Forum Sveta kompjutera  

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.6.2011, 23:53   #21
Nash Knight
Banned

Član od: 23.10.2005.
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 820 puta na 446 poruka
Određen forumom Re: Are you a Munchkin?

Munchkin - igrach RPGa koji gleda da pobedi po svaku cenu, da bude najjachi i najmocniji, ne obracajuci paznju za radnju, razvoj likova ili logichni sled dogadjaja. Neko ko iskorishcava rupe u pravilima, bagove, glitcheve, isl. da bi preshao avanturu.

Naravno da jesi. Nije moguce preci Morrowind za 15 minuta bez varanja. Verovatno si mislio da nisi koristio nikakve shifre ali si unapred znao gde da idesh i shta da radish shto jeste neka vrsta varanja, a definitivno je manchkinovanje.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nash Knight na korisnoj poruci:
virtuoz pavle (23.6.2011)
Stara 23.6.2011, 0:25   #22
Andross
Kekule Mekule

Član od: 8.12.2005.
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 920 puta na 489 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross

Ako mislis na glavni quest onda je moguce (znas sta je u krajnjem slucaju potrebno i uradis to), ali ceo Morrowind, to nije istina I da munchkin si, kao sto je grindanje skume i itema do 5k radi kupoprodaje kod kripera
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2011, 2:07   #23
Doolio
Starosedelac

Član od: 15.5.2007.
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka

http://en.wikipedia.org/wiki/Munchki...playing_games)

ja sam uzdrzan sto se tice crpgova, kao sto kazu u definiciji, manckin pretvara non-competitive game u competitive game, a crpg je po definiciji kompetitivan, neki u vecoj, neki u manjoj meri. tako da, ko uzme da igra crpg 'kako bog zapovijeda', on je vec manckin u neku ruku. sama arhitektura i princip i mehanika crpga nisu isti kao i u pnp rpgovima, stoga mislim da je sam termin manckinovanja deplasiran sto se tice kompjuterskih igara. mozda je bolje pricati o 'eksplojteru' u tom slucaju, mislim da je adekvatnije i da je uze definisano.
primera radi, svi zivi min-maxuju u crpgovima i to se smatra za okej trip jer je crpg kompetitivan, tj predstavlja, ipak, takmicarsk igru koju treba savladati, u smislu preci, za razliku od pnp rpga, gde je samo igranje poenta i cilj. stoga mehanicko min-maxovanje u pnp rpgu predstavlja cisto manckinovanje (kazem mehanicko jer nije opravdano in-game desavanjima), dok ce vas neki kompjuterski rpgovi cak pitati nesto tipa 'are you sure? your class does not benefit from that trait' ako krenete u ne-min-maxersko igranje.

Poslednja ispravka: Doolio (23.6.2011 u 2:15)
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Doolio na korisnoj poruci:
Krilce (23.6.2011), Nash Knight (24.6.2011), Oggy (23.6.2011)
Stara 24.6.2011, 10:21   #24
Apostrof
Veteran

Član od: 27.11.2007.
Zahvalnice: 284
Zahvaljeno 309 puta na 154 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof

Ne bih se slozio da je crpg po definiciji kompetativan, naprotiv. Vecina je single player, nema high-score tabele itd, jedino ako ne racunas neki boast po forumima tipa "imam paladina 60 lvl sa +15 holy avengerom..." To je bar sto se mene tice poprilicno ne-takmicarski orijentisan zanr Sad sto se prelaska ili "pobedjivanja" tice realno svi crpg su balansirani oko toga da igraci nece eksploatisati svaku rupu u sistemu.

Odlican primer je Planescape - Torment. Vise je avantura nego borba, besmrtan si, igras PC koji je od starta brutalno jak. Ali opet vecina ljudi (ukljucujuci i mene, doduse u moju odbranu posle 10. prelaska igre) farmaju Mordon Maze ili Undersigil za level-e, u razgovorima i kvestovima se vode iskljucivo time da isvuku sto vise +statova i itema dok naravno koriste svaki moguci nacin da nekako ostanu lawful good da mi mogli da koriste Clelestial Fury (iako ce da igraju kao mag posto je najjaca klasa al nema veze lepo stoji u ruci)

Munchkinisam je u crpgu manje vise isto sto i u p&p rgp-u, igranje sa jednim ciljem a to je da imas najjaceg moguceg PC po svaku cenu, iako je to u potpunosti nepotrebno da bi se igra presla ili da bi se u njoj uzivalo, da bi na kraju, pre nego sto one-shot finalnog bosa, otvorio svoj character sheet i rekao - oooh yeah.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2011, 11:57   #25
Doolio
Starosedelac

mozda se nisam lepo izrazio, mislio sam kompetetivan ne u odnosu na druge (high score tabele), vec i u odnosu na samu igru, komp. crpg ima pocetak i kraj, a da bi se do njega doslo, pozeljno je igrati kao sto igras svaku drugu kompjutersku igru, takodje, nema feedbacka (to je ono sto sam pisao ranije, niko nece aplaudirati tvojoj biografiji od dvaes strana ili te nagradjivati dobrim rpom itd).

