Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.12.2006, 13:11   #1
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Drevni načini ratovanja...

Molio bih moderatore da ne brisu temu pre svega, jer ce u njoj biti prodiskutovano, pored samog naslova teme, i o tome sta danasnje igre pruzaju, sto se tice toga, sta bi trebalo ubaciti itd. Kao sto je vec receno samuraji su jedni od najsmrtonosnijih ratnika. I ukoliko niste znali, jos uvek postoje. A sto se tice katane... Zaista jedno od najsmrtonosnijih close range oruzja. Ali nema sanse protiv luka i strele, slozicemo se...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 13:34   #2
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Sta god si htjeo rec s ovim samo da znas, katana je proglasena kao naj smrtonosnije oruzije, prsa u prsa. Gledo sam izabir naj smrtonosnijih oruzija, od pajsera, bezbol palice, nozeva, do surikena, nun caklji pa i luka i strele. Dosli su do zakljucka da je luk ne pouzdan jer sta moze u razdaljini od dva metra.. bespomocan je. Gledao sam kako pravi samurajuraji lome strelu sa katanom, sad dali je foto m. nije ni bitno. Katana se pravi od posebnog procea topljenja zeljeza, tako sto se 3 dana neprestano sipa prah zeljeza u glinenu pec, znaci 36 sati sve dok se ne prospe cak 40 tona zeljeza. Kad se taj proces zavrsi, od tih 40 tona zeljeza se strucno bira naj kvalitetniji dio zeljeza gdje se posle daje na kovanje. Kada se iskuje dio zeljeza velicine 10x10x3 cm ubacuje se u sredinu celik. Jer da je katana samo od celia brzo bi pucala a da je samo od zeljeza bila bi previse savitljiva, s toga se mjesa sa oba metala. Kada se ubaci celik zeljezo se savije preko njega, znaci da celik dodje u sredini. I tako sve skupa se savija 9 puta, znaci savije se pa se kuje, pa opet savije i tako 9 puta i onda dolazi do razvlacenja kovanjem u oblik maca. Kada se izradi taj oblik, katana se ostri sa 12 vrsta kamena i taj proces traje oko 7 dana da bi katana naizad bila gotova. Ovakav proces pravljenja tradicionalno katani postoji samo jedna kovacnica. Prosjecan katana vredi oko 40 000$ sto nije malo s obzirom na njenu vrednost ali je ne moze svako kupit.
Samuraji jos uvjek postoje, kao i nindje al ih je jako malo takvih skolovanih. Svaki samuraj ima svoju katanu koja kako kazu, koliko ona vredi, vredi sam i samuraj. Ameri su u jednom ratu sa samurajim naravno pobjedili sa vatrenim oruzijem al su sve katane oteli i uzimali kao svoje suvenire, Kad su zakljucili da je to jako vrjedno, napravili su svoju kovacnicu gdje su mehanicki uz pomoc masina pravili katane sto naravno nije bijo kvalitet ni blizu orginalne.


Neznam koliko ovo moje ima veze sa tvojom temom al eto.. usput kad si ti spomenuo samuraje i katanu, da i ja ovo spomenem
Poz
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 13:46   #3
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
jonathan kaže:
Sta god si htjeo rec s ovim samo da znas, katana je proglasena kao naj smrtonosnije oruzije, prsa u prsa. Gledo sam izabir naj smrtonosnijih oruzija, od pajsera, bezbol palice, nozeva, do surikena, nun caklji pa i luka i strele. Dosli su do zakljucka da je luk ne pouzdan jer sta moze u razdaljini od dva metra.. bespomocan je. Gledao sam kako pravi samurajuraji lome strelu sa katanom, sad dali je foto m. nije ni bitno. Katana se pravi od posebnog procea topljenja zeljeza, tako sto se 3 dana neprestano sipa prah zeljeza u glinenu pec, znaci 36 sati sve dok se ne prospe cak 40 tona zeljeza. Kad se taj proces zavrsi, od tih 40 tona zeljeza se strucno bira naj kvalitetniji dio zeljeza gdje se posle daje na kovanje. Kada se iskuje dio zeljeza velicine 10x10x3 cm ubacuje se u sredinu celik. Jer da je katana samo od celia brzo bi pucala a da je samo od zeljeza bila bi previse savitljiva, s toga se mjesa sa oba metala. Kada se ubaci celik zeljezo se savije preko njega, znaci da celik dodje u sredini. I tako sve skupa se savija 9 puta, znaci savije se pa se kuje, pa opet savije i tako 9 puta i onda dolazi do razvlacenja kovanjem u oblik maca. Kada se izradi taj oblik, katana se ostri sa 12 vrsta kamena i taj proces traje oko 7 dana da bi katana naizad bila gotova. Ovakav proces pravljenja tradicionalno katani postoji samo jedna kovacnica. Prosjecan katana vredi oko 40 000$ sto nije malo s obzirom na njenu vrednost ali je ne moze svako kupit.
Samuraji jos uvjek postoje, kao i nindje al ih je jako malo takvih skolovanih. Svaki samuraj ima svoju katanu koja kako kazu, koliko ona vredi, vredi sam i samuraj. Ameri su u jednom ratu sa samurajim naravno pobjedili sa vatrenim oruzijem al su sve katane oteli i uzimali kao svoje suvenire, Kad su zakljucili da je to jako vrjedno, napravili su svoju kovacnicu gdje su mehanicki uz pomoc masina pravili katane sto naravno nije bijo kvalitet ni blizu orginalne.


