Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču grafičkih kartica

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.9.2013, 1:42   #21
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

MANTLE potpuno zaobilazi DirectX, radi se o modifikovanim OpenGL bibliotekama (a koje bi druge bile) specificno napravljene da iskoriste AMD-ov hardver. Naravno, radi samo na GCN arhitekturi, ali to se i ocekivalo. Ovo omogucava uzasno lako portovanje igara za Linux, koje bi po teoriji trebale momentalno da rade i na Linuxu i na Windows-u.

Ovo otvara ogromne mogucnosti. Naravno najbitnija je ta da vise CPU nece biti taj koji "hrani" gpu podacima. Otvara se nova era PC gaming-a sa ovim i SteamOS-om, a u toj novoj eri Microsoft nema sta da trazi. Ni sa svojim API-ima, ni sa svojim operativnim sistemima, a ni sa svojim kontrolerima...
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Filip89x (26.9.2013), goranmax (29.9.2013), Lich_king2 (26.9.2013), Marko93 (26.9.2013)
Stara 26.9.2013, 10:06   #22
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

JEdna lasta ne cini proljece. Treba sacekati i vidjeti da li ce AMD uspjeti da privuce jos vise developera. Mantle jos uvijek nije spreman u potpunosti sto se vidi iz BF4 primjera koji ce dobiti patch naknadno. Sve u svemu bice ovo zanimljiva borba izmedju AMD-a i nVidie.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 10:26   #23
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

AMD je potvrdio da je Mantle otvoren API i da teoretski nVidia moze da ga koristi i prilagodi svojim potrebama.

Inace ovo omogucava developerima da naprave igru na PC-u i samo je prebace na druge konzole, zato sto one takodje mogu da koriste mantle API. Mislim da ce prelazni period trajati par godina, ali za 5-6 godina mislim da ce sve igre zaobilaziti DirectX i raditi sa mantle-om koji ce tada podrzavati sve platforme.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Lich_king2 (26.9.2013), Marko93 (26.9.2013)
Stara 26.9.2013, 11:23   #24
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

@dragomix: To to, to si odlicno reko tako bi i trebalo da bude..


Samo cu da dodam da bi idealno bilo kad bi se AMD i nVidia udruzili protiv Microsofta i zajedno presli na taj Mantle koji moze da radi i na Windowsu i na Linuxu.. i savrseno..

A sto se Linuxa tice.. Jedini razlog zasto jos danas ne predjem je jednostavno zato sto na Linuxu ne rade svi programi koji mi trebaju..

Takodje, ja cu svakako ove generacije kupovati novu graficku, samo cu jos sacekati da vidim sta ce nVidia da izbaci.
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 11:27   #25
RexGrammer
Starosedelac
 
Član od: 18.7.2012.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1.258
Zahvalnice: 105
Zahvaljeno 238 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
kad bi se AMD i nVidia udruzili
Ne znam da li si video skorasnje reklame doticnih firmi? Baziraju se na omalozavanju i destrukciji hardvera suparnicke firme
RexGrammer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 12:31   #26
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Ne sjedi ni nVidia skrstenih ruku

http://www.tomshardware.com/news/ste...lve,24405.html
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 12:55   #27
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Tipujem da ce Steam Machine biti Intel + nVidia pazite sta sam reko
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 16:45   #28
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Citat:
Marko93 kaže: Pregled poruke
Tipujem da ce Steam Machine biti Intel + nVidia pazite sta sam reko
AMD + nVidia, idi pogledaj temu za SteamOS i sa su procureli developeri.

Intel je trazio novac da bi se nasao u Steam Machines. nVidia im je dala bolju podrsku za OpenGL.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Marko93 (26.9.2013)
Stara 26.9.2013, 18:16   #29
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

'Nasa nova graficka greje se ko vulkan' - ovi iz marketinga zeznu se posteno ponekad
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 18:42   #30
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.397
Zahvalnice: 643
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Вулкан потенцијал :d
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 19:50   #31
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Star Trek reference!
Sta mislite o Mantle API-u (ako je uopste API, nisam siguran)?
Ako bude ovako kako pricaju, sa'ranice konzole kao 1-2, hocu reci, ako omoguce bezbolno portovanje konzola, pritom vrhunsku optimizaciju buducih igara za PC, zar nece biti 10 puta bolje menjati midrange grafike u kompu, od 100-150e, cija ce naredna generacija-dve da oduva grafiku u konzolama po snazi, a pritom bude slicno optimizovana za PC? Konzole vise nemaju kljucnu prednost nad PC-jem, 10x boljom optimizacijom i poteskocama oko portovanja. Sony i Microsoft ce onda bas morati da sklapaju dobre dealove kako bi naterali developere da ne izdaju igre za PC... Naravno ovo pricam cisto iz perspektive da je mantle toliko dobar koliko ga hvale developeri.
Mozda ja ovo pogresno shvatam, ali ove sedmice sam se naslusao zanimiljivih vesti po pitanju gaming industrije nego u poslednjih 5 godina...

