Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.10.2007, 14:27   #1
Pop Eye
Novi član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

Dakle naslov sve kaze.
Imam 2 WD harda, jedan od 80 (sa 2 particije (C i D) od kojih je jedna sistemska (C, oko 15 GB) na kojoj je instaliran XP) i drugi od 300 GB (nije particionisan, samo particija E). Do sinoc je sve radilo glat.
Sinoc palim komp, nece da se digne sistem. Kaze da treba da ubacim validni butabilni medij (ili tako nesto, citiracu sutra ako je bitno). Ja prvo uradim F8 varijantu i uverim se da je podesen da se dize sa harda. Jeste, a nece da se digne. Ubacim CD WinXP, ucita se to sto treba da se ucita, probam da popravim Windows, nece. Samo se restartuje. Probam da ponovo instaliram Win, on mi nudi samo 2. particiju na 1. hardu (D). SAMO NJU PREPOZNAJE. Od C i E ni traga ni glasa.
Da je problem samo E, pretpostavio bih najgore, dakle crko hard. Zbunjuje me sto ne prepoznaje samo DEO 1. i CITAV 2. hard.
Uh, zakomplikovah objasnjavanje, ali se nadam da je manje-vise jasno.
Danas cu prvo da proverim kablove i sl. (juce je bilo kasno i nisam imao elana za majstorisanje) pa cu a javim sta je bilo.
Zanima me da li neko ima ideju sta se desilo, pod uslovom da su kablovi OK.
Takodje-nisam prethodno radio nikakve egzotike s kompom, ugasio sam ga pristojno, sve po jusu.
Sto se tice konfiguracije:
Asus K8N
2 WD HDD-a, kao sto rekoh
512 MB Kingstonove memorije
AMD Athlon 64, 2800+
WinXP

Malo je sturo, ali samo to znam napamet, sori.
Hvala unapred

Poslednja ispravka: Pop Eye (2.10.2007 u 15:54) Razlog: dodatna informacija
Pop Eye je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2007, 22:12   #2
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

Prvo, pretpostavljam da ti je disk od 300GB SATA. U većini slučajeva, kad butuješ sistem sa XP CD-a, on po defaultu uglavnom ne prepoznaje SATA diskove. Tada treba ili da u BIOS-u podesiš SATA mod na "native" ili "legacy" (ako postoji ta opcija), ili da napraviš disketu sa drajverima za SATA za datu ploču (chipset). Tu disketu koristiš ovako pri butovanju sa XP CD-a, kad ti se napiše poruka tipa "Press F6 for aditional drivers ..." pritisni (nekoliko puta) F6, pa kad ti izbaci odg. poruku, ubaci datu disketu. Disketu kreiraj sa CD-a koji si dobio uz ploču.

Zašto ti XP CD ne vidi particiju C, to je već problem.

Moguće je da se BIOS resetovao. Pogledaj u Power Management opcijama da li imaš stavku ACPI Disabled/Enabled. Ako je Disabled, stavi je na Enabled.

Također, moguće da ima loših sektora na disku - preporučujem HDD Regenerator za testiranje (program napravi butabilnu disketu, sa koje podigneš sistem i testiraš disk na loše sektore) - nije besplatan, ali ..... Prije tog testiranja, probaj da podigneš sa XP CD-a tzv. "Recovery Console", i otkucaš "chkdsk /r". Ako ti izbaci poruku tipa "error enumerating drive blabla" vjerovatno imaš loše sektore, ili koruptovan MBR. U suprotnom, probaj i bootcfg /rebuild, da XP pokuša naći sistemske particije.

Sretno !
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ezenkiel na korisnoj poruci:
Pop Eye (4.10.2007)
Stara 3.10.2007, 0:48   #3
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

Pozdrav

da ne bih otvarao novu temu, postovacu ovde... posto imam slican problem

naime imam takodje XP, i u "kutiji" imam dva hard diska... prvi Maxtor SATA 120gb, koji je podijeljen na 2 particije, a drugi, za podatke, takodje Maxtor 120gb, ali IDE... uz sve to sam neki dan kupio ladicu za jos jedan disk, tj. za bekap, i u nju ubacio jos jednog maxtora od 40gb, dakle, rijec je o onoj obicnoj USB ladici....
i kad sam upalio komp juce, ista greska se javalj, trazi mi da ubacim medij s kojeg cu da bootam sistem.... restartujem, udjem u bios, i vidim da mi je boot disk taj externi, od 40gb, vratim na normalnu boot sekvencu, i sistem se podigne normalno, medjutim u system trayu mi izadje ona poruka da je nadjen novi hardware, i daje rijec o hard disku, drajveri se sami instaliraju, i udjem u my computer, ali tamo ne vidim taj drugi, IDE disk od 120gb.
odem u disk management, i vidim da je taj disk oznacen kao "disk 0" i da je "unallocated". pita me da li zelim da ga "inicijalizujem" kliknem na ok, i kaze da ce da ga konvertuje u dinamicki disk, ali vidim da pominje nekakve particije... tako da nisam smio to da uradim jer se plasim da ce da mi formatira disk (sto ne bi bilo pozeljno, jer na njemu mi je oko 80gb "smeca" koje skupljam godinama... muzika i sl.)
tako da sam ostavio situaciju u statusu quo... ne smijem nista da diram, a disk se i dalje ne vidi....
takodje posle svakog restarta, moram da izaberem u biosu koji disk mi je primarni s kojeg bootujem...

