Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.11.2007, 0:30   #121
korana02
Novi član
 
Član od: 12.11.2007.
Poruke: 2
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Hvala puno bojongo na pomoci,uradicu to.U Zemunu zivim ,pa nije problem.Vec sam mislila da cu morati sve ispocetka sa tim umrezavanjem,da menjam mesto ruteru i slicno,tako da sam sad odahnula.Pozdrav!
korana02 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2007, 13:37   #122
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

ovako.... imam 2 kompa povezana crossover kablom.
prvi komp ima adsl (telekomov huawei u USB-u), a drugi je bez neta jer ne mogu da mu dovedem signal sa modema preko mreznog kabla, jer je mrezna kartica popunjena sa crossover kablom... kako da sa prvog kompa prosledim net i drugom, a da ostanemo umrezeni (+ da je konekcija i dalje pure bridge; zbog p2p)?
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2007, 23:48   #123
natan
Član
 
Član od: 11.10.2007.
Poruke: 30
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Jel moze neko da mi objasni kako da ukrstim kabal posto na jednom racunaru imam megabitnu a na drugom gigabitnu eternet kartu?
natan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2007, 3:59   #124
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
natan kaže: Pregled poruke
Jel moze neko da mi objasni kako da ukrstim kabal posto na jednom racunaru imam megabitnu a na drugom gigabitnu eternet kartu?

Na brzaka sam ti našao šemu za Crossover kabli ...

Imaš je ovde i ovde
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
natan (6.12.2007)
Stara 6.12.2007, 13:46   #125
natan
Član
 
Član od: 11.10.2007.
Poruke: 30
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Ali meni na oba racunara stoji poruka "mezni kabel nije ukljucen", pa posto sam ga sam spajao na konektore jel treba mozda sa onih zicica skinuti izolaciju,ja sam ih samo onako gurnuo u konektor?
natan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2007, 15:17   #126
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
natan kaže: Pregled poruke
Ali meni na oba racunara stoji poruka "mezni kabel nije ukljucen", pa posto sam ga sam spajao na konektore jel treba mozda sa onih zicica skinuti izolaciju,ja sam ih samo onako gurnuo u konektor?
A da li si koristio kljesta za stezanje tog konektora?Pogledaj ovo uputsvo prilicno je pregledno i jasno:
http://www.littlewhitedog.com/content-8.html
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
natan (6.12.2007)
Stara 6.12.2007, 15:20   #127
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
ovako.... imam 2 kompa povezana crossover kablom.
prvi komp ima adsl (telekomov huawei u USB-u), a drugi je bez neta jer ne mogu da mu dovedem signal sa modema preko mreznog kabla, jer je mrezna kartica popunjena sa crossover kablom... kako da sa prvog kompa prosledim net i drugom, a da ostanemo umrezeni (+ da je konekcija i dalje pure bridge; zbog p2p)?
Prva varijanta je da uradis Internet Connection sharing te konekcije a druga da kupis ruter,racunare i modem povezes u njega a ne preko usb-a.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2007, 15:21   #128
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Ne možeš ih tek tako "gurnuti". Moraš imati klešta za krimpovanje (kao što reče Mario) inače nećeš ništa uraditi.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
natan (6.12.2007)
Stara 6.12.2007, 16:59   #129
natan
Član
 
Član od: 11.10.2007.
Poruke: 30
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Hvala momci,proradilo.Improvizovao sam,upotrebio srafciger!
natan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2007, 18:17   #130
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Dobro si to i izveo. Ja kad sam tako nešto pokušavao, uvek bih nešto pokvario.

Štos je u tome što se žičice iz mrežnog kabla gurnu u nov konektor neizolovane, a onda se prilikom stezanja specijalnim klještima za stezanje ("krimpovanje") metalni kontakti utisnu u konektor i tom prilikom svaki od njih probuši izolaciju svoje žičice i tako dobije kontakt. Istovremeno, jedan deo klješta pritisne jedan plastični pritiskač koji je deo konektora. Pritiskač stegne deo kabla s kojeg nije skinuta spoljašnja (zajednička) izolacija i tako sprečava da se kabl iščupa iz konektora.

@Natan - Ti si ovo već sam shvatio, ali ja to pišem zbog drugih.
Proveri samo da li si uradio i ovo poslednje - utisnuo onaj plastični deo koji služi kao pritiskač za kabl.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2007, 18:35   #131
natan
Član
 
Član od: 11.10.2007.
Poruke: 30
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Dobro si to i izveo. Ja kad sam tako nešto pokušavao, uvek bih nešto pokvario.

Štos je u tome što se žičice iz mrežnog kabla gurnu u nov konektor neizolovane, a onda se prilikom stezanja specijalnim klještima za stezanje ("krimpovanje") metalni kontakti utisnu u konektor i tom prilikom svaki od njih probuši izolaciju svoje žičice i tako dobije kontakt. Istovremeno, jedan deo klješta pritisne jedan plastični pritiskač koji je deo konektora. Pritiskač stegne deo kabla s kojeg nije skinuta spoljašnja (zajednička) izolacija i tako sprečava da se kabl iščupa iz konektora.

