Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.9.2014, 5:23   #2021
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
VGagi kaže: Pregled poruke
Ne znam zasto ljudi misle da kroz fenomenoloska objasnjenja mogu da razumeju prirodu stvari...
Zato što je to naučni princip, welcome to the dark side.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2014, 16:35   #2022
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

U poslednje vreme sve više i više vesti se pojavljuje da crne rupe ne postoje.
Meni nije jasno u kom smislu one ne postoje ?
Da li ne postoje u smislu kako ih fizičari zamišljaju ili da ne postoje uopšte ?

Šta se onda nalazi u središtu svih galaksija ?
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2014, 18:41   #2023
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Imaj u vidu da je reč o osobi koja takođe tvrdi da je pomirila TR i kvantnu mehaniku, tako da ja ovo ne bih uzimao za ozbiljno još uvek.
http://www.iflscience.com/physics/ph...s-do-not-exist
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2014, 19:15   #2024
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Zato što je to naučni princip, welcome to the dark side.
Moj komentar se odnosio na objasnjenja koja daju mass mediji (kao i izbor stvari koje 'objasnjavaju' i na sta stavljaju akcenat....). Sto je sve veoma daleko od nauke i naucnih metoda i principa, a u poslednje vreme daleko i od prave naucne popularizacije kakva bi trebala da bude. Jedino se slazem s onim da je to sve vise 'dark side'...


Citat:
Endless kaže: Pregled poruke
U poslednje vreme sve više i više vesti se pojavljuje da crne rupe ne postoje.
Meni nije jasno u kom smislu one ne postoje ?
Klasican primer medija koji jure senzacionizam. Rad je tek podnet na arXiv.
Ignorise astronomske opservacije crnih rupa. Mada, moguce je da je matematika ok - analiza je radjena za de Sitter prostor (mi ne zivimo u de Sitter Univerzumu). Sacekaj malo na komentare upucenijih, nemoj da skaces odmah na vesti mass medija...
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2014, 21:30   #2025
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.666 puta na 1.059 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Ja iskreno nisam matematicar, ali mi ni sama poenta toga sto oni rade nije jasna.

Znaci:
1. Nemaju instrumente kojima mogu te stvari da izmere
2. Nemaju apsolutno nikakve konkretne fizicke dokaze
3. Nemaju nikakve dokaze da formule koje koriste nisu zasnovane na pogresnim premisama

a posle svega toga kada nesto " matematicki " izracunaju kazu da je to TAKO.

Pa kako bre TAKO ?
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2014, 21:42   #2026
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

jednostavno nije beskonačno nego podleže zakonima fizike
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2014, 22:33   #2027
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Mozda traze pare za dalja istrazivanja, pa senzacionalizmom privlace paznju ka sebi.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2014, 17:20   #2028
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Laniakea: Our home supercluster
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2014, 23:15   #2029
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.


Solar System's Water is Older Than the Sun
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2014, 23:52   #2030
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

hm, pa logično da je voda starija, vodonik je u svemiru još od bigbanga, a sva materija na zemlji je postojala i pre nego što je sunce postalo zvezda, pa kad se formiralo sunce od okolnih gasova i prašine su nastale planete, ja koliko sam upućen sva materija je nastala posle bigbanga kada je energija prešla u stanje materije, a ostali elementi su nastali u zvezdama
Prosto rečeno, sunce je nastalo od vodonika koji je već bio tu, a i na zemlju je pala određena količina tog istog vodonika... sunce je čini mi se treća generacija zvezda tako da je mnogo toga već bilo tu pre nego što je sunce nastalo...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 2:51   #2031
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Mene samo zanima gde je udarni talas nestao od big benga ako je uopste i bio.
A vidim i Nasa nas polako priprema za ono neizbedno; Susret Trece Vrste.
Samo da ne bude susret coveka i ameba sa druge planete.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 3:11   #2032
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Mene samo zanima gde je udarni talas nestao od big benga ako je uopste i bio.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_...ave_background
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 11:03   #2033
Endless
Veteran
 
Član od: 9.10.2010.
Poruke: 529
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 108 puta na 78 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
hm, pa logično da je voda starija, vodonik je u svemiru još od bigbanga, a sva materija na zemlji je postojala i pre nego što je sunce postalo zvezda, pa kad se formiralo sunce od okolnih gasova i prašine su nastale planete, ja koliko sam upućen sva materija je nastala posle bigbanga kada je energija prešla u stanje materije, a ostali elementi su nastali u zvezdama
Prosto rečeno, sunce je nastalo od vodonika koji je već bio tu, a i na zemlju je pala određena količina tog istog vodonika... sunce je čini mi se treća generacija zvezda tako da je mnogo toga već bilo tu pre nego što je sunce nastalo...

