Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.5.2010, 13:21   #1
darth tab
Član
 
Član od: 8.12.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Win 7 64 freeze problem

Pozdrav svima,

Imam problem sa zamrzavanjem win 7 i pokusacu da opisem detaljno sta se desava i sta sam ja dosad pokusavao da uradim povodom problema. Unapred se izvinjavam zbog duzine teksta koji cu napisati .

Konfiguracija:
Procesor: i5-750 Core, 2.66GHz
MaticnePloce: GigaByte GA-P55A-UD3
Memorije: 2x2GB DDR3 Geil Black Dragon (1333 mislim)
Graficke: PowerColor ATI 5850, 1GB DDR5
DVD: DVD+-RW Samsung SH-S223B/BEBE
Kucista: NZXT Xigmatek Asgard
Napajanja: Chieftec CFT-600-14CS, 600W
HDD: 640GB WD 6401AALS Black, 32 MB Cache, 7200 RPM

Kupljeno pred kraj 2009. Performance index (ili kako se vec zove) u win 7 je 5.6 i to je zato sto uzima najnizu vrednost koja potice naravno od HDD-a. Za sve ostalo je ocena 7.3 ili vise (max je 7.9).

Opis problema:
Na masini je instaliran win7 64bit ultimate i aktiviran. Instalirane su poslednje verzije drajvera. Od samog pocetka imam problem da mi se masina ponekad zamrzne i onda moram da je resetujem na dugme posto ne daje nikakav response. Interesantno je to u kojim slucajevima se desava ovaj problem: recimo da samo ukljucim komp i odem da skuvam kafu/istusiram se/stagod sto traje 10ak minuta ... dok se vratim do kompa vec je u zamrznutom stanju. Problem se takodje javlja kada pustim neki online video u full screen, tada se skoro obavezno zapuca posle nekoliko minuta ako ne i pre. Desavalo se i kad radi samo winamp ili kad surfujem netom.

A onda dodje sledece: instaliram Call of Duty Modern Warfare 1 & 2, Mass Effect 1 & 2, Half Life 2 i jos nekoliko igrica. CoD igre sam prelazio sigurno po jedno 4 puta svaku i nijednom mi se racunar nije slesio dok sam to igrao (isto ovo vazi i za ostale novije igre koje sam instalirao a znao sam da se igram po ceo dan i da ne bude nikakvog problema). Sve je inace terano na high podesavanjima.

Ako ovo nije cudno ne znam sta je posto manje vise ispada da radi normalno tek kad je pod nekim vecim opterecenjem.

Ja sam probao sledece:
Pre nekih 10ak dana sam instalirao ponovo win7 64 bit samo sa drugog diska/kopije. Problem se nastavio.

Probao sam da sklanjam sve i svasta od aplikacija koje redovno koristim ali bez rezultata.

Neka od resenja koja su pomogla drugim ljudima koliko sam skontao guglajuci a koja nisu pomogla meni:
- Iskljucio SuperFetch servis
- Podesio power options na best performance.
- Iskljucio Aero

Posle niza neuspeha poceo sam ponovo da guglam kada sam reinstalirao sistem i nasao nesto sto mi je pomoglo da sistem nateram da se stabilnije ponasa, ali nisam uspeo da ga "izlecim" od zamrzavanja jos uvek.

Kao rezultat guglanja poiskljucivao sam neke stvari u biosu i posle ovoga se stabilnije ponasa (skuca se "samo" par puta dnevno). Iskljucio sam sledece:
- Turbo mod: sa ovim ukljucenim procesor je radio na 2.8x GHz, a kad sam iskljucio pao je na 2.7x GHz. Ovde mi je bilo cudno sto nece da spadne na 2.66 posto je mnozilac bio 20 a BUS 133 pa sam rucno uneo 133 namesto onih 133 koji su mi bili prikazani (znam zvuci jako cudno) i procesor se vratio na 2.66 GHz.
- C1 stepping
- C3/C6/C7 (mislim da je tako pisalo)
- Virtualization Technology
- i za kraj bilo sta sto sam nasao da je na nekim "extra" podesavanjima sam smanjio na normal/standard

U prevodu ... ne znam vise sta da radim. Ako neko ima ideju o cemu se ovde radim molim da mi pomogne.

Edit: neki plan mi je bio da vidim i hoce li se sve ovo desavati i pod XP-om pa ako i tada ne radi da saljem komp na reklamaciju. Ne pitajte sto nisam jos to probao/reklamirao ... lenjost i manjak volje za odlazak do Beograda.

Poslednja ispravka: darth tab (18.5.2010 u 13:30)
darth tab je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2010, 18:48   #2
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Win 7 64 freeze problem

Odmah da ti kazem da mozes slobodno da vratis sve kako je bilo u biosu jer to sigurno nije problem.

Mene je konkretno mucio identican problem oko nove godine s tim sto imam Amd DDR3 makinu (vidi u profilu jer me mrzi da kucam ).

Ne moram ni da ponavljam kakvi su to problemi sa kompom bili posto su bili isti kao kod tebe s tim sto sam ja imao cak i BSOD-ove na kojima se zamrzavao.

Ono sto me je iskustvo naucilo je da ovaj problem moze da bude :

1. Hardverske prirode (da zeza jedna memorija) sto kod mene nije bio slucaj.

Mozes da proveris kako se komp ponasa samo sa jednom memorijom ubodenom. Na taj nacin proveri obe.

2. Preniske voltaze koje ploca daje. Konkretno je kod mene ploca davala vrlo niske voltaze za stavke NB volt control (to je voltaza severnog mosta preko koga je povezana memorija) i CPU NB VID volt control (to je verovatno voltaza magistrale preko koje je povezan procesor i severni most).

