Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.7.2010, 2:53   #1
veverica
Član

Član od: 16.6.2007.
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 71 puta na 42 poruka
Određen forumom Razvoj programskog jezika

Posle dve tri nedelje izuchavanja pitona i rubia, svatio sam da ti jezici koji su chuveni po brzini razvoja aplikacija meni uopshte ne pashu, chak shta vishe ogorchavaju i usporavaju mi razvoj aplikacija.

Svidela mi se jednostavnost, ali nemogucnost izrade dobrog autocomplete engina za editore je bila nocna mora za mene. Vishe sam provodio vremena istrazujuci kako se imena funkcija pishu nego shto sam potroshio na izradu algoritama i razvoja dobrog dizajna za klase. Sve u svemu brze sam proizvodio aplikacije u chistom c-u nego u python-u ili ruby-u

Tako da sam odluchio da se pozabavim sa razvojem jezika koji bi bio dovoljno jednostavan, a opet brz i mocan( ako se pitate zashto odgovor je da trenutno imam previshe slobodnog vremena )

Zasad sam doshao na ovo: jezik umesto da se kompajlira u chist nativni kod, ili da radi preko interpretera, on bi se kompajlirao u c pa iz njega u nativni. Ili recimo u javu, ili python. Ili mozda sva tri po izboru. Ili sve to ali bi se mogao pokrenuti i iz nekog interpretera. Tako bi ovaj jezik postao univerzalan na svim poljima.

Pisao bi se slichno kao python( ili neka meshavina izmedju njega i c++ ) samo bi sadrzao informaciju o tipu promenljive da bi bilo moguce razviti dobar autocomplete engine za njega.

recimo neshto kao ovo:

Kod:
int max( int a, int b):
     if a > b:
         return a
     else:
         return b

output << max( 2, 3 ) << endLine
Shta mislite o ideji ? Imate li mozda naki predlog ? Znate li mozda slichan projekat gde mogu da se prikljuchim ?
veverica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2010, 7:39   #2
irreal
V.I.P. Programiranje

Član od: 9.1.2009.
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Razvoj programskog jezika

Citat:
veverica kaže: Pregled poruke
ali nemogucnost izrade dobrog autocomplete engina za editore je bila nocna mora za mene. Vishe sam provodio vremena istrazujuci kako se imena funkcija pishu nego shto sam potroshio na izradu algoritama i razvoja dobrog dizajna za klase. Sve u svemu brze sam proizvodio aplikacije u chistom c-u nego u python-u ili ruby-u
...
Pisao bi se slichno kao python( ili neka meshavina izmedju njega i c++ ) samo bi sadrzao informaciju o tipu promenljive da bi bilo moguce razviti dobar autocomplete engine za njega.
...
Shta mislite o ideji ? Imate li mozda naki predlog ? Znate li mozda slichan projekat gde mogu da se prikljuchim ?

A joj... ček... prvo kad si spomenuo izradu nekog auto complete engine-a, mislio sam da si pokušao u pythonu ili ruby-ju da napišeš nekakav auto complete engine za neku levu upotrebu, međutim kolko vidim iz ostatka posta, ti se ustvari žališ što nemaš auto complete (nešto kao microsoft intellisense) dok programiraš?

To samo pokazuje da nisi koristio dobar IDE (ili nisi koristio IDE uopšte?)
ili ti možda smeta dinamička priroda ovih jezika i nedostatak strict typing-a?

u tom slučaju je najbolje da probaš C#. imaš "auto complete" imaš oo, zna se tip svake varijable, imaš gomilu gotovih pomoćnih funkcija u .NET frameworku (koje možeš lako da pretražuješ i ubacuješ i ućiš da koristiš, sve bez izlaska iz ide-a)

zadržaćeš brzu izradu aplikacija, zadržaćeš koncentraciju na programu kao celini i svojoj logici a ne sintaksi i jednostavnim funkcijama.

sve u svemu, po ovome što si napisao trebao bi da ti odgovara.

