Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.12.2015, 13:06   #1
Jovan Verbic
Član
 
Član od: 18.5.2009.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 314
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 16 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jovan Verbic Slanje poruke preko Skypea korisniku Jovan Verbic
Određen forumom WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Pozdrav drugari. Evo mene opet.
Komsija jedan moj, inace radio u rusiji do skoro, vec godinu dana vodi bitku sa telekomom da mu obezbede fiksnu telefonsku liniju, slao je molbe 100 puta i na kraju se zavrsilo na to da su mu obezbedili onaj bezicni telefon, stim sto preko njega ne moze da koristi ADSL usluge.

Sad posto on dolazi ovde u selo za stalno, a neophodan mu je internet razmisljam kako bi mogao moj da koristi. Udaljenost izmedju nas dvoje je oko 600 metara do 700 ne bi trebalo da ima vise, mozda cak i manje, al da uzmemo da je 700m. Vidljivost postoji, evo slike na kojoj se vidi gde se nalazi kuca komsije koji treba da dobije internet a gde se nalazim ja.




Ruter koji ja koristim je Huawei HG532e


Ovo je selo, kao sto vidite, nemamo cak ni mrezu za bilo kojeg telefonskog operatera samo bo brdima, zvuci smesno ali tako je jos uvek.
Jedina mogucnost mu je ova ako je ikako moguce.

Evo sta je moja ideja bila, da on kupi fazon 200m USB kabla i antenu koja hvata moj WiFi signal, ali pitanje je kolika su slabljenja sa 200m USB kabla.

Predpostavljam da postoji neko bolje resenje.

Pa vas molim da mi neko napise sta sve treba da kupim i kako da povezem da bi to radilo bez problema, njemu nisu pare problem, samo da dobije internet. Hvala unapred na odgovorima. Pozdrav
Jovan Verbic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 13:53   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

200 metara USB kabla je previše za takvo nešto, a gubitak signala ogroman. Trebao bi mu wireless repeater i dvije usmjerene antene (TP Link, Linksys, Alpha, jedna kod tebe a druga kod njega i da se usmjere kako treba), a ako pare nisu problem onda može da se protegne pa da ujedno tebi kupi jači/brži paket neta, da ne gubi puno kad ga podijelite 50:50.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 14:14   #3
Jovan Verbic
Član
 
Član od: 18.5.2009.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 314
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 16 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jovan Verbic Slanje poruke preko Skypea korisniku Jovan Verbic
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
200 metara USB kabla je previše za takvo nešto, a gubitak signala ogroman. Trebao bi mu wireless repeater i dvije usmjerene antene (TP Link, Linksys, Alpha, jedna kod tebe a druga kod njega i da se usmjere kako treba), a ako pare nisu problem onda može da se protegne pa da ujedno tebi kupi jači/brži paket neta, da ne gubi puno kad ga podijelite 50:50.
To za veci paket smo i planirali. Msm realno ja ne bih imao nikakvu korist sa ovim paketom, samo bi mi losije net radio. Zato i gledam da uspem ovo da naredim, i dobijem paket NET 50, posto sam kod Telekoma.

Gde mogu da nadjem taj Wireless repeater?
Jovan Verbic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 14:33   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
200 metara USB kabla je previše za takvo nešto, a gubitak signala ogroman.
Ne da bi bilo gubljenja signala nego ne bi uopšte radio pošto je maksimalno ograničenje dužine bilo kog USB kabla 5m.

Inače, prva slika pravi privid da postoji optička vidljivost ali to nije tačno jer čim drveće olista kuća će biti potpuno zaklonjena a signal praktično osakaćen.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
$tef@n (27.12.2015)
Stara 27.12.2015, 15:07   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Može da ubode šipku u zemlju i na nju nabije antenu pa usmjere jednu ka drugoj i prevaziđu barijere
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 15:34   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

vidim ima i neka šumica između najbolje je kad je optička vidljivost
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 16:05   #7
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Može da ubode šipku u zemlju i na nju nabije antenu pa usmjere jednu ka drugoj i prevaziđu barijere
Jesi ti ikada postavljao dugačke metalne šipke po Rudniku? Da brđani iz tih krajeva to rade Srbija bi postala najveći izvoznik Flash™-a u regionu.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 17:54   #8
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Ne pada mi na pamet nijedno drugo rješenje osim tri koja sam već pomenuo:
- nabavka 2 antene i wireless repeatera
- kupovina boljeg internet paketa uz prethodni korak
- pravljenje (metalnih ili ne) šipki kojima bi se obezbjedila nesmetana optička vidljivost i u džungli, i u pustinji i u tom Rudniku.

Poslednja ispravka: LoneWolf (27.12.2015 u 18:20)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 18:35   #9
Jovan Verbic
Član
 
Član od: 18.5.2009.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 314
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 16 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jovan Verbic Slanje poruke preko Skypea korisniku Jovan Verbic
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Sad razmisljam ovo za sipke Gledano on njegova kuca je na vecoj visini od moje, tako kada bi on tu sipku stavio na krov na visinu od 5-6 metara, ne bi imalo nista da zatvara vidljivost, ako sam dobro razumeo da je to poenta. E sad ta antena kod mene l, gde nju da zakacim taj deo bas i ne razumem?

