Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.9.2016, 21:47   #21
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
Schnak3 kaže: Pregled poruke
Ne slazem se- graficka podize cenu laptopa. Zasto bih imao nesto u laptopu sto uvlaci prasinu, greje sve komponente i nepotrebno nabacuje cenu ako ne igram igre? Trenutne integrisane su odlicne za bilo kakav rad, pa i igranje starih igara. Zato i postoje razliciti modeli laptopa.

Ono sto sam ja primetio jeste da za istu cenu nude GPU + 1366x768 ekran ili iGPU+1080p ekran.
Samo cena pravi razliku. Medjutim, sve sto platis, ona isporucuje. Slicno kao kad bih rekao da Porsche nije dobar u odnosu na Astru - samo zato sto je skuplji. U svim ostalim pogledima, Porsche je daleko bolji.

Sto se tice potreba, slazem se. Ukoliko nikad neces da igras ista novije, tj. nikad ti nece trebati potencijal diskretne graficke, slazem se da je bolje ici na sistem bez nje. Medjutim, sumnjam da postoji neko ko povremeno nece izvuci nesto potencijala iz diskretne graficke. Svejedno, kao sto sam rekao, ukoliko neko nikad nece da igra igre i siguran je da mu graficka ne treba - u redu, tad je graficka nepotrebna - ali ako uporedjujemo laptopove, diskretna graficka>integrisana graficka, po performansama.

Kao sto sam rekao, pregrevanje, prasina, i ostalo je strasno prenaduvano. Iz licnog iskustva, nikad nisam imao problema, a ako je kome trebalo da se desi, meni je, zbog, kao sto sam pomenuo, uzasno tankog kucista, a laptop je redovno pod punim opterecenjem, a da ne pominjem da je povremeno radio i na stolnjaku, stolici, itd.. Ne kazem da nema laptopova koji se pregrevaju, ali ukoliko jedan Acer moze da napravi sistem koji ce da izdrzi dva prilicno vrela cipa i spakuje sve to u centimetar i po debljine... siguran sam da u Aceru ne rade bolji inzenjeri od vecine ostalih proizvodjaca.

Sto se tice toga da su igre presudni faktor za uzimanje graficke, moze se diskutovati. Nije mesto ovde, ali u svakom slucaju itekako postoje programi koji ce rado upotrebiti graficku karticu.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2016, 22:50   #22
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
Strider kaže: Pregled poruke
Medjutim, sumnjam da postoji neko ko povremeno nece izvuci nesto potencijala iz diskretne graficke. Svejedno, kao sto sam rekao, ukoliko neko nikad nece da igra igre i siguran je da mu graficka ne treba - u redu, tad je graficka nepotrebna - ali ako uporedjujemo laptopove, diskretna graficka>integrisana graficka, po performansama.
LoneWolf je lepo spomenuo Photoshop, 3Dsmax/C4D. Nisam u toj bransi ali onda osoba koja uzima namenski laptop za to treba da odluci da li ce dobiti znatno bolje iskustvo imanjem graficke (i koliko ce ona da pomogne u odnosu na integrisanu) u odnosu na losiju karakteristiku neke druge komponente.

Nego, odosmo u offtopic.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2016, 23:25   #23
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop za web dizajn

Ne odosmo u offtopic nego pričamo upravo o laptopima za dizajn, koji zahtjevaju odličan kvalitet izrade, odličan raspored komponenti i kvalitetno hlađenje. Integrisana grafika je za takav posao beskorisna, a laptopi sa dobrim zasebnim grafikama su must have. HP nema šta da traži u profesionalnom dizajnerskom segmentu sa svojim šporetima od laptopa, gdje primat u isplativosti i kvalitetu preuzimaju Thinkpad, Yoga, ROG, Asus X, Toshiba Qosmio, Clevo (odlični laptopi za velike pare i američko tržište), pa čak i Sony Vaio.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 2:26   #24
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

"osoba koja uzima namenski laptop za to treba da odluci da li ce dobiti znatno bolje iskustvo imanjem graficke (i koliko ce ona da pomogne u odnosu na integrisanu) u odnosu na losiju karakteristiku neke druge komponente."

