Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.11.2007, 11:15   #1
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Post Multimedija na Linuxu

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Ovo uopste nije tacno-dodavanje kodeka na linux-u je trivijalna operacija koja se svodi na nekoliko vrlo prostih koraka(da ne kazem klikova )
To sto u nasoj zemlji vecina korisnika nema net dostojan coveka da svuce tih 20-ak MB za 5min je druga stvar
Ljudi treba da shvate da za koriscenje linux-a vise ne treba da budes geek kao sto je bilo do pre koju godinu-bez uvrede,ko ne uspe da se snadje i da namesti u istom nesto-taj ni sa Windowsom ne barata bas najbolje
Da, moja majka koja zna samo da upali komp, odigra karte, "uđe u program za pisanje", napiše nešto, treba da se bakće klikovima, a ne zna niti je akda učila engleski? Ja shvatam da bi 90% nas, pa i više, sa ovoga foruma uspjelo da instalira kodeke, a 95% ostalih ljudi na svetu, ne samo u Srbiji, bi se uplašilo da "šta ne pokvari"

Jednostavno, svi hoće Windows. Više od 99% ljudi ne zna i ne zanima ga dal postoji lin ili win, oni samo "hoće da imaju kompjuter, da mogu nešta da otkucaju, odu na net i poigraju".

Šta koga briga jel ti program nelegalan il legalan?

BTW jedina stvar koja mi se za sada svidjela od GNU licenciranih programa je Tux Player...

Još jedna napomena: 90% ljudi korisnika kompjutera u Srbiji i ne zna da je instaliranje i kupovanje filmova i igrica nelegalno! Mnogi misli da to što daju 250 dinara djeci za igricu skupo!
Mi smo informatički nepismena nacija. Ko hoće da kupuje orginal, neka kupuje, ja ću samo kada mi bude potrebno.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 17:00   #2
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Ovo uopste nije tacno-dodavanje kodeka na linux-u je trivijalna operacija koja se svodi na nekoliko vrlo prostih koraka(da ne kazem klikova )
To sto u nasoj zemlji vecina korisnika nema net dostojan coveka da svuce tih 20-ak MB za 5min je druga stvar
Ljudi treba da shvate da za koriscenje linux-a vise ne treba da budes geek kao sto je bilo do pre koju godinu-bez uvrede,ko ne uspe da se snadje i da namesti u istom nesto-taj ni sa Windowsom ne barata bas najbolje

Nisam ni ja rekao da je tesko. Taj posao je lak, znam iz licnog iskustva, ali je teze u odnosu na win, a ja sam previse lenj. A tu su i mnoge druge stvari koje se u windowsu rade mnogo lakse pre svega zbog navike.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 17:31   #3
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Nisam ni ja rekao da je tesko. Taj posao je lak, znam iz licnog iskustva, ali je teze u odnosu na win, a ja sam previse lenj. A tu su i mnoge druge stvari koje se u windowsu rade mnogo lakse pre svega zbog navike.
Kako ti xvid/divx radi u Win out of the box? Isto moraš da nađeš kodeke na internetu i instaliraš ih. U većini Linux distribucija jednostavno odeš na add software, u Windowsu moraš da tražiš po netu...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 17:41   #4
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