Ps: Nisam sa Rudnika
I ako moze link do tih antena i repeatera da znam tacno koje da kupim

Poslednja ispravka: Jovan Verbic (27.12.2015 u 18:44)
Jovan Verbic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 22:39   #10
$tef@n
Član
 
Član od: 19.4.2009.
Poruke: 84
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Arrow Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Uz ovo sto ti je Neutrino rekao preostaje ti nabavka opreme na 5Ghz, znaci nikakvi ripiteri ni tplink-ovi ne dolaze u obzir, kao prvo, jer rade na 2.4Ghz. Kao drugo i da sam uzimas opremu mora to neko da ti podesi.
Inace, sto se opreme tice ja bi uzeo NanoStation ili Mikrotik Sxt Lite5 ili RB-711 + panel antena.
$tef@n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 23:24   #11
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Pričamo o 600 metara u nekoj wolfohebini gde nije zagušen 2.4GHz etar tako da ne filoSofiramo previše...

http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wa72...-150mb-s-24ghz uzeti 2 komada, jedan da bude AP, drugi AP client, uperiti ih jedan ka drugom i to je to.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
LoneWolf (27.12.2015)
Stara 27.12.2015, 23:40   #12
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Upravo tako bachi, nisu udaljeni par svjetlosnih godina nego par stotina metara a oprema na 5 GHz košta KSPK (K'o Svetog Petra Kajgana) tako da je savjet za nabavku iste umjereno do potpuno neopravdan, takoreći bezvezan.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2015, 23:51   #13
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Pričamo o 600 metara u nekoj wolfohebini gde nije zagušen 2.4GHz etar tako da ne filoSofiramo previše...

http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wa72...-150mb-s-24ghz uzeti 2 komada, jedan da bude AP, drugi AP client, uperiti ih jedan ka drugom i to je to.
Nisu udaljenost i zagađenost frekventnog opsega ovde problem već činjenica da između tačaka koje se povezuju u proleće ima da nikne prava mala šuma. Oprema na 5GHz je specifično projektovana da kompenzuje refleksiju a lišće je jedan od najvećih izvora refleksije. Treba ta konekcija da bude i stabilna a ne da se link od 50Mbps vuče na 500kbps. Ako mu se ne isplati da nabavlja 5GHz opremu onda motornu testeru i sekiru u ruke pa na pravljenje optičke vidljivosti
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Jovan Verbic (28.12.2015), player1 (28.12.2015)
Stara 28.12.2015, 1:28   #14
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
Jovan Verbic kaže: Pregled poruke
To za veci paket smo i planirali. Msm realno ja ne bih imao nikakvu korist sa ovim paketom, samo bi mi losije net radio. Zato i gledam da uspem ovo da naredim, i dobijem paket NET 50, posto sam kod Telekoma.
NET 50 je samo za one koji su dovoljno blizu centrale/isturenog stepena, čisto sumnjam da je to slučaj kod tebe, ali ništa te ne košta da proveriš.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Jovan Verbic (28.12.2015)
Stara 28.12.2015, 9:35   #15
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Nisu udaljenost i zagađenost frekventnog opsega ovde problem već činjenica da između tačaka koje se povezuju u proleće ima da nikne prava mala šuma. Oprema na 5GHz je specifično projektovana da kompenzuje refleksiju a lišće je jedan od najvećih izvora refleksije. Treba ta konekcija da bude i stabilna a ne da se link od 50Mbps vuče na 500kbps. Ako mu se ne isplati da nabavlja 5GHz opremu onda motornu testeru i sekiru u ruke pa na pravljenje optičke vidljivosti
5Ghz je podložniji spoljnom uticaju od 2.4Ghz spektra, odnosno gubicima usled iste ako se ne varam?

Testera i sekira i da rade pa šta.

Mislim, ako se ima love, onda uzimajte lepo 2 mikrotika na 5Ghz, nemam ništa protiv, samo kažem da će mu ovo moje rešenje savršeno obavljati posao na toj udaljenosti, a ako neko drvo stvarno bude pravilo problem, nek nasekira tih par grana i rešen problem.

Dok Mikrotik nije ni malo naivno podesiti, TP-Link je laganica.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Jovan Verbic (28.12.2015)
Stara 28.12.2015, 11:51   #16
Jovan Verbic
Član
 
Član od: 18.5.2009.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 314
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 16 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jovan Verbic Slanje poruke preko Skypea korisniku Jovan Verbic
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Pričamo o 600 metara u nekoj wolfohebini gde nije zagušen 2.4GHz etar tako da ne filoSofiramo previše...

http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wa72...-150mb-s-24ghz uzeti 2 komada, jedan da bude AP, drugi AP client, uperiti ih jedan ka drugom i to je to.
Ok, uzimam ove dve antene, koliko se razumem, kacim ih preko ETHERNET kabla? Uperim ih i to bi trebalo da radi.

