Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.4.2007, 0:30   #1
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Mislim da ovaj program zaslužuje temu na ovom forumu.

Bio sam slobodan da testiram Blender 2.43 koji naš Mrmot hvali... Skinuo sam njihovo drugo izdanje blender art magazina i uzeo da testiram program sa njihovim primerima. Konkretno za ovaj test sam uzeo animaciju padanja peraja koji se može naći u prilozima uz njihov magazin.

Test mašinu možete videti u mom profilu da ne zamaram sad sa nepotrebnim detaljima. Priložio sam i sliku da bih dokazao svoje tvrdnje.

Pri animaciji ovog primera naišao sam na par uznemirujućih detalja kojima baš nisam mogao da progledam kroz prste. Prvi minus na koji sam naleteo jeste zahtevnost samog programa pri renderovanju animacije. Ceo komijuter je usporen što je doduše i normalno kad se radi sa ovakvim tipovima programa. Kada sam pokušao da uvećam prozor za renderovanje(strelica 2) dobio sam još jedan neoivičen prozor(strelica 1) koji pritom nije hteo da se uveća pa je ostao tu gde je. Crnu senku koju vidimo(strelica 3)dobio sam pomerajući prozor za renderovanje. Taj efekat nastaje usled nedostatka memorije. Animacija nema neke preterane senke, teksture a opet je potrebno toliko memorije za renderovanje animacije. Još jedna negativna stvar je što pri startovanju programa se otvaraju dva prozora(strelice 4 i 5)jedan dos prozor i u drugom prozoru je sam program u kome radimo. Prilikom renderovanja otvara se poseban prozor(strelica 6) samo za renderovanje. Renderovano je u rezoluciji 640 x 480 (strelica 7). Čitava animacija ima 300 frame-ova(strelica 8) a trajanje rendera je 52 minuta.Po meni katastrofalna greška kod same animacije je propadanje pojedinih peraja kroz samu zemlju što je neoprostivo za primer animacije koja se dobija uz magazin. Po mojoj nekoj proceni ovaj tip animacije bi max uradio za maksimum 5 minuta. Kod renderovanja mi se svidelo to što korisi tehnologiju "square bucket"-a kao što koriste Mental Ray i VRay.

Sam interfejs blendera je pomalo konfuzan za početnike. Meni za odabir opcija u donjem delu programa je pregledan ali prevelik. Zauzima pola radnog prostora što smanjuje prostor za manipulisanje sa objektima. Takodje postoji samo jedan prozor za rad što je nedovoljno za snalaženje u virtualnom 3d prostoru. Uz sam blender nedolaze nikakvi tutoriali i uputstva već samo linkovi ka nekim od njihovih sajtova. Modelovnje nemogu da komentarišem jer nemam iskustva sa tim u blenderu ali naš Mrmot je dokazao šta se može uraditi.

Ovaj opis je zasnovan na mom ličnom iskustvu (kratkom) sa ovim programom. Po mom mišljenju ljudi koji su napravili blender bi morali još da porade na usavršavanju programa. Ogroman plus blender zasližuje zbog toga što je besplatan i što je veličine samo 8 megabajta.



http://www.blender.org/

http://www.blenderart.org/download.html

Poslednja ispravka: DarkNemos (26.4.2007 u 0:46)
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2007, 2:03   #2
Mrmot
Veteran
 
Član od: 14.1.2006.
Lokacija: Amestelredamme
Poruke: 883
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 64 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

heh, ja sam dugo radio u maxu (doduse amaterski), tako da sam se navikao na njegov interfejs koji je ekstra sredjen... tako da me blenderov i dalje buni... Trenutno blender koristim zbog sculpt moda koji me odusevljava

vredi svratiti do blenderovog sajta i pregledati galeriju slika... sta sve ljudi rade u njemu, svaka cast
Mrmot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2007, 22:26   #3
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Ne znam koliko je BLENDER dobar za animaciju ali kada budete u modelovanju dostigli ovaj nivo, javite mi

Inace autor je ovo stavio na forum:
http://forums.cgsociety.org/showthre...f=132&t=485878


Poslednja ispravka: bigbug (2.5.2007 u 11:01)
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2007, 23:01   #4
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Zna li neko gde ima kvalitetnih pocetnickih tutorijala za Blender
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 3:28   #5
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
Zna li neko gde ima kvalitetnih pocetnickih tutorijala za Blender
grrrrrrrrrrrrrrrr
Aman bre ljudi... jeste li vi botovi ili šta?

