Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.12.2005, 3:38   #21
TtuEd
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 157
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko MSN-a korisniku TtuEd Slanje poruke preko Skypea korisniku TtuEd
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Citat:
3dM@niak kaže:
Mislio sam da je neozbiljno osnivati "kompaniju" koja igre pravi u gomil Game-maker programa... i da, C++ je veoooooma daleko od skripte Znam ga samo minimalno-minimalno, i daleeeko je od skriptovanja... mislim da se ozbiljne igre rade, nebitno da li su 2d ili 3d programiranjem i modelovanjem/crtanjem.... pa sad, ako gresim, ispravite me... pozzz svima
A koliko ljudi ti poznajes koji su sa 13 godina (koliko imaju momci iz "Hell Entertainmenta") napravili bilo kakvu igru?
TtuEd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 13:14   #22
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Citat:
Mislio sam da je neozbiljno osnivati "kompaniju" koja igre pravi u gomil Game-maker programa...
Ma nema veze kako se igra pravi, bitno je da se napravi i prezentuje na tržištu.Neozbiljno je to, što je uopšte postavljena ova tema o "kompaniji" koju čine 3 čoveka od kojih jedan zna da radi u Game Makeru-u nešto malo, drugi zna da crta i modeluje, nešto malo, a treći muzicira (verovatno isto, nešto malo ) i koji su, citiram "napravili par 2d igara" koje nigde ne mogu ni da se downloaduju, naruče, vide, isprobaju...a to je kao i da ih nema.Opravdanja tipa "nemamo sajt" ne prolaze, jer kao prvo ima gomile besplatnih file hosting sajtova (već smo pomenuli Rapid Share na ovoj temi, a imate i Turbo Upload i još gomile drugih), zatim sajtova koji besplatno prezentuju vaše igre ili programe (recimo www.downloads.co.yu koji je već pominjan na forumu), a na kraju krajeva može da se zamoli neko ko ima web sajt da okači negde vaše igre za download.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 13:14   #23
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Znam da mnogima izgleda kao da ja ovde miniram svakog ko pokušava da se bavi game dev-om, ali uopšte nije tako.Naprotiv, voleo bih da vidim da se ta grana industrije razvije i kod nas, ali kako to da se desi, kad niko ništa konkretno ne radi, već se pokreću teme u fazonu "počeo sam da pravim igru, evo pogledajte", a nema šta da se vidi, ili "E hoću da pravim igru, ali nemam nikakvog znanja o tome", ili traže neke saradnike u fazonu "e ajd da pravimo igru, hoće li neko nešto da radi", mislim, valjda se prvo napravi projektni plan, odredi se koliko ljudi kog profila je potrebno za projekat, odredi se projekt menadžer, odredi kolika je čija plata, ili procenat od prodaje, ili se bar naglasi da će igra biti freeware i da niko ne dobija ništa osim svog imena u Credits sekciji.Sve ovo je potrebno, jer bez obzira koliko se mala igra pravi, mora da postoji jaka organizacija da bi se projekat uopšte priveo kraju (lako je započeti), a za to je potreban neko ko ima iskustva u organizaciji softverskog projekta.Ali ne, svi misle da se igra pravi, eto tek tako...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 15:35   #24
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Hell Entertainment

E, Marko, ajde kad neko opet otvori ovakvu temu, a ti poželiš da odgovoriš, stavi link ka svojim prethodnim postovima, da ne pišeš sve ponovo, a i mi da ne čitamo sve jedno te isto! Nemoj da se ljutiš, ali mislim da su svi već shvatili da treba prvo da naprave nešto, pa onda da se busaju u grudi, a pre toga da nauče da programiraju!
Ja se slažem sa tvojim stavom, ali jednim delom podržavam i Paklene Zabavljače! Priče o organizaciji, podeli poslova, ozbiljnosti i drugom su nam isuviše poznate, a valjda i njima ako su se potrudili da bar malo prokrstare forumom!
Čitamo se Veliki!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 19:33   #25
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.133
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.353 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Thumbs up Re: Hell Entertainment

Poen za HIGHLANDERA Uostalom zna li neko bilo sta o programu RPG Maker XP
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 20:06   #26
ElastoManiac
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: on the Pedastal
Poruke: 37
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Znam ja. Na japanskom je.
Nemoj ga koristiti ni u kom slucaju!
Igre koje se naprave sa ovim programom zahtjevaju neke dll-ove koji dolaze uz
instalaciju nekih paketa koji podrzavaju taj program.
U navedenim paketima dolaze tone slika karaktera, strelica, brojeva i ostalih *****a.
Velicina paketa koji je potreban da se igra je oko 10 MB. Znaci svaki korisnik igre
mora da instalira taj uzasni paket.

