Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.11.2007, 21:04   #41
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Veliki srpski umovi

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Njegos je Crnogorac.Po rodjenju Rade Petrovic,rodjen u Crnoj Gori,Vladika crnogorski i Boke Kotorske.
(ne prepucavam se ni sa kim,iznosim cinjenice)

Radovan Karadzic je isto Crnogorac.
Ta vrsta činjenica zasniva se na pogrešnim pretpostavkama. Ti ne možeš proglasiti nekoga za Crnogrca, Bošnjaka ili bilo šta drugo ako se on sam nije tako deklarisao.

U Njegoševo vreme nije se smatralo da su Crnogorci poseban narod. Sam Njegoš je govorio za sebe i svoje zemljake da su po narodnosti Srbi, a naziv Crnogorac koristio je za teritorijalno određenje (Srbi koji žive u Crnoj Gori). Pun je "Gorski vijenac" toga. Za promovisanje Crnogoraca kao posebnog naroda zaslužan je kralj Nikola.

Za Radovana Karadžića važi isto. On sebe smatra Srbinom, preci su mu iz Crne Gore i tu je kraj svakoj priči.

Pripadnost nekom narodu je lično opredeljenje, a ne nešto što se automatski podrazumeva prema mestu rođenja.

Što se tiče Tesle koga je neko pomenuo, on se nije eksplicitno izjašnjavao o svojoj narodnosti. To nije ni čudo, jer je zemlja u kojoj je rođen bila u to vreme u sastavu Austro-ugarske monarhije. Međutim, u jednom svom zvaničnom pismu izjavio je i ono čuveno "Jednako se ponosim svojim srpskim porijeklom i svojom hrvatskom domovinom", što na diplomatski način treba da naglasi da on, doduše jeste Srbin po ocu, ali je rođen i odrastao u (tadašnjoj austro-ugarskoj provinciji) Hrvatskoj. Dakle, otprilike, ja sam Srbin iz Hrvatske, al' mi nije stalo da to potenciram, nit' mi je to bitno u životu.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
aerochivija (10.11.2007), Carl Jonson CJ (9.11.2007), hacker_aca (10.11.2007)
Stara 9.11.2007, 21:50   #42
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Veliki srpski umovi

Није ми јасно како неко ко је читао Горски вијенац може да тврди да је Његош црногорац, мислим овај нови црногорац.

Свети владика Николај Велимировић

Колико је учинио за духовност, толико је учинио и за српски народ.

Ево и једене анегдоте:

На једном предавању у Америци, згрожен "демократијом", повикао је: "На колена Американци! На колена, и молите се да вам ваши греси буду опроштени!". Сви у сали су пали на колена
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Carl Jonson CJ na korisnoj poruci:
MilanSM (10.11.2007)
Stara 10.11.2007, 0:37   #43
4th Dimension
Starosedelac
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Tivat
Poruke: 1.767
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 231 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Veliki srpski umovi

U osnovi on je čak i u svoje vrijeme smatran od strane zapadnjaka jednim od većih umova tog vremena.
4th Dimension je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku 4th Dimension na korisnoj poruci:
Carl Jonson CJ (10.11.2007)
Stara 19.11.2007, 2:46   #44
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Arrow Re: Veliki srpski umovi

Mnogo je umova iz Srbije...Ja ću da pomenem jednog iz moje struke:Nikola Obradović.Izvinjavam se na dužem postu, ali šta je tu je.
Citat:
Golgota inž. Nikole Obradovića, profesora Tehničkog fakulteta u Beogradu, započela je već u prvim danima nemačke okupacije. Nacisti su ga zarobili i odveli u zarobljenički logor u Nirnbergu, gde je odmah dobio tešku upalu pluća. Posle nekoliko meseci mučenja i maltretiranja uspeo je da iz logora izvuče živu glavu. Desilo se to u času kada je general Milan Nedić, predsednik ratne vlade Srbije, uspeo da od Nemaca izdejstvuje dozvolu da se iz nacističkih logora puste zarobljeni profesori Beogradskog univerziteta.

Otkupljujući svoju glavu u ratu radio je kao vanredni profesor Tehničkog fakulteta. Kao svaki častan čovek radovao se odlasku Nemaca iz Beograda, ali radost mu je kratko trajala. Čim se Brozov režim uz ogromnu Staljinovu pomoć, ustoličio u Beogradu, Sud časti Beogradskog univerziteta uzeo ga je na nišan. Tražio je da što poniznije napiše izjavu o svom "radu i ponašanju" i o "radu i ponašanju" svih svojih kolega koje je poznavao i o kojima je nešto čuo.

Inž. Obradović je odbio da cinkari i potkazuje svoje kolege, već se Sudu časti obratio s puno dostojanstva: "Izjavljujem da po ispitivanju svoje savesti mislim da nisam ništa učinio što bi štetilo časti, ugledu ili interesima naroda uopšte, a Univerziteta posebice."

