Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.10.2013, 15:22   #1
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Sklapanje tihe masine

Postovanje dobri narode!

Taman sam skupio kintu da uzmem nov racunar, i ne lezi vraze... odem do drugara i posle n godina cujem ponovo kako su desktopovi bucni. Od 2006. klackam ovaj laptop(core duo 1.66GHz, i dobro je odsluzio svoje ) i prosto ne mogu da zamislim da onakvu sklopociju stavim u stan. Jeste brza sklopocija, ali se dere kao boing 747 pri poletanju u punom forsazu.

Da li je moguce sklopiti pristojno jak racunar bez bankrota a da bude tih?
Potpuno sam van tokova sa trenutnim stanjem na trzistu consumer hardware-a.


Svrhe u koje ce se racunar koristiti:

- Kucni/privatni racunar
Web browsing sa po 50 otvorenih tabova, fullHD video reprodukcija, transkodovanje klipova za mobilni, outlook 2013 sa 6 email naloga sa cirka ~4.000 mailova,

- Test/learning masina
Testiranje i ucenje operativnih sistema i software-a koji rade pod virtuelnom masinom, verovatno sa 2-3 virt. masine koje radne u isto vreme i formiraju virtuelnu mrezu

- Development
C++/C#/Java/Android, mada IDE-ovi(Visual Studio, Eclipse, NetBeans) idu na virt. masinu, ne pada mi na pamet da mi na host-u krlja milion procesa(serveri i sl.) od samog paljenja racunara i da mi se medjusobno svadjaju

- Light gaming/Flight sim
FSX/P3D sa Carenado dodatnim avionima, X-Plane, Civ5. Gledao sam kako se spaja vise monitora da bude kao jedan virtuelni. Bilo bi lepo da makina moze da radi na 3 FullHD monitora sa nekim medium-high detaljima.



Zahtevi:
CPU - Ono sto meni treba je neki quad core sa I/O MMU virtualizacijom (Intel VT-d ili AMD-Vi) kako mi se ne bi vukao racunar sa virtuelnim masinama. Ne treba da bude ultra-high end. Samo future proof do odredjene mere.

Memorija - Planiram barem 8 GB ram-a(sa namerom da prosirim do 32 u roku od 6 meseci-godinu dana)

GPU - Nesto sto radi sa I/O MMU virtualizacijom i dovoljno da tera par stvari koje se vide na spisku na za gaming, mogucnost teranja 2-3 moniotora odjednom. Nije mi bitno da ja ultra-high end, samo da je best buy koji zadovoljava potrebe, nothing more.

HDD/SDD - Odvojen SSD(brz, ali ne i skup) za Win i aplikacije na host masini, odvojen HDD(sto pouzdaniji, to bolje!) za storage i jos jedan hdd (jeftin) za maltretiranje sa koga ce raditi virtuelne masine. Razmisljam da uzmem 2.5" HDD-ove zbog buke, ne znam da li je i ova generacija tako bucna...?

Kuciste i PSU - Tiho, pouzdano, pristojnog izlgeda da moze da stoji u dnevnoj sobi(znaci da nije Cyber-Mumbo-Jumbo-Alien koje sljasti, jbg. stvar ukusa).

Da li tecno hladnjenje(closed loop, fabricki zatvoreno)) ima realnih beneficija?

I sve ovo da kosta sto manje.
Budzet bez monitora do 600e, mada ako je nesto zaista vredno doplatiti nagovestite, mada ne verujem da mogu mnogo preko budzeta.

