Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.1.2014, 22:27   #1
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Ulaz u android svet, pitanja početnika...

Kupio sam ultrajeftini Goclever terra 70l tablet - čisto da se upoznao sa tim androidom o kome svi pričaju imam par pitanja i nedoumica:

-Koji je najbolji video plejer za .mp4 i .mkv video veće rezolucije, da ne secka i može da pušti i naše tilove sa našim slovima (mislim pre svega na latinicu)?

-Trenutna verzija OS je Android 4.1, da li mogu da instaliram neki drugi - noviji? Da li je Android 4.4 zahtevniji ili naprotiv optimizovaniji i brži?

-Generalno, da li Android može da se legalno skine sa neta i instalira? Kakva je tu razlika u odnosu na Windows sisteme?

-Na sajtu proizvođača stoji update terra_70_l_130626 ali ne piše šta će biti nadograđeno, da li ću imati android 4.4 Kitket?

-Ubacio sam sd karticu od 8 GB ali ne umem da namestim da se aplikacije sa marketa instaliraju na tu sd karicu a ne na unutrašnju memoriju (koja je već prilično puna)

Hvala
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2014, 22:40   #2
mp3lopov
Starosedelac
 
Član od: 29.6.2009.
Lokacija: RS
Poruke: 1.307
Zahvalnice: 429
Zahvaljeno 378 puta na 288 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

Citat:
-Generalno, da li Android može da se legalno skine sa neta i instalira? Kakva je tu razlika u odnosu na Windows sisteme?
Moze.

Citat:
-Na sajtu proizvođača stoji update terra_70_l_130626 ali ne piše šta će biti nadograđeno, da li ću imati android 4.4 Kitket?
Citat:
-Trenutna verzija OS je Android 4.1, da li mogu da instaliram neki drugi - noviji? Da li je Android 4.4 zahtevniji ili naprotiv optimizovaniji i brži?
Fajl je prilicno veliki pa moguce da je noviji android. Verovatno 4.2. Ne verujem da postoji 4.4 za uredjaj sa 512MB RAM-a. Mozda neki custom rom.

Citat:
-Koji je najbolji video plejer za .mp4 i .mkv video veće rezolucije, da ne secka i može da pušti i naše tilove sa našim slovima (mislim pre svega na latinicu)?
Ne znam bas da li ce moci da tera HD sa 512MB. Verovatno ne.

Citat:
-Ubacio sam sd karticu od 8 GB ali ne umem da namestim da se aplikacije sa marketa instaliraju na tu sd karicu a ne na unutrašnju memoriju (koja je već prilično puna)
Verovatno ne dozvoljava da instaliras na SD karticu. Moj glupi LG takodje ne moze.
mp3lopov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mp3lopov na korisnoj poruci:
alexandarv (6.1.2014)
Stara 5.1.2014, 22:47   #3
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

1. Najbolji je MX player. Podjednako funkcionalan kao i bilo koji sa PCija. Ako ti bude sjeckalo znači da je do tableta a ne do njega. Možeš da napraviš i koliko će jezgara da koristi, da šaltaš sa hardware i software rendera (prvi je bolji jer troši manje baterije ali je potrebna bolja mašina, ako sjecka prebaci se na softwareI)
2. Možeš da instaliraš samo ako odeš u setting pa tamo kod verzije softwera ima update i ako ti piše da imaš novi update samo onda možeš da ga odradiš. U protivnom, osućen si na 4.1 Postoje naravno i razni kuvani romovi za razne uređaje, to ti kao početniku ne bih preporučio, a i nećeš dobiti Bog zna šta.
3. Ne možeš kao windows što instaliraš, ovde je "malo" drugačija filozofija uređaja. To rade samo proizvođači telefona/tableta. Rijetko koji uređaj je postojao da je mogao android da se skine i instalira. Mislim da je to bio HTC HD koji je sa bagljivogm windowsa mogao da pređe na android, ali nisam siguran. Zaboravi. Ne možeš na svom tabletu deinstalirati sistem. Jedino što možeš je da skineš android pa odradiš update, ali samo onaj koji je proizvođač postavio.
4. Ideš u setting, aplications pa tamo nađeš aplikaciju koju si instalirao i pritisneš "move to internal storage". Ako je zasivljena ili neće, postoje aplikaciej tipa "link2SD" ili "data2SD". Ako neće ni to, mora tablet da se rootuje.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
alexandarv (6.1.2014)
Stara 6.1.2014, 0:21   #4
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

Hvala na brzim odgovorima,

dakle, preinstaliranje andoida ide preko rum-ova kao ranije kod telefona sa fabričkim softverom? To teško da ću raditi u skorije vreme.

"1. Najbolji je MX player. Podjednako funkcionalan kao i bilo koji sa PCija. "
probao sam, kada puštim film (konkretno World.War.Z.2013.1080p.BluRay.x264.YIFY.mp4 ) u rezoluciji 1920 x 800 ne secka dok ne pustim titlove, onda poćne da secka? VPlayer radi bez seckanja i sa titlovima ali kada ubrzam film titl počne od početka?! Zato me interesuje da li ima neka treća kvalitetna varijanta?