I jos da dodam da daleko od toga i da Windows dolazi sa svim kodecima i da kod njega moraju da se instaliraju isti takodje naknadno
Samo pusti lepo,posle sveze instalacije,neki Real i Quicktime klip pa ces da vidis kako ce da radi,a isto vazi i za gomilu divx-ova(ako se ne varam pusta samo MS avi)
Plus da ne pominjem da sve to mora da ide preko Media Player-a koga niko normalan ne koristi(pogotovu za pustanje mp3-ojki)
Okreni obrni-i U Windowsu moras da dodajes i kodeke i playere tako da
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 17:59   #5
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Okreni obrni-i U Windowsu moras da dodajes i kodeke i playere tako da
Pa neće baš biti. VLC player, koji je btw besplatan program, sasvim lepo pušta avi-je, DVD-jeve i sve ostale video ekstenzije bez instalacije kodeka.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 18:21   #6
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
Pa neće baš biti. VLC player, koji je btw besplatan program, sasvim lepo pušta avi-je, DVD-jeve i sve ostale video ekstenzije bez instalacije kodeka.
Znam ja odlicno sta je VLC jer ga i sam koristim
Jeste ali VLC nije sastavni deo instalacije Windows-a i ne pusta sve formate-pusta skoro sve tacnije,medjutim ne pusta popularni Real format verovatno zbog pravih zackoljica
Dakle ako hoces da gledas to(skoro)sve-moras ipak da instaliras VLC i plus Media Player Classic ako hoces da gledas Real(naravno Real Alternative Codec ili pak posebno Real Player se podrazumeva uz to)
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 19:25   #7
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Nisam ni ja rekao da je tesko. Taj posao je lak, znam iz licnog iskustva, ali je teze u odnosu na win, a ja sam previse lenj. A tu su i mnoge druge stvari koje se u windowsu rade mnogo lakse pre svega zbog navike.
Naravno da je sve iz Windowsa lako kad ga instaliraju u prodavnici hardvera sa sve nelegalnim softverom. Manje iskusni ljudi kojima sam reinstalirao Win su se cudili sta to toliko ima da se instalira, jer su dobili sve na gotovo u prodavnici, navukli neki virus, nepravilno instalirali/uninstalirali programe i zeznuli stvar. Kad im pomenes kodeke, drajvere i sl. koji se takodje moraju dodati Winu, misle da im pricas o cepanju atoma. Svojevremeno me je zvao lik i pitao: "Jel' znas da popravis internet?" Toliko o "lakom" Windowsu... Stvar je u tome da li je neko gotovan ili ne, a ne sta je teze...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 19:46   #8
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
stesha kaže: Pregled poruke
Manje iskusni ljudi kojima sam reinstalirao Win su se cudili sta to toliko ima da se instalira
Tacno tako-kada se radi reinstalacija potreban je skoro ceo dan da se Windoza dovede u full upotrebljivo stanje ako ne i vise-instalacija istog je najkraci i najmanji problem no treba instalirati sve one silne programe i drajvere a jos gore ako je sve trpano na C(kao sto vecinom jeste )pa makar nesto da se izbegne za install ako je na drugoj particiji,a ovako sve ide od nule-ali bukvalno
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
stesha (28.11.2007)
Stara 28.11.2007, 19:57   #9
qwerty
Član
 
Član od: 7.2.2007.
Poruke: 213
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 79 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

sledi

Bolje odvojiti par sati jednog dana da napravis all-in-one u nlite-u, nego stalno gubiti vreme sa podesavanjima
qwerty je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 20:03   #10
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Govorili smo o tome da li je lakse instalirati Linux sa svim mogucim legalnim softverom ili nelegalni/legalni Windows . Tweakovanje Windowsa je postupak advanced
korisnika. Ko sta je tweak Win-a, za njega je install codeca u Linux-u smejurija.
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 20:14   #11
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

@qwerty

Jeste,a reci ti meni koliko neukih korisnika Windoze zna za taj postupak
Hmmm-5% ili manje?
I u velikoj si zabludi ako mislis da se u linux-u svaki dan nesto podesava-namestis jednom(za par dana)i dovidjenja sa tom razlikom sto ti u startu skoro sav hardver bude prepoznat odmah-cimanja moze da bude sa wireless karticama ili USB modemima(ahilova peta linux-a )ali i to moze da se namesti uz nesto truda ili odmah zavisno od distroa posto neki imaju patchovan kernel koji out-of-the-box podrzavaju neke popularne modele pa sve radi odmah
Tako da zakljucimo-Windows moze da podesis za dan(ili dva)a linux za recimo dva
No posto je Srbija puna "ozbiljnih" ljudi(na svakom koraku brate sve neki ozbiljni likovi a raspada nam se drzava na sve strane )koji nemaju vremena da podesavaju OS jos koji dan vise vec moraju da "rade" u njemu-sta ja vise da kazem
Sorry for off...
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2007, 23:01   #12
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Kako ti xvid/divx radi u Win out of the box? Isto moraš da nađeš kodeke na internetu i instaliraš ih. U većini Linux distribucija jednostavno odeš na add software, u Windowsu moraš da tražiš po netu...
Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
@qwerty