Neznam koliko ovo moje ima veze sa tvojom temom al eto.. usput kad si ti spomenuo samuraje i katanu, da i ja ovo spomenem
Poz

, za svaku pohvalu. Samuraji su po meni stvarno najveci ratnici(Johnatane, Master Neo se nadovezao na moj komnetar kad smo razgovarali o ovome, u ovaj, khm, pogresnoj temi ).
Jos uvek nema dokaza da je neko mogao da nadmasi samuraje u close combat. I da, pravi samuraji su mogli da zaustave strelu katanom. Jer za njih nije katana sto i danasnje macevanje(npr. kendo), za njih je to kombinacija maca i uma. Katana nije nista vredela bez chi-a. Moram da zurim..... pridruzicu vam se kasnije... POZ
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 13:48   #4
6am3 Fana71c
Veteran
 
Član od: 13.1.2006.
Poruke: 887
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 45 puta na 34 poruka
Cool Re: Drevni nacini ratovanja...

Ne kontam bas... jel ovo rasprava o samurajima? Ne razumem sta ima da se prica o starim nacinima ratovanja sem konstatovati da su prevazidjeni...
6am3 Fana71c je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 13:55   #5
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
6am3 Fana71c kaže:
Ne kontam bas... jel ovo rasprava o samurajima? Ne razumem sta ima da se prica o starim nacinima ratovanja sem konstatovati da su prevazidjeni...
Ovo je rasprava o svim drevnim nacinima ratovanja, izmedju ostalog i samurajima, ako ti se ne svidja, slobodno leave...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 13:56   #6
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

A jeste znali za one strelce sa dugim lukovima? Mogli su da ispaljuju strele i po 400 metara... Probijali su svaki oklop. I bili su korisceni sve do pronalaska pusaka. Ubitacno, zar ne...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 14:41   #7
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Samo da dodam kako se testirala katana kada se zavrsi.

U jesen kada opada lisce katana se zabode u reku, ostricom okrenuta suprotno od toka reke, tako da je nivo vode na oko pola katane, i ostavi se nedelju dana.
Ako se na secivo zakaci ijedan list katana ne valja, jer je svaki list i sve ostalo sto pluta na povrsini trebala da isece.

A ima i ona fora sa svilenom maramom, kada okrene secvo na gore i pusti maramu sama da pada, i kako dodirne secivo tako se isece, bez pomoci coveka.

Katana jeste najjace close combat oruzje, ali samuraji su imali jos dosta oruzja.
Tu su vakizashi (kraca katana), noz, dzo (stap) itd. a ima i onih bodlji i seciva na rukama, tj. pesnicama sto je deo oklopa, tako da kada udare neprijatelja...
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 16:19   #8
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
A jeste znali za one strelce sa dugim lukovima? Mogli su da ispaljuju strele i po 400 metara... Probijali su svaki oklop. I bili su korisceni sve do pronalaska pusaka. Ubitacno, zar ne...
Samo ispravka za ovo. Korisceni su i posle pusaka, naravno neko vreme. Prvobitna puska je imala "ubitacni" domet na nekih stotinak metara, a ovde si sam rekao da su strelci sa dugim lukom ispaljivali i preko 400 m. Inace originalno poticu iz engleske.

Sto se samuraja tice, ok jesu oni imali najbolji trening na svetu u to doba, jesu imali najace oruzije toga doba, ali bilo ih je veoma malo. Bili su po klanovima, a radili su samo ono sto im kaze gospodar. Sigurno bi ih neka omanja srednjovekovno evropska vojska brzo potamanila.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 16:25   #9
MONTENEGRO
Član
 
Član od: 20.11.2006.
Lokacija: Nikšić, Crna Gora
Poruke: 125
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MONTENEGRO
Exclamation Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
dragomix kaže:
Samo ispravka za ovo. Korisceni su i posle pusaka, naravno neko vreme. Prvobitna puska je imala "ubitacni" domet na nekih stotinak metara, a ovde si sam rekao da su strelci sa dugim lukom ispaljivali i preko 400 m. Inace originalno poticu iz engleske.

Sto se samuraja tice, ok jesu oni imali najbolji trening na svetu u to doba, jesu imali najace oruzije toga doba, ali bilo ih je veoma malo. Bili su po klanovima, a radili su samo ono sto im kaze gospodar. Sigurno bi ih neka omanja srednjovekovno evropska vojska brzo potamanila.
ne vjerujem, jedan samuraj je ubiao i po 50 amatera u borbi ili mladih regruta !!!
MONTENEGRO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 16:41   #10
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ne bi srednevekovni vitezovi njima nista mogli.
Oni nose tezak oklop od gvozdja, dok ovi imaju isto jake oklope od bambusa i jos nekog drveta, kompresovanog i isusenog.
To je jedam razlog, jer bi se vitezovi brze umorili.

