Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Ostale komponente

ŠDK - Ostale komponente Saveti u vezi sa kupovinom kućišta, napajanja, periferija, štampača, skenera, tastatura, miševa, džojstika...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.3.2020, 15:07   #1
Zoran88
Član
 
Član od: 26.11.2014.
Poruke: 75
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Pitanje oko kupovine monitora....

Pozdrav jos jednom od mene.

Zanima me kad uzimam polovan monitor,dal ima ikakve veze dal je TFT ili LED kad je u pitanju gaming ili gledanje filmova??

Takodje,kad je gaming u pitanju,dal je bolje displayport ulaz od HDMI?

Trenutno imam graficku koja podrzava i HDMI I DP al sam povezan sa DVI trenutno posto ovaj moj trenutni monitor nema HDMI i DP ulaz.

Hvala unpared.
Zoran88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2020, 15:23   #2
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Pitanje oko kupovine monitora....

TFT je ustvari LED. Oznaka LED se odnosi na pozadinsko osvetljene TFT displeja. Ono na šta treba da gledaš jesu vrste panela za tvoje potrebe, a one su TN | IPS |VA.

*TN i dalje ima najbrži odziv ali lošu reprodukciju boja.
*IPS pruža najveće uglove gledanja, najrealniji prikaz boja, ali sa sporijim odzivom piksela od TN.
*VA bolju uniformisanost slike, dubinu crne boje i najjači kontrast, ali je još sporiji od IPS-a što se tiče odziva piksela.

Svaka vrsta ima neku prednost ali ujedno i manu nad drugom. Tako da najbolje pogledaš šta se uklapa od modela za tvoj budžet.

HDMI i DisplayPort su danas sve više sličniji, pa tako da nema neke preterane razlike za sam monitor. Najbitnija razlika je u tome što HDMI prenosi i zvuk, pa je samim tim standard za televizore.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2020, 15:34   #3
Zoran88
Član
 
Član od: 26.11.2014.
Poruke: 75
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Pitanje oko kupovine monitora....

Citat:
mare037 kaže: Pregled poruke
TFT je ustvari LED. Oznaka LED se odnosi na pozadinsko osvetljene TFT displeja. Ono na šta treba da gledaš jesu vrste panela za tvoje potrebe, a one su TN | IPS |VA.

*TN i dalje ima najbrži odziv ali lošu reprodukciju boja.
*IPS pruža najveće uglove gledanja, najrealniji prikaz boja, ali sa sporijim odzivom piksela od TN.
*VA bolju uniformisanost slike, dubinu crne boje i najjači kontrast, ali je još sporiji od IPS-a što se tiče odziva piksela.

Svaka vrsta ima neku prednost ali ujedno i manu nad drugom. Tako da najbolje pogledaš šta se uklapa od modela za tvoj budžet.

HDMI i DisplayPort su danas sve više sličniji, pa tako da nema neke preterane razlike za sam monitor. Najbitnija razlika je u tome što HDMI prenosi i zvuk, pa je samim tim standard za televizore.
Hvala na detaljnom objasnjenju,imacu ovo itekako u vidu.

Posto nemam previse iskustva sa monitorima i nacinom kako slika funkcionise kod razlicitih modela,izmedju TN,IPS i VA,kako se krecu cene izmedju njih i dal je neki model popularniji kad je gaming u pitanju?
Zoran88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2020, 15:44   #4
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Pitanje oko kupovine monitora....

Sve zavisi od cene. Pravi gaming monitor su dosta skupi i sa 1ms su svi TN modeli. IPS i VA su isto u toj gaming kategoriji, jer su tehnologijom uspeli da spuste odziv na 4-5ms.

Naravno ovo sve ima smisla ako se igraju naslovi gde te specifikacije znače, kao i da sama konfiguracija može da izvede to.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.3.2020, 16:01   #5
Zoran88
Član
 
Član od: 26.11.2014.
Poruke: 75
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Pitanje oko kupovine monitora....

Citat:
mare037 kaže: Pregled poruke
Sve zavisi od cene. Pravi gaming monitor su dosta skupi i sa 1ms su svi TN modeli. IPS i VA su isto u toj gaming kategoriji, jer su tehnologijom uspeli da spuste odziv na 4-5ms.

Naravno ovo sve ima smisla ako se igraju naslovi gde te specifikacije znače, kao i da sama konfiguracija može da izvede to.
Ok,hvala na informaciji,videcu sta sve ima u ponudi.
Zoran88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pitanje u vezi kupovine monitora k750 ŠDK - Grafika 6 3.3.2018 11:34
Pitanje u vezi kupovine laptopa milan664 Šta da kupim? 2 10.12.2017 18:05
Pitanje za vlasnike Benq GW2255 monitora amdx2 Grafika 6 11.7.2014 23:27
pitanje u vezi kupovine fotoaparata Daliborka1 Foto i audio/video 0 5.2.2014 18:06
Firewire preko online kupovine zemljanin Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 13.4.2010 9:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com