No posto je Srbija puna "ozbiljnih" ljudi(na svakom koraku brate sve neki ozbiljni likovi a raspada nam se drzava na sve strane )koji nemaju vremena da podesavaju OS jos koji dan vise vec moraju da "rade" u njemu-sta ja vise da kazem
Sorry for off...
Opet da ponovim istu stvar - najvazniji razlog zbog koga ja koristim win je navika.

Tacno je da windows nema kodeke kad se instalira i tacno je da linux u startu nudi vise programa, ali se skoro sva podesavanja lakse obavljaju na windowsu, a i hardver je uvek podrzan.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2007, 1:05   #13
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Tacno je da windows nema kodeke kad se instalira i tacno je da linux u startu nudi vise programa, ali se skoro sva podesavanja lakse obavljaju na windowsu, a i hardver je uvek podrzan.
Navika i nije neki argument... Sto se tice podesavanja na Win-u, za zahtevnije korisnike to je skoro potpuno isto, jer DHCP je dhcp, NAT je NAT, pixel/vertex je isto. To sto je hardver za Win podrzan je krivica korisnika koji daju lovu za krajnje osrednji OS (necu da gresim dusu Office je odlican), a ne zato sto je bolji od Linux-a, Leoparda... Cist odnos ponuda/potraznja. Kada bi ljudi koristili neki drugi sistem osim M$-ovog ne bi proslo mnogo vremena a igrice i drajveri za taj OS bi ugledali svetlost dana... Ali, linija manjeg otpora radi svoje, a Kina, Rusija, Spanija, Brazil (Linux je u njima rasprostranjen i u drzavnim ustanovama) i druge zemlje nemaju pojma, a Srbi su najpametnijii koriste samo najbolje (nelegalno off course).
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2007, 1:15   #14
Milos_SD
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 241
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 23 puta na 17 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Milos_SD
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Da se i ja malo ukljucim u temu.
Ja Ubuntu podesim za nekoliko sati u zavisnosti koliko programa skidam. Jedino sam se jednom zezao celu noc da namestim osnovno (muzika i filmovi - jer ostalo vec ima), na jednom kompu koji nije imao mreznu karticu (tako da nije imao net), pa sam morao da skidam sve pakete rucno na svom kompu to prebacujem na flashku i kopiram na taj komp i posle toga pojedinacno ih instaliram. To je bilo smaranje ... Ovako sa netom, od nule do funkcionalog sistema: 15min - 1h za instalaciju u zavisnosti od toga kakav je komp u pitanju + 30min - 2h za Nvidia vlasnicke drajvere (kada je ATI u kompu, ostavljam open source drajvere), programe, kodeke, servere = max 3-4h. Tako da ta prica da ti treba nekoliko dana da bi podesio Linux (neki kao sto su Ubuntu, Fedora, OpenSuse), je prica u prazno. Pa vise mi treba da podesim windows od nule do funkcionalnog sistema nego Ubuntu. A instalacija kodeka na Ubuntu i Fedori se zasniva na jednom kliku na "Yes" kada pustite film iz Totem player-a. Ne znam da li je to lakse, ili trazenje k-lite codec pack-a po netu i njegova instalacija (ono chekiranje kodeka je smor zivi).
Milos_SD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Milos_SD na korisnoj poruci:
Covenant (30.11.2007), stesha (29.11.2007)
Stara 29.11.2007, 22:40   #15
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Multimedija na Linuxu

totalno se slažem sa Milošem. Slackware, koji je da kažem, malo teži za podesiti mi je funkcionalan za maksimalno sat do 2 vremena, sa sve kompajliranjem kernela, drajverima za grafičku, kodecima, pozadinom, krellmovima i svim potrebnim programima... i sve je nekako...tu...šta znam. meni je mnogo lakše srediti moj Slackware nego neki Windows koji se zaglupi kad mu promeniš IP... (danas video par puta).
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2007, 23:12   #16
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Multimedija na Linuxu

