Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2006, 13:06   #1
Lord_Master
Guest
 
Poruke: n/a
Question Da l' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0?

Dakle,

Razmisljam se dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0...

Sta vi mislite o tome?
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2006, 13:12   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Thumbs up Re: Sta mislite?

O da samo napred ...
promena je uvek dobra stvar, a jos bolja je da uradis dual boot Win i Linux.
Imas oba sistema pa ako zapnes u Linuxu skoknes do nekog foruma (preporucujem www.linuxo.org) i resis problem...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2006, 15:47   #3
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Ja ga ne bih zamenio, nego bih instalirao kao dual boot, ipal linux mora da prevali dobar put da stigne kao potpuna zamena windowsu, a ako ne radis nista profesionalno (osim programiranja) ili gledas filmove slusas muziku onda ga zameni potpuno!!! poz
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2006, 16:20   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Ako očekuješ istu funkcionalnost u njemu kao u Windowsu a početnik si imaćeš sigurno problema.

Ja koristim SUSE 10 od trenutka kada je izašao i dok sam ga doveo u neki kakav-takav red trebalo mi je malo vremena.

Znači, moja ti je preporuka da pored XP-a u nekom vremenskom periodu držiš i SUSE instaliran kako bi mogao da se malo navikneš na njega. Ne bih baš odjednom prelazio na njega.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2006, 21:28   #5
renegade_of_funk
Član
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: 8bitrenegade.com
Poruke: 475
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Određen forumom definitivno instaliraj nesto pored XP-a

Ako nisi do sada koristio linux , bolje da prvo probas neki LIVE CD pa tek onda predji na instalaciju . Samo nemoj da se razocaras, za linux ti treba nekih 5-6 dana da se naviknes a posle ide glatko, bar je tako kod mene bilo mozda ce tebi trebati vise ili manje dana.

svrati na DW i potrazi neke LIVE distribucije
http://distrowatch.com/

a mozes da svratis i na moj omiljeni sajt http://www.ubuntu.org i ubuntu ima live cd samo sto ga oni sad zovu desktop cd
renegade_of_funk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2006, 22:24   #6
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Paaaaa.....
Ako kompjuter koristis za uobicajene desktop poslove i nisi strastven gamer(kao ja )mozes Win komotno da obrises-naravno blago meni uradi ti pravo backup pa ces lako....
Ali,ako se,recimo,bavis profesionalno muzikom ili obradom fotografije,DTP-om ili 3D modelovanjem ili pak video montazom ja ti toplo preporucujem da ostanes(napravis dual-boot)na Win-u,jer dovoljno dobrih programa za ove oblasti jos(zasada)nema-dakle pricam o PROFESIONALNOJ upotrebi....
S druge strane ako se bavis programiranjem ili necim sto je vezano za bilo koju mrezu ili servere-linux je sjajan izbor i za profesionalni rad....
Bolje ti uradi dual-boot-sta ako zakljucis da ti se linux ne svidja i da opet zelis Win?Ako ti se,pak,svidi i zakljucis da je to ono pravo,lako mozes skinuti Win sa masine....
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2006, 2:45   #7
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Напомена: SUSE нема инсталиране власничке кодеке, тако да ћеш морати да их инсталираш да би могао да пушташ мултимедију (музику, филмове..). Детаљније о томе шта треба да преузмеш и инсталираш прочитај у овој теми.

Још мало да те обавестим: На SUSE-у можеш да инсталираш програме из sourcea, међутим, он користи и RPM, тј. Red Hat Package Manager, или RPM Package Manager. Инсталирање тих пакета је слично као у Windowsu, а врши се из YaST-a (YaST је SUSE-ов контролни центар). Доста њих свој програм нуде и у облику RPM-а, али ако то није случај, те пакете можеш потражити на Packman сајту, или на сајту http://rpm.pbone.net/.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2006, 8:34   #8
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Sta bi time postigao? Nebi reako da moras da placas XP, pa onda da ides na "free" OS al' ovako je WinXP puno bolji za desktop.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2006, 11:06   #9
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Citat:
korisnik kaže:
Sta bi time postigao? Nebi reako da moras da placas XP, pa onda da ides na "free" OS al' ovako je WinXP puno bolji za desktop.