Svakako ne preporucujem to!
ElastoManiac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 22:26   #27
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.133
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.353 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Hell Entertainment

@ElastoManiac: Da li ce raditi bez tih dll-ova
@3DM@niac:Prvo:ne radim u gomili Game Makera.
Drugo:Ako je Quest3D 2.5 Professional jedan iz gomile Game Makera ja ne znam!

Poslednja ispravka: Andross (15.12.2005 u 15:56)
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2005, 22:58   #28
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Citat:
Nemoj da se ljutiš, ali mislim da su svi već shvatili da treba prvo da naprave nešto, pa onda da se busaju u grudi, a pre toga da nauče da programiraju!
Ne ljutim se, naravno, ali mislim da nisu shvatili, cim iznova i iznova postavljaju takve teme, a ja cu biti tu da ponovo kazem sta mislim, jer valjda je to i svrha foruma, razmena misljenja.
Citat:
Ja se slažem sa tvojim stavom, ali jednim delom podržavam i Paklene Zabavljače!
A ko ti je rekao da ih ja ne podrzavam ? Samo sto ja to cinim na drugi nacin, tako sto pokusavam da im ukazem gde grese, umesto da im pricam "Vi ste carevi zato sto ste napravili par igara", a ja te igre jos nisam video.
Citat:
Drugo:Ako je Quest3D 2.5 Professional jedan iz gomile Game Makera ubij me!
Nego sta je ako nije jedan iz gomile game makera ? Taj Quest 3D nema cak ni svoj scripting jezik.Game maker je game maker i tu nema rasprave, i svaki game maker je na svoj nacin ogranicen.Naravno, koriscenje game makera nije po defaultu losa stvar, jer ako ti sa njim mozes da odradis igru onako kako si je zamislio, go for it.Ako igra ispunjava barem minimum kvaliteta, mene ne zanima u cemu je pravljena, i bicu medju prvima koji ce je kupiti, cisto da dam doprinos domacoj industriji igara.Ipak, treba stvari nazivati pravim imenom, svaki game maker je to sto jeste, tj. alat koji sluzi da se bez potrebe za poznavanjem programiranja napravi video igra, ali neke profesionalne rezultate ne treba ocekivati.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2005, 0:41   #29
3dM@niak
Ponosni Eipixovac :)
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Ludnica... Opet :( :( :(
Poruke: 1.212
Zahvalnice: 72
Zahvaljeno 80 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku 3dM@niak
Određen forumom Re: Hell Entertainment

13 godina?! izvinjavam se!! ja sa 13 godina jedva da sam znao VB! Svaka cast! Ozbiljno, nisam znao da imate 13 godina! Samo napred onda... Ali bi jednom u svakom slucaju trebali da ucite C++. i nemojte da se zaletite na 3d.... Bar ne josh...
Poen za ANDROSSA, svaka cast!
3dM@niak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2005, 15:54   #30
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.133
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.353 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Hell Entertainment

@3DManiac:Nista vazno nisi znao.
@Marko_L:Sto onda kosta 899 evra?
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 2:38   #31
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Zato što mu je izdavač dao tu cenu.Može da košta i 1.000.000$, to će i dalje biti game maker.Već sam rekao, ne znači da je to loše i da u bilo kom game makeru ne može da se napravi dobra igra, ali svaki game maker je na svoj način ograničen u mnogim stvarima i često pomoću njih ne može da se napravi igra baš onako kako si zamislio.E sad, ako može, niko ti ne brani da ga koristiš.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 8:56   #32
ElastoManiac
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: on the Pedastal
Poruke: 37
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Slazem se sa Markom, bilo ko moze da koristi Game Maker. I sem sto nemozes da napravis ono sto
si zamislio, igre su obicno nenormalno spore i zauzimaju previse memorije. Sto znaci da pravljenje
za*****ih 3d igara je gotovo nemoguce, posto nece biti takvog komp. koji ce to pokrenuti.
ElastoManiac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 9:19   #33
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hell Entertainment