takodje, ponavljam, svi u crpgu masovno koriste svoje out-of-game znanje.

ja bih to sto ti definises kao manckinizam u crpgu prosto nazvao 'krajnji manckinizam' kad se ne bi manckinovalo bar u nekoj meri, niko ne bi presao nijedan crpg jednostavno, sama platforma je ogranicena sto se toga tice. zamislimo crpg gde vodis jednog lika i ti napravis nekog do zla boga glupog. ako ne upotrebis svoju, a ne njegovu inteligenciju, verovatno neces preziveti ni deset minuta pa onda save-load sistem... ne kazem da je lose to raditi u crpgu, samo kazem da same tehnikalije to jednostavno cine neizbeznim.
Stara 24.6.2011, 12:14   #26
player1
V.I.P. Test Play

Član od: 5.4.2006.
Zahvalnice: 3.939
Zahvaljeno 3.856 puta na 2.505 poruka

Ako gledamo cRPG, ja sam vise "min-maxer" nego munchkin.

Na primer, hocu da optimizujem lika i da ga ucinim sto boljim, da uradim sto vise kvestova i da bolje opremim lika.

Ali za to necu da eksploatisem bagove, radim bezciljni grinding (gde mu mesto nije) ili da koristim razne exploitove da napravim teske bitke lakim.

Npr. necu u DA1 da vadim iz protivnicke grupe jednog po jednog protivnika (ima neki izraz za ovo? ne mogu da se setim), tako sto stojim na granici njihove perceprije da me samo jedan lik primeti i krene ka meni (ovo je radilo i u Balduru).

Ili pak, necu da koristim bilo koji zabagovan dijalog ili vrednost kod trgovca da dobijem beskrajno para ili iskustva.

P.S.
Sve u svemu, ako bi nekako opisao muchkin-e, to bi bili Min-Maxeri koji koriste exploitove.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2011, 12:56   #27
Nash Knight
Banned

Ja ponekad smislim lika da bude takav i takav i namerno ga igram takvim makar i u svoju shtetu. U Fate sam npr preshio da moj lik bude komunista koji se zove Josip Stalin u uvek sam nosio srp i chekic i crvene oklope, koliko god to dobro ili loshe bilo po mene
U BGu sam jednom pravio necromansera koji je realno u pochetku jadan i prejadan, i drzao sam se necromanserskih magija bez korishcenja drugih mnogo korisnijih.
A chesto pravim likove po uzoru na one iz stonih RPGa ili na lika iz mog romana, for the heck of it (Wizardry 8)

Takav nachin igranja ume da bude tezi, ali i mnogo zanimljiviji, shto mu dodje neshto kao anti-manchkinovanje.
Doolio (24.6.2011)
Stara 24.6.2011, 13:11   #28
Apostrof
Veteran

Član od: 27.11.2007.
Zahvalnice: 284
Zahvaljeno 309 puta na 154 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof

@Doolio

Munchinisam u sustini i jeste "krajnja" granica, barem je to moje vidjenje ovog manje vise nedefinisanog termina. Kombinacija apsolutno svega sto mozes da iskoristis da napravis najjaceg PC, koristeci sve od grindanja, exploitova itd. do min-maxinga. Tako da ne mogu da se slozim sa onim krajnji munchkinisam

Sto se tice toga da nema feedbacka to je naravno tacno, ali opet iako je svet prazan,nema DM-a i ostalih igraca, ti kao pc imas veliku ulogu u njemu i programeri su se u vecini slucajeva potrudili da taj svet izgleda ziv. Hocu da kazem da iako nema nikoga da igra se tobom, i iako je svet poprilicno statican, imas i dalje sve uslove da rp-ujes ako zelis.

Ja recimo nikad nisam min-maxovao, i kada sam pravio pure fightere uvek su imali barem prosecan inteligence. Kad igras samo sa jednim likom koji ima inteligence 3 naravno da moras da koristis svoju inteligenciju (dobro u svakom slucaju koristis svoju inteligenciju ali ne znam kako drugacije da se izrazim) ali opet ko te terao da prebacis sve bodove iz intel u strenght, you munchkin
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2011, 13:54   #29
Doolio
Starosedelac

ali ako je manckinizam 'krajnja granica', to bi znacilo da sve ispod toga nije manckinizam znaci ako, lupam, uradim pet stvari od deset koje su manckinaste, ja nisam manckin, jer sam ostao u nekoj 'sivoj zoni' ja ne mogu tako da gledam, mozda sam i ja preostar sto se toga tice, otkud znam.