Sve dok nisam vrlo malo povecao voltaze na gornje dve stavke nista mi nije pomagalo (cak i povecanje voltaze memorije i cackanje po latencijama). Ja sam npr. morao da povecam NB volt control za 0.1V tako da sada iznosi 1.2V a CPU NB Vid volt control za 0.2V tako da sada iznosi 1.3V (zbog brzine ddr3 memorije od 1600 a npr. za brzinu od ddr3 1333 ova voltaza treba da bude manja).

Moze se reci da je moj postupak bio deo procedure koja se primenjuje prilikom overkloka procesora i memorije.

Tu negde od 15.januara makina mi je stabilna kao planina.

Ako postupak pod 1 pokaze da se zamrzavanje desava na obe memorije posebno onda razmisli o postupku pod 2 s tim sto ti skrecem paznju da je kod Intela stvar najverovatnije sasvim drugacija jer neznam da li tvoja ploca ima severni i juzni most i preko koga ide memorija ili je sve zbiveno u jedan chipset i koliko voltaze mu je potrebno.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivanza na korisnoj poruci:
darth tab (19.5.2010)
Stara 19.5.2010, 10:11   #3
darth tab
Član
 
Član od: 8.12.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Win 7 64 freeze problem

ivanza hvala ti na odgovoru. Probacu prvo ovo sa memorijom, mada testirao sam je sa onim memory testom iz w7 i ok je kao.

Sve nesto kontam da je ovo drugo sto si naveo problem. Da li je moguce da u pitanju budu losa default ili optimized podesavanja biosa i da to moze da se resi updateom biosa? Jesi radio nekad tako nesto?

Citat:
Odmah da ti kazem da mozes slobodno da vratis sve kako je bilo u biosu jer to sigurno nije problem.
Ali kako onda objasniti mnogo stabilniji rad racunara otkad sam ovo uradio? Racunar je poceo da radi tek tada stabilnije a ne kad sam uspeo procesor da "nagovorim" da se spusti na svojih 2.66 GHz. Pretpostavaljam da su za veca opterecenja potrebni veci naponi i da je ovo imalo uticaja. Meni to ima nekog smisla al to su sve neke pretpostavke sa moje strane bez nekog predznanja

Citat:
Ne moram ni da ponavljam kakvi su to problemi sa kompom bili posto su bili isti kao kod tebe s tim sto sam ja imao cak i BSOD-ove na kojima se zamrzavao.
Ja sam BSOD imao samo jednom, ali mi se zato desilo 2 puta za ovih pola godine da "pukne (ne znam kako bolje da se izrazim)" bios pri startovanju racunara i da se onda sam recover-uje iz kopije .... mislim da mi ploca ima 2 biosa tj dual bios.

Citat:
Tu negde od 15.januara makina mi je stabilna kao planina.


Citat:
Ako postupak pod 1 pokaze da se zamrzavanje desava na obe memorije posebno onda razmisli o postupku pod 2 s tim sto ti skrecem paznju da je kod Intela stvar najverovatnije sasvim drugacija jer neznam da li tvoja ploca ima severni i juzni most i preko koga ide memorija ili je sve zbiveno u jedan chipset i koliko voltaze mu je potrebno.
Da li neko zna kako bi voltaze trebalo da stoje za moju plocu GigaByte GA-P55A-UD3 (ploca je inace za low voltage memorije ukoliko se ja dobro secam)? Google-fu mi nesto ne ide danas a i na poslu sam. Kad se vratim kuci postovacu sadasnje vrednosti voltaza.

Poslednja ispravka: darth tab (19.5.2010 u 10:56)
darth tab je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2010, 16:10   #4
BigBadVuk
Veteran
 
Član od: 4.1.2006.
Lokacija: Malinovka
Poruke: 1.036
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 113 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Win 7 64 freeze problem

Skeniraj i HD,moze da se desi da imas i neki los sektor negde i da masina kada naidje na njega zabode,za ovaj zakuc je posebno karakteristicno da ne izbacuje BSOD skoro nikada...
To bi recimo moglo da objasni da ti neke stvari rade bez problema a neke ne.
BigBadVuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2010, 22:36   #5
darth tab
Član
 
Član od: 8.12.2009.
Poruke: 73
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Win 7 64 freeze problem

@BigBadVuk:

Uradio sam to sa HDD Tune pro i HDD nema bad sectore.

Nego elem ... uspeo sam prekjuce da resim problem. Hteo sam da testiram memorije jednu po jednu i kada sam izvadio prvu problem je i dalje bio tu. Taman kad sam hteo drugu da probam skontao sam na nalepnici od one izvadjene da pise 1.6V. Pogledao sam u biosu sta ima i tamo je voltaza bila 1.5 volti. Povecao sam na 1.6 i po uzoru na ovaj thread postavio QPI/Vtt = 1.21V i masina je stabilna vec drugi dan.

Eto, nadam se da ce nekom muceniku sa istom plocom ovo pomoci
darth tab je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa adapterom i baterijom DELL Ispiron 1300 maximusbrut Kvarovi 0 12.11.2009 11:15
Problem sa Adobe Flash performansama na Windows Vista x64 Home Premium OS-u VladimirBalt Kvarovi 0 23.8.2009 0:29
Gigabyte NX96T 9600GT, čudan problem De_Italiano Grafika 7 19.7.2009 19:31
Veliki problem sa RAM memorijom leka Kvarovi 10 27.7.2006 10:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com