što se tiče izrade sopstvenog jezika, mislim da nisi sagledao dubinu svega toga.
kolko vidim, tvoja ideja je da imaš jezik koji ima gomilu nekih funkcija, koje bi ti ustvari napisao u C-u (ili nekom drugom jeziku) i onda kod "kompajliranja" samo zamenio linije sa funkcijama iz "tvog" jezika sa gotovim blokovima C koda.

to se ne zove novi jezik, to se zove biblioteka

a razmisli kolko ti samo treba posla da napraviš implementaciju tog tvog jezika (lako je smisliti specifikaciju).

sve u svemu, jako ne ozbiljna ideja
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2010, 21:24   #3
veverica
Član

Uf obozavam kad me klasifikuju za chistog pochetnika...

Poznajem nekoliko jezika c#, javu, php, python, ruby, i pored toga su mi primarni jezici c i c++ ( game development )

Naravno da sam koristio neki IDE, za python sam probao nekolicinu njih ( komodo, eclipse, eric4 , emacs, vim ) ali je u prirodi samog jezika da je izrada auto-complete-a nemoguca.

Kod:
class A:
    def __init__(self):
        pass
    def bb(self, a, b):
        return a + b

instanca = new A

a.bb(4,"aaa").????
nijedan algoritam nemoze da predvidi shta bi trebalo da stoji na mestu upitnika osim ako ne simulira rad programa ( shto radi valjda pysmell ?!? ) ali chak se ni onda nemogu predvideti moguci povratni tipovi u svakom sluchaju

C# i java ,chak i ako su predivni jezici i drzim ih kao jedne od omiljenih , nisu jednostavni za stvaranje jednostavnih planova ili testiranja

previshe kucanja, previshe muchenja za izradu najjednostavnijih stvari

ideologija pythona je da je programski jezik namenjen ljudima a ne mashinama, jezik je stvoren da nam olaksha komunikaciju sa rachunarom, shto jako lepo zvuchi ali python nije to

moja ideja nije da napravim funkcije u c-u ( mada delom jeste ) vec da razvijem jezik i da ga prvenstveno implementiram u c-u ( zbog jednostavnosti ) da razgledao sam dubinu cele stvari, nemoj misliti da nisam spreman za izradu necheg takvog , bolje daj konstruktivne ideje za jezik

ako se nevaram c++ je tako pocheo u svojim korenima, a modula 2 i modula 3 su i danas tako implementirani na linuxu
Stara 15.7.2010, 22:08   #4
water wizard
Deo inventara foruma

Član od: 29.1.2008.
Zahvalnice: 397
Zahvaljeno 3.536 puta na 3.310 poruka

ja nisam neki stručnjak za pravljenje programskih jezika, ali mogu da predložim ime jezika - Leteća Veverica, što upućuje na brzu izradu i spretnost
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2010, 22:12   #5
Stevvan
Veteran

Član od: 17.12.2005.
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan

Mozda bi te zanimalo da se prikljucis pyrex projektu? http://www.cosc.canterbury.ac.nz/gre.../python/Pyrex/
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2010, 23:33   #6
zchira
Član

Član od: 28.1.2006.
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 43 puta na 19 poruka

Koliko se ja secam sa faksa, za pravljenje sopstvenog jezika, potrebno je da se definishu sintaksa i semantika (gramatika, kljucne reci itd...)....

Alati koje smo koristili su LEX i YACC ( http://dinosaur.compilertools.net/ ), pa je moja preporuka da se malo pozabavis tim alataima (verovatno postoje i neki moderniji/mocniji)...
Za pocetak bi mogao da napravis za probu nesto prosto (npr. jezik koji ima 3 kljucne reci if, then, else ili tako nesto).

( koristan link http://epaperpress.com/lexandyacc/ )
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2010, 0:42   #7
irreal
V.I.P. Programiranje

Član od: 9.1.2009.
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka

Citat:
Uf obozavam kad me klasifikuju za chistog pochetnika...
pitam se zasto li ti se to desava ?

enihu:

Citat:
Poznajem nekoliko jezika c#, javu, php, python, ruby, i pored toga su mi primarni jezici c i c++ ( game development )
Svaka cast, siguran sam da ti je penis proporcionalno velik takodje, ali to nema mnogo veze sa temom.