@Natan - Ti si ovo već sam shvatio, ali ja to pišem zbog drugih.
Proveri samo da li si uradio i ovo poslednje - utisnuo onaj plastični deo koji služi kao pritiskač za kabl.
To sam i prvi put bio uradio,ali one zicice nisu imale kontakt dok nisam gurnuo kontakte.Vazno je samo da se ravnomerno guraju kontakti i to polako,sve dok se ne poravnaju sa plasticnim delom.Sa kljestima kontakti budu i ispod plastike ali i ovako radi dobro(oko 70 mbps).
natan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2007, 19:56   #132
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

e samo jedno pitanje ja sam umrezio desktop i laptop i sve super radi ali hteo bih nekako da podesim da mogu da preko laptopa pristupim kablovskom internetu koji inace desktop koristi.
Kako to da podesim.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2007, 20:35   #133
asdzxc
Novi član
 
Član od: 7.12.2007.
Poruke: 3
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
Projectlord kaže: Pregled poruke
Zdravo svima!
I ja imam slican problem kao SAN SALE. Povezujem notebook(win xp HOME) i desktop(win xp profesional) preko kabla sa crossover-om, ip adrese su:
10.0.0.10
255.0.0.0

i 10.0.0.11
255.0.0.0
probao i sa 255.255.255.0
stavio sam isto ime za workgroup, ali... Sa notebook-a vidim desktop racunar, ali samo kad kliknem da se promeni view da bude kao WORKGROUP COMPUTERS, tj ne vidim njegove sherovane foldere i ne mogu da pristupim njemu, javlja kao:
\\House is not accessible. You might not have permision to use network resuorses. Contact the administrator of this server to find out do u have access permision
The network path was not found

A na desktop racunaru uopste nevidim notebook?!?

pingovao sam ih medjusobno u command promtu, svi paketi stizu bez gubitaka. Iskljucivao sam firewall-e na oba racunara ali nista-isto.
Kabl je ok 100%, nosio sam u servis za svaki slucaj posto nemam klesta stavim nove zabice, sve ok.

Na oba sam iskljucio QoS Packet Scheduler, mada na notebook-u pored toga sam iskljcio i neke druge protokole\klijente za koje nikad nisam pre video koji su dosli uz notebook i opet nece.

Jos jedna stvar, na desktopu desni klik na my computer\properitis\computer name nemam opciju NETWORK INDETIFICATION WIZARD kao na desktopu(verovatno nema veze).

Ranije sam umrezavao racunare i nisam imao ovakav problem.

Molim ako neko zna resenje PLEEEEEAAAASEEEE HEEEEELP !!!

huh!
ja imam isti problem stim sto vidim oba racunara i notebook i desk pc i sa desk pc-a mogu da udjem na laptop ali ne mogu obratno :S izbacuje mi
\\KOMP is not accessible. You might not have permision to use network resuorses. Contact the administrator of this server to find out do u have access permision

ACCESS IS DENIED

Kako to da resim?!
asdzxc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2007, 0:46   #134
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Citat:
asdzxc kaže: Pregled poruke
ja imam isti problem stim sto vidim oba racunara i notebook i desk pc i sa desk pc-a mogu da udjem na laptop ali ne mogu obratno :S izbacuje mi
\\KOMP is not accessible. You might not have permision to use network resuorses. Contact the administrator of this server to find out do u have access permision

ACCESS IS DENIED

Kako to da resim?!
Prvo proveri na oba računara dali su mrežne karte ispravne . To ćeš učiniti na sledeći način pokreni Comand prompt CMD i kucaj PING 127.0.0.1 (to odradi na oba računara) .



Ako dobiješ rezultate kao na slici to znači da su mrežne karte ispravne i da su drajveri korektno instalirNI (jednom rečiju LAN kartice funkcionišu) .

Zatim probaj da pinguješ računare međusobno (neznam koji opseg adresa koristiš u mreži) kod mene su adrese koje počinu sa 172.16.x.x ....




Ako su ti "rezultati" kao sa druge slike to znači da su ti i LAN karte i kablovi ok


Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
asdzxc (8.12.2007)
Stara 8.12.2007, 0:47   #135
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Znači da je problem negde u Winu , e sad problemi mogu da budu raznorazni : (loše podešen fajervol , loše podešen kasperski koji takođe ima integrisani fajervol može da se desi da je se "My Network Places" jednostavno "zabrljavio" , daklem može da bude mnogo faktora koji utiču da ti mreža ne proradi . U ovoj temi su ljudi iznosili svoje probleme sa mrežom , a oni koji znaju nešto o umrežavanju su pokušavali da pomognu i mnogo puta se dešavalo da ljudi uspeju da reše problem sa mrežom , tako da ako te nemrzi pročitaj temu od početka dao kraja i naićićeš na mnogo korisnih hintova koji mogu da ti pomognu da rešiš svoj problem .