inace imam P4 3.0ghz, 1gb DDR RAM, ta dva diska od 120gb, jedan SATA, drugi IDE, te winXP Pro sa SP2....

pomagajte....
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2007, 1:08   #4
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.800
Zahvaljeno 959 puta na 583 poruka
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

ko ima problema sa prepoznavanem hdd-a pod xp-om neka se pozabavi sa sledecom lokacijom: control panel / administrative tools / computer managment / disk managment ... ovde bi trebalo da formatiranje neprepoznate particije resi prob
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2007, 2:15   #5
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
ko ima problema sa prepoznavanem hdd-a pod xp-om neka se pozabavi sa sledecom lokacijom: control panel / administrative tools / computer managment / disk managment ... ovde bi trebalo da formatiranje neprepoznate particije resi prob
problem je u tome sto i ne zelim da formatiram disk, izgubicu podatke, samo bih volio znati da li postoji mogucnost da ga vratim u zivot, bez formatiranja
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2007, 11:33   #6
Pop Eye
Novi član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

@ ezenkiel
Prvo da ti se zahvalim.
Drugo-u pravu si, oba harda su mi SATA. Jedino sto mi dosad komp nije pravio nikakvu frku oko toga. Doduse, nije da sam nesto eksperimentisao sa BIOS-om pre, ali par puta sam bio u prilici da vidim da ga prepoznaje. No dobro, uvek postoji prvi put (i tad obicno boli).
Trece, ubacivsi E (dakle 300 GB SATA) u rack i povezavsi ga sa 2. kompom, uverih se da nije (jos uvek) doslo do najgoreg, dakle moji dragoceni podaci su zivi & zdravi. To cisto da kolege forumasi odahnu. Sad se mnogo lakse dise.
Sve ostalo (a prvo cu da proverim ACPI) ide kad stignem kuci s posla.
Sutra javljam sta je ispalo.

(samo kad je moj E ziv)
Pop Eye je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2007, 19:34   #7
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

i ja sam ovaj svoj ubacio u ladicu, i xp ga prepozna kao maxtor storage device, ali ne vidi se u exploreru, a u disk managementu je i dalje crn, to jest "unalocated"

postoji li ikakva mogucnost da ga sredim bez formatiranja???
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2007, 10:54   #8
Pop Eye
Novi član
 
Član od: 12.6.2006.
Poruke: 5
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

E cao, evo mene sa vestima.
Dakle sinoc, dok mi je E jos bio u ladici, probam ja cisto iz zezanja da dignem sistem. Znaci u kucistu mi samo onaj 80 GB SATA, ladica nije ustekana u komp.
I sistem se podize bez problema.
Ubacim i ovaj 2. (300 GB SATA) i nece da se digne.
Hmmm...
Onda odem u BIOS i proverim ACPI, sve enabled (bilo je 3 stavke, ali su sve OK). Na HARD DRIVES (ili tako nesto) stavki proverim da li prepoznaje oba harda. Prepoznaje. Jedino sto je E bio oznacen kao 3. a C, D kao 4. uredjaj. Promenim redosled i restartujem i sve ponovo OK, sistem sljaka itd.
Onda sam pogledao Pick of Destiny, cisto da castim sebe.
I tu se zavrsava moj problem.
Zasto je sistem odjednom pobrkao hardove (jer to se u stvari desilo, zar ne?), tako da je probao da digne sistem sa nesistemskog, nemam pojma. Zasto mi CDXP nije prepoznao C, nemam pojma.

@bebeys
Ja se ne bih zezao sa hardom na kojem mi stoje dragoceni podaci. Ima jedan programcic doduse, skinuh ga sa softpedije, zove se M Mini Partition Magic. U opisu kaze da moze da promeni tj. konvertuje particije u NTFS bez formatiranja. A uz to je i free. Pazi, ja nemam puno pojma, ali mozda je resenje da samo pokrenes program i kazes mu convert to NTFS.
Mada, ja se ne bih zezao sa hardom na kojem mi stoje dragoceni podaci.
Sad mi pade na pamet-da li dizes sistem sa eksternim ustekanim ili eksterni ustekas tek kasnije? Mozda tu nastaje frka. Sto ne bi prvo digao sistem pa tek onda ustekao eksterni?
Pop Eye je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2007, 21:23   #9
bebeys
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 148
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: XP ne prepoznaje particiju (sistemsku) i 2. hard

evo izgleda da sam rijesio problem...
skinuo sam "get data back for NTFS" skenirao taj "pomahnitali" disk u ladici, i uspio sam da dobijem prikaz diska, sa sve fajlovima koje sam cak nekad i brisao s njega...
jes` da skeniranje traje oko sat i po`, al` sad sve polako kopiram s njega, i prebacujem na drugi disk, pa cu da ga formatiram, i da vidim sta ce bit s njega.

sve to moram da radim direktno iz tog programa, ali drugacije ne ide, i drago mi je da su podaci jos uvijek tu, probao sam da ih otvorim na ovom novom disku sto prebacujem na njega, i sve radi ok....

Pozdrav
bebeys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ne prepoznaje hard disk kec242 Nosači podataka 4 26.4.2007 16:03
Hard postao bad(RAW) VMedic Nosači podataka 1 2.11.2006 4:50
Pomoc! Komp ne prepoznaje hard! *R@T* Kvarovi 14 19.8.2006 22:15
Hard disk is down!.... Peruzzi Kvarovi 8 21.7.2006 0:13
WD(estroy) Hard disk phoenix[illusion] Kvarovi 4 1.7.2006 9:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com