U settings/apps stoji da mogu da pomerim aplikacije ali mi je to konfuzno pošto različito piše na različitim aplikacijama koje sam ja instalirao, npr za BSplayer stoji move to lokal disk a na igrici traffic racer piše move to tablet??? Na nekim aplikacijama je onemogućeno bilo kakvo pomeranje npr wifi mouse...! Šta ovo znači?

Interesuje me gde se dede interna memorija pošto na sajtu proizvođača piše da ima 4GB MLC NAND?
U settings/storage stoji da je
- internal storage 1 GB (800 već zauzeto aplikacijama)
- lokal disk 1,2 GB (1gb slobodno)
- sd card 7 GB
Zašto pokazuje tri memorije?
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2014, 1:28   #5
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

1. Imaš i VLC Player koji je dobar ali se bojim da si i iz MX Playera ti izvukao maksimum i dobro je što ti sa 512 MB RAM-a radi i tako kako već radi.
2. Zvanična nadogradnja možda max na 4.2 a uz pomoć kuvanog ROM-a možda bude i neki noviji mada sumnjam i to zbog malo memorije kao i zbog toga što GoClever baš i nije poznat po podršci zajednice.
3. Internal storage - za sistem i aplikacije.
Local disk - za smeštaj fajlova na samom uređaju.
SD card - kao što mu samo ime kaže, prostor na memorijskoj kartici koji je promenjiv.

Btw. piše da ima 4 GB memorije ali to je memorija koja delom ide za sistem pa tako slobodnog prostora moraš da imaš manje.

Uz pomoć aplikacije App2SD (ili neke slične) možeš da aplikacije prebaciš na SD karticu.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
alexandarv (6.1.2014)
Stara 6.1.2014, 15:59   #6
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.658
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

I ja koristim MX Player na sličnom (u stvari, još slabijem noname krshware tabletu, sa single core CPUom). Naravno, nema logike da na ekranu rezolucije 800x480 puštaš 1080p filmove - tu su i oni 720p overkill Znači, slobodno skini običan DVDrip (avi, mp4) ili neki od onih malih 720p (oni mp4/mkv od 500-700MB), tada bi sve trebalo da radi odlično. Hm, osim ako hoćeš da preko HDMIja puštaš filmove na TVu...

Što se tiče apdejtovanja Androida... Šta ja znam, ako je dostupan neki apdejt na sajtu proizvođača, apdejtuj, mada, po mom mišljenju, to nema mnogo razloga da se radi. Ne verujem da ćeš dobiti bilo šta.

Da bi instalirao na SD karticu, verovatno ćeš morati da rutuješ tablet.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
alexandarv (6.1.2014)
Stara 6.1.2014, 18:30   #7
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Da bi instalirao na SD karticu, verovatno ćeš morati da rutuješ tablet.
Da li je ovo komplikovano, da li uvek uspeva ili je eksperiment sa neizvesnim ishodom? Ako moze neko da mi preporuci (iz svog iskustva) dobar tutorijal za rutovanje tableta.

Hvala svima na dosadasnjim odgovorima
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2014, 19:39   #8
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.658
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

Ne znam, nisam to nikada radio (ni na tabletu, ni na telefonu). Trebalo bi da obično nije komplikovano, naročito za popularne tablete i jače brendove...
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2014, 20:05   #9
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

U suštini nije komplikovano ali uvek postoji šansa da nešto, iz nekog razloga, krene po zlu i da dođe do neželjenog ishoda, tj. da se telefon brickuje, mada su šanse za tako nešto stvarno vrlo male, naročito ako se drži procedure.

Kad je tutorijal u pitanju, za različite uređaje obično su i različiti postupci tako da moraš naći tutorijal baš za svoj tablet, ako isti postoji...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2014, 17:23   #10
Puritania
Član
 
Član od: 21.11.2012.
Lokacija: Blackwater Park
Poruke: 357
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 60 puta na 44 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Puritania Slanje poruke preko Skypea korisniku Puritania
Određen forumom Re: Ulaz u android svet, pitanja početnika...

Imas na xda tutoriale za rootovanje, ja sam svoj Android rootovao sa Framaroot koji je one step aplikacija za rootovanje. Znači ubaciš na telefon ili tablet klikneš na root i to mu beše to ako se dobro sećam.
Puritania je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pitanja početnika Aleksandar1987 Slobodni softver 925 1.5.2022 9:08
[Ostalo] ANDROID Mini PC S19C Filip89x Opisi, recenzije i testovi 15 6.2.2015 17:13
Svet Informacija RSS - Android cubrovic Programi za mobilne telefone 0 31.1.2012 19:14
[Android] [APP]Android Revolucija-Vodic kroz Android Svet pedja1 Programi za mobilne telefone 2 28.1.2012 19:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com