Po toj logici wizard mi smo stari 13.8 milijardi godina ?
Džaba onda slaviš rođendan...kaži samo da spadaš u treću generaciju zvezda i to je to.
Ovde je pitanje vode i obliku u kom jeste, takva je bila i pre formiranja Sunca. Nošena na asteroidima pre formiranja Sunčevog sistema...nije pitanje koliko je materija stara.
Znači voda se ne stvori sama iz ničega ili što ti kažeš vodonik padne na zemlju ? I šta dobiješ odma sa vodonikom, more, okeane, život, dinosauruse i Seku Aleksić ?
Verovatno potenciraju da je sa tom vodom/ledom došao život ili bar razne amino kiseline i drugi "materijali" koji su esencijalni za život. E sad odakle su ta voda i led došli ko zna...
Zanimljivo bi bilo onda videti koliko su objekti izvan Neptuna zaista stari, pogotovo oni u Kajperovom pojasu ili skoro otkrivena Sedna.
Endless je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 11:16   #2034
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
VGagi kaže: Pregled poruke
Moj komentar se odnosio na objasnjenja koja daju mass mediji (kao i izbor stvari koje 'objasnjavaju' i na sta stavljaju akcenat....). Sto je sve veoma daleko od nauke i naucnih metoda i principa, a u poslednje vreme daleko i od prave naucne popularizacije kakva bi trebala da bude. Jedino se slazem s onim da je to sve vise 'dark side'...
I inače imam takav utisak o "naučnim" pogledima na Svemir. Previše teorija i nagađanja.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 17:48   #2035
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Endless kaže: Pregled poruke

Po toj logici wizard mi smo stari 13.8 milijardi godina ?
Džaba onda slaviš rođendan...kaži samo da spadaš u treću generaciju zvezda i to je to.
Ovde je pitanje vode i obliku u kom jeste, takva je bila i pre formiranja Sunca. Nošena na asteroidima pre formiranja Sunčevog sistema...nije pitanje koliko je materija stara.
Znači voda se ne stvori sama iz ničega ili što ti kažeš vodonik padne na zemlju ? I šta dobiješ odma sa vodonikom, more, okeane, život, dinosauruse i Seku Aleksić ?
Verovatno potenciraju da je sa tom vodom/ledom došao život ili bar razne amino kiseline i drugi "materijali" koji su esencijalni za život. E sad odakle su ta voda i led došli ko zna...
Zanimljivo bi bilo onda videti koliko su objekti izvan Neptuna zaista stari, pogotovo oni u Kajperovom pojasu ili skoro otkrivena Sedna.
Nastankom sunca se ništa nije promenilo, za materiju na našoj planeti su odgovorne neke zvezde pre sunca, na primer zlato, je nastalo u supernovi... znači pre nastanka sunca su postojale neke druge zvezde koje su eksplodirale i ostavile razne materije koje su se vremenom opet skupile na gomilu i stvorile sunce i planete. Vode ima na mesecu, marsu,plutonu vodonik je na jupiteru i na suncu... vodonik je najrasprostranjenija materija u svemiru i postoji pre ostalih elemenata koji su formirani u termonuklearnim reakcijama u zvezdama i supernovama kao i pod pritiskom gravitacije. Jednostavno rečeno, pre nastanka sunca su prošle milijarde godina i bilo je dovoljno vremena da se svi ti molekuli povežu, sad koja je tačko formula za nastnak vode to ne znam, ali meni deluje logičnije da su ti asteroidi sa vodom ostaci neke zvezde... jer sunce je deo galaksije i galaksija je starija od sunca neki kažu da je stara koliko i svemir, i ne možeš sunce gledati odvojeno od galaksije jer je to jedna celina iz koje su došli i elementi koji su formirali sunce i planete
http://en.wikipedia.org/wiki/Metallicity
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2014, 15:37   #2036
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Mene samo zanima gde je udarni talas nestao od big benga ako je uopste i bio.
Nije bilo nikakvog udarnog talasa.

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Samo da ne bude susret coveka i ameba sa druge planete.
Pa ono sto cemo prvo i da otkrijemo, jednog skorog dana, i jesu mikroorganizmi. Ne mali zeleni iz filmova.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2014, 20:43   #2037
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Zasto smatras da bi prvo naisli na mikroorganizme? Sta ako ubodemo u centar ili naletimo na nekakav zivot poput onog sa dinosaurusima ili nekakav oblik koji ne mozemo da shvatimo ili zivot koji prkosi svim naucnim teorijama postojanja. Nesto kao mi u ocima mravlje zajednice.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2014, 13:53   #2038
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Zasto smatras da bi prvo naisli na mikroorganizme?
Rec je o onome sto bi mi mogli da ustanovimo u narednih par decenija. A tu smo ograniceni na ono sto mozemo da ustanovimo u okviru naseg solarnog sistema, i sta tu moze, realno, da postoji jos osim zivota na Zemlji. A to su, najverovatnije, samo mikroorganizmi, a najverovatniji kandidati gde cemo da ih nadjemo su Evropa, Mars, Ganimed, Titan i jos par drugih mesta, s tim sto postoji mogucnost da cemo prvo naci prekurzore zivota na kometama i asteroidima. I, naravno, postoji mogucnost da cemo naci spektroskopski fingerprint zivota nalik na nas na nekoj exoplaneti, ali to je sve sto cemo za dugo vremena u tom domenu moci da nadjemo.