Monitor imam trenutno jedan matori LG Flatron, ali sluzi svrsi. Ostale cu otom-potom.
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2013, 21:41   #2
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Zaboravi na ispunjenje svih navedenih zahteva bez četvorocifrene cene...
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 0:11   #3
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Kao što reče Nepotpisani, sa tim budžetom možeš da zaboraviš na neke stvari. Vodeno hlađenje odmah otpada. Što se tiče SSD-a, tu je situacija ili-ili. Ili SSD i integruša, ili dobra grafička bez SSD-a. Dalje što se tiče tišine, stvarno tiho kućište i napajanje će odneti pola budžeta tako da ćeš morati da se zadovoljiš sa više "mainstream" komponentama ili je daleko jeftinije rešenje da kupiš slušalice.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 0:33   #4
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Hmmm, a kombinacija AMD procesora sa integrusom?

Na prim A10, ili nesto slicno? Koliko sam shvatio, on ima dobru integrisanu graficku i 4 jezgra.

Koje su inace najbucnije komponente racunara?
Ima li neka fora da se stave komponente koje ne bi budile iz mrtvih? Na prim HDD za laptop, kuler sa vecim radijatorom i manjim ventilatorom i sl.?

Mislim, vidjao sam i laptop-ove po 700-800 e koji imaju quad + jaku graficku. Zar nije logika da su desktop racunari jeftiniji?

Valja li nesto ovo kuciste:
http://itsvet.com/proizvod/cooler-ma...p_case/54/1628

Ima li nesto slicno da je priguseno?
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 8:14   #5
Ang3los
Novi član
 
Član od: 30.6.2013.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Citat:
Vladimiros kaže: Pregled poruke
Hmmm, a kombinacija AMD procesora sa integrusom?

Na prim A10, ili nesto slicno? Koliko sam shvatio, on ima dobru integrisanu graficku i 4 jezgra.

Koje su inace najbucnije komponente racunara?
Ima li neka fora da se stave komponente koje ne bi budile iz mrtvih? Na prim HDD za laptop, kuler sa vecim radijatorom i manjim ventilatorom i sl.?

Mislim, vidjao sam i laptop-ove po 700-800 e koji imaju quad + jaku graficku. Zar nije logika da su desktop racunari jeftiniji?

Valja li nesto ovo kuciste:
http://itsvet.com/proizvod/cooler-ma...p_case/54/1628

Ima li nesto slicno da je priguseno?
Sto se tice tihih kucista, pogledaj Fractal Design Define seriju, skoro su izasle nove verzije. Ja imam Define XL i iskreno do sada nisam cuo ventilatore. A Define R4 je kuciste koje dobija super ocene po recenzijama, tako da pogledaj sta ti vise odgovara sto se tice velicine samog kucista.
Ang3los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ang3los na korisnoj poruci:
Vladimiros (25.10.2013)
Stara 25.10.2013, 8:21   #6
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Citat:
Vladimiros kaže: Pregled poruke
Mislim, vidjao sam i laptop-ove po 700-800 e koji imaju quad + jaku graficku. Zar nije logika da su desktop racunari jeftiniji?
Grafička na laptopu sigurno nije predviđena da tera Flight sim na 3 full hd monitora i sve ostalo što si napisao
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 10:13   #7
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Grafička na laptopu sigurno nije predviđena da tera Flight sim na 3 full hd monitora i sve ostalo što si napisao


Ajde da kazemo da tera na jednom monitoru, a da ne mora da ima podesavanja na max...

Inace, koliko jaka graficka bi trebala za takvo planinarenje?

Kakva je situacija sa hladjenjem procesora (odnos efikasnost-cena-buka)?

