Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.10.2013, 18:24   #1
vojkan7
Član
 
Član od: 13.1.2013.
Poruke: 40
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Napajanje jacina

Idem u elektrotehnicku skolu smjer thenicar racunarstav.Moj profesor elektrotehnike kaze da bilo gde da kupujemo racunar oni ce nam uvek prodati napojnju jednicu koja trosi vise selektricne struje. Ja sam se tada javiop I rekao mu da imam kompijuter konfiguracije : intel i5 2.80GHz, maticna gigabyte H55M-UD2H, 8GB rama,nvidia GTS 450 1GB I hard Disk 2TB I naravno napojna jedinica 700W. On mi je na to odgovorio da njemu netrba veca napojna jedinica od 400W da li je to istina?
vojkan7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2013, 18:35   #2
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Napajanje jacina

Teoretski profesor je u pravu, samo sto retko koje napajanje daje snagu koja je pise na njemu. Evo ubaci ovde sve komponente i vidi koliko ce snage da trosi komp http://www.extreme.outervision.com/p...ulatorlite.jsp
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2013, 19:05   #3
pedjastudio84
Veteran
 
Član od: 4.3.2009.
Lokacija: X:15 Y:22 Z:10
Poruke: 625
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 193 puta na 127 poruka
Određen forumom Re: Napajanje jacina

Citat:
vojkan7 kaže: Pregled poruke
Idem u elektrotehnicku skolu smjer thenicar racunarstav.Moj profesor elektrotehnike kaze da bilo gde da kupujemo racunar oni ce nam uvek prodati napojnju jednicu koja trosi vise selektricne struje. Ja sam se tada javiop I rekao mu da imam kompijuter konfiguracije : intel i5 2.80GHz, maticna gigabyte H55M-UD2H, 8GB rama,nvidia GTS 450 1GB I hard Disk 2TB I naravno napojna jedinica 700W. On mi je na to odgovorio da njemu netrba veca napojna jedinica od 400W da li je to istina?
Ti bi kao neko ko ide u elektrotehničku školu trebao da znaš da je jačina struje amper (A), a snaga vat (W).

P.S. Nije kompijuter nego kompjuter.
pedjastudio84 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2013, 19:22   #4
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Napajanje jacina

Citat:
vojkan7 kaže: Pregled poruke
Idem u elektrotehnicku skolu smjer thenicar racunarstav.Moj profesor elektrotehnike kaze da bilo gde da kupujemo racunar oni ce nam uvek prodati napojnju jednicu koja trosi vise selektricne struje. Ja sam se tada javiop I rekao mu da imam kompijuter konfiguracije : intel i5 2.80GHz, maticna gigabyte H55M-UD2H, 8GB rama,nvidia GTS 450 1GB I hard Disk 2TB I naravno napojna jedinica 700W. On mi je na to odgovorio da njemu netrba veca napojna jedinica od 400W da li je to istina?
Možda je malkice preterao (samo malo), ali u suštini je u pravu. Kvalitetno napajanje od 500W bi to teralo bez problema. I jače od toga. Poenta je da nije bitno samo koliko vati (piše da) ima, mnogi proizvođači lažu i sa tim, već i kvalitet ugrađenih komponenti i kako je sve to odrađeno...recimo, ja bih radije jedan Seasonic od 520W nego LC Power od 700W. Skontaćeš već.
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2013, 23:16   #5
Marko93
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.097
Zahvalnice: 513
Zahvaljeno 679 puta na 573 poruka
Određen forumom Re: Napajanje jacina

Citat:
vojkan7 kaže: Pregled poruke
Idem u elektrotehnicku skolu smjer thenicar racunarstav.Moj profesor elektrotehnike kaze da bilo gde da kupujemo racunar oni ce nam uvek prodati napojnju jednicu koja trosi vise selektricne struje. Ja sam se tada javiop I rekao mu da imam kompijuter konfiguracije : intel i5 2.80GHz, maticna gigabyte H55M-UD2H, 8GB rama,nvidia GTS 450 1GB I hard Disk 2TB I naravno napojna jedinica 700W. On mi je na to odgovorio da njemu netrba veca napojna jedinica od 400W da li je to istina?
Covek je potpuno u pravu.

Moj racunar iz profila je povezan na UPS, i na njemu mi uvek pise u svakom trenutku koliko wati trosi. U idle stanju trosi oko 100W, a pri maksimalnom opterecenju CPU+GPU+HDD sam uspeo maksimalno da ga nasviram do 400-450W. Znaci ne lupam gluposti, precizno sam merio preko UPS-a, konfa iz profila mi trosi 400W pri maksimalnom opterecenju.

Tako da bi taj tvoj racunar verovatno radio i sa slabijim napajanjem od 400W, naravno podrazumevamo da napajanje moze da isporuci tacno onoliko koliko pise..

I onda dolazimo do prakse. Zasto ljudi kupuju uvek dosta jaca napajanja nego sto im racunar vuce struje?

1. Vecina napajanja nisu toliko kvalitetna i ne mogu zaista da isporuce toliko W koliko pise "na kutiji"

2. Napajanja slabe vremenom, tako da svakako necu da kupim napajanje koje vec posle godinu dana nece moci da mi sluzi, ionako je npr prvih godinu dana imalo dovoljno snage..

3. I naravno treca stvar, nijedno napajanje ne treba ceo zivotni vek da provede na opterecenju od ~90% i vise.. Zna se da su napajanja najjefikasnija na opterecenju izmedju 50-70%, sad sam lupio verovatno, al mozete procitati u uputstvu vaseg napajanja na kom opterecenju je najjefikasnije.. A i ako nista drugo, ne treba da radi na 90% da ne bi pravilo buku..

4. Cetvrta stavka je kombinacija 2 i 3: Necu da mi napajanje bude optereceno ~90% cak i kada oslabi.. Vec treba cak i posle nekoliko godina da ne prelazi 70%...

E zato svi uvek kupuju napajanje koje je zaista dosta jace nego sto je potrebno.

EDIT: Da sumiram.

DA, tvoj racunar bi definitivno radio na (kvalitetnom) napajanju od 400W, a verovatno i slabijem. NE, to ne znaci da treba da radi (u praksi) na napajanju od 400W, definitivno treba da ima bar 700, iz razloga koje sam gore naveo.

EDIT2: Jos jedna jako vazna stvar koju sam primetio. Profesor nije u pravu da jace napajanje trosi vise struje! To vas je bukvalno slagao. Napajanje trosi samo onoliko struje koliko racunar vuce. Taj broj koji pise na kutiji je samo maksimalna wataza koju napajanje moze da isporuci.

Ako racunar kome je dovoljno napajanje od 300W, povezemo na napajanje od 1000W, taj racunar ce i dalje da trosi samo 300W "iz stekera".

Poslednja ispravka: Marko93 (5.10.2013 u 23:36)
Marko93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kućište + ventilatori + napajanje Borko Motorko ŠDK - Ostale komponente 16 31.1.2011 17:39
Komp se gasi... loše napajanje? kostaborca Ostale komponente 10 28.1.2011 21:35
Napajanje aconi ŠDK - Ostale komponente 119 23.1.2011 0:38
Nova grafička i staro napajanje BigBadVuk Grafika 7 9.4.2009 10:11
7600GS AGP napajanje NjegovaWisost Grafika 12 1.2.2007 21:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com