Ne smatram da postoji velika verovatnoca da cemo skoro naci znake neke druge tehnoloske civilizacije.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gaia_%2...ry_mirrors.svg


Citat:
todos kaže: Pregled poruke
nekakav oblik koji ne mozemo da shvatimo ili zivot koji prkosi svim naucnim teorijama postojanja
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2014, 21:22   #2039
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: , .

Citat:
perablenta kaže: Pregled poruke
Ja iskreno nisam matematicar, ali mi ni sama poenta toga sto oni rade nije jasna.

Znaci:
1. Nemaju instrumente kojima mogu te stvari da izmere
2. Nemaju apsolutno nikakve konkretne fizicke dokaze
3. Nemaju nikakve dokaze da formule koje koriste nisu zasnovane na pogresnim premisama

a posle svega toga kada nesto " matematicki " izracunaju kazu da je to TAKO.

Pa kako bre TAKO ?
Odakle si izvukao ove zakljucke?

Citat:
VGagi kaže: Pregled poruke
Rec je o onome sto bi mi mogli da ustanovimo u narednih par decenija. A tu smo ograniceni na ono sto mozemo da ustanovimo u okviru naseg solarnog sistema, i sta tu moze, realno, da postoji jos osim zivota na Zemlji. A to su, najverovatnije, samo mikroorganizmi, a najverovatniji kandidati gde cemo da ih nadjemo su Evropa, Mars, Ganimed, Titan i jos par drugih mesta, s tim sto postoji mogucnost da cemo prvo naci prekurzore zivota na kometama i asteroidima. I, naravno, postoji mogucnost da cemo naci spektroskopski fingerprint zivota nalik na nas na nekoj exoplaneti, ali to je sve sto cemo za dugo vremena u tom domenu moci da nadjemo.

Ne smatram da postoji velika verovatnoca da cemo skoro naci znake neke druge tehnoloske civilizacije.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gaia_%2...ry_mirrors.svg



@vgagi, jako cenim tvoj doprinos ovakvim temama i vrlo rado citam sve tvoje postove. Samo mi nije jasno zasto covek kao ti odgovara sa facepalm smileyem.

Od svih ljudi ti bi bas mogao da objasnis gde neko gresi, ili sta je lose rekao. Razumem da je ponekad (ili bolje receno cesto) tesko, ali mislim da ces daleko vise postici ako objasnis zasto taj neko gresi, makar ponavljao.

Zaista, od mene sledi samo jedno ogromno hvala sto ucestvujes u ovoj temi!
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2014, 12:08   #2040
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: , .

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Samo mi nije jasno zasto covek kao ti odgovara sa facepalm smileyem.

Od svih ljudi ti bi bas mogao da objasnis gde neko gresi, ili sta je lose rekao. Razumem da je ponekad (ili bolje receno cesto) tesko, ali mislim da ces daleko vise postici ako objasnis zasto taj neko gresi, makar ponavljao.
Izraz 'prkosi naucnim teorijama' je specifican za kreacionisticku religioznu propagandu i i senzacionalisticke medije u vezi s onim prvim. Nece ga upotrebiti nijedan naucnik koji drzi do sebe, i nijedan peer review naucni casopis. Slicno vazi i za tvrdnju da ima stvari koje ne mozemo da shvatimo, upotrebljena u generalizovanoj formi - dok svakako ima stvari koje jedan pojedinac ne moze da shvati (u zavisnosti od njegovih mentalnih kapaciteta, obima znanja, itd) isto ne moze da se generalizuje na naucnu zajednicu i/ili covecanstvo kao kolektiv. Ne znamo jos sve, i konsekventno ne mozemo sve da objasnimo, ali potencijalno ne postoji pojava koju necemo moci jednog dana da shvatimo i objasnimo do svih relevantnih detalja. A vec sada shvatamo i mozemo da objasnimo mnogo vise nego sto to veruje vecina ljudi.

Otuda i facepalm, koji nameravam i dalje da upotrebljavam kad god neko napise nesto sto spada u 'not even wrong' kategoriju.


Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Zaista, od mene sledi samo jedno ogromno hvala sto ucestvujes u ovoj temi!
Hvala. Nazalost, imam sve manje slobodnog vremena za ovakve stvari.


PS. re spektoskopskog fingerprinta: Iako se generalno ceka bolja oprema (JWST 2018, i veliki teleskopi 2020 i 2022), ne bih bio iznenadjen da se nesto otkrije i ranije u obliznjim sistemima, kao sto su npr Tau Ceti e i Kapteyn b, koji su trenutno u vrhu svih SETI lista.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
svemir

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com