Ajde mi dajte neku kompromisnu konfu... Gaming nije najbitniji.
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 10:39   #8
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Za igranje Flight Simulatora na tri Full HD monitora sa normalnim frame rate neki R9 290X ili Geforce Titan, nije isključeno ni njihova SLI/Crossfire kombinacija.
Što se tiče vodenog hlađenja, pretpostavljam da misliš na AIO vodene kulere. Iz mog iskustva, entry modeli tipa Corsair H55, CM Seidon 120V/120M, TT Water 2.0 Performer (bar to što se vrtelo po našim prodavnicama) se oupšte ne isplate u poređenju sa vazdušnim kulerima ako gledaš cena/performanse.
Ozbiljnije varijante tipa sa 240 radijatorima (Corsair H100/H110, CM Seidon 240M, TT Water 2.0 Extreme) hlade bolje od najboljih vazdušnih kulera, ali ni te razlike nisu dramatične.
Prednosti vodenih hlađenja jesu što mogu stati praktično bilo koje kućište koje ima otvor za vent od 120mm, ne zaklanjaju memorijske module, tako da možeš bez problema koristiti i one koji nisu low profile. I naravno nose rizik od curenja, iako veoma, veoma mali, ali ipak prisutan.
Što se tišine opet tiče, sve ti zavisi od ventova koje staviš na kuler. Računaj da bilo koji ventilator koji ide preko 1300rpm nema šanse da bude tih bilo da je u pitanju vazdušno ili vodeno hlađenje.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 11:43   #9
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Moram da pohvalim temu , jako korisna.

Elem zanima me koju graficku da uzmem do 150 evra ? Nebitno mi je dal je AMD ili Nvidia ( mada sam celog zivota bio uz Nvidia-u), bitno mi je odnos cena/performanse i koliko je bucna ? Ja sam pikirao nesto gtx 650 ti dal valjda gainwardova , rekose mi da su im tihe dosta karte.

Napajanje 600w thermalake ..

CPU i5 750 2.79ghz ..

Radim sa muzikom pa mi dosta znaci da se komp sto manje cuje.
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 11:53   #10
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Ako hoćeš tišinu, bilo koja Asusova grafika sa DirectCU II ili MSI sa TwinFrozr III/IV hlađenjem, eventulano Sapphire sa DualX.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SlobaL na korisnoj poruci:
Vladimiros (25.10.2013)
Stara 25.10.2013, 12:03   #11
Milan1997
Veteran
 
Član od: 22.5.2011.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 497
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 42 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Milan1997
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Naravno ako želiš kućište koje će utišati tvoje komponente, to je prošlogodišnji Cooler Master-ov Silenco 650. Postoje sunđeri koji se lepe na unutrašnje "zidove" kućišta.

http://www.coolermaster.com/product/...encio-650.html
Milan1997 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Milan1997 na korisnoj poruci:
Vladimiros (25.10.2013)
Stara 25.10.2013, 14:05   #12
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Možeš da uzmeš i obično kućite i da ga sam postaviš iznutra i tako smanjiš buku.

Uostalom, na buku se navikneš jako brzo, uštedi pare.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 14:44   #13
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Uostalom, na buku se navikneš jako brzo, uštedi pare.
Gosn. Patak,

Ne navikava se svako na buku, kao sto se ne navikava svako na skembice i pihtije(koje ja inace mnogo volim). Stvar ukusa.
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 15:23   #14
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

ovako, ja imam dosta tih komp, Tower CPU kuler se vrti na oko 1000 obrtaja, hard diskofvi WD green praktično bešumni i napajanje chieftec 500W je isto po meni tiho. Kad podesim u biosu da se kuleri vrte sporije skoro da se ne čuje, praktično bez dodatnih ulaganja osim za CPU kuler 1000 din postižem vrlo zadovoljavajuću tišinu, tako da ti je to najvažnije, da CPU kuler bude tih, hard diskovi i da ne naletiš na neku grafičku koja ne smanjuje broj obrtaja ventilatora kad je neopterećena.
Obično buku najviše oni prave CPU kuler i hard diskovi, tako da čim to eliminišeš buka prestaje
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 15:53   #15
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Znaju i napajanja da se muški čuju, a tu ti onda dođu i ventilatori na kućištu. Ako se stvarno picajzla kao ja, taman kad nešto utišaš, čuješ nešto drugo u kućištu, itd...
Konfiguracija iz mog profila stoji u sobi u kojoj spavam i u mirovanju ili pri lakoj upotrebi je praktično nečujna. Nije se gasila zadnjih nedelju dana, radi dan-noć, uveče se uopšte ne čuje. Ima 2x12 cm FD ventove koju ubacuju vazduh i 2x14cm FD na vrhu koji izbacuju vazduh, sve utišano sa Scythe Kaze Master II fan kontrolerom. SS 520GM jedino počinje da se čuje kad ga opteretim sa PSU testom u OCCT-u. MSI GTX 760 Gaming je praktično nečujan. Seidon 120XL pri lakom opterećenju se opšte ne čuje. Pri punom opterećenju procesora sa svojim Blade Masterima ide preko 1500 rpm kad se dobrano čuje. Preko 2000rpm duvaju kao uragan i isto tako se čuju, ali uskoro stižu 2 Noctua NF-F12 ventilatora, tako da.....
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.10.2013, 16:51   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