Citat:
C# i java ,chak i ako su predivni jezici i drzim ih kao jedne od omiljenih , nisu jednostavni za stvaranje jednostavnih planova ili testiranja
C# previse kucanja za najednostavnije stvari ?
gde ti zivis

ja stvarno ne vidim sta ti mozes da uradis u tom tvom jeziku, pa da bude manje kucajna za osnovni program i za dolazenje do srzi nego u c#...

Citat:
nemoj misliti da nisam spreman za izradu necheg takvog , bolje daj konstruktivne ideje za jezik
i'll believe it when i see it.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2010, 0:47   #8
veverica
Član

@water wizard
nazalost postoji vec programski jezik sa tim imenom ( i know it's weird )

@Stevvan
pyrex projekat je samo sistem koji pomaze pri izradi modula za python i povezivanje razlichitih tipova

@zchira
upravo shto sam napisao prvi post postavljao sam i isprobavao lex i yacc. Pre dve godine sam se bio dochepao neke kvalitetne knjige shto se bavila tematikom, i ako sam bio dobro razumeo lex i yacc su zapravo (regex + final state machine)

Jedan prijatelj mi je imao projekat izrade interpretera za uchenje programiranja, pa sam pored njega pokupio neshto iskustva u materiji
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku veverica na korisnoj poruci:
water wizard (16.7.2010)
Stara 16.7.2010, 2:16   #9
Stevvan
Veteran

Član od: 17.12.2005.
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan

Pa pyrex je mesavina pythona i c++-a. Tacno je da se preko njega pisu moduli, ali je poenta da klase i funkcije koje su u njemu napisane rade brzo, u nekim slucajevima kao da su napisane u c++-u. A takodje taj jezik svoj kod prebacuje u kod c++-a, tako da bi sigurno mogao da naucis bar kako da efikasno izvedes prebacivanje koda u c ili c++...
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2010, 7:34   #10
MG-RAY
Starosedelac

Član od: 15.2.2006.
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY

Citat:
...

Kod:
class A:
    def __init__(self):
        pass
    def bb(self, a, b):
        return a + b

instanca = new A

a.bb(4,"aaa").????
...

...
Mislim da tu grešiš, daleko od toga negde postoji previše kucanja, sve zavisi od toga koliko poznaješ jezik koji koristiš. Evo primera tvog koda napisanog u C#, čisto da vidiš o čemu govorim:

Kod:
            Func<dynamic, dynamic, dynamic> add = (a, b) => a + b;

Console.WriteLine(add(4, "aaa"));
            Console.WriteLine(add(4, 5));
            Console.WriteLine(add("4", "5"));
            Console.ReadLine();

E, sto se konstruktivih predologa tiče, daću ti jedan - napravi parser za neku draft verziju "jezika", taman da sagledaš šta te sve očekuje kada prvi put zapneš negde...

Poslednja ispravka: MG-RAY (16.7.2010 u 10:35)
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2010, 13:35   #11
mr.marvin
Član

Član od: 28.4.2007.
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka

Citat:
Posle dve tri nedelje izuchavanja pitona i rubia, svatio sam da ti jezici koji su chuveni po brzini razvoja aplikacija meni uopshte ne pashu, chak shta vishe ogorchavaju i usporavaju mi razvoj aplikacija.
Poslije čak dvije nedjelje?

Šta si to tačno radio u Pythonu da si razočaran odmah poželio da pišeš svoj jezik? Odnosno, kakvu to aplikaciju praviš?
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Učenje jezika i online rečnici Ulmawen Opšta kultura 39 26.8.2016 22:52
Programi za razvoj web prezentacija Bole-M Web razvoj 69 12.3.2012 23:24
Pomoć oko odabira jezika... Sargas Programiranje 1 20.3.2010 10:18
Elektronski testovi iz srpskog jezika za osnovce bosibosi Aplikativni softver 5 21.4.2008 23:18
Knjiga za WEB (razvoj sajta) todos Web dizajn 3 30.1.2008 21:06

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:08.