Postigao bi par stvari (IMHO):
- naucio bi nesto novo
- koristio bi legalan OS (sto nije mala stvar)
- ukoliko ima specificne potrebe (programiranje, baze podataka, mreze...) puno lakse bi ih zadovoljio na Linuxu
- bio bi sigurniji na internetu
- kad malo "odraste" u Linuxu moze da prilagodi svoj OS onako kako mu odgovara
- imao bi mnogo bolju podrsku (probaj da nazoves Micro$oft kad nesto zapne)
- instalira sistem i dobije gomilu programa (kada se toliko instalira na WinXP znamo kako radi)

i jos mnogo toga....

Ali da se razumemo, Window$ je standard kod nas, i ja ga koristim... ali lepo je imati alternativu...
A da je Linux losa stvar ne bi se toliko koristio - pitanje je samo koliko si spreman da ulozis u njega, a visestruki povratak ulozenog je garantovan...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2006, 22:02   #10
Lord_Master
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Hvala vam svima na ovim po mene vrlo korisnim postovima

Odlucio sam da instaliram SUSE. Imam sada trenutno na kompu Ubuntu ali nisam bas nesto odusevljen njim . Nadam se da je SUSe bolji?

nego, jel se ovo za dva sistema radi ono normalno kao sto sam instalirao i Ubuntu ili je nesto drugacije?
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2006, 22:37   #11
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Citat:
Lord_Master kaže:
Imam sada trenutno na kompu Ubuntu ali nisam bas nesto odusevljen njim
Smeju li se znati razlozi za izostanak odusevljenja?
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2006, 23:57   #12
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Citat:
Lord_Master kaže:
nego, jel se ovo za dva sistema radi ono normalno kao sto sam instalirao i Ubuntu ili je nesto drugacije?
Sve je isto,pošto imaš već Ubuntu i barem 2 particije(root i swap),onda samo treba da prilikom instalacije u Yastu odabereš ove 2 particije za Suse.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2006, 7:55   #13
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Da l' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0?

Cestitam na izboru!
Instalacija Suseta je skroz opustena, samo prati instrukcije instalera.
Suse bi trebalo da skonta Win particije i automatski podesi GRUB i mount point-e .
Ne znam zasto ti se Ubuntu nije svideo (gnome? - ako je to imas Kubuntu), koji je trenutno vodeca distribucija...
Inace, potpuno je nebitno koji distro koristis... Koristi onaj koji ti najvise odgovara! To naravno podrazumeva instalaciju vise razlicitih dok se ne nadje pravi...

Tona dokumentacije: http://www.tldp.org
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2006, 9:26   #14
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

Citat:
GoranSTX kaže:


- imao bi mnogo bolju podrsku (probaj da nazoves Micro$oft kad nesto zapne)
Do sada kada sam njih zvao uvek sam dobio hotfix, ako je bio neki bug, naravno to nas kosta nekoliko hiljada USD godisnje Naravno trebalo je proci par telefonskih debila do postizanja cilja ali ...

Inace imas i na MS dobar knowledgebase http://support.microsoft.com , te prekrasan troubleshoot site http://www.eventid.net

Sad dal imaju dobar support za programere, to sumnjam bez velikih pretplata
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2006, 20:26   #15
Lord_Master
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

@brainZ

1. Za SUSE sam cuo da je dosta lepsi, i po malo laksi
2. Ubuntu je OK, ali sam imao sa njim problema oko podesevanja neta (tj. nisam ga ni podesio)
3. Uz SUSE koji mi salje jedan lik dobijam brdo programa, drajvera i sl. koje sam za Ubuntu mogao skinuti samo preko neta... Ali kao sto rekoh net nisam podesio + imam dial-up ... Jel dosta razloga?
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2006, 23:58   #16
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0 - Sta mislite?

