Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.6.2014, 19:21   #1
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom "out of range" pri podizanju sistema

Probacu sto krace da objasnim ali s'obzirom koliko sam stvari pokusao nece biti lako

Monitor: Asus LS246H full HD
Grafa: ATI Radeon HD4670

Problem: Hteo sam da pustim film u MPC-HC plejeru. Plejer se pokrenuo i taman da krene slika ekran pocrni i po njemu šeta obavestenje "out of range".

Sta nisam uradio: menjao graficku, cackao catalist, menjao rezoluciju, refresh rate, ma nisam nista dirao.

Guglao sam o ovom problemu i pokusao sam: clean uninstall drajvera i instalaciju novih, pokretanje sistema u last known good config, pokretanje sistema u low resolution, u msconfig cekirao base video, vadio kablove pa ponovo ukljucivao, svasta sam pokusavao ali nista ne daje rezultate.

Ono sto sam primetio a to je da mogu iz safe moda da instaliram drajvere za standard VGA graphics adapter umesto ovih za moju grafu. Nakon restarta nema onog "out of range". Kada udjem u device manager na listi uredjaja imam ikonu "monitor". Ako odatle vratim drajvere za moju graficku gubim tu ikonu "monitor" na listi uredjaja.
Dalje, kada odem na change resolution sa drajverima za standard VGA, kod displeja mi pise "generic pnp monitor". Ako odem na change resolution sa drajverima za grafu pise mi Default monitor (to mogu dok menjam drajvere pre restarta, ukoliko restartujem sa drajverima za grafu ide crni ekran i out of range).

Sta ja mislim da se desilo: nije do rezolucije 100% vec mi je nekako MPC plejer u toku pustanja filma promenio refresh rate monitora u windowsu a taj novi rate monitor ne podrzava. Ne mogu da menjam refresh rate u advanced settings jer mi tamo pise "use hardware default settings" i to ne mogu da promenim ni u kom modu. Boxić gde pise ono "hide modes itd" mi je siv i ne mogu da ga cekiram.

Dok je bilo sve u redu, kada odem da menjam rezoluciju, kao displej mi pise lepo LS246h i mogao sam da idem do HD reyolucije i da biram refresh rate.

Pomagajte ili cu da radim novu instalaciju sistema sto mi se nikako ne radi zbog raznih stvari. (a i nisam siguran da bi tako resio problem).

Ok, izgleda da je nesto do monitora ili kabla. Prikacio sam svoj stari Samsung Syncmaster 550s. Prvo sam pokrenuo sistem sa instaliranim standard VGA drajverima, u device menadzeru ikone monitora nije bilo. Onda sam instalirao najnovije drajvere zajedno sa catalystom, pokrenuo sistem i sve je bilo ok. Prepoznao je monitor dobro, pun naziv monitora je pisao tamo gde menjam rezoluciju kao i u device menadzeru gde se pojavila ikona monitora. Stavio sam rezoluciju 1024*768 i 60hz refresh rate i sve je ok. Nadao sam se da je to to, uspeo sam da namestim refresh rate. Zatim sam pokrenuo sistem bez prikljucenog monitora. Posle dva, tri minuta prikljucio sam Asus monitor i razocarenje, docekala me je poruka na ekranu "out of range"...

Ne znam vise sta da radim, pomagajte...

Poslednja ispravka: GagiPappa (16.6.2014 u 21:32) Razlog: pokusaj 2
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2014, 22:25   #2
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: "out of range" pri podizanju sistema

Ja sam taj problem resio tako sto sam uradio sledece:
Usao u safe mode i deinstalirao sve moguce drajvere za graficku i monitor koji su bili instalirani, i uradio reset. Kada se masina vratila u normalni mod, sa deafult VGA drajverima iz windows-a, uradio sam clean instal drajvera za graficku i monitor, i resetovao masinu. Meni je ta brljotina nastala kada sam igrao CIV 5. Takodje mozes da stavis sa starim monitorom neku drugu rezoluciju koju ce novi da prepozna. Tipa 800x600 na 50Hz, 1280x720 na 50Hz. Nesto mora da prihvati. Na kraju pokusaj da pozajmis od nekog kabl za monitor sa odgovarajucim prikljucima. Nisi naveo da li monitor ima DVI, VGA ili oba, ali generalno je najbolja solucija DVI na DVI, VGA na VGA, bez konvertera na kablu.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2014, 10:32   #3
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: "out of range" pri podizanju sistema