imas uslove da rpujes, ali ti to neces raditi (eto, nash knight ima obicaj da izrpuje, sad smo saznali, ali kontam da je to prilicno retko, pogotovo sto mislim da je prakticno nemoguce preci neki standardni crpg tako - o ovome dalje u sledecem pasusu )

taj fajter sto ima 3 za int bi bio jaaaako tezak za rpovanje i imao bi bas hard time u pnp rpgu, verovatno bi ginuo za deset minuta, ako bi bio cestito rpovan tj, ne bi, jer bi ga bejbisitovali ostali likovi jer ga vole, sta ja znam.
a otkud znam, mozda je pao na glavu kao beba, pa je retardiran, nije nijedan lik sam po sebi manckinast, vec ga takvim cine razlozi iza njegovih akcija. dakle, ako sam ja napravio int 3 lika zato sto imam trip da je pao na glavu i da je jadan retardiran itd, to je kul. ali ako sam napravio takvog lika jer mu ne treba taj stat, onda sam manckin i minmaxer. u crpgu ces tesko rpovati na svoju ruku jer jednostavno ne mozes da se razmases van dijaloga (a i tu biras ponudjeno). zamisli da napravis lika u crpgu i odlucis da je tvrdoglav, pa staces vec kod prvog kvesta naravno da neces to uraditi, vec ces reci 'ej ovo je kvest i ja cu da ga resim jer cu tako da napredujem u ovoj kompjuterskoj igri ciji je cilj doci do kraja i kad je predjem bice mi kul' jel tako? i gledaces da ne gines iako je mozda tvoj lik retard sa deathwishom ili sta vec je je poenta ne ginuti i preci, sto je maltene obrnuto od pnp frpovanja.
taj tvoj fajter ce imati prosecan inteligence, ali nece imati 18 int i 5 con jer je onda neupotrebljiv za crpg zbog poente crpga, dok bi sa takvim cudnim statsom omogucio sjajan rpg i nezaboravne momente u pnp bleji
Stara 24.6.2011, 17:07   #30
Nash Knight
Banned

Ja josh nisam sreo nijedan cRPG koji je na normal tezini (AD&D Core Rules je meni isto normal) pretezak i ne moze se preci ne-manchkinovanim likom. Ako uradis makar 60-70% sporednih questova bices dovoljno jak da predjes igru, bez nabudzenih ili minimax statistika.

A verujem da se i na vecim tezinama moze preci bez budzenja, samo je mnogo teze. Ali to je i izazov!
Stara 24.6.2011, 21:41   #31
Doolio
Starosedelac

naravno da mozes, ali to je vec custom bendovanje igrackog iskustva zato se tebi svidja da se tako zezas. igra kao igra to niti podrzava, niti je napravljena sa tim u vidu. mislim, mogu ja to da radim i u pesu, zamislim da mi je desno krilo poludelo, pa dam sebi gol.

ako ti odlucis u sred crpga da napravis pekaru jer je to in-char, neces to uspeti, a neces ni kraj videti imam istu slobodu ko i u gorepomenutom pesu. prakticno ne igras 'as intended' ako rpujes.
ocu da kazem da je rpg specifican zanr u igrama koji se ne moze preneti na komp, a da zadrzi svoju poentu sa kojom u vidu je nastao i koju i dalje ima (kao sto si i sam naglasio, mozes ti da se trudis da pravis sebi neki trip, ali to nije to o cemu pricamo).
ne kazem da to moze mnogo bolje sa danasnjim kompovima (moze dosta bolje, ali nista revolucionarno), samo pricam da je to sustinska osobina crpga. sustina rpovanja je ljudski faktor, u crpg se mogu preneti pravila, moze se preneti neka prica (sto cak dodatno ogranicava, sandbox rpg pruza mogucnosti, ali ne i dubinu itd), ali se vidi ogranicenost na svakom koraku, pogotovo sto se tice rpovanja jer nemas pomenuti fidbek. ti mozes da rpujes sam sa sobom i da se provodis ludo jer igras nekog karakternog lika konzistentno, ali opet, to je neka tvoja nedefinisana intervencija koju igra ne moze ni da prepozna ni da inkorporira.

dobro, vrtimo se u krug vec, sve u svemu, ostajem pri tome da sam koncept crpga podrazumeva bar mini-manckinovanje
Stara 24.6.2011, 22:54   #32
Nash Knight
Banned

Ili josh krace:
1. sRPG =/= cRPG
2. U cRPGu ti je ipak cilj da pobedish

Ma ok, razumeli smo se mi

EDIT: Nisam sarkastichan ili cinichan, i izvinjavam se ako ova poruka tako deluje
Doolio (24.6.2011)
Stara 25.6.2011, 0:35   #33
player1
V.I.P. Test Play

Član od: 5.4.2006.
Zahvalnice: 3.939
Zahvaljeno 3.856 puta na 2.505 poruka

Min-min = optimizacija, prirodna stvar u cRPGu.

Muchkinovanje = exploitovanje svega i svacega. Sve, samo ne prirodno.

Kao sto je cilj game mastera da smanji muchkinovanje na minimum u stonom RPGu, cilj je developera video igre da smanji potencijal sa muchkinovanje sto duzim beta-testiranjem (da se otklone exploitovi na vreme) i dobrim patchovanjem, posto igra izadje.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:12.