Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.10.2018, 11:32   #7281
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Ne vidim verziju gde je Sapkovski u pravu.
Advokati će da pronađu verziju

Zavisi od toga šta je potpisano u prvobitnom ugovoru, a mislim da znam šta je problem. Sapkovski i CDPR su potpisali ugovor za prvi deo Vešca i jednu igru (on je za to dobio fiksnu sumu), a ne za SVE buduće nastavke i spin-offove (2 i 3 deo, Gwent i, Witcher Battle Arena i Thronebreaker: The Witcher Tales). Kako se novac uvećavao, Sapkovski je merkao situaciju i čekao momenat da lupi tužbu i izgleda da je taj trenutak stigao.


Ne verujem da je CDPR potpisao ugovor koji predviđa sve gorepomenute nastavke (više godina unapred je teško planirati jer su i oni menjali planove), tako da ovde ima jakog osnova za tužbu.

Da li je to etički ispavno ili ne, to je već drugo pitanje, al će ovde ići poravnanje 99 posto.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 12:06   #7282
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.638
Zahvalnice: 153
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Ako se ne varam, ja mislim da je CDPR dobio lifetime licence za igre.

A svakako verujem da su oni sposobniji da angažuju boljeg advokata, ipak su u industriji i očekuju nešto ovog tipa.

Nisu te igre nikako postale poznate samo zbog originalnog sadržaja, setimo se prve igre koja se loše prodavala. CDPR je uložio krv, znoj i suze da ti nastavci budu još bolji i ispoliraniji. Dakle, to je sve njihov trud na kojem čiča hoće da se obogati.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 12:07   #7283
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Ako su potipisali na neograničen broj nastavak, onda verovatno matora drtina ne bi izašao sa ovom pričom, a i kontam da 99% ga neko od svojih agenata nagovorio (moguće da ima neke saradnike, ono PR, trt mrt) i normalno tu će i oni fino da zarade.

I ovo nije tužba (ili neka ozbilja pretnja za tužbu), nego izašao sa ponudom da se dogovore da uopšte ne dođe do tužbe, jer ako ima neku osnovu za to onda će ih to skupo izaći, a i moćiće onda mnogo više da dobije od ovih 16$ miliona.
Realno kontam da su tu sumu lupili, ti je možda par % od ukupne zarade od svih igara koje su napravili, i da mu ponude recimo manje miliona da bi se složio, i onda bi mogao da začepi.

Iskreno nemam ništa protiv da dobije pare pisac, ali šta je onda *****o na igre a i kad su mu čak nudili procenat uzeo je lovu i pobegao, a mogao je i jedno i drugo sigurno da izvojeva u ugovoru.
Jer kako sam čitao on im prodao prava za neku "siću" nekih 19 000€... ili tako nešto, ili čak manje.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 12:17   #7284
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.638
Zahvalnice: 153
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Mislim da zahteva sumu koja je proporcionalna 6% vrednosti zarade CDPRa na toj franšizi.

U suštini, zakonski gledano on može da odvede to na sud - može, u smislu da mu je omogućeno, ali to ne znači da će sud da prihvati njegovu ponudu kao validnu. Tu dosta faktora ulazi u priču, recimo glavni faktor bi bio da li je CDPR u nekom smislu "prevario" Sapkovskog kad se originalni deal potpisivao - ali to pada u vodu jer oni sami nisu znali koliko će velike postati njihove igre.


Po pitanju toga ko zaslužuje te pare - ja bih rekao, onaj ko planira da nešto napravi sa njima.
Za CDPR znamo da će praviti nove igre, za Sapkovskog znamo da najverovatnije više neće da piše
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 13:12   #7285
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.638
Zahvalnice: 153
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
E bas ne znamo
Skoro je Sapkowski izjavio da igre nisu nastavak njegovih dela i da one ne predstavljaju nista u tom smisli, i da ako njemu frkne, a mozda hoce jednog dana, on ce pisati prave nastavke.
Ako bi to i radio, radio bi u inat igrama, a ne zato što ima želju da zaista piše nastavke.
I to bi se kosilo s njegovom vizijom da kraj poslednjeg dela ostavi ambivalentnim.

Mislim da je ovo jedna od retkih instanci gde se pitanje kanona može problematizovati jer ako su igre popularnije, onda će ih ljudi zasigurno doživljavati kao kanon kad je Witcher univerzum u pitanju.

Kad pogledamo odakle potiče sam pojam kanon, vidimo da ima veze sa odabirom određenih biblijskih tekstova koji su uvaženi kako autentični. Dakle, postojalo je mnoštvo tekstova, a crkva kao institucija je odabrala one koji su se uklapali u njihovu ideologiju, i nazvala je te tekstove autentičnim, a ostale jeretičkim.

