Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.4.2020, 12:39   #1
Oleg
Novi član
 
Član od: 5.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Macbook pro

Zdravo svima,

Razmišljam u skorije vreme o kupovini sledećeg laptop-a

https://www.mediamarkt.de/de/product...E&gclsrc=aw.ds

Iskoristio bih priliku da ga kupim dok je još na popustu, a značile bi mi vaše povratne informacije u vidu iskustava korisnika - ovo bi mi bio prvi macbook, koristim iPhone godinama unazad, ali mi je značajno da li je generalno kompleksan za korišćenje u smislu nekompatibilnosti sa nekim aplikacijama, Srbijom (sada sam u Nemačkoj ali se vraćam nazad uskoro, čitao sam da će biti otvoren store i za SRB, ali ne bih voleo da svakodnevno imam problem sa aplikacijama, instaliranjem, nepodržanošću i slično) i generalno opšti utisak i zadovoljstvo. Koristio bih ga za svakodnevno surfovanje i programiranje - ne suviiše napredno, fakultetsko a nakon studija će sigurno biti aktuelno nešto naprednije.

Ne interesuju me iskreno komentari da li je ovo previše ili ne za ovaj novac, svi znamo da Apple ima skuplje uređaje i svesni smo toga kada ih kupujemo, već iskustva i utisci iz prve ruke.

Takođe, da li je značajna razlika između Pro i Air modela, ukoliko pričamo o istoj godini lansiranja?

Hvala unapred
Oleg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 14:30   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Macbook pro

Air je s**nje, Pro je bolji za pet klasa
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 15:45   #3
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

ja bih zaobisao u sirokom luku butterfly switcheve. koliko znam imaju je svi modeli od 2016 pa do danas. na tome je prosto nemoguce kucati.
tek su napokon na najnovijem Air 2020 modelu i MBP 16" krenuli da vracaju normalne tastature.
ako zelis da probas macbook, bolje potrazi neki MBP 2015, to su i dan danas ludacke masine za sve sto ti treba.
ne bi nikako pogresio ni sa novim Airom.

takodje ce sve aplikacije da ti rade bez obzira u kojoj si zemlji ali je preporuka da napravis US nalog jer po nekom pravilu tu imas najveci broj aplikacija.
gomilu toga ces skidati sa zvanicnih sajtova pa ti app store nije toliko ni bitan.

Poslednja ispravka: RedMantella (6.4.2020 u 16:02)
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 16:38   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

Ovo sa linka je smeće, dual-core CPU, 8 GB RAM i 128GB SSD za 1200e LMAO

U ovom cenovnom rangu imaš gomilu laptopova koji su duplo bolji.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 18:07   #5
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

ko hoce macOS onda nema puno kompromisa i ne moze se uporedjivati sa ostalim laptopovima, na stranu sto je hardver los za trazenu cenu.
najbolja je opcija napraviti hackintosh ali neko hoce da kupi pravu mac masinu i uziva.
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 18:33   #6
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

Mac se kupuje samo ako se mora. Velika je razlika između Pro i Air modela, mada je i cena i novi Air jeste dosta bolji od prethodnih.


PC se uvek više isplati, ako ne Windowsu onda na Linuxu.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 19:21   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Macbook pro

Mac ne bih kupio ni pod moranje, ali to nije tema. Za te pare (cca 1200€) može da se uzme Dell XPS ili Alienware koji po svemu jedu Macbook Air/Pro i na njih komotno može da se stavi Hackintosh. Pogotovo kakav tek Thinkpad Carbon može da se kupi za te pare. Pričao sam sa masom ljudi koji koriste Apple laptope, iz domena advertajzinga, medija, konsaltinga, arhitekture i sl. pa čak i oni priznaju da te laptopove kupuju čisto kao znak raspoznavanja, jer im to branša "nalaže" a za pravo obavljanje posla koriste PC desktop ili Windows laptop. Masi ljudi je džaba govoriti, jer uprkos svim ubjeđivanjima preovladavaju "ja-hoću-macbook-i-tačka-ljudi", koji umnogome i jesu Appleova ciljna publika.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 19:29   #8
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

ok, svako ima svoja misljenja. ja sam kupio mac zato sto sam zeleo. svideo mi se macOS koji mi je i danas primarni sistem i na windows se vise nikad ne bih vratio. danas je to hackintosh u mom slucaju ali je akcenat na macOS-u zbog kog se najvise i kupuje takva masina. ok, ima puno pozera i instagram zvezdi ali realno postoji i velika grupa ljudi kojima je to potreba.
kao dugogodisnji korisnik macOS-a mogu da kazem da za mnoge stvari ne postoji zamena na windowsu, narocito ako se neko bavi bilo kakvim programiranjem, sama cinjenica da na windowsu ne postoji terminal je vec dovoljna prepreka.
ne branim ni jedan sistem, najbolje je imati oba ali iz mog ugla je macOS za bilo kakav rad u svakom smislu superiorniji.
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 20:18   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

Citat:
RedMantella kaže: Pregled poruke
narocito ako se neko bavi bilo kakvim programiranjem, sama cinjenica da na windowsu ne postoji terminal je vec dovoljna prepreka.
Linux, Unix, gomila open source sistema, i to kažem kao programer. Radije bih, opet kao programer, voleo da imam izbor OS-a i kastomizaciju istognego da sam zaključan na tragikomični Mac OS. Jedini razlog zbog kojeg bi posedovanje Mac mašine opravdano je iOS development. Čak i na Windowsu imam WSL...