Pa prvi post ima link u kome imaš sve o blenderu, a prvenstveno gomilu smaračkih pitanja o tome "gde ima kvalitetnih pocetnickih tutorijala za Blender".
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 6:09   #6
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
Zna li neko gde ima kvalitetnih pocetnickih tutorijala za Blender
http://blenderartists.org/forum
http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D
http://membres.lycos.fr/bobois/index_anglais.html
http://blendermodels.katorlegaz.com
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 8:27   #7
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Da li je toliko teško konstatovati Google ?!

Tip za bilo koje traženje informacija o programu:
1) prva ključna reč tačan naziv programa (blender)
2) druga ključna reč pojam koji se traži (tutorial, howto, manual, review)

NAPOMENA: veličina slova u ključnim rečima nije bitna!
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 9:57   #8
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

hehe znam SEO (search engine optimization) sa time se i bavim ali jednostano nije stvar u tome...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 15:32   #9
bigbug
Novi član
 
Član od: 8.12.2006.
Poruke: 23
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
hehe znam SEO (search engine optimization) sa time se i bavim ali jednostano nije stvar u tome...
Jeste internet more informacija ali je i more djubreta, a ko pita ne skita (i ne ceska se po glavi)
bigbug je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 20:39   #10
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Pokusacu da malo bolje prikazem neke stvari vezane blender.

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Prvi minus na koji sam naleteo jeste zahtevnost samog programa pri renderovanju animacije. Ceo komijuter je uspor.... renderovanje animacije.
Ne znam kako to ide u maxu ili mayi u blenderu kada se nesto renderuje program je neupotrebljiv dok se render ne zavrsi i jedina stvar koju mozes da uradis je da pritisnes Esc kako bi prekinuo render.
Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Još jedna negativna stvar je što pri startovanju programa se otvaraju dva prozora(strelice 4 i 5)jedan dos prozor i u drugom prozoru je sam program u kome radimo.
Otvaranje konzole ima svojih razloga: Naime u blenderu imas ugradjen python interpreter, sto znaci da mozes korisiti skripte iz pythona (prgramski jezik ako neko ne zna sta je ) sto svakako ima svojih prednosti.

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Sam interfejs blendera je pomalo konfuzan za početnike. Meni za odabir opcija u donjem delu programa je pregledan ali prevelik. Zauzima pola radnog prostora što smanjuje prostor za manipulisanje sa objektima. Takodje postoji samo jedan prozor za rad što je nedovoljno za snalaženje u virtualnom 3d prostoru. Uz sam blender nedolaze nikakvi tutoriali i uputstva već samo linkovi ka nekim od njihovih sajtova
Meni je interfejs isto bio konfuzan u pocetku, ali kada sam se navikao postao je izuzetno koristan i lak za upotrebu. Sto se tice manjka prostora, na tastaturi se nalazi veliki broj precica koje ako znas, donji panel ti nece biti ni potreban za komforan rad u blenderu. Ne postoji samo jedan prozor, vrlo lako mozes da korisitis precice za promenu pogleda(brojevi desno od strelica) ili da priblizis kursor izmedju 2 panela kako bi se pojavila ovakva strelica <-> i pritnom pritisnes desni klik pa 'split area'. Tutoriali ne dolaze uz njega verovatno kako mu to ne bi utocalo na velicinu, i samim tim odbilo mene koji imam dial-up da ga skinem Salim se, ali je verovatno razlog taj sto u naprednim zemljama svi imaju net pa mogu lako da dodju do tutoriala. Uostalom, pocetnici u maxu, takodje uvek traze linkove ka tutorialima sto me navodi da pomislim da ih ni on nema
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 23:55   #11
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Stevvan kaže: Pregled poruke
Uostalom, pocetnici u maxu, takodje uvek traze linkove ka tutorialima sto me navodi da pomislim da ih ni on nema
Početnici (kao i ja nekada) traže tutoriale na netu zato što hoće nabrzinu da nauče max jer misle da tako može. Evo ja radim već 3 meseca u max-u i tek sam počeo da razvijam svoje sposobnosti modelovanja. Texturisanje, osvetljenje, render i ostalo nisam još ni dotakao.

Uz max doduše dolaze fenomenalni tutoriali koju su odlični za početnike. Stvarno velika pohvala za ljude koji prave max ili se brinu o njemu.

