da obrisem ovo i instaliram pravi colonization
Pa nije dzabe. Cini cuda protiv urodjenika ili drugih kolonija, ali protiv evropske vojske, koja u svakom slucaju ima vise iskustva u borbama u urbanizovanim sredinama nije bas najsrecnije resenje.

A uostalom, 17-18 vek, kad se obicno proglasava nezavisnost je vreme kada zidine prestaju da budu ozbiljna prepreka zbog velikog napretka artiljerije. Izgradnja tvrdjava na strateskim lokacijama ce se zadrzati do pocetka 20 veka ali zidine kao nacin odbrane gradova prestaju da budu znacajne.

Tebi je u interesu da borba sto duze traje, da se kraljeve snage razvuku i da ih napadas na otvorenom (ako si jaci u Dragoonima), da se utvrdis na sumovitim brdima (ako si jaci u pesadiji) ili da vrsih kontranapade na gradove (ako si jaci u artiljeriji). Bilo bi malo glupo ukoliko bi se borba za nezavisnost svela na izgradnju tvrdjava najviseg nivoa i cekanja da se kralj ubije besomucno napadajuci...

Sad cu da probam jednu strategiju, gde cu od pocetka da stvaram liberty bells i da dizem rebel sentiment. Napravicu 8-9 velikih kolonija, gde ce jedna-dve biti za stvaranje kesa, a ostale za pravljenje oruzja, topova i brodova. Kontam da natovarim gomilu musketa i konja u brodove i wagon trains-e, da bih mogao da naoruzam bukvalno svakog stanovnika kad krene borba. Ako te kolonije budu velice 10-15, to bi trebalo da bude oko 120 jedinica + topovi i brodovi. Da vidim hocu li moci da se nosim sa kraljem cak iako bude punio REF od samog pocetka...

Poslednja ispravka: Sarmatian (12.10.2008 u 18:47)
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2008, 18:18   #70
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Izašli su modovi. Preporučujem Age of Discovery II. Mod u sebi sadrži i neoficijelni patch 1.07. Mod (i patch) ubacuje Portugalce i pirate, smanjuje povećanje vremena kod treninga ljudi, urazumljuje kraljevo dizanje taksi, povećava keš koji imaju indijanci i još dosta drugih stvari. Opširnije na civfanatics forumu.

http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=292143

Poslednja ispravka: DeCoy (28.11.2008 u 18:46)
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku director na korisnoj poruci:
DeCoy (28.11.2008)
Stara 12.12.2008, 23:05   #71
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Pa ne znam sve je pomesano,
nije to stari Colonization mada ustavari jeste samo prepakovan.
Ima mnogo to ga sto je dobro i zadrzano je ali meni mnogo smeta pojednostavljivanje igre iako razumem da to dansa mora da se radi zbog para jel.
Definitivno mi se ne svidja to sto se lako izlazi na kraj sa hranom i novi kolonisti se mogu stancovati ko od sale. To nije bilo tako lako ranije. Bar nije bilo indijansko selo pored gde se moze beskonacno mnogo puta napraviti farmer. To menja igru potpuno i nekako izgleda kao da je uradjeno da bi oni koji nikad nisu igrali istu mogli lako da je igraju sada
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zemunelo na korisnoj poruci:
oluja (13.12.2008)
Stara 13.9.2009, 23:36   #72
BenGruja
Novi član
 
Član od: 13.9.2009.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Kad god startujem mod Age of Discovery II on me izbaci iz colonozacije i pokazujemo gresku. Zasto???
BenGruja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2009, 20:12   #73
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

To se i meni događa. Imam igru sa zadnjim pečom i neće pa neće. Probacu sa nekom starijom verzijom moda.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2012, 19:19   #74
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

da se vratim ovom starom problemu. ipak je peč bio problem. skinite ga iz same igre, radi sve bez problema. Pa onda instalirajte 1.12 Age of Discovery 2. Mod je doteran do balčaka i sada je prava uživancija igrati ga.

Ako neko zna kako da mi se automatski upali mod neka mi objasni. To sam pre imao ali sam zaboravio kako je išlo. Malo zamara svaki put na advanced pa load mod pa dva puta startujem jednu te istu igru.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2012, 9:50   #75
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Citat:
director kaže: Pregled poruke
da se vratim ovom starom problemu. ipak je peč bio problem. skinite ga iz same igre, radi sve bez problema. Pa onda instalirajte 1.12 Age of Discovery 2. Mod je doteran do balčaka i sada je prava uživancija igrati ga.

Ako neko zna kako da mi se automatski upali mod neka mi objasni. To sam pre imao ali sam zaboravio kako je išlo. Malo zamara svaki put na advanced pa load mod pa dva puta startujem jednu te istu igru.
"..................\Civ IV Colonisation\Colonization.exe" mod=/AgeOfDiscoveryII
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
director (19.5.2012)
Stara 14.6.2017, 16:21   #76
lord_slawe_
Član
 
Član od: 27.11.2009.
Poruke: 39
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Zao mi je sto nisam otkrio Religion and Revolution Mod ranije.
Odlican Mod, dodaje dosta novih stvari i igru cini mnogo zanimljivijom. Nisam jos proveo toliko vremena da bih ocenio koliko je uznapredio AI i doneo na tezini, ali je definitivno vredan ponovnog instaliranja ovog klasika od igre.

[Religion and Revolution]: Welcome ! (Read first please.)
lord_slawe_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku lord_slawe_ na korisnoj poruci:
=FI=Ghost (14.6.2017), DeCoy (14.6.2017)
Stara 13.7.2018, 2:11   #77
Mihael87
Član
 
Član od: 31.12.2010.
Poruke: 405
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 51 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Ne znam da li jos neko igra ovaj deo igre, ali verujem da ce se mnogi prisetiti i ove stvari:


https://www.youtube.com/watch?v=Usth3AZRqDc
Mihael87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2018, 9:25   #78
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Samo što je Baba Yetu je iz originalnog CivIV, ne iz Colonization spinoff-a.

Civilization 4 : Colonization - Out At Sea 002
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2023, 13:43   #79
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Civilization IV: Colonization

Posle 20 godina FreeCol stigao do 1.0 verzije

https://www.freecol.org/news/freecol...-released.html
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
director (5.1.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
civilization 4, colonization

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Civilization IV ZverBre Upravljačke simulacije 270 23.11.2015 0:46
Civilization Revolution DeCoy Konzole 0 5.6.2008 10:27
Colonization donator99 Stare igre 70 5.12.2007 17:42
CIV 1,2,3,i naravno Dzej,ovaj,CIV4 Arnediad Upravljačke simulacije 42 4.12.2007 21:00
Civilization Vs. Warcraft Alek92 O igrama uopšte 16 3.7.2006 21:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com