Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.9.2011, 11:14   #1
Malaikat
Novi član
 
Član od: 17.7.2010.
Poruke: 11
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Problem sa baterijom i/ili strujnim adapterom

Već malo više od tri godine posedujem laptop FSC Amilo Pi2515. Što se tiče softverske strane, nemam nikakvih problema, koristim Win XP, redovno ga održavam tako da nije bilo potrebe za reinstalacijom sistema. Laptop inače koristim za Office, muziku, internet i igranje nekih starih igara i emulatora (tim redom). Osim malo razdrnanije tastature, nije bilo ni naznaka hardverskih problema.

Laptop inače ne koristim ako nije isključen u struju, jer generalno nemam potrebe za tim - jedine situacije kada "koristim" bateriju su kada, iz ko zna kojih razloga, moram da ga brzo prenesem iz jednog dela kuće u drugi, ili izrazito retke situacije kada ga nosim na fakultet, mada i tada u 90% situacija gledam da ga uštekam u struju. Odmah da napomenem: svestan sam da sam ovako verovatno ubijao bateriju u pojam, jer čim se ona istroši nekih 5% (taman dok prenesem laptop ili njime šmeknem mejl u nekom WiFi području na faksu), odmah kreće na punjenje. Međutim, nisam posebno obraćao pažnju na to, jer sam jednostavno mislio da bateriju koristim kao neku vrstu UPS-a, tj. nikad laptop nisam koristio da bi nešto duže ili ozbiljnije radio dok nije uključen u struju.

Elem, problemi koje imam su počeli pre nekoliko nedelja. Primetio sam da mi se baterija naizmenično puni i prazni i to dok je kompjuter normalno uključen u struju (kao što je uvek uljučen). Dakle, koristim laptop, i odjednom vidim da mi treperi lampica koja obeležava da je baterija na punjenju. Onda se puni neko vreme (power joj padne na nekih 80%, 90%), napuni se, i posle nekog nasumičnog (ali dugog) vremenskog roka opet se isprazni za tih nekoliko procenata i opet kreće da se puni. Onda se napuni do 100%, i tako ukrug...

Pitanje: da li je ovo znak da je baterija odradila svoj vek (nisam je nikad menjao, dakle odradila je tri godine mog mučenja), ili je ustvari AC adapter kriv, pa laptop povremeno mora da uzima "struju" od baterije (tako sam pročitao na nekim forumima)? Kao što sam rekao, ako je baterija neće mi biti neki problem jer laptop ni ne koristim uz bateriju, dok će crkavanje AC adaptera ipak mnogo teže podneti

Poslednja ispravka: Malaikat (15.9.2011 u 11:44)
Malaikat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2011, 20:27   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Problem sa baterijom i/ili strujnim adapterom

Baterija vremenom slabi to je cinjanica, a ja bi ti preporucio da ispraznis bateriju do kraja i napunis je do kraja bez prekida, a to sto ti se baterija sama puni posle odredjenog vremena je normalno, kod mene se recimo jednom sedmicno ona dopuni kada padne kapacitet ispod 95%. I to je normalno, jer se i baterija vremenom sama prazni, to jest gubi kapacitet. Do punjaca ti nije sigurno, tako da opusteno samo
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2011, 22:41   #3
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Problem sa baterijom i/ili strujnim adapterom

Isprazni bateriju do kraja i napuni je do kraja, ali laptop bi trebalo da je ugašen za vreme punjenja.
A možeš i da pokušaš da koristiš laptop bez batrerije (dakle da je izvadiš) neko vreme, ako radi fino nije do adaptera.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2011, 11:42   #4
Malaikat
Novi član
 
Član od: 17.7.2010.
Poruke: 11
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa baterijom i/ili strujnim adapterom

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Baterija vremenom slabi to je cinjanica, a ja bi ti preporucio da ispraznis bateriju do kraja i napunis je do kraja bez prekida, a to sto ti se baterija sama puni posle odredjenog vremena je normalno, kod mene se recimo jednom sedmicno ona dopuni kada padne kapacitet ispod 95%. I to je normalno, jer se i baterija vremenom sama prazni, to jest gubi kapacitet. Do punjaca ti nije sigurno, tako da opusteno samo
Izem li ga, meni se baterija nikad nije punila dok je laptop bio na struji, sve do pre nekoliko dana... I trenutno mi se dešava češće od jednom sedmično, otprilike nekoliko puta na dan (ovih meseci mi laptop ima nešto više "radnih sati" nego obično, pošto sam u procesu pisanja nekoliko hiljada zakasnelih seminarskih radova ). U principu, kao što rekoh, mogu podneti da mi baterija crkava, adapter je već posebna zverka, bar u mom slučaju :S

Citat:
BMLW kaže: Pregled poruke
Isprazni bateriju do kraja i napuni je do kraja, ali laptop bi trebalo da je ugašen za vreme punjenja.
A možeš i da pokušaš da koristiš laptop bez batrerije (dakle da je izvadiš) neko vreme, ako radi fino nije do adaptera.
Danas ću probati to sa pražnjenjem i punjenjem baterije. Laptop inače fino funkcioniše bez baterije, samo sa adapterom, ili makar ja ništa neobično ne primećuje. Kontam da je onda sve u redu što se njega tiče
Jedino što sam paraniočan od mogućih čestica prašine, jer se po vađenju baterije vide mali otvori... Nemam nikakvo postolje za laptop, pa se bojim da mi se preko tih otvora komp polako ne ispunjava prašinom u unutrašnjosti konstrukcije :/

Kako bilo, javljam se kada isprobam to sa baterijom, da vidim koji joj je andrak!
Malaikat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2011, 9:33   #5
Malaikat
Novi član
 
Član od: 17.7.2010.
Poruke: 11
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa baterijom i/ili strujnim adapterom

Well, ispraznio sam bateriju, opet je napunio, i opet baguje. Dosta je da samo isključim kompjuter, ostavim ga ugašenoh više od 12 sati, i baterija volšebno krene sama da se puni - nekad se "istroši" do 90%, nekad ide čak do 70%. Plus, nekad se istroši i ako je laptop ugašen samo sat-dva.

Mislim da je sada sigurno jasno da je ipak do baterije, a ne do adaptera, na moju sreću

Btw, ako bi hipotetički bilo do adaptera, koji bih mogao da pazarim? Da li je okej uzeti one najjeftinije adaptere, oko 2000 dinara? Iskreno, ne vidim zašto bi oni koštali 4000+ dinara, kao što su u gro prodavnica laptop opreme :/
Malaikat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Čudan problem sa monitorom anadjin Grafika 0 6.1.2010 10:56
Problem sa baterijom na Acer Extensa 5610 nemo Prenosni računari 0 26.12.2008 15:49
Problem sa TASKBAROM Dapper Operativni sistemi 6 11.12.2008 17:01
Problem sa baterijom nikola1 Prenosni računari 1 23.3.2008 14:18
Problem sa Kingsun SF-620 USB IrDA adapterom Hippy Tesla Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 21.2.2007 17:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com