Sa instaliranim default VGA drajverima obrisao sam bukvalno sve vezano za drajvere za ATI (pratio sam uputstva sa njihovog sajta pa sam ukljucio da vidim i sakrivene fajlove i brisao sve gde ima ATI ili AMD), ni jedan trag od drajvera nije ostao. Pri restartu kompa automatski instalira nove drajvere ali nista. Onda sam prikljucio stari monitor gde sam opet obrisao sve u vezi drajvera pa sam sam instalirao najnovije drajvere zajedno sa novim catalistom. Onda sam pokrenuo sistem bez ukljucenog monitora koji sam naknadno prikacio (ASUS monitor) par minuta nakon podizanja sistema ali opet izbaci out of range.
Drajveri za monitor nemaju nigde (normalno, prvo sam gledao na sajtu proizvodjaca). Kada sam sam pokusao da instaliram drajvere za njega (ona opcija " have disk" kako li vec, izlista mi drajvere za brdo monitora ali nema ni jedan jedini za ASUS-ove modele, znaci ASUS uopste nema.

Imam VGA i HDMI izlaze iz graficke. ovaj stari kacim na VGA jer samo taj ima, normalno. ASUS monitor ima HDMI i VGA. Ne koristim konverter.

Probao sam da stavim na starom 1024*768 i 60hz, probacu sa 50hz. Uglavnom nije rezolucija ta koja pravi problem jer sam eksperimentisao sa njom (pokusao sam da pokrenem sistem onom opcijom (enable low resolution start 800*600 uz normal startup i nista). Mislim da je do osvezenja, ne znam.
Probacu jos da nadjem negde HDMI kabal pa da stavim njega, mozda je do kabla ali nema vidljivih ostecenja.

Kakva brljotina, neverujem...
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2014, 15:06   #4
GagiPappa
Član
 
Član od: 17.12.2007.
Poruke: 316
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 37 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: "out of range" pri podizanju sistema

Dakle, ovo je neverovatno... stigao sam kuci, reko ajde odmah da probam nesto. Posto sam ga ostavio sinoc sa drajverima za ATI znao sam da nece hteti da se startuje pa sam odmah pritiskao F8. Iz menija izaberem pokretanje iz safe moda sa pristupom na mrezu. On krene da ucitava drajvere i zakuca. Automatski mi se upali "windows repair", odradi sta ima i restartuje se.
Sistem se podize kao da nikakav problem nije postojao, sve je u redu

Monitor mi je prepoznao kako treba, rezolucija i osvezenje kako treba, sve je normalno

Covece... nista, moderator moze da obrise temu jer nema nista korisno, nikakvo resenje nisam nasao a ovo resenje sto se desilo bilo je slucajno, sumnjam da neko moze nesto da iskoristi od informacija.

Mada mi je drago sto je sve ok vise bi voleo da smo nasli resenje, ukoliko se meni ili nekome drugom desi nesto slicno da znamo sta je ciniti.
GagiPappa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2014, 4:58   #5
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: "out of range" pri podizanju sistema

Bice na kraju da su krivi bili gremilini neki
U tom slucaju stari kazu da valja izvrsiti egzorciram nad subjektom, tako da sledeci put ako se nekom desi ovo, neka zove popa da okadi masinu
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem pri instaliranju sistema GameFREAK Kvarovi 9 8.3.2012 1:44
Problem pri podizanju sistema?! Pomoc Dj o r dj e Kvarovi 11 15.9.2011 13:31
IBM brendiran racunar dobija BSOD pri butovanju sistema bojanh Kvarovi 7 2.4.2011 9:31
problem pri podizanje sistema olujnik Kvarovi 6 1.7.2006 9:43
blokiranje misa odmah po podizanju sistema Temuchin Kvarovi 7 3.5.2006 9:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com