Problem koji postoji od praistorije Da bude dobro, snazno, kvalitetno, i jeftino

Apsolutno, svako bira sta mu treba. Pre svega sam naglasavao to da su "problemi" diskretne graficke kartice daleko preterani i preuvelicani, do tacke da ljudi koji nikada laptop imali nisu niti videli moj laptop me pitaju "pa to se mnogo greje, ne ?" cim cuju da ima dedicated grafiku. Poenta mog predjasnjeg posta je bila to da diskretna graficka u laptopu nema nedostatke, to jest, ima ih vrlo malo, osim ukoliko je laptop pravljen teslom od strane nepismenih inzenjera, pa se pregreva. Argument cene apsolutno stoji, ali smatram da diskretna graficka itekako pomaze, bilo da neko zeli da opali koji igru, ili da radi dizajn, ili pak neko ozbiljno modeliranje. Provereno, Solidworks, recimo, radi i na integrisanoj, ali prosto dedicated daje udobniji i brzi rad.

Cela poenta, opet, je da diskretna graficka, ukoliko je moguce uzeti je u budzetu, ne smeta, sve i ako je retko koristis. U mojem slucaju, napisao sam ranije, propisno je mucen laptop sa poprilicno ozbiljnom konfiguracijom, koriscen na bateriji, igrani ozbiljni naslovi, radjeno i modeliranje - nikad nikakvih problema nisam imao.

U ozbiljne laptopove ne zalazim. Ukoliko nesto sto kosta 1000e ima diskretnu graficku koja se po pravilu pregreva, neko od inzenjera treba da dobije otkaz. Prvo, zato sto nije tesko razviti sistem za hladjenje koji je efikasan (radi se kompjuterski, i proracuni ne grese), i drugo, ako je Acer (koji vazi za treceklasnog proizvodjaca) uspeo da u vec pomenuto vrlo tanko kuciste ubaci ozbiljan hardver i to sve ohladi, po ceni od oko 500 e, koliko je kostao nov, to bi svakako morao da odradi i laptop sa cetvorocifrenom cenom.

@Lone Wolf Uvek sam o HP imao pozitivno misljenje, a i svi ga hvale, vecito je vazio za Golf 2 u laptop segmentu. Relativno skoro sam video da su ljudi poceli da ih obilaze i da ih kritikuju. Off-topic je, ali bih voleo ako mozes da mi u jednoj poruci napises zbog cega su losi.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 10:58   #25
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
Strider kaže: Pregled poruke
@Lone Wolf Uvek sam o HP imao pozitivno misljenje, a i svi ga hvale, vecito je vazio za Golf 2 u laptop segmentu. Relativno skoro sam video da su ljudi poceli da ih obilaze i da ih kritikuju. Off-topic je, ali bih voleo ako mozes da mi u jednoj poruci napises zbog cega su losi.
Pogledaj proslu stranu ove teme.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 12:00   #26
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop za web dizajn

Čuj HP = Golf 2 među laptopima, to je notorna glupost: ne znam ko ti je to rekao i ko ih može hvaliti a da se bavio iole ozbiljnim poslom ili korištenjem laptopa duže od 2 sata.

Dokazani krševi među HP laptopima koji su mi prošli preko ruku i kojima sam promijenio Boga oca od hardvera zbog pregrijavanja mrtvih raspalih šporeta koje nazivaju laptopima:

HP Pavillion DV 6
HP Pavillion DV 7
HP Pavillion DV 9
HP ProBook 4, 5, 6 serije
Jedini koji se pokazao bar donekle podnošljivim je HP 6530b i 6730b koji i sa integrisanom grafikom ima temperature nešto preko 50 stepeni Celzijusa prilikom surfa a nikako nisu ni za igre ni za ozbiljan rad. Stvarno me zanima koja ti je budala izjavila da su HP laptopi simbol pouzdanosti i izdržljivosti poput Golfa dvice u automobilizmu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 12:11   #27
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Da se razumemo, sve Intelovo sa U u imenu ne smatram jakim procesorima.
.
Nije bas tako u praksi! Mislim, nije zver...ali daleko od toga da ga treba zaobilaziti...Zasto si ti ubedjen u to?
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 12:15   #28
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop za web dizajn

Sve Intelovo sa slovom U u imenu je štedljivo i ide u ultra low voltage laptope koji, istina, nisu namjenjeni pretjeranom opterećenju i imaju spuštene klokove zbog manje potrošnje struje koja je primarna stvar na takvim laptopima. Ovo ipak ne znači da ULV laptope treba izbjegavati, naprotiv: svaki ULV jači je od "punokrvnog" Celerona, Atoma, Pentiuma M, Core2Duo, a staje rame uz rame sa prvom/drugom generacijom i-procesora za laptope, od slučaja do slučaja.

