Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.7.2008, 12:56   #1
blentavi
Novi član
 
Član od: 15.7.2008.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Reprogramiranje postojećeg programa

imam jedan mali problem sa jednim softverom koji je namenjen za upotrebu u jednom uredjaju a ja zelim da ga koristim u nekom sasvim drugom uredjaju....radi se o mikrokontroleru PIC 12F629 za koji ja imam program i koji ima ulogu da ukljucuje i iskljucuje rele ili neki tranzistor....pa mi se javlja problem kod programa koji je upisan u taj pic, odgovaralo bi mi kada bi neko umeo da ga preradi i da to paljenje ralea odnosno u mom slucaju trazistora ne bude konstantno vec impulsivno ali da impuls bude toliko kratak odnosno dugacak da ne gubim na intezitetu svetla...da pojasnim zelim da napravim uredjaj koji ce da pali i gasi svetlo u sobi preko tastera i daljinskog upravljaca...memorisemo jedno dugme na daljinskom i preko njega gasimo i palimo svetlo u sobi ili protiskom na taster...e sad javlja mi se problem sto ja napravim taj uradjaj i on se montira umesto prekidaca za svetlo i tu nastaje problem posto nemam nulu u tom prekidacu osim one koja dolazi preko sijalice, pa mi ovaj postojeci softver u PICu pravi problem kad treba da ga napajam...uspem da ga upalim preko daljinskog ali ne i da ga ugasim ponestane mi srtuje...najbolje resenje za to je impulsivno napajanje tranzistora od strane PICa....ako me neko razume neka se javi da mu detaljnije pojasnim sve pa da probamo da resimo ovaj problem....pozzz
znaci meni je potrebna prerada pograma da ne napaja gejt tranzistora konstantno kao sto radi vec impulsivno.....

Poslednja ispravka: blentavi (18.7.2008 u 13:04)
blentavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2008, 17:16   #2
KarloBasic
Član
 
Član od: 16.10.2007.
Lokacija: NS,SO
Poruke: 80
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 38 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Program se veoma lako moze prepraviti, pod uslovom da imas izvorni kod programa (najverovatnije u C-u ili u asembleru).
Ako imas kod postavi ga ovde, pa da probamo da ga prepravimo.
KarloBasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2008, 17:21   #3
blentavi
Novi član
 
Član od: 15.7.2008.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

imam program u hex formatu.....jel to znaci nesto?
blentavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2008, 13:37   #4
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Question Re: reprogramiranje postojeceg programa

Ček... Hex format? Ubeđen sam da to nije source kod. Da nije to ono .exe->Open With...->Hex Editor (ili sl.)?? Ako nemaš izvorni kod prepravka je gotovo nemoguća. Imaš li možda neke fajlova tipa .c, .cpp, .pas ili neke slične?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2008, 2:41   #5
corcrash
Član
 
Član od: 1.11.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Nisam neki strucnjak ali koliko ja znam fajl koji ti imas trebao bi da bude u .bin formatu, ili hex dump tog fajla. Nije nemoguce ali je tesko uraditi nesto sa time.
corcrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2008, 11:07   #6
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Arrow Re: reprogramiranje postojeceg programa

Ako je program pisan u ASM-u,.exe fajl lako se može dekompajlirati i prepraviti. Ali ako je u nekom drugom jeziku tipa C-a, C++ ili u nekom drugom, teško ćeš iz .exe-ta izvući source kod. Jedino taj Hex format (.bin) ti može pomoći, ali nemam pojma kako...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2008, 17:38   #7
corcrash
Član
 
Član od: 1.11.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Smile Re: reprogramiranje postojeceg programa

Najbojle bi bilo ako mozes da postavis sve sto imas pa da vidmo dali ima resenja.
corcrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2008, 15:21   #8
allokin
Veteran
 
Član od: 17.1.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 636
Zahvalnice: 481
Zahvaljeno 128 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Citat:
Geomaster kaže:
Ako je program pisan u ASM-u,.exe fajl lako se može dekompajlirati i prepraviti. Ali ako je u nekom drugom jeziku tipa C-a, C++ ili u nekom drugom, teško ćeš iz .exe-ta izvući source kod. Jedino taj Hex format (.bin) ti može pomoći, ali nemam pojma kako...
to nije tacno, asm i C je teze dekompilirati nego ostale jezike.
allokin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 19:27   #9
corcrash
Član
 
Član od: 1.11.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Smile Re: reprogramiranje postojeceg programa

Jup. That's right! C++, C, VB6... sve to kad dekompajliras dobijas ASM kod. Dok kad dekompajliras ASM dobijas ASM odnosno source code tog programa. A ima i trik sa winodwsovim debug-om, za pretvaranje hex-a u ASM.
corcrash je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2008, 20:01   #10
allokin
Veteran
 
Član od: 17.1.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 636
Zahvalnice: 481
Zahvaljeno 128 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Ali kada dekompiliras PE (portable executable) programe onda dekompilirani kod nema mnogo smisla zato sto je kompilirani kod napravljen na poseban nacin.
allokin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2008, 9:39   #11
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Exclamation Re: reprogramiranje postojeceg programa

Nisam uopšte stručnjak ali nekako deluje nelogično da se ASM kod, koji već može da se pošalje procesoru na izvršavanje, pri kompajliranju menja tj. dodatno zaštićuje. Da nije to neka obfuskacija ili sl.?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.8.2008, 18:43   #12
allokin
Veteran
 
Član od: 17.1.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 636
Zahvalnice: 481
Zahvaljeno 128 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Evo pise u wikipediji:

Citat:
wiki kaže:
The term "portable" refers to the format's versatility in numerous environments of operating system software architecture. The PE format is basically a data structure that encapsulates the information necessary for the Windows OS loader to manage the wrapped executable code. This includes dynamic library references for linking, API export and import tables, resource management data and thread-local storage (TLS) data.
..ali to nema veze sa ovim sto znaci da mozda i moze da se deassemblira a da kod bude cist.

