Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.10.2006, 2:05   #1
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Dual Boot

Uskoro kupujem nov hard i hteo bih na njemu da držim dva XP-a. Jedan skroz "go" (pogašeno sve što nije neophodno) za igranje igara a jedan full opremljen (NOD i ostalo rezidentno u memoriji) za net. Na C: bih instalirao "full" Win a na drugu particiju drugi. Drugi Win bih hteo da strpam pod nekim drugim slovom (H ili I npr) da bi mi D,E,F ostali za druge particije i optiku. Kako je najbolje da ovo odradim. Da li da novi hard nakačim na komp i podignem sadašnji win pa iz Partiotion Magica da podelim particije na novom pa onda instaliram Win(ove) na novi hard ili možda iz DOS-a? Kako da pravilno instaliram winove da kad eventualno formatiram jednu particiju u boot meniju više ne bude izbora. Ukratko, kako najbezbolnije i najpravilnije napraviti dual boot sistem?
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 3:00   #2
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Dual Boot

Pre bi ti preporucio da se pozabavis sa win xp i win 2003 kombinacijom, ja sam nasao neku sasecenu verziju 2003, kako ga nazvao tvorac "Experience" ili tako nesto, butuje se komp za manje od minuta, fear na xp verziji kod mene bas ne moze da se igra ni na low, na 2003ci lepo radi na medium postavci, jedino bas da zestoko prste efekti pa da manje zasecka. Nemas nekih mnogo pravila za instalaciju, najbolje je da oba windowsa budu na istom hardu, jer prva instalirana pravi fajl (zaboravih mu ime) koji u slucaju brisanja prvoinstaliranog windowsa nece da podigne nista, nego mora instalacija od pocetka (ja sam radi zezanja na 2 hardiska, ne particije, instalirao po jedan windows, ali u trenutku kada su oba bila ukljucena tako da je jedna verzij ocitala drugu i po vadjenju osnovnog hard diska zbog propadanja klastera sa prvoinstaliranim win, nisam mogao da pokrenem drugi zbog pomenutog fajla), to bi mu bila jedina problematika, particije mozes da napravis i pri instalaciji windowsa na pocetku, bez magica, samo podelis prvu i drugu i trecu itd, i posle mozes iz windowsa da ih formatiras.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 3:04   #3
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Dual Boot

Verovatno mislish na boot.ini fajl.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 3:08   #4
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Dual Boot

Mislim, znam ja to da odradim na razne načine, ali me inetresuje kako da drugi Win ostane u životu kad jedan pukne a da su na istom hardu na različitim particijama. Znam da ima posebnih programa za ovakvu namenu, ali ne znam koji su niti kako se koriste.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 3:27   #5
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Dual Boot

jok nije boot.ini fajl, on samo odredjuje redosled, u pitanju je fajl, dal bese NT... nesto cini mi se da je sys, da je u pitanju samo boot ini lako bi se promenilo; u sustini ako imas 2 hard diska, probaj, instaliraj na jednom jedan, pa odma na drugom drugi i izvadi prvi, ako te ne mrzi da probas.


Drugi win mislim da prezivljava bez problema kada pukne prvi na istoj particiji, medjutim problem je sto prvi vise ne mozes da butujes, a drugi ne mozes da iskoristis da preuzme FULL ulogu prvog (bar ja nisam uspeo), ali drugi moze i dalje lepo da se butuje. Probaj ovu kombinaciju pa kazi sta si uradio, prvi put su ljudi bili skepticnii kad je u pitanju bio 2003 experience, ne light verzija bez networka, jer je velicinie 284mb instalacioni disk, a radi ko zmaj. Sto se tice bezbolnosti, toga kod windowsa nema, to je svakom jasno posle ovoliko godina, 3-6 meseci, jedan fresh install, to je lek.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2006, 3:46   #6
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Dual Boot

Citat:
Rocker kaže:
Ukratko, kako najbezbolnije i najpravilnije napraviti dual boot sistem?

Treba ti samo butabilni CD sa XP-om. Prilikom instalacije prvog sistema podeli ceo hard na x particija (C,D,E...). Ne moraš odmah da ih formatiraš jer je to gubljenje vremena (brže ćeš to da uradiš iz XP-a). Onda instaliraj Windows na bilo koju particiju. Nakon instalacije Windowsa butuj ponovo sa CD-a. Setup će da pronađe predhodni sistem i će da ti ponudi opciju da instaliraš još jedan.
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.10.2006, 7:18   #7
Loodi
Veteran
 
Član od: 22.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 888
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 111 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Loodi Slanje poruke preko Skypea korisniku Loodi
Određen forumom Re: Dual Boot

Da se ne zove mozda NTloader ? Mozes lepo dva OS-a na dva harda i da nemaju nista jedan sa drugim (instaliras ih odvojeno,znaci kad isntaliras jedan onda otkacis drugi hard) cak mozes i prvi hard da disejblujes u drugom OS-u kad ga registruje u sistemu zbog neta i obrnuto samo ako ti ploca podrzava opciju odabira boot devicea na F tasteru (npr. moja ASUS K8N ima tu opciju na F9 tasteru, ako se dobro secam nek me neko ispravi ako nije taj taster, a ta funkcija radi iz BIOSa ploce tako da ti ne trebaju nikakvi dodatni BOOT menadzeri). Veoma jednostavan koncept zar ne?
Ako instaliras OS sa butabilnog CD-a (uglavnom su takvi) onda neces imati problema ali ako ti se desi kao meni ranije da ti upadne nebutabilni cd sa OS-om onda uradi sledece.
BOOT-uj u DOS sa flopija ili nekog drugog bootabilnog cd-a i nadji i ucitaj smartdrive.exe (trebace ti mnogo vremena pri kopiranju instalacionih fajlova bez njega) i onda ubaci instalacioni CD OS-a koji instaliras pa kucaj sledece da bi pokrenuo instalaciju rucno.
Za win XP: slovo cd-a sa kog instaliras npr e:\winnt\winnt.exe i pokrenuce se instalacija pa dalje sve kako buded trazila.
Nisam siguran kako ide za Win 2003 setup.exe ili ovaj gorepomenuti (koji je tacno inst. fajl jer ga nisam nikad instalirao ali verovatno je slicno).

Dok stavljanje 2 OS-a ne jedan hard uvek uzrokuje da budu zavisni jedan od drugoga nekim delom, npr ako pukne gorepomenuti ntloader i sl a vitalno za butovanje. Tako da u toj situaciji ne mozes da imas 100% ono sto ti hoces da ti budu totalno nezavisni osim ako ne uradis onako kako sam ti ja objasnio gore.

Poslednja ispravka: Loodi (24.10.2006 u 7:42)
Loodi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Boot između Windows XP i Vista RC1 sistema Kostarum Rex Persia Operativni sistemi 5 26.12.2008 22:05
Problem sa dual modom i memorijom ! Nicolas Kvarovi 10 22.8.2006 16:29
Intel 930? Pravi Dual core ? roza+ Osnovne komponente 48 5.8.2006 15:06
dual channel, gigabyte ga-7n400-l mfritz Osnovne komponente 8 11.1.2006 18:01
Virus u boot sector-u ! sily Zaštita 6 9.1.2006 17:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com