E sad ako te mrzi da čitaš ovu temu i da probavaš raznorazne kerefeke kako bi ti mreža proradila , ja ti "nudim" instant rešenje koje 100% funkcioniše ako je sve u redu sa pingovanjem i ako ti je oprema ispravna .

Daklem ja ti predlažem da na oba računara podigneš po jedan mini FTP Server i da tako razmenjuješ fajlove preko lokalne mreže .


Za početak ti je potreban softver za FTP Server . Jedan takav ćeš pronaći na adresi : http://www.cerberusftp.com/ . Downloaduj spomenuti softver i instaliraj ga na obadva računara . Naravno pre toga konfiguriši mrežne kartice na oba računara tako da im dodeliš adrese iz nekog od privatnih opsega tipa :

Na 1. računaru IP 10.0.0.1 , Subnetmask 255.0.0.0
Na 2. računaru IP 10.0.0.2 , Subnetmask 255.0.0.0
Naravno na oba računara podesi i ustu radnu grupu (Work Group)


Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
asdzxc (8.12.2007)
Stara 8.12.2007, 0:47   #136
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Ako si sve što sam ti naveo uradio pokreni Cerebrus softver na 1. računaru i startovaće ti se čarobnjak koji će ti pomoći da iskonfigurišeš FTP Server .





To ti je u principu tp što se tuče konfiguracije FTP-a , napravi "Anonymous" naloge preko kojih ćeš da se konektuješ na FTP kako bi izbegao kucanje šifri za logovanje , naravno možeš da praviš i klasične korisničke naloge sa šiframa ako je to potrebno .

Kada završiš konfiguraciju korisničkih naloga tu si završio 90% posla , naravno ovu proceduru moraš da obaviš na svim računarima u mreži (koliko god da ih ima)

Sledeći i završi korak je konfigracija (šerovanje) foldera, particija koje želiš da budu dostupni u mreži .



Klikni na željeni nalog a zatim i na [dugme] "..." kako bi odabrao folder/particiju koju želiš da daš na deljenje preko FTP-a . To izgleda ovako :


I na kraju kada završiš postupak to izgleda ovako :


U delu prozora pod nazivom "Property" možeš da odabereš "prava" koja će korisnici koji pristupaju preko mreže imati nad tim folderom/particijom .

Ovaj postupak ponavljaš za svaki računar ponaosob koji se nalazi u mreži kako bi se znalo šta se sa kog računara deli preko lokalne mreže (lokalnih FTP-a) .

Nakon završenih podešavanja sve to izgleda ovako :








Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
asdzxc (8.12.2007)
Stara 8.12.2007, 2:45   #137
asdzxc
Novi član
 
Član od: 7.12.2007.
Poruke: 3
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

hvala ti na ovom iscrpnom odgovoru ne znam sta da ti kazem osim opet hvala
asdzxc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2007, 16:03   #138
debelizmaj
Član
 
Član od: 24.7.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Imam problem...a evo i kakav

Skoro sam kupio laptop i pozeleo da na njemu imam internet. Naum sam ostvario ovako:
Pc je povezan na wireless net, laptop i PC sam povezao crossover kablom i sharovao konekciju.
Sve radi skoro perfektno, kazem skoro, zato sto na pocetku nije hteo da otvara ni jednu stranicu dok na PC nisam iskljucio firewall i sada na laptopu mogu otvoriti vecinu stranica...vecinu
Ne mogu da se konektujem na msn, da otvorim politikin sajt, da uradim update visti...i tako neke stvari. Gtalk radi, icq radi....
PC ima XP dok je laptop na visti. Oba imaju iskljucene firewallove, PC ima avg antivirus...ne znam sta dalje da pomenem...

Kako da dobijem ful net na laptopu???
debelizmaj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2007, 21:15   #139
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

Postavi da ti na laptopu da ti mrezna kartica desktopa bude glavni mrezni prolaz.(Default gateway) i naravno dns server
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2007, 21:29   #140
debelizmaj
Član
 
Član od: 24.7.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Umrežavanje Desktopa i Laptopa

I dalje isti problem,
ip 192.168.0.21
mask 255.255.255.0
gateway 192.168.0.1 (ip mrezne na PCju)

stavio sam i dns koji je prvo bio ip wireless kartice, sto nije radilo, pa ip mrezne, sto daje iste rezultate kao pre, ne mogu na msn
debelizmaj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje laptopa i televizora? Pomoć... Maranellob Foto i audio/video 14 17.5.2009 21:30
Umrežavanje desktopa i laptopa pomoću dva Bluetotha Ignorant Ignoramus Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.2.2009 1:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com