Drugi je sto vitezovi nose tupe (u odnosu na katanu) velike teske maceve, a samuraji ostre i lakse maceve, plus dodatnu opremu koju sam vec naveo.

Samuraji se i treniraju za borbu protiv mnogo neprijatelja odjednom, tako da....

Mogli bi kada bi odnos bio 100:1, ali i tada bi se samuraji dugo drzali.

E, da i katana sece kroz viteski oklop uz malo muke.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 16:52   #11
MONTENEGRO
Član
 
Član od: 20.11.2006.
Lokacija: Nikšić, Crna Gora
Poruke: 125
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MONTENEGRO
Question Re: Drevni nacini ratovanja...



ili


MONTENEGRO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 17:01   #12
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Nije fer, ovaj ima pusku.
Pre bi bilo:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	samurai.jpg
Viđeno:	289 puta
Veličina:	15,7 KB
ID:	4659
VS
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	_Medieval_Knight_with_Sword_CA50-3766_4353.jpg
Viđeno:	287 puta
Veličina:	6,3 KB
ID:	4660
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 17:08   #13
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Evo oznacene opreme, samo oruzja.

1.noz
2.Vakizashi
3.Katana
4.One bodlje koje sam pominjao, samo ovde i nisu neke.
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	samurai.jpg
Viđeno:	290 puta
Veličina:	47,1 KB
ID:	4661
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 17:47   #14
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Prosijecna katana ne vrijedi 40.000$ nego mnogo manje. Katane pravljene od strane kovaca koji su proglaseni za zivo nacionalno blago japana kostaju oko 50.000 eura pri cemu je koristen celik dobijen od "crnog pijeska" i to u tradicionalnoj "tatari". Sto se tice poliranja i ostrenja maca postoje posebni ljudi koji ze bave tim postupkom koji se zove "togi".

Za ljude koje interesuje prava japanska prodavnica maceva i nozeva:
http://www.ksky.ne.jp/~sumie99/

Pogledajte njihovu galeriju i katalog.
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 17:53   #15
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
dragomix kaže:
Sto se samuraja tice, ok jesu oni imali najbolji trening na svetu u to doba, jesu imali najace oruzije toga doba, ali bilo ih je veoma malo. Bili su po klanovima, a radili su samo ono sto im kaze gospodar. Sigurno bi ih neka omanja srednjovekovno evropska vojska brzo potamanila.
Ispravka, nisu bili, jos uvek su, jer ponegde u japanu jos uvek postoje samuraji.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 18:13   #16
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

E sta mislite da li su u srednjem i starom veku koriscena ona ogromna oruzja koja srecemo u fantazijskim igrama kao sto su dvorucni cekici(ne oni mali sto su nosili neki vitezovi konjanici) i dvosekle sekire?
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 20:13   #17
Ice-Man
Veteran
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 1.076
Zahvalnice: 2.076
Zahvaljeno 574 puta na 229 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ice-Man
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
dragomix kaže:
Samo ispravka za ovo. Korisceni su i posle pusaka, naravno neko vreme. Prvobitna puska je imala "ubitacni" domet na nekih stotinak metara, a ovde si sam rekao da su strelci sa dugim lukom ispaljivali i preko 400 m. Inace originalno poticu iz Engleske.
Mislim da se zovu Yeomen archers. Ja se najvise odusevljavam kada onako u nekom filmu ili u igri jedna armija krece u juris, a ova druga obliva strelama!

A sto se samuraja tice: ona ostrica je toliko ostra da kad sam je pipnuo (znaci samo onako pipnuo) odma je krv pocela da mi tece. I to sam je pipnu prstom, a zna se da je prst jedno od mesta na kojima je koza najdeblja!
To mi se desilo kod jednog ocevog prijatelja koji ima jednu katanu. Odakle mu - neam pojma! Samo znam da mi nije dozvolio da isecem svecu. Hteo sam da proverim da li ce se pomeriti!
Ice-Man je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 20:20   #18
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ma, ko samuraja je sve bilo skupo, od obuke do naoruzanja. I da se zna najefikasnije close-range hladno oruzje svih vremena je rimski kratki mac. (obrati paznju: najefikasnije, a ne nesto drugo naj)
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 20:25   #19
pil€
Veteran
 
Član od: 21.10.2006.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 44 puta na 41 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pil€
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

a da se kladimo da pola od vas ne bi moglo da do kraja zategne onal pravi dugacki drveni luk!
pil€ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2006, 20:26   #20
MONTENEGRO
Član
 
Član od: 20.11.2006.
Lokacija: Nikšić, Crna Gora
Poruke: 125
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MONTENEGRO
Post Re: Drevni nacini ratovanja...



ili






kako sam pokvaren!
MONTENEGRO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com