kupi neki intel, grafičku koliko možeš da se ispružiš, i sve ostalo što ti treba posle samo zameni stock kuler od procesora ako ti bude glasan neće to ni da liči na poletanje boinga, tako da možemo da pređemo na sklapanje best buy za te pare...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2013, 2:06   #17
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Citat:
Vladimiros kaže: Pregled poruke
Gosn. Patak,

Ne navikava se svako na buku, kao sto se ne navikava svako na skembice i pihtije(koje ja inace mnogo volim). Stvar ukusa.
Nije stvar ukusa kolko je stvar živaca.

Nije svaki desktop bučan, neko već pomenu safirove grafičke, skoro su nečujne, to potvrđujem sa 6870 jer znam iz prve ruke.
Intelovi box kuleri su poprilično tihi, ali i nije neka investicija uzeti neki drugi i tiši. Vodeno hlađenje je potpuno nepotrebno.
Hard diskovi se mogu dosta utišati nauptrb slabijih brzina, ali ispadne mnogo tiše nego što se uspori, tako da je to vrlo odlično rešenje. HDD sentinel radi to.
Napajanja su skoro nečujna već duži niz godina, uglavnom bilo koje sa velikim kulerom nećeš lako čuti.

To je sve što pravi buku u kompjuteru. Kao što sam rekao možeš da postaviš kućište iznutra nečim što će da apsorbuje buku. Dovoljno je da pokriješ strane nekim štofom. Ako ti i pored toga bude smetalo, onda ti je i laoptop preglasan.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2013, 3:47   #18
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Ili da jednostavno skineš svaki ventilator sa kučišta, pošto vjerovatno ništa ne overklokuješ... Za početak, a PC će svakkao preživjeti. Onda neka se javi neko sa tihim napajanjem, i tih cooler i to je to HDD je već nemoguće utišati skroz..
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2013, 3:54   #19
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Ne skroz al na nivo laptopa bez problema.
Moze i uzeti manji ssd i dodatno hard, tako ce biti ultra tiho.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2013, 20:24   #20
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Sklapanje tihe masine

Citat:
SlobaL kaže: Pregled poruke
Ako hoćeš tišinu, bilo koja Asusova grafika sa DirectCU II ili MSI sa TwinFrozr III/IV hlađenjem, eventulano Sapphire sa DualX.

gde imaju da se nadju 650gtx ti MSI sa twin frozenom ?

Samo imaju 660 u Bg-u ...

I btw te twin frozen jel mogu da stanu u klasicno kuciste ? 46cm po duzini i 18cm sirina

Poslednja ispravka: Starface (26.10.2013 u 20:34)
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Virtuelne masine debelizmaj Aplikativni softver 29 4.5.2014 0:19
Upgrade masine za multitasking Vlad Cepesh ŠDK - Osnovne komponente 4 18.11.2012 2:09
igra sklapanje racunara shonee Osnovne komponente 0 30.11.2011 16:05
Neka budzotina masine:) Burnout_kac Šta da kupim? 7 21.11.2009 16:09
Sklapanje Axsusill ŠDK - Osnovne komponente 4 21.9.2008 21:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com