Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.9.2015, 17:02   #1
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Pitanje u vezi linuxa

Znam da kada instaliram linux sve sa c particije ce biti obrisano, logicno, e sada interesuje me kako i da li cu uopste moci da pristupim e particiji jer su mi tu sve slike i ostali dokumenti???
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2015, 18:27   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Moći ćeš, ali pošto Marfi ne spava pravilo je da se ne čačka hard na kome su bitne stvari za koje ne postoji backup.
Tako da, prvo ti to lepo iskopiraj još negde pa se onda zezaj.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2015, 19:46   #3
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Aha, znaci pristupam mu kao da je to particija linuxa, (jer ne koriste isti format) ?
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2015, 20:37   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Linux za pristup NTFS particijama koristi open source implementaciju Microsoft-ovog NTFS-a pod imenom NTFS-3G. Sa njim iz Linuxa možeš bez problema da pristupaš bilo kojoj NTFS particiji. Dovoljno je da prilikom instalacije definišeš mount point za NTFS particiju ili naknadno uneseš par linija u /etc/fstab.

Za suprotan smer, čitanje ext2/ext3/ext4 particija iz Windows-a možeš da koristiš ext2read. Mane su mu što podržava samo čitanje i nema baš sve opcije koje nude izvorni ext-ovi. Generalno baratanje sa ext-ovimima iz Windows-a nije dobro podržano.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
shonee (12.9.2015)
Stara 11.9.2015, 21:59   #5
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Citat:
neutrino;2023268[i kaže:
]linux za pristup ntfs particijama koristi open source implementaciju microsoft-ovog ntfs-a pod imenom ntfs-3g. Sa njim iz linuxa možeš bez problema da pristupaš bilo kojoj ntfs particiji. Dovoljno je da prilikom instalacije definišeš mount point za ntfs particiju ili naknadno uneseš par linija u /etc/fstab.[/i]

za suprotan smer, čitanje ext2/ext3/ext4 particija iz windows-a možeš da koristiš ext2read. Mane su mu što podržava samo čitanje i nema baš sve opcije koje nude izvorni ext-ovi. Generalno baratanje sa ext-ovimima iz windows-a nije dobro podržano.
Искрено, од 2009.године (Убунту 9.4 ) нисам имао проблема са приступом ntfs партицијама из Линукса без икаквих додатних радњи... Једино је на Дебиану потребно унети пар редова уколик се жели аутоматски приступ партицијама које нису везане за сам систем....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2015, 22:22   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Искрено, од 2009.године (Убунту 9.4 ) нисам имао проблема са приступом ntfs партицијама из Линукса без икаквих додатних радњи... Једино је на Дебиану потребно унети пар редова уколик се жели аутоматски приступ партицијама које нису везане за сам систем....
Treba svuda da se menja /etc/fstab ukoliko prilikom instalacije ne "aktiviraš" NTFS particiju. Naravno sve ovo važi pod uslovom da želiš automatsko mountovanje. Klasičan dupli klik će svakako odraditi ručni mount ali to počne vremenom da smara, posebno ako koristiš recimo aplikacije koje pamte staze do prethodno korišćenih fajlova (recimo biblioteke audio playera, itd.)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2015, 19:15   #7
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Da ne dizem temu pitacu ovde.Naime imam u WM Ware Player-u 12ebian 8,Linux Mint Debian Edition 17 i Ubuntu Server 14.04.Host je Win 7.Problem su mi prva dva koja trokiraju,tj procesor zakuca na 100% u gogle chrome,youtube video trokira obavezno na oba OS-a,i .Isti problem sam imao i sam OpenSuse pa kontam da je do samog WM ware.Debian je na Gnome 3,Mint na Mate.Na Mintu imam instaliranje najnovije WM Ware tools,na debianu ne-nema razlike,cak Mint sporije ucitava stranice nego Debian.Pokusam sam i sa uklanjanjem nepotrebnog hardvera ali bez uspjeha.
Host je na 4 gb,intel dual core 2,66Ghz.Obe masine(nikad nisu zajedno digunute samo jedna u kombinacija sa serverom-koji dobija jednu jezgru i 900MB ram-a) imaju dodjeljeno u pocetku jedan,a kasnije i oba procesora sa 2GB RAM.Host graficka je Nvidia GeForce GT630 sa 2GB VRAM od koje je 1GB na raspolaganju virtuelnim masinama sa GUI.Pokusao sam da ih prebacim na Virtual Box ali sam odustao od te ideje jer iako je uspjesno otvorio HDD i instalaciju Minta(ne i debiana) virtuelna masina je svaki put krahirala pri pokusaju ulaska u full screen(expansion pack instaliran-najnovija verzija 5 ako se ne varam).Ima li iko predlog za resenje?Ja sam ostao bez ideja....