Poslednja ispravka: allokin (1.8.2008 u 18:53)
allokin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 13:29   #13
blentavi
Novi član
 
Član od: 15.7.2008.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

evo ovde mozete preuzeti program u hex formatu....pa ako neko nesto moze da uradi po pitanju impulsivnog napajanja tranzistora nek se javi....IRON-OFF.zip a evo i asemblerskog pogleda program.txt

Poslednja ispravka: blentavi (3.8.2008 u 13:38)
blentavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2008, 13:50   #14
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Kada se kompajlira, program se pretvara u masinski kod, tj instrukcije koje komp razume. Kada se pretvara u masinski kod za odredjeni operativni sistem, onda se nalazi u nekom formatu (mada i ne mora, zavisi od OS-a) tipa elf, exe, i td. U njega kompajler nakaci stvari koje su potrebne da bi se on kotrljao u nekom OS-u (ili bez OS-a). Taj fajl se onda zove 'executable' zato sto ga je moguce pokrenuti.

HEX fajl od mikrokontrolera sadrzi niz instrukcija koje on treba da izvrsi. Apsolutno sve, tok programa, promenljive, i njihove definicije nalaze se u hex fajlu. Stvar je u tome sto kompajler (npr za C) ili asembler HEX fajl prave posebno za odredjeni procesor (mada je ovaj HEX fajl samo predstava onoga sto ce biti u memoriji mikrokontrolera, ali to je posao programatora). Ukoliko ta dva mikrokontrolera imaju iste instrukcije, velika je verovatnoca da ce taj program raditi.

@alokin1995 :
Odakle ti to?
program u C-u je nemoguce kompajlirati i onda ponovo vratiti u C (osim ako ne koristis debug fajl, koji pomaze za debug-ovanje) zato sto se sve informacije koje sluze samo kao zastita programeru (npr pravo pristupa nekoj promenljivoj) potpuno gube. Tvoje strukture su posle kompajliranja najobicniji niz bajtova, u vecini slucajeva dodatno zaokruzen radi brzeg manipulisanja podacima... Kako ces sve to da vratis u C? Da ne pitam kako ces znati imena funkcija, promenljivih...
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 16:11   #15
allokin
Veteran
 
Član od: 17.1.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 636
Zahvalnice: 481
Zahvaljeno 128 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Citat:
fingerprint kaže: Pregled poruke
Odakle ti to?
program u C-u je nemoguce kompajlirati i onda ponovo vratiti u C (osim ako ne koristis debug fajl, koji pomaze za debug-ovanje) zato sto se sve informacije koje sluze samo kao zastita programeru (npr pravo pristupa nekoj promenljivoj) potpuno gube. Tvoje strukture su posle kompajliranja najobicniji niz bajtova, u vecini slucajeva dodatno zaokruzen radi brzeg manipulisanja podacima... Kako ces sve to da vratis u C? Da ne pitam kako ces znati imena funkcija, promenljivih...
Rekao sam deassemblira, ne dekompiluje i mislio sam na asm kod, a ne C kod.
allokin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2008, 16:41   #16
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Citat:
alokin1995 kaže: Pregled poruke
to nije tacno, asm i C je teze dekompilirati nego ostale jezike.
Ne, rekao si dekompilirati
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2008, 19:56   #17
dzeno
Novi član
 
Član od: 12.6.2008.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Skini sebi PonyProg 2000 Učitaj memoriju sa PIC mikrokontrolera i dobićeš HEX file postavi ga ovdje pa nek ga neki programer koji se razumije malo pročačka i promijeni!
dzeno je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2008, 20:04   #18
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Citat:
dzeno kaže: Pregled poruke
Skini sebi PonyProg 2000 Učitaj memoriju sa PIC mikrokontrolera i dobićeš HEX file postavi ga ovdje pa nek ga neki programer koji se razumije malo pročačka i promijeni!
Tesko da ce neko kopati po hex fajlu, prevodeci brojeve u instrukcije... Neki dekompajler probaj da nadjes, za taj mikrokontroler.
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2008, 12:24   #19
dzeno
Novi član
 
Član od: 12.6.2008.
Poruke: 7
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

Ima program HEX Editor a ja sam preko njega ispravljo brojeve igrača u PES 2008 ovo ne bi znao uradit al eto neka proba onaj kome treba
dzeno je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2008, 21:50   #20
blentavi
Novi član
 
Član od: 15.7.2008.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: reprogramiranje postojeceg programa

vec sam stavio hex fajl tog programa sad samo treba neko da se razume pa da to malo prepravi....samo toliko
blentavi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zabrana svih programa bobang Aplikativni softver 1 10.9.2008 12:22
Deinstalacija programa - problem Marti Misterija Aplikativni softver 5 15.5.2008 17:18
Koji program za nadgledanje instalacije drugih programa? ZoNi Aplikativni softver 10 30.12.2007 6:53
VB Zastita programa od kopiranja rgdrajko Programiranje 1 23.9.2007 12:53
Kako postici anonimnost kod koriscenja P2P programa The Finest Serbian Since '82 Internet tehnologije 31 7.8.2007 1:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com