Stoji sve sto si rekao za Slackware ali....
Problemi nastaju kada hoces da instaliras neki malo veci paket koji trazi brdo zavisnosti i kada krece mucenje ali bez preterivanja
Ja se umalo nisam okozio dok sam instalirao VLC i pohvatao sve zavisnosti
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 8:15   #17
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Multimedija na Linuxu

okoziti: roditi jare

ne branima ja Slackware što se toga tiče, ali kad imam pakete na disku sve ide veoma brzo, najviše 2 sata traje. Multimedija isto nekako brzo bem li ga.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 8:28   #18
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Multimedija na Linuxu

Sve što za multimediju na Fedori treba nalazi se Livna/Dribble/FreshRPMs riznicama, odn. u budućoj RPM Fusion riznici.

Recimo, yum install vlc donosi kompletno funkcionalan VLC na mašinu za veoma kratko vreme (ako imate „brzi širokopojani broadband Internet u Srbiji“).
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 15:50   #19
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Milos_SD kaže: Pregled poruke
Da se i ja malo ukljucim u temu.
Ja Ubuntu podesim za nekoliko sati u zavisnosti koliko programa skidam. Jedino sam se jednom zezao celu noc da namestim osnovno (muzika i filmovi - jer ostalo vec ima), na jednom kompu koji nije imao mreznu karticu (tako da nije imao net), pa sam morao da skidam sve pakete rucno na svom kompu to prebacujem na flashku i kopiram na taj komp i posle toga pojedinacno ih instaliram. To je bilo smaranje
Moze da se napravi i lokalni repo
Pa onda sve ide preko Synaptica

Citat:
Ovako sa netom, od nule do funkcionalog sistema: 15min - 1h za instalaciju u zavisnosti od toga kakav je komp u pitanju + 30min - 2h za Nvidia vlasnicke drajvere (kada je ATI u kompu, ostavljam open source drajvere), programe, kodeke, servere = max 3-4h. Tako da ta prica da ti treba nekoliko dana da bi podesio Linux (neki kao sto su Ubuntu, Fedora, OpenSuse), je prica u prazno. Pa vise mi treba da podesim windows od nule do funkcionalnog sistema nego Ubuntu. A instalacija kodeka na Ubuntu i Fedori se zasniva na jednom kliku na "Yes" kada pustite film iz Totem player-a. Ne znam da li je to lakse, ili trazenje k-lite codec pack-a po netu i njegova instalacija (ono chekiranje kodeka je smor zivi).
Aposlutno se slazem...
Ja mislim da Fedora ima najjednostavniji i najfleksibilniji instaler-sve je na next kada se prvi put instalira a i dodavanje kodeka je cista trivijalnost-dovoljno je procitati release notes ili otici na fedora.org i za 5 min ces imati full multimediju
Slicno vazi i za SUSE,Ubuntu dok PCLOS vec u startu dolazi sa svim sto treba
Ja zaista ne shvatam koliko covek moze da bude operisan pa da,kada mu je sve pred nosom,od dodavanja kodeka na linux-u pravi bauka
Ko sto rece Milos-prazne price za kojima obicno posezu Windows advokati u Win Vs Linux raspravama
Onda ja treba lepo i da se priupitam zasto Windows ne moze da pusta u startu Ogg i Theora Video sto su linux native formati i koji na njemu rade odmah
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 16:07   #20
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

lako je vama pričati kad imate internet
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Counter Strike na Linuxu Mr.Eco Slobodni softver 39 31.8.2010 2:12
Forum Sveta kompjutera - Bezbedno i korisno mesto na internetu. Simke Forum o forumu 7 10.1.2008 16:37
Vpn na linuxu ^GOJKO^ Slobodni softver 1 17.2.2007 14:43
USB kabl na HDD Rack? wraith Nosači podataka 1 12.3.2006 21:45
DIVX na Linuxu prvul Slobodni softver 4 22.1.2006 22:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com