1. Lepsi? Kako to mislis, dobija se plisani meda uz njega? Pa okruzenja su ista - KDE, Gnome - sa neta ces skinuti teme i ikonice koje ce raditi i na Ubuntuu i na Suseu...
2. Taj problem se ne resava promenom distribucije...
3. Neka ti neko sa neta skine Ubuntu DVD. Inace, razloga za instalaciju Suse nikada nema dovoljno
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2006, 1:01   #17
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Da l' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0?

I ja se slazem sa BrainZ-om.....
U principu Ubuntu/Kubuntu je generalno mnogo bolji nego SuSE-kao pravo su brzi,a kao drugo imaju apt i synaptic-milina...
Ja sam instalirao Kubuntu 6.06 i mogu reci da sam odusevljen-sve radi kao podmazano-jedino je Adept(package manager pri KDE-u)znao da kilavi,ali nista strasno...
A i to moze da se sredi ako se instalira update koji je dostupan ili Synaptic-oko 5MB....
Sto se tice multimedije treba skinuti kodeke i player-e a sve to skupa ne zauzima vise od 20-ak MB sto nije toliki problem ni za dial-up
Isto to bi morao da uradis i za SuSE
Ali ako ti se SuSE svidja,o well....
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2006, 1:49   #18
attitude
GNU
 
Avatar korisnika attitude
 
Član od: 12.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Da l' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0?

Bas sam testirao SuSE i Ubuntu uporedo i SuSE je daleko iza Ubuntua po performansama. E sad, ukoliko Yast korisniku pruza udobnost i sigurnost, SuSE je dobar izbor. Za sve ostale situacije, Ubuntu je bolja varijanta. Rekonstrukcija package managementa je kod SuSE-a povecala vec postojecu sporost instalacije i updatea, dok APT i na Ubuntuu pokazuje zasto je najbolji. Jos sada Dapper ima graficki instaler...
GNOME 2.14 je neuporedivo brzi od 2.12, dok je Ubuntu zajedno sa Debianom radio na sto boljoj optimizaciji... KDE je pak u ovom izdanju SuSEa malo zapostavljen, dok je Kubuntu Dapper ubica. Da ne duzim, ubuntu je po menu bolji izbor
No, bilo koji od pomenute dvojice je bolji izbor od XP-a
attitude je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2006, 4:14   #19
K'R' HooD
Veteran
 
Član od: 30.5.2006.
Lokacija: Wien
Poruke: 603
Zahvalnice: 90
Zahvaljeno 70 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Da l' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0?

Citat:
Razmisljam se dal' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0...
Ako mislis u potpunosti, zaboravi Preporuka Win XP i SuSe
K'R' HooD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2006, 10:40   #20
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Da l' da moj dosadasnji Win XP zamenim sa Suse 10.0?

Ovo je fuckin' unbelievable... Umesto da ohrabrite decka da ostavi windows, pa ako treba i slepo i bez pripreme uleti u avanturu instaliranja i koriscenja iskljucivo Linuxa, vi kao neke babe dajete savete da to ne radi, preporucujete dual boot... Onaj ko razmislja o napustanju windowsa mora da ima dobre razloge za to, a vas kao da placaju da ***** o tome kako "linux ipak nije isto sto i windows, ne rade svi programi..." i tako neke fud/lame pricice...

Poslednja ispravka: brainZ (1.7.2006 u 12:27)
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SUSE 10 i WinXP, tim redom... Damiao Slobodni softver 9 12.6.2006 15:50
Život sa kompjuterašem Marko_L Cvet kompjutera 86 20.2.2006 1:43
Linux SuSe 10.0 Master Neo Slobodni softver 6 30.12.2005 21:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com