Poslednja ispravka: LoneWolf (18.9.2016 u 12:25)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 12:18   #29
Schnak3
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2008.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯🍸
Poruke: 2.047
Zahvalnice: 610
Zahvaljeno 434 puta na 256 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Nije bas tako u praksi! Mislim, nije zver...ali daleko od toga da ga treba zaobilaziti...Zasto si ti ubedjen u to?
I7 U verzija je gore od najgore desktop i3 (http://cpu.userbenchmark.com/Compare...m36828vsm28214).

Mada, video sam da i5 4200U sa 8GB rama tera bez problema emulator u Android Studiu koji je zahtevan, tako da su to sasvim OK procesori.
Schnak3 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 12:25   #30
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop za web dizajn

Ipak, reći da ih treba izbjegavati je nebuloza. Sasvim su solidni čak i za medium-low gaming, a obzirom na cijenu od nekih 280-480€ uklapaju se i mnogima u budžet pa ispadnu sasvim ok mašine kad se upare sa SSD diskom i 8 gb rama
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 13:18   #31
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
Shonkas kaže: Pregled poruke
Nije bas tako u praksi! Mislim, nije zver...ali daleko od toga da ga treba zaobilaziti...Zasto si ti ubedjen u to?
Jel je jedina dobra stvar kod njih baterija.
Takodje Core i7 U verzija je defakto najblize desktop i3, na istom taktu, po performansama, u najboljem slucaju.

Inace, ni u jednom trenutnu nisam rekao da ih treba izmegavati. Samo da ih uopste ne treba smatrati jakih procesroima, niti pravih resenjem ako je potreban "jak laptop".
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 14:45   #32
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Jel je jedina dobra stvar kod njih baterija.
Takodje Core i7 U verzija je defakto najblize desktop i3, na istom taktu, po performansama, u najboljem slucaju.

Inace, ni u jednom trenutnu nisam rekao da ih treba izmegavati. Samo da ih uopste ne treba smatrati jakih procesroima, niti pravih resenjem ako je potreban "jak laptop".
U principu se slazem , samo tim testovima ne treba previse verovati... Ovaj moj i5 4200 odradjuje jako dobar posao , a za web dizajn je i vise nego dovoljan
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 17:39   #33
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Čuj HP = Golf 2 među laptopima, to je notorna glupost: ne znam ko ti je to rekao i ko ih može hvaliti a da se bavio iole ozbiljnim poslom ili korištenjem laptopa duže od 2 sata.

Stvarno me zanima koja ti je budala izjavila da su HP laptopi simbol pouzdanosti i izdržljivosti poput Golfa dvice u automobilizmu.
HP je odavno vazio za "ozbiljne", poslovne laptopove, ozbiljan izgled, deluju cvrsto, i cena im je uvek bila nesto veca... Globalno, kad sam ja uzimao laptop, HP je bio preporucivan, ne previse, ali se osecalo da ima neki renome. Ruku na srce, ne druzim se previse sa ljudima koji su zagrizeni hardverasi, ali sam definitivno stekao utisak da je HP cenjen. Veliki promasaj je to za firmu koja se izdaje za "dobrog" proizvodjaca, ne razumem i nikad necu da razumem pregrevanje, ma sta mi ko pricao.

Niko mi nije rekao da je HP=Golf 2. To sam samo upotrebio kao metaforu, zato sto solidnom broju ljudi HP predstavlja "go-to" - ako ne znas sta ces, uzmes HP i imas kvalitet sigurno.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 17:42   #34
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Laptop za web dizajn

Hp elitebook serija je odlicna.

Jeftinije budzetske konfiguracije su sasvim druga stvar.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2016, 23:30   #35
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop za web dizajn