EDIT:
Karmak se slaze sa mnom da je ovo stvarno bitna stvar:
http://www.polygon.com/2013/9/26/477...i-carmack-says

Poslednja ispravka: Asmodeus (26.9.2013 u 20:20)
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 20:22   #32
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Polako Asmodeus, malo je verovatno da će konzole da propadnu. Neće one nigde dok se Microsoft i Sony pitaju.

API je Application programming interface, google it.

Xbox na primer koristi nešto slično DirectX-u, a DirectX je skup API-ja. Ako bi se koristio isti API trebalo bi da bude lakše portovanje na različite platforme, ali trebaće vremena dok se nešto tako usvoji od strane developera, ako se uopšte usvoji.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 20:27   #33
karlos
Član
 
Član od: 2.3.2013.
Lokacija: Hamburg
Poruke: 401
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 41 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Sigurno se dosta toga menja...

17.9. - Gabe Newell na Linux Conference-u izjavljuje kako je Linux budućnost gejminga i kako ne želi da njegov Valve više ovisi o Windows-u i Microsoft-u.
23.9. - Valve najavljuje SteamOS, sopstvenu Linux distribuciju za gejming, kao prvi od tri noviteta u sedam dana.
23.9. - NVidia nudi pomoć developerima koji stoje iza open source drajvera za njihove grafičke.
25.9. - Valve najavljuje SteamMachines, sopstvene PC-e stvorene za gejming koji će pokretati SteamOS.
25.9. - I NVidia i AMD najavljuju da će veću pozornost posvetiti svojim drajverima za GNU/Linux distribucije.
25.9. - AMD najavljuje MANTLE, API nižeg nivoa koji će moći bolje da iskoristi grafičke kartice.
27.9. - Valve najavljuje svoj gamepad (pretpostavljam), četri godine nakon što je podnijeo patent za isti.

U 10 dana se PC gejming industrija okrenula naglavačke
karlos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku karlos na korisnoj poruci:
Asmodeus (26.9.2013), doctor (3.10.2013), dragomix (26.9.2013), Filip89x (26.9.2013)
Stara 26.9.2013, 20:34   #34
RexGrammer
Starosedelac
 
Član od: 18.7.2012.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1.258
Zahvalnice: 105
Zahvaljeno 238 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Naravno da Linux nece postati primarna gaming platforma. Ne zato sto to nije bolje vec iz prostog razloga zato sto se ne isplati. Ovako se giganti uhvate u kolce i igraju zajedno, kada bi OS bio free i open-source, ne bi imao ko da drzi monopol. Mislis da game developeri ne mogu da naprave odlicnu igricu za linux? Ne, jednostavno im se ne isplati.
RexGrammer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 20:40   #35
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Citat:
darko31 kaže: Pregled poruke
Polako Asmodeus, malo je verovatno da će konzole da propadnu. Neće one nigde dok se Microsoft i Sony pitaju.

API je Application programming interface, google it.

Xbox na primer koristi nešto slično DirectX-u, a DirectX je skup API-ja. Ako bi se koristio isti API trebalo bi da bude lakše portovanje na različite platforme, ali trebaće vremena dok se nešto tako usvoji od strane developera, ako se uopšte usvoji.
Znam ja sta je API, ali nisam bio siguran da li je Mantle API, ili skup ekstenzija, ili sta vec.
Znam da nece da propadnu, samo kazem da ce im zauzeti odredjeni deo trzista vrlo verovatno, naravno ne onaj deo koji ne obuhvata korisnike koji samo igraju Call of Duty, Madden i Sims-e.
Naravno da treba vremena, ne pricam ja o sutra, vec o periodu tranzicije od 2-3 godine, nisi citao moje postove.
Hocu da kazem da se konacno nesto drasticno menja kad je u pitanju gejming.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 20:47   #36
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Citat:
RexGrammer kaže: Pregled poruke
Naravno da Linux nece postati primarna gaming platforma. Ne zato sto to nije bolje vec iz prostog razloga zato sto se ne isplati. Ovako se giganti uhvate u kolce i igraju zajedno, kada bi OS bio free i open-source, ne bi imao ko da drzi monopol. Mislis da game developeri ne mogu da naprave odlicnu igricu za linux? Ne, jednostavno im se ne isplati.
A ti mislis da to ljudi u Valve-u ne znaju? O tome je newell i pricao. Oni sad imaju bazu od 50 miliona aktivnih korisnika (ne kreiranih accounta, vec aktivnih korisnika) od kojih 6 miliona u svakom trenutku. Videli su da su dovoljno veliki da mogu da naprave promenu i iskoriste Linuks. Ako neko moze da natera razvojne timove da promene misljenje to je Steam, jer oni drze kesu s novcem.
Ovo sto rade je pozitivno u svakom smislu za gejming, jer nudi otvorenu platformu, najbolji servis za digitalnu distribuciju igara i otvorenije trziste.
Vidcemo kako ce se dalje situacija razvijati, sigurno se nista drasticno nece desiti odmah.
U narednih par meseci, ja mislim da cemo prvo videti gomilu Indie developera koji ce portovati svoje stare, razvijati nove igre za Linux, videcemo demonstraciju sile od strane nVidije i ATI-a, koliko su uspeli da optimizuju drajvere za Linuks, prve snimke SteamOS-a po Youtube-u i za pola godine-godinu eventualno najave nekih velikih izdavaca (ovo ce zavisiti od Sony-a i MS-a po mom misljenju) da ce izdavati igre za SteamOS, odnosno Linux.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 20:53   #37
RexGrammer
Starosedelac
 