Poslednja ispravka: Nemanja Inc (3.11.2015 u 19:27)
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2015, 19:25   #8
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Virtuelne masine ne sluze u te svrhe, nema pustanja videa u njima.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2015, 19:30   #9
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Ok to sam i privremeno rjesio(pustam video u hostu).Ali ikakav nacin da ubrzam rad,pogotovo chrome?Mozda da stavim neki drugi GUI u debian(XFCE,LMDE)?U osnovi treba mi terminal,sublime text,chrome i dropbox(zasad).
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2015, 23:16   #10
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Citat:
nemanja inc kaže: Pregled poruke
ok to sam i privremeno rjesio(pustam video u hostu).ali ikakav nacin da ubrzam rad,pogotovo chrome?mozda da stavim neki drugi gui u debian(xfce,lmde)?u osnovi treba mi terminal,sublime text,chrome i dropbox(zasad).
Код мене без неких проблем покреће и видео клипове у оквиру витуел бокса (кад испробавам неке друге дистрибуције) и није важно да ли је у питању преносни или стони рачунр...

Питање је како ти се понаша основни оперативни систем и колико он троши ресурса кад не остаје довољно и за виртуелну машину?

У примципу проблем ћеш најједностваније решити инстаирањем меке од дистрибуција директно на хард диск
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2015, 23:55   #11
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Određen forumom Re: Pitanje u vezi linuxa

Citat:
drzare kaže: Pregled poruke
Код мене без неких проблем покреће и видео клипове у оквиру витуел бокса (кад испробавам неке друге дистрибуције) и није важно да ли је у питању преносни или стони рачунр...

Питање је како ти се понаша основни оперативни систем и колико он троши ресурса кад не остаје довољно и за виртуелну машину?

У примципу проблем ћеш најједностваније решити инстаирањем меке од дистрибуција директно на хард диск
To i planiram kada uzmem drugu masinu,tj laptop.Onda cu na PC ostaviti sedmicu i server.Dual boot ne dolazi u obzir,jer iz Win-a koristim Adobe paket i jos neke programe,treba mi ta fleksibilnost.Ne znam,standardni je Win7 x64.Imao sam prije cjeli paket virtuelnih Windowsa u WM Ware(Win XP,Win 7 i Win Server-svi su radili odlicno-msm da je u pitanju slabija podrska WM Ware za Linux platformu).Rado bih presao na Virtual Box ali to je izgleda jedino moguce kroz svjezu instalaciju Debian-a i resavanje bug-a sa full screen
Edit:Rjesio sam oba problema.U full screen sam uspio uci nakon onesposobljavanja mini toolbar-a a debian sam digao kada sam omogucio PAN/NX u podesavanjima procesora.Testiracu Debian ovih dana pa cemo vidjeti kakav ce biti u Virtual Boxu

Poslednja ispravka: Nemanja Inc (4.11.2015 u 0:21)
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Test Drive Unlimited .:GoRaNStEin:. Simulacije vožnje 534 27.4.2013 23:53
Pitanje u vezi LAN-a Prief Lirator Komunikacioni uređaji i umrežavanje 19 11.1.2012 9:30
Pitanje u vezi telekom ADSL-a i lokalne mreze NinoJovic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 28.4.2010 12:38
Pitanje u vezi s hostingom... Wastelander Web dizajn 10 4.12.2009 13:25
Pitanje u vezi s ventilatorom bojanh Ostale komponente 31 1.12.2009 19:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com