Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.1.2006, 18:34   #1
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Unhappy Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

Interesuje me da li još neko ko ima Mustek UPS ima sledeći problem.

UPS je Mustek 800VA USB i problem je u tome što nisam siguran da li je ovo što se dešava kad radi normalno. (mada po meni ne bi trebalo da bude ni u kom slučaju al opet,...).

Naime, UPS radi dobro kada je priključen na spoljašnji napon ali me je zujanje u napajanju kada struja nestane navelo da proverim izlazni napon iz UPS-a. Na moje zaprepašćenje na izlazu sam izmerio 190V . Softver koji je zadužen za rad sa UPS-om prijavljuje oko 220V na izlazu (mada znam da Mustek nikada nije dobro ovo radio sa kombinacijom softver-hardver i da im je softver uglavnom loš).

UPS je star tek negde oko pola godine i još uvek je pod garancijom ali nije mi to toliko važno koliko mogućnost da ovakav rad može da uništi napajanje. Deo koji reguliše napon kada dođe do nedozvoljenih vrednosti (AVC ili tako nešto) radi odlično jer se naponi dobro postavljaju na naponske nivoe oko 220V tada.

Razmišljao sam o tome i da je baterija "malko" na izdisaju ali zar posle pola godine. Pravilno je formirana i u suštini veoma malo uključivana.

Meni je UPS veoma važan jer se nalazim na jedno 500 metara od termoelektrane i normalan napon mi je negde oko 240 V!

Samo nemoj da se ova tema pretvori u "Mustek je s***e", "Nisi trebao da ga kupuješ" jer sam i ja potpuno svestan da postoje bolji UPS-evi ali isto tako i mnogo skuplji. Nadao sam se da će Mustek bar da radi osnovne funkcije i da bar taj deo može da isprati do kraja.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2006, 18:48   #2
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

imam isti takav.
ali samo mi monitor stoji na njemu(bio je i komp dok nisam stavio jace napajanje pa sad nemoze da pogura).nisam nikad merio izlazni napon.
kako da izmerim.mislim znam da pomocu unimera samo na koje konektore.ima ih 3.koji je 0 akoji je faza?
inace pokusavao sam da instaliram ono djubre od softvera i nikako nisam uspeo da ostvarim komunikaciju izmedju upsa i kompa.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2006, 19:44   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

Podesiš opseg na napon iznad 220V naizmenično (kod mene je recimo za tu svrhu (750V AC) i ubaciš sonde u krajnje ulaze, znači srednju ne diraš jer je uzemljenje. Izmeriš koliki je napon u normalnom radu. Posle toga iščupaš kabal kojim je UPS povezan na električnu mrežu (skroz dole desno gledano otpozadi) i sada kada ti ceo UPS radi na bateriji izmeri opet napon.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2006, 20:34   #4
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

Citat:
holodoc kaže:
Naime, UPS radi dobro kada je priključen na spoljašnji napon ali me je zujanje u napajanju kada struja nestane navelo da proverim izlazni napon iz UPS-a. Na moje zaprepašćenje na izlazu sam izmerio 190V .
Stvar ne mora da bude zabrinjavajuća u pogledu efektivne vrednosti napona - ako napajanje uopšte hoće da radi, sva je verovatnoća da je to OK. Ono što možda treba da te zabrine jeste talasni oblik - možda UPS daje talasni oblik čija je efektivna vrednost 220 volti, ali ne liči baš na sinusoidu (pa se zbog toga i instrument zaglupi).

Ako ikako možeš, pokušaj da zameniš UPS pa da vidiš kako drugi primerak radi. Ili odnesi UPS u radnju/servis pa zamoli da ga uporede sa istim takvim u režimu rada sa napajanjem iz akumulatora. Moguće je da je ipak neispravan, što bi moglo imati uticaja na napajanje - ono je ipak dizajnirano da radi sa sinusnim ulaznim naponom...
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 18:55   #5
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

Eto tek danas stigoh da izmerim...
Znaci dok je ups u mrezi napon na izlazima je 220V(stabilan), dok kad radi na baterije isto je 190V s tim da osciluje(kazaljka na unimeru "igra", +- 3V).
Sad da li je to normalno...u svakom slucaju radi to sto je meni najvaznije(pegla napon), a kao i sto si reko od Musteka ne treba bas previse ocekivati.
poz
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2006, 19:20   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

Znači nije moj primerak samo u pitanju i ovo je normalno za Mustek-a.
Najverovatnije je u pitanju ovo što je VojaM napomenuo jer sam bio svestan da sinusoida nije pravilna ali baš toliko da utiče sa -40V na efektivnu vrednost napona

Izmerio sam kasnije napon i sa analognim (instrument sa kazaljkom) pošto je poznato da digitalci nisu najpogodniji za ovakva merenja i dobio sam nešto malo veći napon 195V. I niko ne može da tvrdi da je ovo normalan napon jer je ovo ogroman stres za napajanje. Doduše ovo se događa samo u situaciji kada UPS radi na bateriji ali i tih par minuta stresa može da zagorča život napajanju.

U svakom slučaju veliko razočarenje i poruka svim ozbiljnim ljudima koji žele ozbiljan UPS da ni ne razmišljaju o Mustek-u. Jeste da ima dobar deo za regulaciju napona ali je očigledno invertor izveden očajno.

I baš me sad interesuje kako izgleda talas na izlazu. Otići ću do tehničke škole da ga proverim na osciloskopu a onda ću da im se n******m majke. Mada sam sam kriv jer stara dobra poslovica kaže "Kupac je uvek u pravu čak i kad greši".

@Shlaymara
Hvala što te nije mrzelo da meriš napone mada sam sada i tebi dodao jednu brigu više.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2006, 19:03   #7
sokratbg
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Poruke: 264
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

evo izmerih napon na mom Mustek-u i razocarah se silno
i ako nisam imao nikakvih problema a cesto mi nestaje struja
reko da proverim napon kad nema struje i dobijem neverovatnih 170v
sokratbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2006, 22:32   #8
Avenger
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 55
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Problem sa izlaznim naponom Mustek-a

Meni je jedan takav pregoreo...
Samo jednog dana nije hteo da se uključi (a nije bio preopterećen, mada treba da ima zaštitu i od toga). Pokušao sam da mu menjam delove za koje sam video da su neispravni (više zabave radi), ali cvrc (mada su u Mustek-u bili pošteni, govorili su mi vrednosti delova koji su izgoreli...)
Posle ove teme, nikako Mustek. Ili APC, ili DIY invertor, pa na akumulator 40Ah...
Avenger je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa Counter-Strike-om!!! Sale2322 Akcione igre 108 28.4.2008 13:48
Problem sa DVD rezacem i MP3 Playerom… Mefisto Kvarovi 3 7.4.2006 12:55
Problem sa koriscenjem bilo kog p2p... Master Neo Internet tehnologije 11 13.1.2006 6:07
Problem sa rezanjem iz Windowsa Jack In The Box Operativni sistemi 1 10.1.2006 20:33
problem sa tv kartom Alexandar Kvarovi 10 5.1.2006 23:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com