Dakle, pitanje imanentne autentičnosti postaje irelevantno ako postoji glas koji kazuje šta je istina a šta nije.
Danas je taj glas masa, igre će uvek biti popularnije od knjiga kad je u pitanju ovaj serijal, a znamo da CDPR želi da se vrati tom univerzumu u jednom trenutku.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2018, 15:33   #7286
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Ljudi, da se ne lazemo... Witcher igre nisu to sto jesu uopste zahvaljujuci Sapkovskom. On nije doprineo nicim osim sto je dao licencu, prakticno gledano.
Nije ucestvovao u pisanju price za igre, da ne pricamo o ostalim elementima igara. On je koristio slovensku mitologiju za kreiranje sveta (nije je on izmislio) a radnju, pricu, likove i mesta u igrama CDP mogli su da nazovu drugim imenima i da Sapkovski uopste ne bude u prici (ko je gledao Avatar i Pokahontas zna koliko je malo potrebno da se izmeni nesto da bi bilo "originalno").

Elem, Sapkovski nije ni hteo da izadje javno, vec je hteo da se to tiho zavrsi, jer sigurno i sam zna da nije u pravu i da nema jak slucaj na sudu, kao i da ce navuci gnev gejmera. A ne treba ni da se pravimo blesavi i ignorisemo sasvim izvesnu cinjenicu da je prodaja Vestac romana sigurno porasla zahvaljujuci igrama.

Na kraju, verujem da ce CDP ipak resiti to van suda sa matorcem, ali ne zato sto se plase tuzbe. @helen rece da ce advokati naci argumente za Sapkovskijev slucaj. Hmm, poljski pisac koji je prodao IP po ceni boljeg polovnog auta vs. multimilijarderska korporacija, pitam se ko ce imati bolji advokatski tim. Jednostavno, mislim da oni ne zele da bacaju senku na witcher fransizu koja im je donela sve sto imaju a verovatno imaju i dalje planove za nju.

Ja da sam na njihovom mestu, rastegao bih ga na sudu, pa kad pukne od muke (recimo da sam 80 % siguran da bi matori izgubio), onda bih mu kao znak dobre volje poslao collectors edition sve tri igre (potpisane, razume se).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Krilce (3.10.2018)
Stara 3.10.2018, 22:31   #7287
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

@makiem


Ovo što je činjenica da je on prodao neka prava iz sveta koja je on stvorio (negde oko 9-10 hiljada dolara je zaradio), a koliki je obim toga što je on prodao niko ne zna, jer ugovor nije javno dostupan. Ako neko zna tačno, crno na belo neka objavi.

Ljudi samo nagađaju, smatrajući da je čovek kao Džordž Lukas, prodao apsolutno sva prava na delo koje je stvorio. Po toj logici ne bi smeo više da napiše nijednu knjigu iz tog sveta (što verovatno neće ni uraditi)

Ne treba zaboraviti da Sapkovski nikad nije bio popularan među gejmerima, jer igre nije zarezivao 5 posto, samo ga lova zanimala. Knjige je ionako CDPR iskrojio kako mu je volja.
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2018, 0:01   #7288
SchizoidMan
Član
 
Član od: 16.3.2012.
Poruke: 183
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 74 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Cracked But Whole kaže: Pregled poruke
Ako bi to i radio, radio bi u inat igrama, a ne zato što ima želju da zaista piše nastavke.
I to bi se kosilo s njegovom vizijom da kraj poslednjeg dela ostavi ambivalentnim.

Mislim da je ovo jedna od retkih instanci gde se pitanje kanona može problematizovati jer ako su igre popularnije, onda će ih ljudi zasigurno doživljavati kao kanon kad je Witcher univerzum u pitanju.
Po meni nema ničega ambivalentnog u kraju sage, to je kraj Geralta, nema dalje.

Da sam autor, svakako ne bih dozvolio da neko pravi bilo kakav nastavak na to, i siguran sam da Sapkovski neće pisati nastavke, osim baš kao što kažeš u inat, ali ipak očekivati da je toliko sitna duša...

Voleo bih da igre nisu debilni pokušaj da se priča nastavi i ne mogu se naterati da ih posmatram kao nešto više od alternativne storije.
SchizoidMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2018, 12:31   #7289
Atwa013
Starosedelac
 
Član od: 14.11.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 2.539
Zahvalnice: 1.226
Zahvaljeno 1.366 puta na 723 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Ma da, bre, ispade Sapkovski polupismeni diletant, koji je prekopirao slovensku mitologiju i samo promenio imena likovima, cije knjige su ocaj i tek je CDPR dao svemu smisao i oblik.
Ne podrzavam coveka, ali daj, prestanite da lupendarate....
Atwa013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Atwa013 na korisnoj poruci:
Andross (4.10.2018), DeCoy (4.10.2018), helen (4.10.2018), Leonida (4.10.2018), pentraksil (4.10.2018), player1 (5.10.2018), Vlajk@ (4.10.2018)
Stara 4.10.2018, 14:01   #7290
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.638
Zahvalnice: 153
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Atwa013 kaže: Pregled poruke
Ma da, bre, ispade Sapkovski polupismeni diletant, koji je prekopirao slovensku mitologiju i samo promenio imena likovima, cije knjige su ocaj i tek je CDPR dao svemu smisao i oblik.
Ne podrzavam coveka, ali daj, prestanite da lupendarate....
A ko je to gde rekao?
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2018, 18:08   #7291
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Atwa013 kaže: Pregled poruke
Ma da, bre, ispade Sapkovski polupismeni diletant, koji je prekopirao slovensku mitologiju i samo promenio imena likovima, cije knjige su ocaj i tek je CDPR dao svemu smisao i oblik.
Ne podrzavam coveka, ali daj, prestanite da lupendarate....
Nisi lepo skontao. On je napisao SVOJE price, i smestio ih u svet slovenske mitologije. CDP je koristio njegov svet kao osnovu, ali je prica u njima NJIHOVA, a ne Sapkovskijeva (sto se on sam svih ovih godina ubi da naglasi i podvuce da igre NISU KANON i prica u njima NEMA VEZE sa svetom u romanima koji je on stvorio).