Član od: 18.7.2012.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1.258
Zahvalnice: 105
Zahvaljeno 238 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Sve sto ti kazes stoji, ali na kraju se svodi na to ko ima vecu kesu s' parama. Gledajuci finansijsko stanje, MS diktira pravila igre.
RexGrammer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 21:01   #38
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Ma ne mora da propadne MS, samo kazem, drago mi je da je situacija pravednija u neku ruku.
Ali odavno nisam video veci dick move od neke kompanije, kako su zavrnuli Microsofta prvenstverno, ali i Sony-a. Verovatno ovi nisu ni razmisljali o tome, da stave u ugovor
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2013, 23:40   #39
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Ljudi, sve to sto najavljuju je divno na papiru, ali kako ce se pokazati u praksi? Konzole nece da odumru zbog ovoga, niti ce PC da bude zamenjen. Sloj ljudi koji igraju igre na konzolama i PC-ju nema isti mentalitet. To je deo jednacine.
Drugi deo jednacine jeste kolko ce developeri da prihvataju ove novitete? Najvise korisceni graficki API i dan danas je DX9 koji je izasao 2004te godine. Skoro pa ce desetogodisnjica. A i ne verujem da ce situacija da se menja drasticno sto se tice svega ovoga u narednih godinu, dve. Treba vremena da ljudi prihvate, narocito tu mislim na programere.
A i sa stanovista developera. Xbox 360 i PS3 su matore platforme, koje su zastarele, a tek ce da zastare sa pojavom Xbox one i PS4. Starija generacija konzola ima multimilionsko trziste, dok ova tek treba da se dokaze i pokaze. Ja bih kao developer stavio primat na ono sto je vec razvijeno, a nove platforme posmatrao i reagaovao sa brzinom usvajanja. Tako se stedi novac.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
player1 (29.9.2013)
Stara 26.9.2013, 23:51   #40
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nesto novo iz AMD-a ..VULKAN

Nije ovo promena trzista, vec promene u PC gamingu. Zasto odmah pocinje rat sa konzolama? Nece ovo unistiti konzole, ali ce PC uzeti mnogo vece parce kolaca, postati platforma za koju neko brine (posto Microsoft boli ****) i verovatno dobijati vecu paznju developera. Nema vise losih portova, nema vise sugavih drivera (nadam se), nema vise klasifikovanja grafickih kartica po tupavom DirectX-u.

Nece ovim naprasno debeli amer iz kalifornije da zavoli PC. Nece naprasno Japanac koji radi 15 sati dnevno naprasno da postane PC NERD. PC ce postati privlacniji mnogima, ali nikako nece unistiti konzole, niti je to cilj. Svaki monopol na bilo kom trzistu je los, kao sto je los monopol koji ima Microsoft nad PC gaming-om i PC trzistem uopste. Zasto bi naprasno odmah jedan monopol zeleli da zamenimo drugim?
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Need for speed XI: Pro Street tomas Simulacije vožnje 1443 1.10.2018 21:30
Grafičke kartice u prenosnim računarima Bryan Fury Prenosni računari 518 2.3.2018 16:10
Napajanje za Radeon HD 5670 series Fika98 Kvarovi 1 8.6.2013 22:22
Radeon HD 5550, Radeon HD 4550, Radeon HD4670 1GB, GeForce GT 220 Purple ŠDK - Grafika 3 19.2.2011 14:30
DX10 Roundup PAIN Vesti 52 12.10.2007 15:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com