Elitebook je isto tako šporet, samo sa stilizovanim kućištem koje ne vrijedi tih para jer su komponente apsolutno nabacane unutra. Gomila roditelja mi je dolazila sa pomenutim modelima koje su kupili po preporuci priučenih prodavaca "da im djeca igraju GTA", pa kad su vidjeli da se pregrijava u takvom radu i da nije za igre - došli su kod mene da čistim to smeće od prašine, da mijenjam termalnu pastu i da reinstaliram OS. HP Elitebook je preskupi Powerpoint laptop kojim se postiže "wow efekat" pri prezentacijama na poslu i ništa više, prosto je lošim hlađenjem osakaćen za bilo kakav pokušaj gaminga, ozbiljnog posla, video montaže, dizajna, arhitekture i sl. jer se ne može porediti sa Thinkpadom iste budžetske klase koji dolazi sa 16 gb rama, SSD diskom i još jednim slotom za SSD/HDD, kao i nVidia Quadro grafičkom karticom najnovije generacije, o čemu pomenuti HP može samo sanjati. Čisto ilustrativno: nakon dva sata renderovanja video materijala na Thinkpadu sa 16 gb rama i SSD diskom zagrijalo se samo podnožje ("pod" laptopa) bez grijanja touchpada i sl., na temperaturu od podnošljivih i urednih 45 stepeni Celzijusa, dok bi se za isti ili sličan posao na HP-u aktivirala zaštita od pregrijavanja podešena u BIOS-u (ako nije sam korisnik isključio) i taj HP bi se gasio 4-5 puta minimum, uz temperature preko 70 stepeni Celzijusa. Ako biste mu isključili tu opciju u biosu, pregrijao bi se u predjelu touchpada, heatsinka, procesora, grafike, oko dugmeta za paljenje i time bi dokazao da nije ni za kakav ozbiljan posao, nego isključivo za kozmetički šminkeraj. Za iste pare koliko on košta, nikad neće biti bestbuy pored živog Lenova, Asusa, Toshibe, pa zašto ne i Applea.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2016, 7:54   #36
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za web dizajn

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Elitebook je isto tako šporet, samo sa stilizovanim kućištem koje ne vrijedi tih para jer su komponente apsolutno nabacane unutra. Gomila roditelja mi je dolazila sa pomenutim modelima koje su kupili po preporuci priučenih prodavaca "da im djeca igraju GTA", pa kad su vidjeli da se pregrijava u takvom radu i da nije za igre - došli su kod mene da čistim to smeće od prašine, da mijenjam termalnu pastu i da reinstaliram OS.
Cekaj, oces da kazes da su ljudi bacali pare na biznis laptop, da bi deca igrala igrice???

Ja na mom koji me na poslu sluzi preko 3 godina, kao i gomile kolega sa slicnim modelima (govorimo o firmi sa preko stotinak HP elitebooka), nikada nismo imali problema sa pregrevanjem, uz svakakav zahtevan rad.

Mada, iskreno za volju nikad nismo ni uposlili graficke koje dolaze uz njih. Ta nam je kombinacija irelevantna za posao kojim se bavimo.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2016, 8:36   #37
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Laptop za web dizajn

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Cekaj, oces da kazes da su ljudi bacali pare na biznis laptop, da bi deca igrala igrice???

Da. Svega bi se nagledao po servisima, vjeruj mi. Probaj uposliti taj Elitebook nekim grafički intenzivnim radom pa će proključati...jednostavno, HP i Lenovo/Asus/Toshiba riječi "poslovni segment" tumače potpuno drugačije:

- za HP, "poslovni segment" je Powerpoint, surf, Office, možda tu i tamo neki sajtić u Wordpressu + fensi kućište i ćao,

- za ostale nabrojane, poslovni segment = evo ti laptop koji se isto ponaša i pod opterećenjem i na lakom radu, pa ti biraj hoćeš li da radiš prezentacije, 3D rendering, videomontažu ili bilo šta drugo, znajući da će te laptop ispoštovati, a ne ostaviti na cjedilu. Naravno, redovno održavanje se podrazumjeva za takve "dronove/radilice" koje se brže uprašnjave iznutra, zavisno od mjesta gdje stoje, a termalna pasta se mijenja jednom godišnje i nema brige, dok se to isto ne usuđujem garantovati za HP kad bi oba laptopa radila iste poslove.

P.S. Thinkpad od postanka nije pravio neke revolucionarne promjene u izgledu laptopova, a i onakav, po nekima "ružan", uvijek bolje završava posao nego ovi "nalickani"
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji laptop kupiti znemanja Prenosni računari 41 17.12.2011 1:32
Povezivanje LED TV i HP Laptop milisav Foto i audio/video 1 2.12.2011 17:05
Multimedia-lan laptop dzena ŠDK - Prenosni računari 9 25.8.2011 12:13
Laptop gubi konekciju s Wireless mrezom Anebolos Kvarovi 0 27.9.2008 10:53
Laptop za grafički dizajn Apocalypse Šta da kupim? 6 27.2.2007 21:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com