Ukoliko uzmem u obzir da cu da antene zakacim na sipke, tacnije zakaci cu samo onu koja se kod komsije nalazi onda ni tokom proleca ne bi trebalo da ima bilo kakvih smetnji ?

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
NET 50 je samo za one koji su dovoljno blizu centrale/isturenog stepena, čisto sumnjam da je to slučaj kod tebe, ali ništa te ne košta da proveriš.
Da to su mi i rekli, centrala je udaljena oko 2KM od moje kuce, tako da cu opet da pokusam. Koliko sam ih razumeo ako ne bude htelo da radi kako treba, nisam u obavezi da se vezem za taj paket, mogu da probam samo.


Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
5Ghz je podložniji spoljnom uticaju od 2.4Ghz spektra, odnosno gubicima usled iste ako se ne varam?

Testera i sekira i da rade pa šta.

Mislim, ako se ima love, onda uzimajte lepo 2 mikrotika na 5Ghz, nemam ništa protiv, samo kažem da će mu ovo moje rešenje savršeno obavljati posao na toj udaljenosti, a ako neko drvo stvarno bude pravilo problem, nek nasekira tih par grana i rešen problem.

Dok Mikrotik nije ni malo naivno podesiti, TP-Link je laganica.
Sto se mene tice, nek sece slobodno, ako mu treba net, il nek plati il nek se pomuci
Jovan Verbic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2015, 12:39   #17
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Na 2 km nema teorije da će ti pustiti net 50 čak ni probe radi.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2015, 13:24   #18
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
Jovan Verbic kaže: Pregled poruke
Ok, uzimam ove dve antene, koliko se razumem, kacim ih preko ETHERNET kabla? Uperim ih i to bi trebalo da radi.
Prvo, to nije antena, odnosno samo antena, to je kompletan uređaj sa ugrađenom antenom u sebi.

Jedan primerak ćeš staviti u AP mode, staviti SSID, wpa2 lozinku i kanal 1 recimo. Taj primerak ćeš vezati LAN kablom na tvoj huawei. Na huawei stavi kanal 11.

Drugi primerrak ćeš staviti u AP client mode, nakačiti ga na SSID koji si stavio na prvom primerku i istu wpa2 lozinku.

E sad on na LAN kabl na drugom primerku može da kači ili računar direktno, ili ako ima više uređaja sa kojim bi da ide na net, onda stavi neki kućni AP ruter, dakle LAN kabl od primerka dva ide na WAN port od kućnog AP rutera, stavi kanal 11 na primer, SSID koji se razlikuje od ovog što je na primerku 1 i 2 i onda dalje neka radi šta hoće.

Ti na svom Huawei ruter namestiš da tom njegovom kućnom ruteru dodeljuje stalno istu IP adresu i na tu adresu ograničiš protok DL i UL onako kako se dogovorite da ti ne bi gušio mrežu.

Citat:
Jovan Verbic kaže: Pregled poruke
Ukoliko uzmem u obzir da cu da antene zakacim na sipke, tacnije zakaci cu samo onu koja se kod komsije nalazi onda ni tokom proleca ne bi trebalo da ima bilo kakvih smetnji ?
Ukoliko obezbediš optičku vidljivost između A i B, radiće sa ovom opremom bez ikakvih smetnji. Ukoliko postoje prepreke, niko ne može ništa da ti garantuje imao 2.4GHz opremu ili 5Ghz.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Jovan Verbic (28.12.2015)
Stara 28.12.2015, 16:22   #19
Jovan Verbic
Član
 
Član od: 18.5.2009.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 314
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 16 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jovan Verbic Slanje poruke preko Skypea korisniku Jovan Verbic
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Aha sad kapiram kako funkcionise. Nista sad cu da mu kazem sta da naruci pa ce da testiramo i sa ovim netom kako ce da radi. Meni je Box 4 paket a brzina download mi je najvise 800kb/s
Jovan Verbic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2015, 19:55   #20
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: WiFi povezivanje na daljinu (600-700m)

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Pričamo o 600 metara u nekoj wolfohebini gde nije zagušen 2.4GHz etar tako da ne filoSofiramo previše...

http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wa72...-150mb-s-24ghz uzeti 2 komada, jedan da bude AP, drugi AP client, uperiti ih jedan ka drugom i to je to.
Ovkva dva imam u firmi. Gde isto nije zagusen saobracaj. Rade besprekorno vec nekoliko godina. S tim sto sam ne citajuci dobro specifikacije dodao im dve panelke. A i bez njih radi dobro. Ratojanje je oko 500 m. s tim sto malo kaci vrhove nekih borica, ali ne pravi neki veci problem. Oba se napajaju preko mreznog kabla 50 m i 30m, jer je server u prizemlju zgrade. Ako imas viska para onda Mikro tih kao sto rece clan $tef@n
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Povezivanje preko Ap na komšijski wireles dieselt Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 18.9.2015 17:32
Laptop je konektovan na WiFi, ali nije? Problem Cryonosis Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 20.12.2013 1:19
Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče Mickie Operativni sistemi 60 12.8.2010 10:15
NTFS u FAT32! Branislav Gavric Operativni sistemi 29 28.12.2009 22:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com