Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.6.2009, 14:58   #1
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Wireless ruter, spajanje više računara u LAN, a da svi imaju izlaz na net

E ovako, pokusacu sto bolje da vam objasnim konkretan problem.

Naime, imam wireless konekciju, 2.4ghz antenu koja je nakacena na wireless ruter. Taj isti ruter ima 5 lan slotova, sto znaci da 5 racunara moze da se nakaci na njega i da ima izlaz na net.

Taj ruter delimo komsija i ja, i podesio sam ga na station infrastructure, sto znaci da oba racunara imaju izlaz na net, ali ne vide jedan drugog.

E sad, posto sam uzeo laptop pre neki dan, sada bih hteo da umrezim i njega tu, ali da moj desktop vidi laptop, tj. da budu umrezeni, a ne znam kako to da izvedem a da ne pretvorim ruter u obican lan hub, tj. da wireless ruter i dalje ima izlaz na net, ali da su racunari umrezeni...

U pitanju je wireless ruter Planet 54mbit, model tacan ne znam. On ima sledece modove u kojima moze da radi, pa bih molio objasnjenje svakog jer je mozda bas neki od tih onaj koji meni treba:

1. AP
2. Station Ad-hoc
3. Station infrastructure
4. AP Bridge - point to point
5. AP Bridge - point to multipoint
6. AP Bridge - WDS
7. Universal repeater

Dakle jos jednom. Potrebno mi je da namestim taj ruter da svi racunari imaju izlaz na net, a da se oni medjusobno vide, tj. da napravim lan. Hvala unapred.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 17:12   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Wireless ruter, spajanje vishe rachunara u lan, a da svi imaju izlaz na net.

Podpitanje !

Tebi taj ruter na Wireles vata net pa ga ti i komša delite preko kabla ? ili ti Net ulazi u WAN port na ruter pa ga onda delite Wirelesom ondnosno kroz kabli !
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 17:23   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Wireless ruter, spajanje vishe rachunara u lan, a da svi imaju izlaz na net.

Valjda treba da podesis na Ad-Hoc mrezu, mada nisam siguran

EDIT: Mada bi trebalo da radi sa infrastructure?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 18:04   #4
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Wireless ruter, spajanje vishe rachunara u lan, a da svi imaju izlaz na net.

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Podpitanje !

Tebi taj ruter na Wireles vata net pa ga ti i komša delite preko kabla ? ili ti Net ulazi u WAN port na ruter pa ga onda delite Wirelesom ondnosno kroz kabli !
Uff nista te nisam razumeo Ma ovako, da pojednostavim. Taj wireless ruter sa sve antenom se nalazi na krovu, a mi smo razvukli lan kablove od nasih kompova i mreznih karti, sve do rutera gore i uboli u 2 lan porta. Nadam se da me sad razumes. Odvojen internet imamo. Samo nam je eto, bilo jeftinije kad smo kupovali, da uzmemo jednu antenu i jedan ruter sa vise lan portova, nego da sad uzimamo dve antene i dva rutera...

@ doctor, na infrastructure ne radi, mada sta znam, nisam ni konfigurisao mrezu ni podesio domain i workgroup na njegovom kompu. Vidish, dobra ideja da probam to. Mada koliko sam citao neka objasnjenja na netu, koliko sam skapirao, infrastructure je samo za internet, ali se ne vide medjusobno kompovi...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 18:18   #5
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless ruter, spajanje vishe rachunara u lan, a da svi imaju izlaz na net.

Da nije to Access Point (Planet-ov mozda) jer i moj ima ista podesavanja a verujem da nam je isti "budjavi" provajder.

Znaci ti bi da taj AP odasilje signal a takodje i da prima signal sa neke bazne stanice?
Nece da moze to sto ti 'oces, ja sam pokusao i nisam uspeo. Morao sam da kupim wireless ruter pa onda onaj lan(utp) kabl od krova (sa Access Point-a) da nakacim na Wireless ruter i onda odatle sa dalje saljem internet po kuci (laptop + desktop).
A mozda ja nisam lepo s'vatio sta ti 'oces?
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 18:39   #6
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Wireless ruter, spajanje vishe rachunara u lan, a da svi imaju izlaz na net.

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Da nije to Access Point (Planet-ov mozda) jer i moj ima ista podesavanja a verujem da nam je isti "budjavi" provajder.

Znaci ti bi da taj AP odasilje signal a takodje i da prima signal sa neke bazne stanice?
Nece da moze to sto ti 'oces, ja sam pokusao i nisam uspeo. Morao sam da kupim wireless ruter pa onda onaj lan(utp) kabl od krova (sa Access Point-a) da nakacim na Wireless ruter i onda odatle sa dalje saljem internet po kuci (laptop + desktop).
A mozda ja nisam lepo s'vatio sta ti 'oces?
Bravo dzoni, vidish kako ti odma skapirash Jeste, isti nam je budjavi provajder Vidish isto i ja sve razmishljam ko ti, i sve sam probao isto, al nece, znaci ipak cu i ja morati da uzmem lan kabl i wireless ruter pa da razvlacim po kuci... Daj neku preporuku za wireless ruter i neki link da se malo vise informisem sta i kako...

Btw, kad cemo da im kamenujemo onu radnju na karaburmi?
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2009, 19:01   #7
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless ruter, spajanje vishe rachunara u lan, a da svi imaju izlaz na net.

Prvo da odgovorim za kamenovanje... Ja vec neko vreme planiram to, nabavio sam planove kanalizacije pa cemo da postavljamo bombu ispod kuce, imam dobavljaca za C4. Ako se slazes... :P
Dogovoricemo se o daljem toku "akcije" (private).

Za male pare (30e) imas TPLink WR340G koji sam koristio preko godinu dana i radio je super (ubi ga grom pa sam kupio drugi).
Za malo vece pare (50-60e) imas Linksys WRT54G koji je za klasu bolji sa mnostvom opcija. Ja imam taj, samo sto je GC verzija...
Kod ovog "naseg" nece svi ruteri da rade pa sam morao da trazim koji 'oce a koji nece (izbor je spao na vec navedeni Linksys).

PS: Cestitam "inventaru foruma". :P
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Gledanje online filmova uz prevod na srpskom Parsifal Video/TV softver 23 24.5.2012 15:38
Huawei 520s... otvaranje portova Mickie Komunikacioni uređaji i umrežavanje 22 21.12.2010 20:00
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Wireless ADSL router Freeman88 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 15 12.7.2007 10:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com