E da, to je još jedan uobičajen problem game makera koji sam zaboravio da pomenem, a to je što je sam engine zatvorenog koda, tako da kada praviš igru, nemaš načina da optimizuješ kod, niti bilo šta slično što bi eventualno ubrzalo izvođenje.Tako je, kako je.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 10:02   #34
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Citat:
ElastoManiac kaže:
I sem sto nemozes da napravis ono sto
si zamislio, igre su obicno nenormalno spore i zauzimaju previse memorije. Sto znaci da pravljenjeza*****ih 3d igara je gotovo nemoguce, posto nece biti takvog komp. koji ce to pokrenuti.
Citat:
Marko_L kaže:
...što je sam engine zatvorenog koda, tako da kada praviš igru, nemaš načina da optimizuješ kod, niti bilo šta slično što bi eventualno ubrzalo izvođenje.
Slazem se da su ovo dve stvari zbog kojih je dalja rasprava o tome "sta je bolje" besmislena. Uh, kada se setim samo onog GameMaker-a na komodoru... igre su izgledale uzasno, a zauzimale su celu kasetu
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 10:28   #35
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Misliš li na čuveni Shoot 'em up ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 10:40   #36
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Nebitno je sto tako mladi pocinjete da se bavite razvojem igara. Videcete koliki ce "plus" biti kasnije ako vec sada pocnete sa ucenjem nekog programskog jezika, a za pravljenje igara smo konstatovali vec da je C++ najpogodniji. Za pocetak bih preporucio Visual C++ na nivou obicnog C-a, da se ne zamajavate u startu sa objektnim programiranjem.

Mislite da je mnogo lakse napraviti igru uz pomoc GameMaker-a? Ne mora da znaci... internet je prepun tutorijala i primera koda za C koji pokrivaju game development. Treba samo da se odlucite da li cete praviti 2d ili 3d igru. Za pocetak bih preporucio ovo prvo, a vi kako hocete. Evo i par sajtova koji ce vam olaksati zivot:

http://www.libsdl.org/
Simple DirectMedia Layer biblioteka koja vam omogucava brz pristup ekranu, zvuku, tastaturi i misu. Recimo da vam je ovo neki uprosceni DirectX. Jako je jednostavna za koriscenje i cross-platform je. Jednostavno sve sto vam treba za jednu dobru 2d igru.

http://www.fmod.org/
Sound system koji nema konkurenciju. Sa ovom bibliotekom mozete pustati zvukove i muziku u raznim formatima pozivom samo jedne funkcije. Podrzava i DirectSound3D kao i EAX, ali to ce vam biti malo previse za pocetak. Takodje je cross-platform.

http://nehe.gamedev.net/
Ako se odlucite za 3d, na ovoj adresi mogu se naci tutorijali za OpenGL. Ima ih oko 40 i pokrivaju sve sto vam je potrebno za pocetak (od kreiranja OpenGL prozora i izcrtavanja obicnog trougla do jednostavnog 3d engina).

http://www.gametutorials.com/gtstore...tutorials.aspx
Takodje odlican sajt sa tutorijalima. Pokriva C, C++, Direct3d, OpenGL. Imate free sekciju sajta gde mozete skinuti vecinu njih, posto se od skora na tom sajtu neke stvari i placaju.

Napomena: Ako se odlucite za 3d, morate uzeti (skinuti sa net-a) neku dobru knjigu za OpenGL. Prepisivanjem koda iz tutorijala u svoj kod necete nista postici. Morate dobro razumeti materiju da biste bilo sta uradili.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 10:42   #37
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Citat:
Marko_L kaže:
Misliš li na čuveni Shoot 'em up ?
Ne, mislio sam na Chopper i Pitfall
...eh taj cuveni Gary Kitchen's Game Maker.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 14:18   #38
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.133
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.353 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Kolike su mogucnosti Visual C++.Skinuo sam ga pa me zanima.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2005, 14:47   #39
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Kakvo je sada ovo pitanje?

Mozes napraviti od "Hello World"-a do novog nastavka Doom-a. Mogucnosti svakog programskog jezika su beskonacne. Pravo pitanje je kolike su mogucnosti programera koji ga koristi. Uz dobre tutorijale i dobru literaturu svaki programski jezik se moze svesti na GameMaker nivo, ali nijedan GM ne moze da ima mogucnosti kao jedan programski jezik
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2005, 12:58   #40
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.133
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.353 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Hell Entertainment

Da li mi neko moze reci gde mogu naci izometrijski sprajt za heroja.Pravim RPG pa mi treba.I da li mi neko moze reci preciznu adresu za Visual C++ ali da radi na XP sp1 jer sam na Google-u nasao jedan ali za sp2.Please.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com