Ovaj ugledni profesor, koji je na Tehničkom fakultetu još od 1930. godine držao katedru za hidraulične mašine, bio je izričit: "Sa okupatorom nisam imao ni veze ni doticaja. Na Mašinskom otseku najstariji sam vanredni profesor. Na Univerzitetu sam od 1926. godine. Za sve vreme svoga rada trudio sam se da korisno poslužim i da ugled katedre, a time i škole, popnem na što viši nivo. Mislim da sam u tome imao i uspeha."

Ni Sud časti nije mogao dokazati suprotno, ali ipak ga je mesecima zlostavljao i ispitivao. Oštro mu je zamerio što u nemačkom zarobljeništvu nije ostao do kraja rata, što je na Kolarčevom univerzitetu održao predavanje O vodenim motorima, što je prisustvovao jednoj Svetosavskoj akademiji i "proslavi godišnjice Stojana Novakovića", jednog od najuglednijih srpskih naučnika i državnika, člana Srpske akademije nauka i umetnosti.

To je Sudu časti bilo dovoljno da dođe "do uverenja da je profesor Obradović kriv, pa je stoga odlučio da se inž. Nikola Obradović, vanredni profesor Tehničkog fakulteta, kazni udaljenjem sa Univerziteta."
(Preuzeto sa sajta http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-...rticle-09.html)
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2007, 2:47   #45
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Arrow Šta je kavitacija :) ?

Ovaj čovek je predavao mom ocu i mom profesoru:Miroslavu Benišeku. Prof. N.Obradović je zaslužan za izgradnju posebne zgrade u Ruzveltovoj ulici (danas "Institut za fiziku") koja je bila laboratorija i zavod za hidraulične mašine.U okviru nje je postojalo turbinsko postrojenje za ispitavanje modela turbina, pumpno postrojenje, kavitaciono postrojenje i dr.Samom izgradnjom je rukovodio prof. Nikola Obradović.U periodu od 1929. -1931. godine se usavršavao na Tehničkoj visokoj školi u Hanoveru a zatim u Getingenu na Univerzitetu i Zavodu cara Viljema.Objavio je značajan broj radova iz oblasti turbina i uradio mnoge projekte hidrauličnih mašina (posebno značajan projekat Kaplanove turbine iz 1929.- prvi put napravljena u našoj zemlji). Učestvovao je u projektovanju velikog broja hidroelektrana.Član SANU.Na njegov poziv je na Mašinski fakultet 1956. godine došao prof. Ivo Vušković (radio je diplomski kod N.Obradovića), koji je doktorsku disertaciju branio na Tehničkoj visokoj školi u Minhenu a mentor mu je bio prof. Diter Toma (objasnio je kavitaciju).
Zanimljivo je da Nikola Obradović nije bio doktor nauka, a pred njim su branili disertacije, i uz to je bio profesor na fakultetu.Otac mi kaže da je izvodio na tablu...Na kraju godine, svako dobije ocenu po zasluzi.Nisi položio matematiku II , ne možeš da polažeš mehaniku fluida i tome slično.Nikad nije pogrešio u ocenama.

Poslednja ispravka: Orvel (19.11.2007 u 3:11)
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2007, 2:53   #46
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Veliki srpski umovi

Mozda nije pravo mesto za pitanje,ali evo...
NAime chitao sam josh odavno u NIN-u,o malo poznatom Teslinom zakonu zlatne sredine ili tako neshto,shto je navodno zakon po kome je uredjen svaki harmonijski sistem(sunchev sistem,priroda itd...),ali nigde ne mogu da nadjem bilo shta o tome....Bila je chak data i formula,ali sam izgubio taj broj NIN-a....
Help!???
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2007, 2:55   #47
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Veliki srpski umovi

Ne postoji formula, a ovo bi bilo van teme.Bez ljutnje.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2007, 2:58   #48
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Veliki srpski umovi

Citat:
Orvel kaže: Pregled poruke
Ne postoji formula, a ovo bi bilo van teme.Bez ljutnje.
Znam da je van teme,ali nisam znao gde da pishem/pitam...Naravno da ne postoji formula po kojoj priroda dejstvuje...Nego je bila data formula za taj Teslin zakon,po kome se PREDPOSTAVLJA da su uredjeni harmonijski,nedestruktivni sistemi...
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2007, 3:02   #49
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Arrow Šta li je entropija?

Naravno da postoji:
Entropija uvek "raste" ,tj. uvek je veća od nule.Prirodnije ne može da bude .
s>0

Poslednja ispravka: Orvel (19.11.2007 u 3:03) Razlog: Zaboravih formulu :)
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Orvel na korisnoj poruci:
ACHTUNG (19.11.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Veliki problem sa RAM memorijom leka Kvarovi 10 27.7.2006 10:17
Moding kućišta-kod nas veliki problem!!! balabandd Modovi 37 22.1.2006 15:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com