Namerno sam naveo primer Avatara i Pokahontas, radnja je jako slicna u oba dela, ali smestena u druge svetove, kanone, stagod.

CDP je mogao da isprica iste price koje su i ispricali, sa istim stvorenjima (jer Sapkovski nije izmislio ni strige ni bruxe etc) samo da su koristili druga imena i Sapkovski onda ne bi imao nikakve veze sa tom verzijom "Witchera" (koji tada ne bi bio witcher nego mozda
The White One ili kako god). Koliko znam, on nije uopste radio na pisanju scenarija za igre, tako da prica iz igara, bila ona dobra ili losa, nije izasla iz njegovog pera.
On je opet ponavljam, naglasavao da su igre i romani potpuno odvojeni, tako da ne znam na osnovu cega sad zahteva pare koje su igre zaradile. .
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2018, 23:11   #7292
SchizoidMan
Član
 
Član od: 16.3.2012.
Poruke: 183
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 74 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Pa mene ono malo baš briga i šta CDP priča i šta je hteo i zašto je to hteo i da li se armije igrača slažu sa time i smatraju genijalnim način na koji je priča nastavljena, za mene je traljav u najmanju ruku, a debilan ako ću baš da budem subjektivan i iskren.

Naravno da Sapkovski ne bi složio bolju priču, jer on je svoju priču završio i nema šta više tu da nastavlja.
SchizoidMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2018, 4:58   #7293
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Pa u tome je stvar. Sapkovski je napisao svoju pricu (koja se meni svidja), a CDP svoju (koja se meni takodje svidja). Ni u jednom trenutku nisam rekao da je CDP napisao boljeg witchera od Sapkovskog.

Jednostavno, njihov proizvod je zaradio vise iz nekih razloga. Sapkovski se kladio na to da CDP ne moze da uradi nista sa Witcher IPem, da zaradi lovu. Zeznuo se.

Imam drugara koji je prodao oko 7 Bitcoina kada su sa 400 $ pali na ispod 200 (ili 250 ne secam se tacno). Krajem prosle godine je shvatio da se i on zeznuo.
Ce la vie.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
SchizoidMan (5.10.2018)
Stara 5.10.2018, 12:18   #7294
SchizoidMan
Član
 
Član od: 16.3.2012.
Poruke: 183
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 74 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Dobro to se sve slažem...
SchizoidMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2018, 21:40   #7295
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.549
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.487 puta na 3.998 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Nije im dugo trebalo da se vrate na Steam XD

https://store.steampowered.com/app/9...Witcher_Tales/
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2018, 23:38   #7296
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Da li je neko to igrao? Kakvi su utisci?
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2018, 10:33   #7297
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: The Witcher 3

Slušam Witcher 3 muziku na YouTube i top komentar je:

My girlfriend didn't like this game.
I miss her sometimes.

Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Paladin na korisnoj poruci:
Geralt (27.11.2018), Marko Radonjic (27.11.2018), Mocko (27.11.2018), Smrtonosna Šorka (27.11.2018)
Stara 28.12.2018, 20:22   #7298
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.267
Zahvalnice: 1.054
Zahvaljeno 1.668 puta na 1.060 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: The Witcher 3

Zato što igra ima više XP koji može da se osvoji nego što ima lik nivoa za dobijanje sa tim XP-om.

To sa jedne strane znači da oni koji vole sve da pređu u jednom prelazu neće imati šta da rade sa tim XP-om, zato se dobija 1xp, a sa druge strane oni koji prelaze po više puta, ali određene delove a ne sve imaju dovoljno XP-a da se izleveluju radeći nešto novo.

Damned if you do, damned if you don't.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2018, 18:07   #7299
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: The Witcher 3

Sta tek onda Divinity: Original Sin 2 zasluzuje?
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2018, 18:25   #7300
pentraksil
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 12.362
Zahvalnice: 4.520
Zahvaljeno 3.828 puta na 2.386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pentraksil
Određen forumom Re: The Witcher 3

Citat:
Andross kaže: Pregled poruke
Sta tek onda Divinity: Original Sin 2 zasluzuje?
Po mozda isto Oskar?

Dve dosta razlicite igre ali odlicne u tome sto rade, nema smisla uporedjivati ih ili praviti neku trku oko toga, po meni.
pentraksil je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fantasy, rpg, witcher


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Witcher 2 - Assassins of Kings Psycho13 Role-Play 4767 21.7.2020 14:23
The Witcher The mighty Boo Role-Play 3333 6.5.2018 23:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com