Blender treba da još jede korice da bi prišao max-u al njegov sculpt mode je ono što ga izdvaja inače bi bio samo običan, slabo korišćen program za modelovanje.

btw ja neradim u blenderu i nisam stručnjak za blender. Samo sam pokušao da iznesem svoje prve utiske u susretu sa tim programom.

Daj napiši neki tut za blender kako bi pomogao momcima ovde koji hoće da uče. Pomogni malo i podrži ovu našu malu zajednicu.

Pozdrav
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2007, 7:04   #12
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Ima li lakše? http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D:_Noob_to_Pro
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2007, 20:46   #13
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
DarkNemos kaže: Pregled poruke
Daj napiši neki tut za blender kako bi pomogao momcima ovde koji hoće da uče. Pomogni malo i podrži ovu našu malu zajednicu.
Mozda napisem nesto korisno kad budem imao vremena...
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 1:39   #14
Mrmot
Veteran
 
Član od: 14.1.2006.
Lokacija: Amestelredamme
Poruke: 883
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 64 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

izasho blender 2.44... poboljsani sculpt mode, SSS (yay!), novi modifieri etc
sve u svemu vredi skinuti (8MB )
Mrmot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 8:39   #15
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Mrmot kaže: Pregled poruke
izasho blender 2.44... poboljsani sculpt mode, SSS (yay!), novi modifieri etc
sve u svemu vredi skinuti (8MB )
Lepo, lepo.... Ja se odavno razmišljam da probam da radim u njemu al me sprečava ono snalaženje u 3d prostoru. Ajd ako ti nije teško napiši neki tip za snalaženje ili pošalji neki link.

DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 13:01   #16
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.128
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Stevvan kaže: Pregled poruke
Otvaranje konzole ima svojih razloga: Naime u blenderu imas ugradjen python interpreter, sto znaci da mozes korisiti skripte iz pythona (prgramski jezik ako neko ne zna sta je ) sto svakako ima svojih prednosti.
Ti pricash ko da max nema svoj script jezik (ko sto je python) koji je btw. veoma mocan.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 22:30   #17
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Ne znam da li max ima skripte posto nisam radio u njemu. Ja sam odgovorio na pitanje zasto se pojavljuje konzola u pozadini.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 22:38   #18
DarkNemos
Veteran
 
Član od: 14.3.2007.
Lokacija: Dark Corners of Earth
Poruke: 1.179
Zahvalnice: 191
Zahvaljeno 208 puta na 123 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DarkNemos Slanje poruke preko Skypea korisniku DarkNemos
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Citat:
Stevvan kaže: Pregled poruke
Ne znam da li max ima skripte posto nisam radio u njemu. Ja sam odgovorio na pitanje zasto se pojavljuje konzola u pozadini.
Max ima script jezik koji može dosta da pomogne oko svega. Čak u jednom viewportu možeš da kucaš skripte i da vidiš rezultat u preostala 3. U domenu modelovanja (pre svega game modelovanja) max rullez žestoko. Jedino mu fali sculpt mode al ima i za to paint deformation. A i pluginovi.

Maya ima script jezik koji dosta pomaže i olakšava animaciju i zato se koristi u filmskoj industriji(naravno ne samo zato).

U suštini svaki program je dobar. Štaviše svaki program je odličan. Sve zavisi do onog ko radi u njemu...
DarkNemos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2007, 3:05   #19
Mrmot
Veteran
 
Član od: 14.1.2006.
Lokacija: Amestelredamme
Poruke: 883
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 64 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

maa snalazenje u 3d je jako prosto u blenderu, samo je muka prebaciti se sa 3dsa jer je skr0z drugojacije
srednji klik, tockic i shift uglavnom zavrsavaju posao
Mrmot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2007, 16:21   #20
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Blender (WIP,Tutoriali,Galerija,Iskustva)

Tako je Mrmote reci im U sustini postoji jos tu par trikova misem a to su:
1) Kada pritisnete prvi klik i povucete mis u pravoj liniji mozete pomerati objekat
2) Kada pravite kruzan pokret misem (ja najcesce pravim spiralu) mozete da rotirate objekat
3)Kada pravite ostar ugao mozete da povecate ili smanjite objekat.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Izasao Blender 2.42 AxeZ Grafički softver i radovi 4 9.12.2006 0:42
Izašao Blender 2.41 AxeZ Grafički softver i radovi 15 24.5.2006 22:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com