Ispod haube Mac OS je dobar ali UX je horor iz moje perspektive. Hardver im je kvalitetan ali često precenjen (vidi Air ili običan Macbook). Možda su mogli da naplaćuju toliko pre 10 godina kad su zapravo bili inovativni ali ne danas kad imaš sjajnih laptopova na sve strane za manje novca.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 21:02   #10
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

za hardver se slazem, ja im isto ne dam vise ni dinara, iz tog razloga i vozim hackintosh zadnjih par godina.
malo je samo neumesno stalno na pitanje o preporuci mac masine nuditi windows laptop i uporedjivati te dve stvari pa sam se najvise oko toga ukljucio. ne branim ni jedne a ni druge, samo pricam iz svog ugla.
meni linux nikad nije odgovarao kao sistem a koristio sam ga neko vreme kao primarni sistem. narocito je horor ako treba nesto hitno ili brzo da se odradi. po tom pitanju je za mene macOS no.1
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 21:26   #11
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Macbook pro

Citat:
RedMantella kaže: Pregled poruke
kao dugogodisnji korisnik macOS-a mogu da kazem da za mnoge stvari ne postoji zamena na windowsu, narocito ako se neko bavi bilo kakvim programiranjem, sama cinjenica da na windowsu ne postoji terminal je vec dovoljna prepreka.
Za par nedelja, kada Microsoft bude lansirao Windows 2004, javnosti će biti dostupan WSL2. Windows će postati prva i jedina platforma koja u isto vreme sa jedne strane nudi ogroman izbor alata koji dolaze isključivo za Windows i sa druge potpunu kompatibilnost sa Linux ekosistemom. I sve to zato što se uz Windows po prvi put isporučuje punokrvni Linux kernel.

U kombinaciji sa Docker-om (https://www.docker.com/) Windows bukvalno postaje univerzalna platforma za razvoj softvera koja će sigurno naterati veliki broj developera da porazmisle o prelasku sa Linux-a i MacOS-a na Redmondovo čedo. Nema više kuke i dreke zato što neki alat (ponovo) nije dostupan na Linux-u ili što bash skripta koja perfektno obavlja posao na Linux mašini ne može da se koristi na Windowsu.

Što se laptopa tiče, znam da ne želiš ovo da čuješ ali ako mora baš Mac da bude tu zaista ne mogu ništa da preporučim. Razloge je jednostavan - Dell laptopovi u istom ili čak nižem cenovnom rangu nude neuporedivo više. Kolege koje su se do juče klele u Mac Pro u poslednjih godinu dana masovno prelaze na Dell (Inspiron i XPS uglavnom). I to velikom zaslugom Apple-a koji nekako uspeva da u poslednjih par godina svaku iteraciju MacOS-a napravi još gorom (da ne navodim primere u kakvom je stanju lansiran poslednji MacOS). Naravno, ne računam umetnike (kolege dizajnere) koji više vole da vide srebrnu jabuku na laptopu nego leba da jedu

Evo, primera radi odlični Dell Inspiron 15 7000 ili ako baš novac nije problem onda Dell XPS 15. Direktno kupljeni od Dell-a ukoliko kupuješ u Dojčland naravno jer tako stičeš određene beneficije (jeftinije produženje servisnog roka, mnogo brže rešene reklamacije, direktna podrška itd.)

Samo nemoj da gledaš 4K ekrane jer koliko god imaju kvalitetniji prikaz od 1080p jedu baterije za sve pare. I ako ti laptop dođe uz buđavi Killer NIC veoma lako možeš da odradiš zamenu sa daleko kvalitetnijom Intel WiFi/BT karticom. Ja sam recimo u svoj Dell XPS 15 (9750) stavio Intel AC 9260 koja je preporodila laptop što se konektivnosti tiče.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (6.4.2020)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Macbook zamjena za HP Envy OgnjenM ŠDK - Prenosni računari 7 13.4.2017 13:46
MacBook menjanje sistema Djuka88 Operativni sistemi 13 24.11.2015 21:02
MacBook Pro 17'' Borko Motorko ŠDK - Prenosni računari 20 3.1.2014 2:16
MacBook: da ili ne? llaa90 ŠDK - Prenosni računari 56 17.9.2010 13:56
Polovan MacBook 13"... koliko vredi? Mickie ŠDK - Prenosni računari 10 15.5.2010 16:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com